----------------------------------- your Sre Avg 24, 2011 1:03 am pomoc pocetniku - unutrasnji filter i osvetljenje ----------------------------------- Pocetnik sam u akvaristici i moram vas da pitam jer kod prodavaca opreme sve moze... akvarijum mi je 45l 1. interesuje me unutrasnji filter koju jacinu protoka da ima? da ne bude slab... a ni previse jak... ono da ribice mogu lepo da plivaju moze li Atman At-f302 450L/H ili Atman At-f101 350L/H 2. osvetljenje - neonka Sylvania Gro-Lux 450mm - 15W PRODAVCE NE SLUSAM SAMO VAS unapred hvala ----------------------------------- nemanjask Sre Avg 24, 2011 1:24 am ----------------------------------- Sve zavisi šta planiraš da gajiš u akvarijumu... Što se tiče potopnog filtera, neće biti previše strujanja sigurno, mada bi mogao i neki spoljni filter možda... Što se tiče rasvete, zavisi šta ćeš od biljaka da gajiš, u principu je jako slabo, bez obzira koja je neonka. ----------------------------------- MiMa987 Sre Avg 24, 2011 1:33 am ----------------------------------- Sto se tice osvetljenja malo je 15W. Trebalo bi da osvetljenje bude 0.5-1W/L u zavisnosti koje biljke planiras da gajis, one koje traze vise ili manje svetla. Mogao bi da ubacis jos jednu neonku to bi bilo 30W, odnosno 30W/45L=0.67W/L sto je ok za neke ne previse zahtevne vrste. Sta planiras u tom akvarijumu od ribica i biljaka? ----------------------------------- your Sre Avg 24, 2011 1:34 am ----------------------------------- znaci moze Atman At-f302 450L/H ?? pa to je fabricka hauba ima samo za 1 neonku mesto od biljaka planiram ovako nesto 1.hygrophila polysperma 2.rotala rotundifolia 3.ludwiga repens 4.nana tako od prilike... podloga kvarcni sljunak 1-4mm ----------------------------------- MiMa987 Sre Avg 24, 2011 1:58 am ----------------------------------- To nisu previse zahtevne biljke sto se tice svetla tako da mozes u ovom rasponu, cak gledaj blize 0.5. Posto nemas mesta za neonku ubaci stedljive sijalice, sad ne znam kako posto ti je hauba fabricka da li ces da je busis ili drugacije to je vec na tebi. Filter, mislim da je bolje resenje Atman At-f101 350L/H ovaj drugi mislim da ce biti prejak. Ubaci u profilu odakle si, tako da moze da ti pomogne neko to je blizu i posavetuje sta gde da nadjes. ----------------------------------- your Sre Avg 24, 2011 2:07 am ----------------------------------- iz okoline nisa sam tako da sve cu uglavno naruciti iz bg. brza posta i tako to... mozda mi mozes reci gde u bg-u mogu naci fabricku haubu sa jacom neonkom? ----------------------------------- krcko Sre Avg 24, 2011 10:25 am ----------------------------------- " mozda mi mozes reci gde u bg-u mogu naci fabricku haubu sa jacom neonkom? " Kada postavljaš ovakva pitanja, bitno je znati bar koju površinu hauba pokriva. Krenuo si sa pitanjima ne rakavši puno o samom akvarijumu, dimenzije, ako je kompletan fabrički, kojeg proizvođača, ako je samo poklopac fabrički koji. Polako i bez trčanja u kupovine. Možda nađemo i bolja rešenja od tih Power-head filtera. Pozdrav ----------------------------------- your Sre Avg 24, 2011 3:59 pm ----------------------------------- akvarijum D49cm S27cm V33cm to su one fabricki kompleti koji se nakace na akvarijum pomocu klizaca u pitanju je marka SOBO AL 600 B sa reflektorom za t8 neonku od 15w {ne znam da li smem staviti link da vidite kako izgleda} akvarijum ima samo stakleni poklopac unapred hvala ----------------------------------- mantisp8 Sre Avg 24, 2011 6:15 pm ----------------------------------- Ja imam ataman 101 i kad sam ga ukljucio u istu tu litrazu napravio je mi cunami. . Imas varijanti da ga zagusis ali posto sam polovan dobio nemam te dodatke. . Edit: Nemoj da bacas pare! Imas dosta uradi sam varijanti za lepe haube. Prelistaj samo podforum ''uradi sam''. ----------------------------------- your Sre Avg 24, 2011 6:20 pm ----------------------------------- pa koji mi onda filter predlazete? kojeg protoka? ----------------------------------- netcrush Sre Avg 24, 2011 7:17 pm ----------------------------------- možda ugaoni filter, sa vazdušnom pumpom ili možda "hang on" npr Atman HF 0400 ili 0100? ----------------------------------- krcko Sre Avg 24, 2011 7:27 pm ----------------------------------- Sobo sa ovim oznakama su Overtank haube i tu je teško izvršiti neke prepravke ako nisi upućen u elektro-radove. Predlog da filter bude Hang-on, ako nisi za spoljašnji stakleni, je ovde najpovoljniji i HF 0100 bi zadovoljio protok za tu zapreminu od oko 44l. Pozdrav ----------------------------------- mantisp8 Sre Avg 24, 2011 10:56 pm ----------------------------------- Ja ti predlazem nesto od ovog: http://www.akvarijum.org/forum/sundjer-filter-2-t612.html http://www.akvarijum.org/forum/sundjer-filter-t492.html ----------------------------------- your Pet Avg 26, 2011 1:16 am ----------------------------------- ispade da su ovi filteri bolji od unutrasnjih potapajucih??? recite mi da li da uzmem kvarcni sljunak 1-4mm ili kvarcni pesak - onaj najsitniji??? ----------------------------------- Mello Pet Avg 26, 2011 1:28 am ----------------------------------- Podloga takodje zavisi od toga sta ces gajiti u akvarijumu, sitan pesak nikako ne godi biljkama vec neka granulacija 2-4mm ----------------------------------- your Pet Avg 26, 2011 1:29 am ----------------------------------- mislis na biljke ili ribice? ----------------------------------- Mello Pet Avg 26, 2011 1:35 am ----------------------------------- Pa i jedno i drugo, za biljke vec rekoh, sitniji pesak otezava sirenje korena i samim tim teze se razvijaju biljke, a sto se tice ribica postoje ribice koje vole da kopaju po dnu, sto sitniji pesak vie ce mutiti vodu. Sad na tebi je da se odlucis koje ces biljke ( podloga + osvetljenje ) i sta od ribica ----------------------------------- your Pet Avg 26, 2011 1:38 am ----------------------------------- koliko wati da bude osvetljenje? ----------------------------------- your Pet Avg 26, 2011 2:36 am ----------------------------------- a interesuje me da li kvarcni sljunak koji prodaju po radnjama se moze naci na separacijama? ----------------------------------- Mello Pet Avg 26, 2011 3:13 am ----------------------------------- Neko minimalno osvetljenje da bi ti radile pojedine biljke je 0.5w/l Sto se tice kvacnog peska trebalo bi da ga ima na separacijama ali ne retko se desava da ga nema uopste ----------------------------------- your Pet Avg 26, 2011 3:33 am ----------------------------------- pa ima da se kupi kvarcni sljunak 1-4mm u prodavnicama za ljubimce beli. mislis da je ok?