----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pet Feb 23, 2018 2:49 pm Pomocccc ----------------------------------- Pozdrav svima :D kupila bih danas polovni akvarijum od 200L sa par ribica i filterom treba da idem po njega večeras pa cu znati vise šta ima,molim vas da mi kažete na šta treba da obratim pažnju i ukoliko bude sve ok na koji način da transportujem ribice i kako da počnem sa svim,molim vas da mi ne zamerite na mom neznanju! Hvala vam unapred :oops: ----------------------------------- oldwolf Pet Feb 23, 2018 3:10 pm Re: Pomocccc ----------------------------------- Pozdrav svima :D kupila bih danas polovni akvarijum od 200L sa par ribica i filterom treba da idem po njega večeras pa cu znati vise šta ima,molim vas da mi kažete na šta treba da obratim pažnju i ukoliko bude sve ok na koji način da transportujem ribice i kako da počnem sa svim Napiši šta ima od flore i faune a što treba da transportuješ, da bi dobila adekvatan savet. Takođe (ako je voda bistra u aq) nemoj da bacaš tu vodu ,već je transportuj u balonima od 5,6L jer ona sadrži korisne bakterije (odgledaj nutricifikacioni ciklus) koje su ti neophodne ,da nebi posle ciklirala akvarijum možda i mesec dana. Nemoj da bacaš ni sadržaj filtera ,jer i u njemu su korisne bakterije, sređivaćeš (vremenom) to sve kući naknadno, nakon što stekneš osnovno znanje. U svakom slučaju pokušaj da to sve prebaciš tako kako jeste (za početak). Pitanje je da li tu već ima i podloga ,kakva je itd,itd. Opiši to malo. Poz. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pet Feb 23, 2018 3:15 pm ----------------------------------- Jao nisam sigurna zato mi i treba savet na šta da obratim pažnju,priložit cu oglas..jer to je koliko i ja znam. Gerade bei #eBayKleinanzeigen gefunden. Wie findest du das? https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/aquarium-zu-verkaufen-200l/792053650-138-9134?utm_source=sharesheet&utm_medium=social&utm_campaign=socialbuttons&utm_content=app_android ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Feb 23, 2018 3:17 pm ----------------------------------- Ukoliko je od akrila na to koliko je ogreban i izgreban, ukoliko je od stakla spojevi silikona po ivicama da nije iskidan i prodao i da li ima lufta (baloncica/mehura). Da li ima ugradjenu haubu i rasvetu kao i da li ce zadovoljavati tvoju potrebu za biljem. Koji je filter i da li ima vec startnu kulturu bakterija. Ribe transport u plasticnim kesama ili kantama u koje mogu da udju/stanu. Ukoliko je akvarijum vec u funckiji zadrzi sto je vise vode moguce. ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Feb 23, 2018 3:20 pm ----------------------------------- Kada se klikne na zadati link - Ein Fehler ist aufgetreten.. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pet Feb 23, 2018 3:24 pm ----------------------------------- Kopirati link u google tako otvori ni kod mene neće ovde...mnogo vam hvalaaaa ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Feb 23, 2018 3:30 pm ----------------------------------- Pronasao sam nacin, na akvarijumu obrati paznju samo na spojeve i pitaj ga iskreno da ti kaze koliko je akvarijum dugo u funciji. Sve drugo prenesi tako kako je. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pet Feb 23, 2018 3:36 pm ----------------------------------- Čitala sam o svemu samo nigde nisam našla za polovni akvarijum. Znači vodu mogu u balonima preneti? Kada stigne samo sve namontiran i spustim u rad sve sa ribicama? Slojeve podloge? ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pet Feb 23, 2018 3:38 pm ----------------------------------- Sto duze to bolje da je u upotrebi? ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pet Feb 23, 2018 3:55 pm ----------------------------------- Pošto verujem da neću moći poneti svu vodu da li da sipam cesmuse ili destilovane? Da li ribice mogu odmah u njega to ne znam kako da ih sačuvam? ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Feb 23, 2018 4:20 pm ----------------------------------- Ovo je kao da se akvarijum premesta sa mesta na mesto. Vodu ispraznis u kanistere od 20 litara ili balone ili u sta vec god i zadrzis pola vode filter ne peres. Ribe u tu vodu ili u posebne kante. Sljunak/pesak odvojeno u kantu/kese/balone, kada se prenese prazan akvarijum po dolasku na zeljeno mesto postavi ga i dodaj hranjivu podlogu, (pripremljenu), zatim prebaci taj sljunak preko ubaci vodu i ubaci ribe (po prvilu sa privikavanjem iako je ista voda), zatim dolivaj polako cistu vodu (moze i cesmovaca). Kada se napuni akvarijum povezi filter. Za par dan posadi biljke za koje se odlucis i to je to. Sto je manje akvarijum u upotrebi to je bolje. ----------------------------------- Ksendzi Pet Feb 23, 2018 4:22 pm ----------------------------------- Prenesi bar polovinu vode ako mozes, tj sto vise to bolje. Kapiram da je 100l malo mnogo za pineti u gepeku osim ako nemas kacu za kupus koja je nova xD Ako je akvarijum dugo u funkciji, i ako ima hranljivu podlogu ona se istrosila i nece imati funkciju ako planiras da sadis bilje, ako nema hranljivu podlogu, opet pitanje je da li zelis da sadis nesto ili ne? Postoji takodje i mogucnost da se stvore alge, bakterije, paraziti u akvarijumima ako su u funkciji dugo (bar sam ja dosla do tih informacija googlajuci), pa ga bolje rasformiraj i ubaci sta zelis unutra, podlogu, pesak, dekoraciju, biljke. Ribice transportuj u kesama, msm kao ono u pet shopu sto pakuju, ili ako imas neki balon od 5, 6l iseci gornji deo pa u njemu, rucni frizider za kampovanje moze da posluzi, kanta od boje (ako je fenomenalno dobro oprana, nemoj da rizikujes ako nije). To mi je palo na pamet, mozda se neko seti jos neceg, ali po meni najlakse je upakovati ih u one jake kese (kao za zamrzivac ali jace). ----------------------------------- oldwolf Pet Feb 23, 2018 4:23 pm ----------------------------------- Da li je to ovaj akvarijum na slici dole ? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_506465260_%24_72.JPG ----------------------------------- Miroslav85 Pet Feb 23, 2018 4:24 pm ----------------------------------- Akvarijum sto krace da je u upotrebi to bolje,i sto vise vode ponesi,filter masu isto tako i drzi je u vodi.sto se tice formiranja akvarijuma kuci zavisi hoces li biljni akvarijum ili ne,od toga ti zavisi podloga i rasveta,sve ima svoje i moras znati sta bi zelela. ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Feb 23, 2018 4:25 pm ----------------------------------- Inace cesmovacu dolivas po ~10% pa sacekas sat vremena pa opet ~10% pa opet sat vremena, ponavljas dok se ne napuni i sve vreme grejac bi bilo pozeljno da radi.. ----------------------------------- oldwolf Pet Feb 23, 2018 4:28 pm ----------------------------------- Kakve god kante sa poklopcem da nađeš, najpre u njih ubaci najlonski džak (što deblji to bolje) zatim ulivaj vodu (ne do kraja),ubaci ribe, zatvori džak, stavi poklopac ako ga ima kanta (manje bure). ----------------------------------- simici789 Pet Feb 23, 2018 4:31 pm ----------------------------------- Mali savet - kada smo postavljali veliki akvarijum ispod njega je postavljena iverica - radna ploca u velicini komode. Ako je iverica zamaskirajte je. Kada smo selili akvarijum - odaspe se voda skoro skroz - koliko mozes crevom da izbacis. Podloga i zasadjeno bilje ostaju u akvarijumu. Prevuce se kuhinjskom samolepljivom folijom da ostane vlaga zbog bilja. Hauba se naravno skine pre toga. Voda kako su kolege rekle u balone i kante. Akvarijum se sa sve plocom prevuce (trebaju vam jedno 3-4 momka koji dobro sviraju klavir) da moze da se uhvati ispod i tako odnese u auto (sa sve plocom ispod). Kad stigne na novo mesto opet se nosi sa sve plocom i pregura se i ploca i akvarijum na novu komodu. Ne znam da li sam bila jasna, ali ja i male akvarijume tako selim - prevucem dasku (ivericu ispod) i setam poluprazan akvarijum kako hocu, nece puci dno. Pa, gledaj kada sada budes postavljal akvarijum da obezbedis unapred vecu plocu i obavezno na nju stiropor, pre nego stigne akvarijum - posle ce ti biti lakse. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pet Feb 23, 2018 4:33 pm ----------------------------------- Jeste to je taj.. hvala vam punooo uvek sa zelela akvarijum ali se nikada nisam usudila da krenem a sada zbog sina moram hihihi podlogu pripremljenu kupim u pet šopu? Razumela ssm za cesmovacu gledacu da ponesemo vode što vise ----------------------------------- Miroslav85 Pet Feb 23, 2018 4:39 pm ----------------------------------- da podlogu mozes kupiti u pet shopu sto je malo skuplja varijanta ili kod sponzora foruma.Pogledaj po forumu kako su ljudi resili hranljive podloge bice ti mnogo jasnije kako sta funkcionise :) ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pet Feb 23, 2018 4:40 pm ----------------------------------- Divno hvala vam punooo,to mi treba sve u detalje kada nemam pojma o ničemu..u suštini nemam nista sada ni kante ni džakova ali ću gledati da sve obezbedim do veceras ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pet Feb 23, 2018 4:42 pm ----------------------------------- Hoću hvala mnogo ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Feb 23, 2018 4:44 pm ----------------------------------- Moze pet shop a moze i zemlja za cvece ima priprema ovde po forumu moze da se pece, moze da se ispira itd.. Mislim da je i vise nego dovoljno saveta/predloga dato kako se preneti akvarijum. ;) Ocekujem(o) par fotki kada se postavi i krene u rad na novom mestu pa ako bude nekih nedoumica potaj slobodno. Ima uvek koleginica i kolega koji ce uvek rado pomoci. :) Srecno u prenosu! ;) ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pet Feb 23, 2018 4:48 pm ----------------------------------- Hvala puno biće slika naravno.Puno pozdrava svima vama... ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Ned Feb 25, 2018 6:48 pm ----------------------------------- Pozdrav svima opet ja :oops: akvarijum prenesen uradjeno sve po vašim savetima jedino nisam stavljala podlogu ispod kamenica jer mi se čini da ću morati nešto da generalisem problem je dakle voda je crvena i mutna čovek kaže da će to da se očisti za dan tako da smo uzeli 160l vode stare :cry: živih biljaka nema sve veštačko a samo 2 sam vratila nazad,od riba imaju skalari to su jedini koje poznajem ostale mogu da vam slikam mada me sramota zbog vode... šta da radim? Sada sam ga pustila u rad jer su ribice bile dugo u putu... ima unutrašnji filter neki sa sundjerom i rekao mi je samo jednom nedeljno da ga iscedim i to je to. Ima i grejac. Koje još informacije da vam da da bih mi mogli reći šta dalje da radim? ----------------------------------- bolan970 Ned Feb 25, 2018 6:55 pm ----------------------------------- Ako ne mozes da slikas, sigurno mozes na internetu da nadjes sliku istog. Ako je nesto poput ovog, onda ces sigurno morati da obezbedis bolji filter http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_89386924_%24_35.jpeg ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Ned Feb 25, 2018 7:02 pm ----------------------------------- Na njemu piše fluval 4 ako ti ista znaci ----------------------------------- bolan970 Ned Feb 25, 2018 7:11 pm ----------------------------------- Upravo gledam sajt proizvodjaca, nasao sam Fluval u 4 koji je predvidjen za akv do 240lit. Koliko vidim ima mesta i za sundjere i za bilosku filtraciju. Trebalo bi da ti filter odradi posao, treba malo vremena da se sve slegne i da filter povuce svu prljavstinu. Nisam se uzivo sretao sa ovim filterom, videcemo da li ce jos neko od kolega da se javi. ----------------------------------- oldwolf Ned Feb 25, 2018 7:31 pm ----------------------------------- evo nešto o tome, šta god pomoći će dok dobroooo ne pročešljaš ovaj forum, i stekneš o svemu neko lično iskustvo.Poz. [youtube]https://youtu.be/b3NVphgypdA[/youtube] ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Ned Feb 25, 2018 7:57 pm ----------------------------------- Hvala puno verujte mi da ga češljam i do 3 sata u noć ali ima kooooliko toga da se pogubim skroz... ovaj filter ja nisam našla nigde na netu tj ovakav kao moj izgleda okruglo ima 2 sundjera unutra sa rupom kroz njih i tu se stavi plastika neka okrugla koja se kaci jedna na drugu i to sve sastavi sa gornjim delom,veoma jednostavan ali ne znam da li se pitala skroz ili ne jer ne mogu da ga nadjem nigde ma netu pa samim tim ni ne znam ništa o njemu. P.s.nastavljam da češljam :wink: ----------------------------------- chaosad Ned Feb 25, 2018 8:22 pm ----------------------------------- Prvo čestitam na novom akvarijumu, lepa veličina,a što se tiče slika slobodno stavi i filter i ceo akvarijum i haubu, svetlo što više i detaljnije pa ćemo više moći da pomognemo.filter ako je ovaj U4 što je kolega našao nije nešto extra za toliki akvarijum ali sa tih par riba trenutno može da posluži,ako ima mogućnosti i mesta da mu promeniš sadržaj i dodaš drugi filter materijal tipa sera siporax mini bar par centimetara sloj malo bi se unapredilo filtriranje, mada ako planiraš više ribica 30-40 što bi moglo komotno u toliki akvarijum,trebalo bi da dokupiš filter više klase i kapaciteta za filter materijal(kanister dole u ormarić).pozdrav i očekujemo slike ----------------------------------- chaosad Ned Feb 25, 2018 8:49 pm ----------------------------------- Sad sam gledao onaj oglas pa na slikama nema nikakvog granja i korenja koje bi puštalo boju,jedino veliki crvenkasti kamen levo tako da ako si njega zadržala izbaci ga neznam dali je moguće da on toliko ispušta boju.Što se tiče pravih biljaka može i bez njih ali je bolje da ih imaš jer i one čiste vodu i iz podloge naslage,prave kiseonik a i mnogo je lepši i prirodniji akvarijum,tako da možeš da dodaš neke 3-4 vrste brzorastućih i velikih da ti što pre popune toliki prostor.naravno i vrste biljakakoje stavljaš zavise od svetla ,pa kad nam to uslikaš i kažeš kakvo je osvetljenj onda više o biljkama.Vodu ako hoćeš da ubrzaš čišćenje te boje menjaj češće na 2-3 dana po 30-40 litara ako imaš kofe toliko kapaciteta da odstoji iz česme 24h.neznam kakva je voda u nemačkoj iz česme možda mora i neko hemisko stdstvo za pripremu.možda da pitaš onog prethodnog vlasnika u vezi vode kako je menjao i dolivao. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Ned Feb 25, 2018 9:04 pm ----------------------------------- Jao hvala ti na strpljenju mnogo... da bio je taj kao poklopac od one kao pečena gline i još jedan kao koral od istog materijala pa ni to nisam vratila misleci da je to pustilo boju ali videćemo jos... zelela bih živi bilje ali prethodni vlasnik kaže da ih skalari pojedu kao i što mi je rekao da jednom godišnje samo promenim trećinu vode (što mu i ne verujem bas)... i ne znam kako da smanjim slike jer mi piše da može samo do 250kb 😣 dolila sam 20l vode danas cesmuse i nalila da mi stoji do sutra još jedno 40l jer mi nije skroz pun... kako slike da stavim? ----------------------------------- chaosad Ned Feb 25, 2018 9:24 pm ----------------------------------- u nekom programu za slike ili u windowsu običan Paint učitaš sliku pa na resize pa staviš ili u pixelima ili procentima na koliko da smanji,zavisi šta koristiš od programa.Voda se menja uobičajeno na nedelju dana a možda može i duže sa 2-3 ribe na 200L ali godinu ga baš pretera ja se nebi usudio da probam ni 1 mesec pogotovo sa tim malim filterom i samo sa sunđerom.možda je sipao nedeljno neku hemiju za kondicioniranje i čišćenje štetnih materija. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Ned Feb 25, 2018 9:26 pm ----------------------------------- Moguće tako mi čovek reče.... sredim slike pa šaljem 😊 ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Ned Feb 25, 2018 9:50 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_506529210_PicsArt_02-25-08.37.16.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_108541979_PicsArt_02-25-08.36.48.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_84421542_PicsArt_02-25-08.36.23.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_303917560_PicsArt_02-25-08.35.40.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_506529276_PicsArt_02-25-08.35.12.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_101305857_PicsArt_02-25-08.34.45.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_379896970_PicsArt_02-25-08.34.22.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_151958815_PicsArt_02-25-08.48.59.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_75979409_PicsArt_02-25-08.48.38.jpg ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Ned Feb 25, 2018 9:55 pm ----------------------------------- Filter je u užasnom stanju i svesna sam da ga moramo menjati a osvetljenje je aqua glo 30w... ako sam nešto propustila molim vas recite i ribice su 3 skalara velika, dva ova ružna cistaca sa 4 mlada,jedna ova crvena i par mini bali sharks (kako sam ih izguglala) i ova dva tigrasna što su uglavnom na dnu ima po jedan... ----------------------------------- Kalypso Ned Feb 25, 2018 10:25 pm ----------------------------------- Vidim da je kamenac po celom filteru,mozes ga srediti,ocistiti,mislim da nema potrebe da menjas.Pri ciscenju,tj. zameni vode,izvadi filter/pumpu,poskidaj sva creva i napravi rastvor vode i sirceta.Sa obicnim sundjerom,preporuka,nov sundjer,izribaj pumpu sto bolje mozes,creva/cevi takodje i nakon ciscenja isperi dobro.Na pumpi mozes moguce da skines rotor,koji je magnetom fiksiran,samo ga povuces sa pincetom,lagano izlazi.I kada sve sredis biti ce super,samo sve lepo isperi.Nikako ne koristi tecnost za sudje i kojekakvu hemiju.... ----------------------------------- chaosad Ned Feb 25, 2018 10:28 pm ----------------------------------- našao sam na jednom mestu slike filtera izgleda da je taj Fluval 4 stariju model pa teško naći i još je lošiji nego što sam zamišljao.Riba nema mnogo ali su velike tako da teško da može taj da održava akvarijum, pa kad budeš htela da unaprediš filtraciju napiši koliki je budžet pa da ti predložimo nešto odgovarajuće.Svetlo je ok početno za osnovne i srednje zahtevne biljke dovoljno.Nevidi se na slici jel ima staklo između vode i svetla? ako ima sipaj vodu do vrha i filter možeš da okreneš da izbacuje po dužini uz zadnju stranu stakla a ne ovako da pljušti napred.Nastavi da menjaš voduna 2-3 uz usisavanje dna sa vakum čistačem jer to izgleda kao da je cigla izmrvljena pa puno crvene prašine pa je verovatno i podloga puna tih mrvica. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_189948806_f4.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_151959048_f4%20otvoren.jpg ----------------------------------- HORUS Ned Feb 25, 2018 11:47 pm ----------------------------------- Moj ti je predlog da izvadiš silver šark, jer nisu kompatibilne sa skalarima. ----------------------------------- Mladen82 Pon Feb 26, 2018 8:52 am ----------------------------------- Zdravo Tanja. Srećan početak i dobrodošla kod nas i u svet akvaristike. Lepa je to litraža i lepo može da se uredi. Sve zavisi šta voliš i šta želiš. Najpre filtracija nije baš najbolja. Trebalo bi nabaviti neku jaču pumpu i možda neki spoljni kanister ili top filter. Drugo obavezno izbaci školjke iz akvarijuma. Takodje moja preporuka ti je da posadiš malo biljaka. Horus ti je rekao oko ribica šta treba izmeniti. U suštini to je to. Sredi filtraciju pa onda kreni polako u slikanje umetnickog dela ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pon Feb 26, 2018 11:18 am ----------------------------------- Hvala na dobrodošlici i ja se nadam da će biti srećan jer baš bih volela da sve dovedem u red 😊 hvala vam mnogo na pomoći.. nema stakla izmedju svetla i vode a filter ne mogu da okrenem jer je baš na tom mestu iseceno, ono crno sto je oko akvarijuma sa gornje strane, za njega...sacekacu nedelju dve pa cu ga generalisati i staviti podlogu i posaditi bilje ili mogu to odmah? Ako može preporuka za bilje? A što se tice ribica mir je u akvarijumu svi gledaju svoja posla sem ovog para cistaca koji se ponekad cackaju i povijaju.Filter hmmm recimo 50eura je budžet pa ako može nešto u tom rangu ali bih trazila ovde po oglasima..a da li steti recimo ako je pumpa za 450l a akvarijum 200l? ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pon Feb 26, 2018 11:31 am ----------------------------------- I da li je istina da skalari pojedu biljke? ----------------------------------- Kalypso Pon Feb 26, 2018 12:12 pm ----------------------------------- Kod mene je pumpa 350l/h sto je super za 40l koliko ima kod mene,ali to nikada nije stvaran protok.Kod mene se pumpa sada nalazi u staklenom filteru i realno ima 200l/h do 250l/h,pa sa time imam i zadovoljavajuci protok od 5-6x zapremine akvarijuma. Tako da ako imas vecu pumpu,voda iz akvarijuma ce vise puta da se okrene u sistemu sto je dobro. Ako ti je budjet 50€,kanister filter mislim da nema za taj novac,a stakleni filter sa prelivnim cevima,filter materijalima(keramika,kugle,siporax sta se odlucis,sundjeri i perlon vata) ne bi trebalo izaci vise od 50€. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pon Feb 26, 2018 12:32 pm ----------------------------------- https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.de%2Fulk%2Fitm%2F151429034024. A ovako nesto? ----------------------------------- chaosad Pon Feb 26, 2018 12:45 pm ----------------------------------- Što se tiče skalara verovatno neku vrstu mekanu i ukusnu mogu da grickaju ali svakako postoje odgovarajuće tvrde i neukusne tako da netreba da odustaješ od biljaka.Ima bar 3-4 vrste po nekoliko podvrsta(uže,šire lišće kraće,duže,boja, oblik itd) pogledaj Valisneria,Echinodorus,Anubia, Cryptocoryna za početak.Protok pumpe treba da bude bar 4-5 puta veći od akvarijuma tako da je ta od 450 i slaba za tvojih 200 trebalo bi da je 800-1000l protoka. Možeš sa tom postojećom pumpom da probaš nešto da improvizuješ privremeno sa nekom većom kutijom ili flašom od 1,5-2lit. pa pogledaj na youtubu "DIY power head filter" ima stotine ideja dali da uvlači ili izduvava preko filter materijala. za kupovinu drugom možda najpovoljnije i naj kvalitetnije za tu cenu EHEIM Classic serija, manji model možda čak i nov ima po toj ceni ili veći plovan.I za kanister filtem moraš da pogledaš dali može da se namontiraju cevi i creva sa tom haubom pre nego kupuješ bilo šta pa i te modele pogledaj na youtubu kako izgledaju,rade, montaža.Ribice koje ti se nesviđaju raspitaj se u radnji koju imaš tu dali bi ih udomili na polon ili zamenu za nešto barem biljke,filter materijal ili druge ribice.Evo jedan link za uradi sam filter pa onda gledaj dalje šta bi moglo da se uradi sa tom pumpom koju imaš. https://www.youtube.com/watch?v=cgossuD-4VI ----------------------------------- chaosad Pon Feb 26, 2018 1:00 pm ----------------------------------- može i taj tetra on je i funkcionalniji od ovog što sam ja predložio samo neznam kakvi su kao proizvođač (dugotrajnost i sl.)možeš od jeftinih kineski Atman EF3 samo što u njega treba da dokupiš još filter materijala keramičke valjke, Sera siporax i sl. što je još 20e za 2l najkvalitetnijih Sera. u svakom slučaju bolje nov sa garancijom.Pogledaj ih sve na youtubu kako se sklapaju, ređa materijal,čiste, funkcionišu pa vidi šta ti je najpraktičnije. ----------------------------------- Miroslav85 Pon Feb 26, 2018 6:50 pm ----------------------------------- Sto se tice filtera naj jeftinija varijanta je stakleni spoljni filter da ti neko napravi,pumpa oko 1000 dinara I sav filter material I cevi potrebne nebi trebalo da izadju preko 50 eura ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Feb 27, 2018 2:29 pm ----------------------------------- Hvala vam puno sve precesljavam a da li mogu da dobijem vaše mišljenje od Sunsun HW703B filter? Inače nosila sam juče vodu na analizu imam preko 100 nitrata(ako sam dobro zapamtila) posadila sam 6 različitih biljaka da vidim koja će opstati pored skalara i 2 skalara odbacuju trećeg pa sada pratim stanje u akvarijumu kupila hemije za biljke tj dohranu i co2 i neku tečnost da mogu odmah iz česme da dosipam vodu. Zbog tog nitrata mogu li vec danas usisati i promeniti trećinu vode? Molim vas da me ispravite gde god da gresim ----------------------------------- chaosad Uto Feb 27, 2018 3:44 pm ----------------------------------- Evo spisak sa nekog foruma koliko čega sme tj. ne sme da bude: Ammonia 0ppm but fish can handle .5-1 ppm for a short duration Nitrite 0ppm but can handle 1.5 ppm or so for short periods Nitrates 40 and under is alright but can handle 60-80 range for short periods. prema tome premašila si sve granice sa 100 tako da bi ja promenio 50% pod hitno pa onda još 2-3 puta svaki 2. dan po 30% valjda bi se onda isčistila i hemiski i vizuelno ta boja dovoljno a u buduće na 7 dana pogotovo sa tim malim filterokm koji je beskoristan sem što talasa vodu i pravi cirkulaciju. Ovih filtera nema u Srbiji pa teško neko iz prakse može da ti kaže od kolega,ja koliko sam video iz googla on je i skuplji od onog Tetra jedino ako si ga našla po povoljnijoj ceni.prednost sunsun je ako sam tačan model našao što ima i ugrađenu UV lampu to je onda ekstra tako da ako imaš u nemačkoj zastupnika,garanciju, servis i rezervne delove za Sunsun možeš i njega inače je verovatno Tetra pouzdaniji. Daj nam slike i imena biljaka šta si dodala. te hemikalije za biljke nemoj da stavljaš cele doze koje pišu na uputstvu jer nemaš puno biljaka i nije zarastao.sa još na početku nemoraš uopšte možeš eventualno pola doze ili manje.kad vidimo šta imaš i kolike su biljčice i koje si tečno đubrivo uzela naknadno će biti još saveta. A još jedna korist od biljaka je i da se slabije i plašljivije ribe ili mladunci sakriju i pobegnu od dominantnih i siledžija.Pozdrav i srećno kvašenje rukava! ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Feb 27, 2018 4:37 pm ----------------------------------- Idem odmah onda vodu da menjam nisam znala jel smem zbog dobrih bakterija! Taj filter sam našla na ebay.de nov je imaju sve rezervne delove tamo takodje da se kupi ima po meni dobre karakteristike a nije skup pa sam samo htela vaše misljenje.. slike biljaka šaljem samo da ih sredim ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Feb 27, 2018 5:25 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_138158644_PicsArt_02-27-04.24.06.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_60789805_PicsArt_02-27-04.23.40.jpg ----------------------------------- chaosad Uto Feb 27, 2018 6:54 pm ----------------------------------- e pa lepo već bolje izgleda sa biljkama ai voda je malo bistrija.Jel slika posle današnje izmene vode ili pre?Ova biljka napred desno ako je microsorum pteropus nesme da se sadi u podlogu tj.sme korenje samo da uhvati a rizom treba da bude van.Ako jeste to ta biljka izvadi je i veži za to drvo desno nekim najlon koncem ili plastične vezice za kablove(pogledaj na.Ove pozadi 3 biljke sa stabljikama ne vidi se baš lepo kakve su pa ako imaš nazive sa pakovanja napiši i čini mi se kao da si ih poubadala sa onom saksijicom fabričkom komplet u podlogu onda to neki dan kad imaš vremena(kada menjaš vodu pa bude pliće) treba raširiš i aranžiraš kako želiš da bude trajno raspoređeno. Ovaj echinodorus pozadi desno možeš da odmakneš malo više od zadnjeg stakla prema sredini bar 15cm od prilike iza one grane pošto on raste 40-50 cm na sve strane i u vis.Valisneriju suprotno bolje pozadi ili u ćošak pa će ona da se širi uz leđa ili bok pošto ona kao puzavica izbacuje u stranu nove biljčice.Sve to za biljke nije hitno nek se adaptiraju ipak one polako napreduju i rastu samo je hitan ona Microsorum da ga izvadiš iz podloge. Možeš i samo da mu poklopiš koren sa granom da ga drži bez vezivanja privremeno. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Feb 27, 2018 7:28 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_58451997_PicsArt_02-27-06.15.12.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_151975193_PicsArt_02-27-06.14.35.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_56287110_PicsArt_02-27-06.13.55.jpg Ovo je nakon menjanja vode i filter sam samo iscedila. Slikala sam bliže pa ako mozes da vidis biljke jer ja nazive nisam dobila sa njima sada ću odmah da izvadim tu i da je zakači a ove sve druge ću da izguglam te nazive što si napisao pa cu da ih prepoznam po slici a svakako ću te poslušati i prekosutra o5 promeniti trećinu vode pa i njih razmestiti. Jao hvala ti do neba na izdvojenom vremenu 😀😀😀 i filter ću verovatno probati sunsun košta 55 eura protok 1400l na sat i 4 korpice za filter a cena je sa filter materijalomi može stići 1 marta tetra 800 mi se čini malo sa 790l protoka na sat a veća je 91euro. Ako mi ne uspe sunsun kupicu onu greenline ili kako već za 140 eura i završiti priču o filterima ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Feb 27, 2018 7:43 pm ----------------------------------- Ove dve biljke su prebačene 😁 ----------------------------------- chaosad Uto Feb 27, 2018 9:57 pm ----------------------------------- Nema na čemu, drago mi je ako sam od pomoći i ja se radujem da što pre osposobiš,kompletiraš,ulepšaš i da za neko vreme uživate ti i cela porodica u najlepšem ukrasu i ljubimcima u kući,pogotovo što si dama i tako si hrabro počela sa lepom veličinom a bez nekog predznanja pa vredi da se potrudimo da ti olakšamo da ti se ne smuči ovi prvih 10-15 dana dok se nesredi,da ne odustaneš.Znaćeš i ti sve to i sama za 1-2 meseca čitanja foruma,googlanja i gledanja youtuba o svemu što te interesuje.Svaka ti čast i za ovo do sad si se naradila. Ova tečna đubriva nemoj još da sipaš dok ne izmenjaš tu vodu i dok dođe filter i sve središ hemiski i biološki za ribe i vodu neće biljkama ništa faliti za to vreme.Profito se sipa na nedeljnom nivou kad promeniš vodu,trebalo bi 20ml za 200L,pošto nemaš mnogo bilja počni sa 5ml kad budeš ušla u ritam izmene vode na 7 dana pa za 1mesec na 10ml pa posle još 1-2mes. 15ml zavisi već kako budu napredovale i širile se biljke, videćeš a i znaćeš i sama do tada dosta stvari o tome.Carbo je tečni ugljen- dioksid i sa njim nesme da se pretera može da škodi ribama tako da možeš isto tako postepeno da dodaješ s tim što njega moraš na dnevnom nivou da sipaš a ne odjednom za celu nedelju.Nismo pričali o hrani šta i koliko im daješ uglavnom nemoj da preteruješ daj im minimalno još ovih nekoliko dana dok si sa ovim malim filterom dok nedođe pravi koji može da prečisti kako treba,bolje da su gladne u čistom nego da se prejedaju i da se još više zaplja voda. Pozdrav i očekujemo vesti i slike sa novitetima i izmenama(naravno i pitanja ko ima). ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sre Feb 28, 2018 8:05 pm ----------------------------------- Hvala ti od srca na podrsci i lepim recima baš se trudim da ne posustanem... sutra stiže novi filter SunSun HW-403B pa cu taman menjati trećinu vode sutra i pustiti njega da radi par sati u toj vodi...A prekosutra stiže i Tetra ASP 300 valjda će biti dovoljna..i onda se valjda neću buditi ujutro sa strahom jesu preživele i tu noć 😒 hranu mi je prodavac preporučio listiće šarena za gornje ribice a one tabletice/granulice sa algama za ove na dnu. Listića im dam manji prstohvat a granulice 2 kom jrdnom na dan. Ispravite me ako grešim molim vas. Razumela sam za hemiju veliko HVALA!!! ----------------------------------- chaosad Sre Feb 28, 2018 10:10 pm ----------------------------------- Lepo što brzo stiže i kompletira se oprema,ta vazdušna pumpa ti nije neophodna ali dobro kad je već tu neće da škodi.Očekujemo slike sa novitetima kad namontiraš i pustiš u pogon filter. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pet Mar 02, 2018 5:38 pm ----------------------------------- Evo mene ponovo 😊 slika akvarijuma posle menjanja vode i ubacivanje novog filtera,planiram u ponedeljak ponovo da odnesem vodu na kontrolu pa ćemo videti šta smo uradili za sada ribice su ok sem skalara koji se ne vole bas pa se jure po akvarijumu u prilog šaljem i sliku jedne promene na skalaru za koju ne znam o čemu se radi ako može pomoc!? Takodje sam primetila da mu i sare blede.Čitajući forum ovih dana jako sam se uplašila tih bakterija i bolesti i nadam se da će posle ovih promena i one biti ok. Planiram sledeće nedelje tj ako voda prodje kontrolu da kupim još 10-ak ovih malih ribica da mi ova jedna ne samuje.Puno pozdrava za sve i mnogo vam hvala što ste mi pomogli u ovoj pobedničkoj borbi 😄😄 http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_54285890_PicsArt_03-02-04.27.17.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_506668310_PicsArt_03-02-04.27.44.jpg ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pet Mar 02, 2018 7:03 pm ----------------------------------- *početničkoj još uvek ne pobedničkoj 🙂 ----------------------------------- oldwolf Pet Mar 02, 2018 7:23 pm ----------------------------------- Skalari znaju da budu temperamentne ribe (naročito koji su poveći - matični). Hoće da se pobiju ako nema dovoljno mesta za skrivanje, sve dok se u akvarijumu ne uspostavi hijerarhija ,dok se ne ustanovi koje alfa riba iliti koje glavni u pogledu hrane i teritorije prvenstveno, a takođe i partnerstva. Možda bi kriptokorina usteriana delimično rešila problem jer je širokolisna i skalarima daje mogućnost skrivanja, ujedno na njeno široko lišće rado polažu svoju ikru (kada su upareni), inače su jako vezani međusobno kada se upare. U većem akvarijumu može da bude i po nekoliko parova skalara. Crvenilo na oku skalara može biti (najverovatnije) od udarca drugog skalara i ako se to neponavlja oporaviće se otprilike 20-30 dana.Ako li misliš na ovo ispod to je analni otvor putem kojeg između ostalog polaže ikru ako je ženka, ako je mužjak tim delom oplođava položenu ikru. Poz. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pet Mar 02, 2018 7:32 pm ----------------------------------- Hvala na info puno ali ne mislim ni na oči ni na analni otvor izvini nisam precizirala. Mislim na ono što je "iskocilo" na prednjem paraju tj u samom korenu peraja,belo izgleda kao da je nešto iscurilo napolje. A inače imam 3 skalara i svima u oči crvene 😮 ----------------------------------- chaosad Pet Mar 02, 2018 8:35 pm ----------------------------------- Ma da imaju lepe oči u color-u, a i ja nevidim ništa drugo peraja mu čitava nigde ništa nije iskrzano ili trulo.Možda su počeli da se pare zbog čiste,sveže vode i boljih uslova pa pogledaj po staklima i echinodorusu po lišću da nema negde jaja. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pet Mar 02, 2018 8:42 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_80000840_PicsArt_03-02-07.39.00.jpg Možda se ovde bolje vidi ta izraslina? Taj/ta je terorisana od strane druge pa kontam da je možda i povreda...gledala sam po akvarijumu ali nisam videla nigde ikru a jedina biljka kojoj se približavaju je ta koju grickaju polako ----------------------------------- chaosad Pet Mar 02, 2018 10:37 pm ----------------------------------- A sad vidim na šta misliš iznad bočnog peraja,možda mu je počupao peraje pa kao da je koža tu pukla pa viri meso.nisam stručnjak za bolesti ali mi ovo ne liči na onih par osnovnih. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pet Mar 02, 2018 10:52 pm ----------------------------------- Ok ii meni izgleda kao da je koža pukla mukica... šta mi preporucujete za pozadinu? Dok bilje izraste (a dokupicu jos) nekako mi je prazno i što vi kažete nemaju gde da se skrivaju sada. Ako može još neki savet da ulepšam jer sam ovo osnovno valjda sredila! ----------------------------------- chaosad Pet Mar 02, 2018 11:46 pm ----------------------------------- Pozadina će ti biti biljke samo treba sada strpljenja(1-2mes.) sve te 4 pozadi levo rastu velike i brzo tako da ne treba da kupuješ ništa od tih za pozadi.Samo čekaš da izrastu pa seckaš i ubadaš ispred i u stranu.Možeš da uzmeš za napred i sredinu razne vrste Cryptocoryna(tropica,wendtti,flamingo)ili Anubias (nana,barteri,gracilis,pinto,glabra)raznih oblika,boja veličina pa šta ti se svidi.Onaj Microsorum si stavila pozadi,on ne raste više ostajetakav srednje visok njega možeš napred kod grane ili pećine od algara(oboren dvorac). Ove što imaš levo pozadi mislim da su sledeće: Bacopa - neka možda Caroliniana Hygrophila difformis Egeria densa Valisneria gigantea Echinodorus - neki? pogledaj na ova dva sajta uzgajivača biljaka dali liče na te tvoje uživo pa prouči i na youtubi kako izgledaju i kolike su a i imaš podatke i karakteristike koje su easy, malo svetla, brzina rasta itd. http://tropica.com/en/plants/?tabIndex=1&alias=Easy http://dennerle.com/en/service/plant-database koje sitnije ribe planiraš da dodaš od nedelje? ----------------------------------- Woodoo Sub Mar 03, 2018 1:49 am ----------------------------------- Možda se ovde bolje vidi ta izraslina? Taj/ta je terorisana od strane druge pa kontam da je možda i povreda...gledala sam po akvarijumu ali nisam videla nigde ikru a jedina biljka kojoj se približavaju je ta koju grickaju polako Skoro ista izraslina se pojavila prosle godine na Colisi, slike su u ovoj temi [url=http://www.akvarijum.org/forum/post237910.html?highlight=#237910]Colisa, izraslina na korenu peraja Danima sam guglao kako bih pronasao uzrok problema i eventualno resenje. Ne secam se vise dijagnoze ali sve prognoze koje sam uspeo da nadjem su bile pesimisticne. Ribica je vremenom bila u sve losijem stanju i na kraju sam je eutanazirao jer je toliko oslabila da su poceli da je maltretiraju ostali stanovnici akvarijuma. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sub Mar 03, 2018 11:00 am ----------------------------------- Sačekaćemo onda da vidimo kako će rasti biljcice a pregledacu i ove sajtove. Cherry Barb sam izguglala da se zove ova malena crvena je sama pa sam mislila uzeti još 10 da ima jato i nadam se da nije previše?. A za skalara 😣 pa ja se nadam da će biti bolje mada ga ova druga dva jure stalno. A kako si ga autanazirao? ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sub Mar 03, 2018 11:05 am ----------------------------------- I da li vi sve te latinske nazive pamtite? Ja ih ne uspevam ni pročitati kako treba😞 ali zapisujem na papir 😊 ----------------------------------- bolan970 Sub Mar 03, 2018 11:33 am ----------------------------------- Chery Barb, ili kako je kod nas zovu Barbus Titeja Možeš slobodno da uzmeš 10 i ja ih imam u svom akvarijumu, a planiram da nabavim još. :) (the more the merrier) ----------------------------------- chaosad Sub Mar 03, 2018 11:50 am ----------------------------------- Posle 5-6 meseci svakodnevnog čitanja i gledanja se nauče i zapamte i ove koje imaš i što nemaš i ribe. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sub Mar 03, 2018 11:59 am ----------------------------------- Heheheheh super onda čim voda bude Ok stiže još Barbusa 😁 ja sam ove moje zapisala pa cu valjda i zapamtiti 😊 ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sub Mar 03, 2018 3:59 pm ----------------------------------- Dobar dan ponovo ☺ bila sam danas I testirala vodu ponovo su nitrata jako visoki 😥 kupila sam trakice da sama kontrolišem i tretirala sam i cesmovacu gde je prikazala da ima takodje nitrata (to je slika sa bledjom bojom) i iz akvarijuma sam ponovo trestirala (sa jacom bojom) dala mije neki preparat za uklanjanje nitrata iz vode što se stavlja u filter pa se obnavlja i može se koristiti 3 puta nisam je pola razumela ali dobro prevesti upustvo. Molim za savete da li da stavljam to u filter ili pokušam još jednu nedelju sa menjanjem trećine vode svaki drugi dan? I kupila sam neki veliki kamen za ovog jadnog skalara da ima gde da pobegne... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_253347522_PicsArt_03-03-02.51.27.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_190010653_PicsArt_03-03-02.50.56.jpg ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sub Mar 03, 2018 4:00 pm ----------------------------------- I da li da prokuvavam cesmusu pre stavljanja u akvarijum? ----------------------------------- oldwolf Sub Mar 03, 2018 4:41 pm ----------------------------------- Na tu litražu ,ne kuvaj ništa, ako si već ubacila startnu kulturu bakterija i sve ostalo kao što napisa, dovoljno je da u redovnoj zameni vode (recimo na svakih 10 dana menjaš 20% - 30% vode) ta voda bude odstojala recimo bar 24h, a kad se kultura korisnih bakterija ustali i namnoži u dovoljnoj meri, tada neki ulivaju vodu direktno sa česme (što ja lično ne preporučujem), jer imaju akvariume sa povećom litražom tako da nekih 30-tak litara ne utiče znatno na sveukupno biohemijsko stanje vode u aq. I pusti malo akvarijum i ribe nek živnu od tebe, samo ih nahrani 2 puta dnevno i to je to. Mnogo brige - mnogo i problema ,ako ovaj komentar ne razumeš danas - razumećeš sutra ili prekosutra. Inače moram priznati da je tvoja aktivnost i upornost za svaku pohvalu. Poz. ----------------------------------- chaosad Sub Mar 03, 2018 5:05 pm ----------------------------------- Možeš verovatno i moraš ubuduće da upotrebiš taj filter materijal kad proučiš kako funkcioniše po uputstvu,ali bi trebalo i da promeniš vodu da odmah olakšaš ribicama ako je i dalje 100 akvarijumska.Neznam za tu česmovaču koliko je, izgleda nešto između 25-50 to je već u startu puno.Možda da ostavljaš vodu da odstoji za sutradan sa Filter medium-om u kofama.Te trakice možeš da isečeš na pola po širini pa da napraviš dve od jedne da ih uštediš. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sub Mar 03, 2018 5:16 pm ----------------------------------- Razumela sam 👍 i izvinite ako sam dosadna ali mi je stvarno bitno vaše mišljenje a čitajući forum našla sam dosta info ali sam jednostavno nesigurna i želim da čujem od vas šta je najbolje za akvarijum te veličine ispod tim okolnostima jer stvarno želim da držim zdrave i srećne ribice. 🙈pokusacu i to sa odstajalom vodom mada je teško izvodljivo u stanu pored jednoipogodisnjaka a da ne napravimo bazencice po laminatu ali i to ćemo probati. Hvala za savet za trakice to mi nije palo na pamet 🤗 ----------------------------------- chaosad Sub Mar 03, 2018 6:00 pm ----------------------------------- Ne treba da se izvinjavaš,nije problem sve što znam ili imam ideju šta pokušati rado ću podeliti.Sad se nešto preračunavam kad si saznala da je i česmuša oko 50 nema smisla da menjaš onu jako lošu akvarijumsku sa lošom česmušom.Kad promeniš ovu koja ima 100 sa 50% česmuše koja ima već 50 dobiješ 75 ništa značajno nisi uradila i dalje je štetna,verovatno to za 2 dana dođe na 100 opet,nego stavi ti taj anti nitrat filter materijal i vidi kolliko traje kad treba da se menje ili regeneriše i sa njim meri narednih par dana kako se kreće.Sad ako si spremila već vodu promeni i stavi Easy life FFM i ubaci to u filter pa kontroliši sutra.Biljke bi isto trebalo da pomažu i jedu nitrate al je valjda još sve novo pa se nevidi.Kako koristiš onu UV lampu u filteru ako je taj model ima?I da li si stavila aktivni ugalj ako se dobija sa njim? ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sub Mar 03, 2018 7:50 pm ----------------------------------- Nisam spremila vodu sutra cu da ubacim ovo u filter pa ćemo videti šta će biti. U pravu si to sam i razmišljala da nema neke koristi od menjanja vode ako i ona ima toliko nitrata. UV lampu ima i nisam je još koristila samo je isprobala čitala sam da se ne bih trebala koristiti često jer nije selektivna pa ubija i dobre bakterije. Aktivni ugalj nemam dobila sam sunđer,bio kuglice i keramičke perlice. ----------------------------------- chaosad Sub Mar 03, 2018 8:23 pm ----------------------------------- Dobro samo sam hteo da proverim za lampu da je ne držiš slučajno upaljenu stalno već po potrebi a i ugalj netreba pa da ga izvadiš pre nego sipaš tečno đubrivo za biljke da ga ne neutrališe.Možda si zaboravila da napišeš, trebalo bi posle sunđera da imaš i filter vatu belu koja je sitnija jer sunđer samo naj krupnije mrvice zadrži a dosta fina zrnca prođu(vata bude skroz braon puna mulja) pa će brzo da ti zapuši keramiku. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sub Mar 03, 2018 8:35 pm ----------------------------------- Da tacno tako dole je sundjer pa bio kuglice u korpici pa u trećoj ima bela tanka vata i na tome keramičke perlice taj je redosled samo sada ne znam gde da stavim sadržaj ovog za nitrat? Kontala sam sa bio kuglicama ili sa sundjerom. Za UV sam čitala jer nisam znala za šta služi ali sam saznala 😊 ----------------------------------- chaosad Sub Mar 03, 2018 10:25 pm ----------------------------------- Ili vatu spusti odmah iznad sunđera pa ovo novo može sa kuglicama u drugu ili ako staje sa keramikom na vrh onda tako kako je sad,uglavnom da keramika i to novo budu posle fine vate da što duže ostanu čisti.Ako ima mesta valjalo bi još te bele filter vate par centimetara dole da kasnije dodaš jer ona najviše đubreta zadrži u sebi.Ovako nešto verovatno ima i u tvojoj radnji oko 2e košta kod nas http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_101340574_sera-wool-100.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_58465717_jbl.jpg ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sub Mar 03, 2018 11:20 pm ----------------------------------- Kupujem ujutro samo da nam uspe 👩‍🔬 javim se ja opet 🤝 ----------------------------------- chaosad Sub Mar 03, 2018 11:58 pm ----------------------------------- Najmanje pakovanje vate od 100 grama ti dosta da napuniš celu jednu kutiju to je lako i kabasto i obavezno je dobro isperi na česmi pre stavljanja da ti ne ostane gomila bela prešine u akvarijumu od nje.Pa onda možeš tu vatu u najdonju preko sunđera i fabričke vate koliko još stane malo ispod vrha da se lepo sklope i nalegnu kutije, pa kugle,keramiku a ono novo za nitrate gde stane od te dve gornje privremeno.Da se javiš nego šta al bez nitrata. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sre Mar 07, 2018 5:06 pm ----------------------------------- Pozdrav, samo da javim da se nitrata ne mogu rešiti stavljala sam NitratEx ne opada ni malo sada se regenerise pa sutra ponovo stavljam. Vodu sam danas menjala sifoniranjem iz akvarijuma sa odstajalom u koju sam stavila Easy Life. Ta voda ima manje nitrata od direktne iz česme ali o5 previše ni sama ne znam šta radim pogrešno. Pokusacu još 2x2 dana sa ovim za filter ako ne uspe ne pada mi ništa drugo na pamet nego da ga praznim i sve ispočetka iskuvam i složim. Ne razumem samo kako su ribice do sada zivela u tom akvarijumu 🤔 ----------------------------------- oldwolf Sre Mar 07, 2018 6:11 pm ----------------------------------- ni sama ne znam šta radim pogrešno. Ne razumem samo kako su ribice do sada zivela u tom akvarijumu 🤔 Tanja opusti se malo, zaboravi (neko vreme) na testiranje vode. Od hemije ubaci ovo ,sipaj ono ...... daj malo priroda nek odradi nešto (za to je potrebno vreme), što se tiče ovoga da neznaš kako su ribice uopšte živele do sada - razloga je puno, može biti dobra aeracija iako je puno amonijaka, nitrata, nitrita itd, može biti 1001 zato ...... 99% hemije ,hranljivih sredstava itd, pre 25 godina u Srbiji nije ni postojalo, pa šta misliš kako su akvaristi i njihovi ljubimci živeli bez toga ? Danas je sve komercijala, usput ću citirati našeg nobelovca Ivu Andrić : “Doći će vremena, kada će pamet zaćutati, budala progovoriti, a fukara se obogatiti.” U svakom segmentu trgovine se radi na tome, zapravo da kupca naprave nemoćnim bez ovoga ili onoga. Samo bez sekiracije. Poz. ----------------------------------- chaosad Sre Mar 07, 2018 6:30 pm ----------------------------------- Vidim da bi taj NitratEX trebalo da skine 50 za nekoliko sati tako da iskoristi njega još te 2 ture nemoj da se cimaš više sa menjanjima vode kad već česmuša ima visoke,pusti da filter radi svoje još je nov i ne naseljen potpuno korisnim bakterijama,možeš da počneš sa đubrenjem biljaka manju dozu da i one počnu da rastu i troše nitrate i da sve dođe samo u neku ravnotežu pod uslovom da su amonium i nitriti 0 merenja.Našao sam i jednog akvaristu na You tubu(dole link)koji tvrdi da to i nije tako opasno i smrtonosno po ribe sem za određene osetljive vrste(discus i cardinal tetra, kao i 80 je o.k.)pa pogledaj i to da se malo ohrabriš i opustiš da možeš da probaš duži period bez menjanja i fizikalisanja.Još što možeš da poboljšaš za smanjenje nitrata je filter materijal Seachem-matrix ili Sera siporax - bio activ za koje tvrde da skidaju i nitrate pa ako ima mesta 1L bi sigurno doprineo boljem filtriranju u odnosu na tu fabričku kinesku keramiku koja sigurno nije vrhunska.Drugi predlog je plutajuća biljka Pistia stratiotes(vodena zelena salata) koja bi trebalo da dosta troši nitrata.Pogledaj još po nekom nemačkom forumu i sa njihovim odgajivačima u vezi česmovače kod vas da li je svugde takva,možda su te ribe naviknute na takvu vodu ako su od rođenja i u prodavnicama u takvoj vodi pa su otpornije.Možda je onaj prethodni vlasnik i bio relan da nije menjao vodu tako dugo.Nadam se da će sve doći uskoro u ravnotežu uz strpljenje i naporan rad koji ulažeš.Jel bilo đubreta u podlozi kad si usisavala?jel si dodavala ribice?Kako je onaj sa počupanim perajem,čini mi se da mu je to bilo tako i na onim starijim slikama od početka?! https://www.youtube.com/watch?v=GIaj9Xcj-K8 https://www.youtube.com/watch?v=oz2ui-BereI http://www.seachem.com/matrix.php https://www.sera.de/en/product/sera-siporax-bio-active-professional/ ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sre Mar 07, 2018 7:32 pm ----------------------------------- Hvala na savetu oldwolf ću se opustiti,osetim i ja da preterujem ali šta ću kad hoću da sve bude ok i da imam zdrav akvarijum ali eto...polovnjaka pa šta i očekivati... chaossad hvala puno na utrošeno vremenu i ja sam tražila i takodje našla o tome da i nije toliko smrtonosan za ribice ali je naravno nepoželjan.. djubreta i nije bilo ,nešto malo dosta je čisto vredni ribice baš lepo čiste 👍nisam dodavala još kao čekam da voda bude Ok ali sutra cu ih kupiti pa šta im Bog da žao mi je ove same malene. Skalar je ok za sada bore se ali ne pokazuje baš znake još uvek da klone.mozda ce i biti ok. Izguglacu za vodu ovde u Nemackoj kao i gde ima da se kupi ta plutajuca biljka ,ove solidno napreduju jedna je došla skoro do površine (egeria densa) ostale su malo sporije ali napreduju,Valisneria je pustila korenje i na gore i ima 3 lista sa znacima susenja, huh komplikovana ova akvaristika 😥😥😥 ----------------------------------- chaosad Sre Mar 07, 2018 8:14 pm ----------------------------------- Pa dobro ako si rešila za ribice ali nemoj 10 kom dosta joj 2-3 takve za društvo i možda još par neku drugu vrstu (Platy,Xifo,Molly) od izdržljivih i jeftinih a da ti se sviđaju da isprobaš sa takvim stanjem akvarijuma kako izdržavaju, da ih ne nastrada previše dok još nije sve sa vršeno.Trebalo bi da počneš da sipaš onda Profito i Carbo za biljke manju dozu jer su većina brzorastuće vać im fali nešto od elemenata.Valisnerija i Echinodorus vole da se hrane preko korena tako da njima možeš da dodaš Easy life root stick pošto nemaš hranljivu podlogu. Očekujemo nove slike sutra onda kad se ponoviš i da vidimo i biljke kako izgledaju. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Čet Mar 08, 2018 7:36 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_63355418_PicsArt_03-08-06.25.54.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_217218596_PicsArt_03-08-06.29.14.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_76026509_PicsArt_03-08-06.28.48.jpg Stigli cimeriiiiii 😁 5 Platy i 5 Barbusa 😁 čini mi se da uživaju sada i jako sam se utesila kada sam testirala onu vodu iz prodavnice ima mnogooo vise nitrata nego kod mene tako da sam sada mirnija... ne kontam taj nitrat ali bitno da ribicama ne smeta... sve je lepsi akvarijum 🤗 šta vi mislite? ----------------------------------- chaosad Čet Mar 08, 2018 8:11 pm ----------------------------------- Bravo, čestitam na novim ljubimcima lepo su zašarenili platy a i ovi braon barbusi su lepi.Možda bude i nekih mladunaca od platy uskoro ako ima ženskih.Voda na izgled izgleda super čisto u odnosu na onu braon početnu.Drago mi je da ćeš moći da se napokon opustiš i uživaš u jezercetu.Molim te tu crnu kocku levo verovatno magnet makni negde iza na bok ili gore pod haubu da se nevidi remeti ti tu lepotu prirode a verovatno ti neće često ili nikad ni trebati,alge ćeš da tepaš sa uv lampom ako se pojave.Pozdrav i obaveštavaj nas o novitetima u buduće. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Čet Mar 08, 2018 8:17 pm ----------------------------------- Hvalaaaaa mnogo sam srećna 😁😁😁 VELIKO HVALA na divnoj podršci malo mi je falilo da odustanem ali eto neka priroda odradi svoje a ja ću šta je do mene... Puno pozdrava iz Crailsheim-a. P.s.sutra stiže i ona plutajuca pistia koju si mi preporucio ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Čet Mar 08, 2018 8:18 pm ----------------------------------- Ima i muskih i zenskih sve sam uzela mešano pa ćemo videti hoće li biti malih ribica ☺ ----------------------------------- chaosad Čet Mar 08, 2018 8:33 pm ----------------------------------- Jel si ti to ajkulice izbacila ili nisu ušle u kadar nigde? ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Čet Mar 08, 2018 8:35 pm ----------------------------------- Tu su jos ne vole se slikati za razliku od skalara veća je pod stresom nekim ali nadam se da će biti ok a manja je super ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sub Mar 31, 2018 7:40 pm ----------------------------------- Pozdrav svima nije me bilo dugo 😄 Samo da pokažem napredak u mom malo kutku kao i neke nove biljcice kupljene danas. Nisam sigurna koje mi se najviše svidjaju pa sam uzela sve različite 😁 a volela bih i one sitne sto prekriju dno ali nisam sigurna kako funkcionisu i kako sa sifoniram sa njima! nitrata sam se rešila napokon zahvaljujući vama i vašim savetima tj drastično sam smanjila nivo, ima oko 25 što je napredak. Razmišljam i o kupnji sajamskog algara jer mislim da mi se pojavila crna cupava alga ali nisam još sigurna 😞 Šaljem sličice pa mi svaka kritika i predlog ,šta bih još mogla da uradim,promenim,dodam i da ulepsam,dobro dosla. Puno pozdrava svima 🤗 http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_84584333_PicsArt_03-31-07.27.46.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_304503604_PicsArt_03-31-07.24.16.jpg ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sub Mar 31, 2018 7:48 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_95157403_PicsArt_03-31-07.46.56.jpg Napredak za mesec dana ----------------------------------- chaosad Sub Mar 31, 2018 8:25 pm ----------------------------------- Drago mi je da se vidi značajan napredak i da si zadovoljna, lepo izgleda sa poraslim biljkama.Seckaj tu najveću (egeria densa)pa je širi desno iza kamena ili ispred.Ako ti je ova nova Anaubia ispred kamena zakopana izvadi je i veži za kamen ili granu da ne propadne isto kao i Microsorum što si ranije.Za te po dnu treba ekstra svetlo pa mislim da sa tvojim osnovnim ne bi uspele,jedino veća količina Cryptocoryne da se raširi po površini ma da bez podloge i one neće brzo rasti i širiti se.Dosta ti je za sada polako i strpljivo samo za dva meseca će ove što brzo rastu da se još utrostruče biće to jungla i po.Jel su sve ribice na broju i onaj počupani skalar? Jel bilo mladunaca od Platy Pozdrav i sve najbolje i očekujemo slike i dalje povremeno kako napreduje. ----------------------------------- HORUS Sub Mar 31, 2018 8:48 pm ----------------------------------- Radujem se tvom napretku, ali osećam potrebu da ti ukažem na nekompatibilnost riba u tvom akvarijumu. Silver šark su brzi plivači, a skalare njihovo brzo plivanje stresira. Takođe, skalari teško dolaze do hrane od brzih plivača. Moj savet, izvadi silver šark. Takođe, izvadi školjku, i trudi se da akvarijum izgleda što prirodnije. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sub Mar 31, 2018 9:17 pm ----------------------------------- Sada sam istrazila kako se presadjuje i sutra ću presaditi. Za Nanu nisam znala da treba tako. Da li isto go koren zavezem za drvo kao microsorum? A sta da radim sa dohranom u vidu one kuglice to sam stavljali ispod nje?Sve su na broju Hvala Bogu jedino sam primetila rascepana perja dok 2 ribice na dnu ali mislim da je to do jednog agresivnog cistaca koji sve rasteruje oko sebe pogotovu kada im dam onu granulicu . Skalar se oporavio i jure se stalno mislim da nemam par.Platy mi se nisu kotile jedna je mirnija od svih drugih ali je pratim. Barbusi su mi se mrestile ali ih nisam odvajala jer mi deluje sve komplikovano probala sam ih odvojiti u mrestilicu ali mi deluju previse pod stresom pa sam ih pustila. A napravila sam i grešku sa svetlom jer sam ga držala predugo pa su mi se i alge malo razvile a danas sam primetila meni se čini ta crna cupava tako da će doći i jedan sijamac. Ali se ne sire od kada gasim svetlo posle 7 sati rada. Horus hvala na sugestiji Silver Sharks sam dobila sa akvarijumom i nemam gde da ih odvojim a žao mi je da ih dam..a školjku baš vole a znam da bih trebala da je izvadim😞 ----------------------------------- chaosad Sub Mar 31, 2018 9:39 pm ----------------------------------- Jeste kao microsorum a možeš Anubiu i da zaglaviš u neku od rupa na kamenu ako oće da stoji bez vezivanja.Neznam za tu hranljivu kuglicu ona anubiji ni netreba ako je čitava premestije ili zasadi druge pelcere na to mesto kad makneš Anubiu.Protiv algi bi trebalo da pomaže onaj uv filter pa ga pali povremeno,valjda će da zaustavi i uspori širenje ne znam da li može da uništi postojeće. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sub Mar 31, 2018 9:52 pm ----------------------------------- Super hvalaaa joooj na UV lampu sam i zaboravila 😱 ----------------------------------- reventon Pon Apr 02, 2018 3:18 am ----------------------------------- Napredak je i vise nego ocigledan, sad sam bacio pogleda na prethodne strane. Za nekompatibilnost riba se slazem, ali to je vec do tebe. Nase je samo da skrenemo paznju. Sto se tice biljaka, kamenja, grana, na tom polju tek treba da eksperimentises, samo lagano i strpljivo. I jos jedna bitna stvar, i iz mog, a i iz tudjeg iskustva. Ponekad, sto ih vise mazis, pazis i brines o njima, stvari jedna za drugom polaze naopako. Drugim recima, akvarijum je koliko toliko sazreo i postao stabilan, najbolji deo ti tek predstoji. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pon Apr 02, 2018 10:21 am ----------------------------------- Hvala i da jasno mi je sve da treba da se opustim ali kao početnik uvek imam nekih pitanja,izvinite...😔 kao na primer šta bih mu se ovo moglo desiti?na još jednom ancistrusu je slična situacija. Imam jednog agresivnog ancistrusa Da li j je moguće da je on ovo uradio? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_56394713_PicsArt_04-02-10.16.14.jpg ----------------------------------- chaosad Pon Apr 02, 2018 11:31 am ----------------------------------- Moguće da se tuku,zbog teritorije,parenja,pećine, nemaš dovoljno mesta gde da se svi sakriju i uvuku vidim na slikama da koriste ovaj veliki kamen sa šupljinama ali nije to to.Improvizuj im još 2-3 pećine od plastične cevi,flaše,saksije pogledaj već na Youtubu razne varijante šta ti je najlakše i naj lepše da bude prikriveno kamenjem ili biljkama.Evo jedan link za početak pa tu ima i gomila ostalih primera. https://www.youtube.com/watch?v=JZUhZPnHq_Y ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pon Apr 02, 2018 11:36 am ----------------------------------- Divna ideja hvala mnogo odmah se bacam na posao 🤗 ----------------------------------- chaosad Pon Apr 02, 2018 11:45 am ----------------------------------- Probaj par različitih veličina,dubina, širina, pa kad vidiš šta im odgovara i koje koriste posle možeš da izbaciš ili dodaješ drugačije.Očekujemo slike sa novitetima! ----------------------------------- chaosad Sub Maj 26, 2018 9:32 pm ----------------------------------- Zdravo koleginice,kako napreduje akvarijum, nema te dugo sa novostima? ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sub Maj 26, 2018 10:00 pm ----------------------------------- Heejjj pa ne bih zelela da budem previše dosadna hihihi ide fino,sada čitam i razmišljam o unapređenju filter mase i rasvete ali treba mi još puno da skontala kako šta itd,inače sve ribice na broju,mrestili mi se ancistrus-a i iz prvog mjesta sam spasila 4 kom jer su bili u zajedničkom akvarijumu a sada iz drugog ja mislim da će ih biti bar 50 jer sam kupila drugi akvarijum od 50l i kada su se mrestile prebacila tatu i kamen(pecinu) u taj,još koji dan pa će izaći napolje i u tom imam još 4 gupike š tim da je jedna na samrti izgleda je kičmu povredila pa uopšte ne koristi repno peraje...i tako trudim se da čitam dosta i kontam da sam se ustosila sa održavanjem akvarijuma 😊😊 kupila jos koje drvce i sada naručila kokosove pećine za ove ribice na dnu... Hvala puno na interesovanju za moj napredak muž me je ubedio da sam mnogo dosadna sa pitanjima ovde ali šta ću kada nisam baš baš ništa znala... ----------------------------------- chaosad Sub Maj 26, 2018 10:27 pm ----------------------------------- e pa drago mi je da je sve u redu i da ti dobro ide i napreduje i da se već proširuješ sa novim a i za podmladak.za filter materijal najbolje Seachem matrix ili Jbl micromac za kanister a mogla bi i da nam opišeš opremu na tom novom.Stavi slike od oba da vidimo kako izgledaju i veliki i mali.Pozdrav! ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Sub Maj 26, 2018 11:48 pm ----------------------------------- Paaa interesantno mi je jako i trudim se da imam sve neophodno,razmišljala sam da predjem na diskuse ali me je strah jer su osetljivi a i o ciklidima sam razmišljala oni su mi prelepi ali nisam ljubitelj agresije i ovi me skalari nekada ljute 😁 Taj JBL micromac sam našla nije skupo a umesto čega to da stavim? U manjem imam led svetlo jednu od samo 9w ali imam dve biljcice i vidim da ok napreduju,grejac od 50w i tetra in400 sa samo jednim sundjerom izgleda mi ok za sada,šta vi mislite? I otkada imam dva "sijamca" algara (nisam sigurna da su baš oni jer im se sara na repu ne završava baš sa spicem)jedna mi biljka u velikom akvarijumu stalno tamni a oni je baš vole "cistiti" a slike cu rado da podelim sa vama sutra 😊 ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Ned Maj 27, 2018 12:04 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_58746740_PicsArt_05-27-12.00.36.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_169712807_PicsArt_05-27-11.57.56.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_117493483_PicsArt_05-27-11.57.24.jpg Evo ih sličice i rado ću primiti predloge,kritike i pohvale 😁😁😁 taj veliki kamen u malom je iz velikog akvarijuma i biće vraćen na mesto po izlasku bebica... ----------------------------------- chaosad Ned Maj 27, 2018 2:23 pm ----------------------------------- AAA lepo se ovaj veliki već zeleni samo još desno pozadi da se popuni.Ovaj kamen je veliki i za veliki a kamoli mali akvarijum,kad ga vratiš zakloni ga i pokrij biljkama da ne odskače toliko sam go od ostatka a i lepše mi sad bez njega izgleda. Filter materijal bi trebalo da može da stane još bez vađenja samo da presložiš postojeće i dodaš kolko može. na primer sunđer i vata u jednu,u drugoj ti je keramika fabrička i treća ti ostane slobodna za micromac par litara.Ako nemože tako da se stisne onda zajedno sa starom keramikom deo ili preko vate kolko može do vrha fioke.Taj fabrički u novom je verovatno kako kažeš za sad dovoljan 4-5 odraslih ali kad tih 50 beba porastu oni mnogo jedu i prljaju teško će ih taj samo sunđer održavati. Srećan uzgoj i slobodno se javljaj sa vestima,novitetima i pitanjima kolko god treba,rado gledamo napredak i promene.Pozdrav! ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Ned Maj 27, 2018 2:51 pm ----------------------------------- Hvala 🤗 u velikom biljke svake druge nedelje tj svako drugo menjanje vode skraćujem(nisam sigurna kako da ih rasadim) jer sve izraste pa zakloni svetlo a i stvore mi se one masne naslage na mestima gde nema talasanja vode zbog biljaka a i pistije sam bacala par puta jer baš brzo se razmnozava. Na to mesto ide kamen a nisam sadila bilje jer želim da im ostavim mesta za plivanje tj jedan deo da bude čist ali kontam da si ipak u pravu videćemo koju ćemo biljcicu posaditi tu. Filter imam ovako u kanistru (odozgo na dole) vata,keramičke perlice,vata ispod njih,bio kugle,vata ispod njih i treća fioka tanak sloj vate i onaj debeli plavi sundjer. Imam mesta gde da stavim jer mi ni jedna nije baš baš puna mogla bis negde sloj vate da izbacim i stavim to?. Mozete lii mi reci koliko često perete crevo od filtera ono usisno? Bebice planiram da prodam ili poklonim samo bih neke zadržala a da stavim tanak sloj vate još u filter ? Ili mislite da mi treba i biološka filtraciju? ----------------------------------- chaosad Ned Maj 27, 2018 3:32 pm ----------------------------------- ma da netreba ti vata na vrhu gde je keramika,posle sunđera koliko stane do vrha u najdonjoj i može i još jedan sloj na dnu srednje ispod kugli koliko stane i posle biološki materijali(kugle i keramika).A u taj mali mislim isto na biološke što i sama znaš al nevredi ti u njega nemože ništa da se modifikuje kad je mali i takav dizajn celom površinom ulazi voda,neznam ni vatu gde bi stavila a i ona bi samo skupljala sitnije mrvice mehanički što i već sunđer dovoljno dobro radi. Ja sam na tu usisnu cev stavio sunđer pa njega čistim svake nedelje kad menjam vodu jer se na njemu skupe listići i trunje tako da to krupno đubre ni ne ode u filter.Ako misliš na crevo iznutra one braon crne alge sloj što se navata možda 1 mesečno kad čistiš kanister ili ređe ako ne smanjuje protok značajno. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Ned Maj 27, 2018 4:52 pm ----------------------------------- Razumela sam biće odradjeno 😊 zaovaj malo ćemo videti pa ako ne bude ovaj ok onda cu uzeti neki kanistercic 😀 mada u suštini ne planiram u taj da ubacujem nešto puno ribica ovo što imam i to je to ali biće mladji ako Bog da pa će mi u slabom slucaju trebati veći uh videćemo po potrebi 😁 da mislim na usisno crevo celom dužinom kod mene je 1.7m ja mislim pre dve nedelje sa ga prvi put skidala i prala bio je prljav a sada posle dve nedelje je isto tako prljav kao i onda posle 3 meseca, to je alga? I ako mozes još samo da mi kažeš trazila sam svugde ali nisam našla kako da koristim UV lampu koju imam u filteru tj kako vremenski da je palim i gasim da ne ubije i dobre bakterije?Na koji vremenski interval? Hvala puno i veliki Pozdrav ----------------------------------- chaosad Ned Maj 27, 2018 5:42 pm ----------------------------------- pa uv lampu koriste neki non stop pa jedan dan u nedelji je odmore a kod tebe nema problema sa nekim ogromnim algama ni bolestima itd tako da ti za preventivu mislim dovoljno 2x nedeljno po 4-5sati ili kad dodaš nove bijke i ribe ili vidiš da su se alge nakupile onda možeš i par dana dok ne nestanu.ne može ona da ti uništi korisne bakterije one su u biološkom filter materijalu a on ne dolazi u kontakt sa lampom samo voda iz akvarijuma koja prelazi preko lampe.Lampa ima rok trajanja oko 8000 sati tako da traje i non stop uključena malo manje od godine a pošto je štediš i povremeno pališ može da ti potraje i mnogo duže.Možda ti pomogne i sa tim naslagama u crevu da se sporije nakupe. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Pon Maj 28, 2018 10:57 am ----------------------------------- Ok sada mi je jasnije. Hvala na svemu i puno pozdrava!!!!🤗 do sledećeg napretka/noviteta/pitanja 😁😁 ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Jun 05, 2018 11:34 am ----------------------------------- Hej pozdrav 🤗 poručila sam potopi filter sa dve fiokice za mali akvarijum i JBL micromac i još 1 kg keramičkih prstenova pa ću da pojačan filtraciju u velikom akvarijumu i nadam se da biti bolje u malom jer su mi 2 gupike uginule a malih imam preko 50 kao mravi su. Nadam se da će biti ok. Nitrat mi je 10 u oba to mi baš ne ide na dole ali ni ne raste. U velikom sam prosle nedelje kupila par gourami kako su oni došli imam penu stalno na površini gde mi je pistia i kupila sam 2 patuljasta gourami u mali akvarijum ali su trenutno u velikom jer diraju bebe ancistruse i sada sam primetila da mi pleko ima krivo peraje kada skupi i na kraju belo čitala dam o raspadanju paraja pa se uplaših inače sve ostale su ok postavicu sliku pa ako možete da mi kažete jel bih trebala tretirati? Upalila sam danas uv lampu i imam neko sredstvo za te najčešće bolesti postavicu sliku i toga. I još jedno pitanje uskoro idem na godišnji na 2 nedelje a nemam kome da ostavim da brine o njima pa šta mislite o onim jedno nedeljnim plocicama hranom? I da li ce biti problema zbog nemenjanja vode? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_764095560_PicsArt_06-05-11.13.18.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_80431112_PicsArt_06-05-11.12.46.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_169799026_PicsArt_06-05-11.33.41.jpg ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Jun 05, 2018 12:02 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_66443169_PicsArt_06-05-12.01.15.jpg Da li je ovo ich? Sada sam primetila na par njih po jednu do 2 ovakve bele tačkice... ----------------------------------- chaosad Uto Jun 05, 2018 7:56 pm ----------------------------------- Zdravo,šteta za gupije ali je vrovatno bilo očekivano i neizbežno,nisi trebala da dojaš više novih u mali kad je već bio prenatrpan a slaba filtracija.Neznam za truljenje na plecu ako ti izgleda drugačije i fali sloj onda verovatno jeste ana onoj jeste ich.Zavisi koloko imaš vremena do tog odmora možda da probaš zbog icha samo da češće i više manjaš vodu i povećaš temperaturu na 29-30c trebalo bi da prođe za 3-4 dana samo.Ako moraš da požuriš da ga središ do odmora onda po uputstvu taj lek upotrebi stim što bi možda bilo bolje da samo bolesne izdvojiš u manji akvarijum, kofu, kutiju ali ti onda i tu treba grejač i filter tih par dana,ako tretiraš ceo onda na kraju treba da staviš aktivni ugalj u filter da isčisti lek.Možda još neko da ti se javi danas sutra ko ima iskustva sa lečenjem u praksi sa savetom a dotle čista voda uvek pomaže i onaj Easy life FFM.Neznam koliko imaš sad odraslih u malom ali si ga zakomplikovala i sa raznim vrstama i njihovim mladuncima.Koliko su stare bebe gupi?.Pod uslovom da su zdrave odrasle za odmor bi bilo najbolje da što više prebaciš u veliki jer u tom 2 nedelje nema šanse da opstanu što se tiče filtriranja, hranjenje i može da se reši ili tim blokovima koji duže otpuštaju hranu ili hranilice onda ti to treba opet 2 kom. pa pitanje dali može da se namontira.Ja bi uzeo jednu hranilicu bar za veliki da budeš sigurna a i ostaje ti trajno da nemoraš ti da ih hraniš sem kad hoćeš neku drugu vrstu pa onda ručno.I sad dok nije u redu mali smanji hranjenje po par zrnca svakoj dovoljno za dan.Kada ideš i koliko ostaješ na odmoru, jel cele te 2 nedelje nisi kući? ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Jun 05, 2018 8:13 pm ----------------------------------- U malom sada imam 4 odrasle gupike i bebe ancistruse 50+ ja mislim,znam da sam pretrpala😣 i ja sam sada toga svesna ali još uvek nisam sigurna koje ribice želim da gajim pa kupujem koje mi se svide a da mogu sa ovima što imam.pocetnicka greška valjda 😔 Filter mi treba stići do 9 juna pa se nadam da će biti ok u malom. A i u velikom ću natrpati keramike pa će valjda i on bolje funkcionisati Povećacu temp na 29 u velikom to neće štetiti ribicama? Menjacu sutra makar 40% vode i mogu da stavim više easylife od preporučene doze? Idem na godišnji za mesec dva u srb na 2 nedelje tako da baš baš neću biti ovde ni blizu. Jao prodala bih sada većinu ribica i krenula ispočetka kada sam ovako blesava. 😓😤 ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Jun 05, 2018 8:14 pm ----------------------------------- E i imam jednu hranilicu ali ne znam kako funkcioniše još a i dajem ima 2 vrte hrane listiće i spirulina pa ne znam kako bih to se uklopilo... ----------------------------------- Ksendzi Uto Jun 05, 2018 8:22 pm ----------------------------------- U automatsku hranilicu nikako, u nju bi trebale granule da idu jer se najlakse istresu iz nje, ostale hrane hoce da se zaglave. Listice jedino da izmrvis bas, ali opet nije sigurno, bolje za hranilicu uzmi granule, a dok ne krenes na odmor gledaj da ribice polako privikavas na njih ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Jun 05, 2018 8:28 pm ----------------------------------- Razumela a šta mislite o one dve pločice što traju 2 nedelje? Tj jedna traje jednu a ako bih ubacila odmah dve jel bi to zeznuto kvalitet vode? I ako računamo da će 2 nedelje biti bez menjanja iste. ----------------------------------- chaosad Uto Jun 05, 2018 8:54 pm ----------------------------------- mislio sam da je ona sa ichom u malom.Definitivno nemoj da lečiš ceo veliki ako budeš htela nego tu rugobu(izvini što ti vređam ljubimca) sa ichom u kofu pa samo njega.Temperaturu nemoj odjednom 3-4 stepena da odvrneš jače ako ti je sad na 25-6 nego 1po1c dodaj postepeno dan za danom a i ovu svežu iz česme ili odstajalu koju sipaš ako je nasobnoj 22-3 bilo bi dobro da dogreješ na tu u akvarijumu.Taj filter materijal što zovemo keramički prstenovi netreba da budu keramički nego sinterovano staklo(JBl- micromac,Sera Siporax, Matrix)pogotovo za male filtere gde nema mesta treba staviti malo vrhunskih,tako da keramika samo zauzima mesto a i do 30 puta je lošija ako je noname kineska.Tako da u taj novi za mali odvoj micromeca koliko može da stane a ostalo u kanister.koja je hranilica, jel ima uputstvo?koji si taj za mali filter naručila? ----------------------------------- chaosad Uto Jun 05, 2018 9:02 pm ----------------------------------- Možeš i tu spirulinu da smrviš ako su one sera tablete za u hranilicu ako bude trebalo,a ta pločica ako traje 1x 7 dana i 2 isto traju samo za duplo više riba količina moraš neke da nađeš od 2 nedelje.Opet svaka ta pločica ima količinu hrane za određeni broj riba tih 7 dana 5x, 10x to vidi na pakovanju pa treba da ih ostaviš možda i 2-3-4-5 kom u velikom. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Jun 05, 2018 9:03 pm ----------------------------------- Razumela moju omiljenu rugobu somica 😉nemam gde da prebacim tako da ću morati sa povećanjem temp onda u velikom sa svima njima i ja bih htela izbeći hemiju. Kupih JBL micromac original i prstenova videću kakvi su kada stignu. Stanici link filtera mada nije neka marka razmišljala sam da ga koristim uz ovaj već postojeći?https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.de%2Fulk%2Fitm%2F202272698460 ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Jun 05, 2018 9:04 pm ----------------------------------- Hranilicu sam dobila uz akvarium mogu slikati ako želiš da vidiš da li ti je poznata? ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Jun 05, 2018 9:08 pm ----------------------------------- https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.de%2Fulk%2Fitm%2F400263288782 Ovo je to što bih uzela a za spirulina je dobra ideja smrviti hvala na ideji. ----------------------------------- chaosad Uto Jun 05, 2018 9:08 pm ----------------------------------- evo neka Tetrina to mora da ima kod tebe http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_84901429_96395_1_S_tetra-vacation-fish-feeder-gel-block-30g.jpg ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Jun 05, 2018 9:11 pm ----------------------------------- https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F253639815353 Nađoh sličnu onda je za odmor reseno samo moram vodu srediti i sve dobro očistiti pre polaska ----------------------------------- chaosad Uto Jun 05, 2018 9:18 pm ----------------------------------- AHA kasno sam video dobra je i ta za 14dana za20-25 riba pa se preračunaj ako budeš sa time koliko će tada biti ako male ancistruse prebaciš u veliki do tada.Pa neznam sigurno hranilicu kod nas ima 2 marke,u svakom slučaju treba da ima timer kad će da prosipa i podesivu rupu za hranu pa to treba da isprobaš i podesiš ranije na odgovarajuću količinu sa tim tvojim vrstama amislim da možeš i listiće i spirulinu zajedno da ubaciš.pa filterče isto malo mesta ima ali bolje od samog sunđera a i ima za vazduh duvaljku. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Jun 05, 2018 9:30 pm ----------------------------------- Ja se nadam da će mali ancistrusi do tada biti u pet shopu ili novim domovima jer mi stvarno ne treba 50 kom. Pa filter ne znam šta bih rekla ja se nadam da će biti ok možda ih stavim oba ako ne bude dovoljan. Ovo je hranilica moraću je isprobati http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_80432999_PicsArt_06-05-09.29.28.jpg ----------------------------------- chaosad Uto Jun 05, 2018 9:52 pm ----------------------------------- mora da je dobra kad je Ehaim,probaj je i podesi na suvo van akvarijuma koliko prosipa hrane da ti ne odleti gomila. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Jun 05, 2018 9:59 pm ----------------------------------- Probacu i HVALA na svemu znam da sam zeznula stvar sa kupovinom novih i baš mi je krivo... sutra planiram ići pokloniti u petshop ajkulice i 2 plati koje imam i pitati koliko stari ancistrusi moraju biti da bi ih preuzeli... ----------------------------------- chaosad Uto Jun 05, 2018 10:07 pm ----------------------------------- Kuku pa što platy oni mogu u mali sa gupijima kad bude oslobođen od ancija? ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Jun 05, 2018 10:13 pm ----------------------------------- Hahahahah jao ne znam ni ja hajde ti meni reci molim te kako bih ti rasporedio i šta bih poklonio? ----------------------------------- chaosad Uto Jun 05, 2018 10:23 pm ----------------------------------- ma šalim se a i nije mi jasno što njih male mirne šarene oni nikog nediraju mogu samo njih da ganjaju ove velike pa da ih spasiš.meni su omiljeni jer sa gupijima imam loše iskustvo a oni su jednako šareni mali i otporniji.pa ajkule samo za povrat.nisi stavljala slike tih novih. ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Jun 05, 2018 10:44 pm ----------------------------------- Drago mi je da se i zezas malo hahaha ali ja stvarno ne znam čega da se rešim a šta gde da ostavim i gde da stavim?... malo sam se i vezala za njih pa zato i gresim nikako da odlucim sta želim i šta bih bilo najbolje...ove gourami mi se svidjaju ali su i one malo prgave naravi ne kao skalari ali... evo sličica novih http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_152823133_PicsArt_06-05-10.41.41.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_509410447_PicsArt_06-05-10.41.06.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_72772922_PicsArt_06-05-10.40.33.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_117556259_PicsArt_06-05-10.39.45.jpg ----------------------------------- chaosad Uto Jun 05, 2018 11:16 pm ----------------------------------- A pa lepo si se ponovila, ova prva (lalia) mi je omiljena kao mali diskus extra boje a i ove ostale su cool.One su familija kao Borci malo agresivne,teritorijalne, dišu vazduh i prave od mehurića gnezdo.Možeš u buduće ako ti se sviđaju male ciklide par German Blue Ram,Corydoras muljaše jato 5-6 i a i ostale živorotke Xifo,molly isto raznih oblika repova i šara.Nadam se da će biti u redu ove bolešljive i bez žrtava.Pozdrav i očekujem vesti i izveštaj o dešavanjima pre odmora! ----------------------------------- TanjaNovajlijaaa Uto Jun 05, 2018 11:45 pm ----------------------------------- Hvala jesam mada nisam trebala...ali su stvarno prelepu svi i sada kada sam videla ove german blue ram jaoo prelepi su sa tim jakim bojama samo još da smislim čega da se rešim i da se stabilizuje malo stanje pa kada sve bude ok razmislicu i o njima 😆 hvala puno p.s. sada videla da slušaš sepulturu prst gore za tebe 🤘👍Važi podnesem izveštaj za mesec-dva 🤗 ----------------------------------- chaosad Uto Jun 05, 2018 11:49 pm ----------------------------------- Hell yeaaah!