----------------------------------- Andjelija Uto Mar 06, 2018 12:55 pm Re: Posle 650l biljnog, hteo bih morski ----------------------------------- Kao sto i sam naslov kaze hteo bih da formiram jedan morski akvarijum, a i klinci hoce dve Nemo ribice. Citam ja ovo sve nesto sam pohvatao, nesto ne, pa ako ste voljni da mi pomognete u odabiru kao iskusniji clanovi u ovom polju. Moja neka ideja je akvarijum od nekih 60-70l i idealno je da bude kocka. E sad, koja rasveta je najbolja, koji skimer(ruzan a funkcionalan :D ), pumpa, itd? Koji pesak uzeti, koju sol? Previse pitanja, a nadam se da ce biti i strpljenja :) Ovo ce da se radi polako bez zurbe :D Sutra idem do jednog reefshopa da vidim kakvih akvarijuma imaju, a necu tamo da pokazem da ne znam jer ce me preveslati kao i kad sam prvi put formirao biljni i dali mi Gibicepsa za akvarijum od 56l :) Hvala vam svima unapred na pomoci! Ako imas takvo iskustvo sa biljnom, ni morska akvaristika nece bit problem siguran sam... :D Moj ti je savet samo da dobro smislis sta ocekujes od prvog akvarijuma... Po meni problemi krecu kada se planira jedno (tipa mala kocka, minimum ulaganja), a povuce nas da stavljamo sve sto nam se dopadne ili na sta naletimo u akvarijum, pod parolom ma moze, daj da probam... Onda krece frustracija ako koral propadane, riba ugine, buknu alge i slicno... Ja sam letos eksperimetisao sa maleckim akvarijumom, 30l, par klovnova... Super iskustvo, imas kod mene u temi neki rezime... Ako ostanes pri ideji neke kockice za pocetak, moj savet ti je da se fokusiras na nabavku dobrog kamena - ne treba ti puno kolicinski, i gledaj da nabavis dobar zivi kamen (po mogucstvu iz nekog aktivnog cistog akvarijuma). Na ovome nemoj stedeti, posto sa time resava dobar deo posla. Svetlo - zavisi od estetskih zahteva - neki fabricki led ili t5, ili diy (imas na forumu kolege koje prave izvrsne rasvete)... Verujem da za 50-80 eur mozes da resis super rasvetu bilo fabricku ili diy Skimer - nije ti ni potreban.. Pesak - ja sam uvek za! Filtracija/cirkulacija: jedan unutrasnji atman moze da zavrsi super posao... Naravno ako ides na ozbiljniju kockicu sa prelivom, ili jos bolje sumpom, onda neki mali stream, i neka mehanicka filtracija (vata, carapa...) Korali: mekani korali, i uzivaces... Anemona za klovnove... Po mogucstvu od starta kupi neki veci koral tipa sarcofiton, posto dosta doprinosi kvalitetu vode... Nadam se da ce ti smernice koristiti, srecno! :D