Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Prvi slani akvarijum by Haracin Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Vladimir95
Akvarista



Registrovan: 20 Jun 2012
Poruke: 334
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Jul 13, 2012 3:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sama moc i nista drugo samo cepaj Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jul 13, 2012 3:49 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Soulsack
Akvarista



Registrovan: 05 Maj 2012
Poruke: 197
Lokacija: Heilbronn

PorukaPoslao: Pet Jul 13, 2012 3:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gde nestade Nemo? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Haracin
Akvarista



Registrovan: 13 Okt 2011
Poruke: 127
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jul 13, 2012 4:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala, Vlado! Wink

Soulsack, nažalost, više nisu u životu, uginuli na brzaka, bez vidljivih problema. Najveća verovatnoća je da su imali neke parazite koji nisu bili vidljivi za oko.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bjelos
Urednik
Urednik



Registrovan: 17 Jan 2011
Poruke: 148
Lokacija: NYC

PorukaPoslao: Pet Jul 13, 2012 7:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Definitivno morska akvaristika nije za nestrpljive. Mesec dana samo kamenje, nakon dva tragovi zivota, a nakon tri tek se vide korali i iz fotelje Smile. Ali definitivno vredi svog truda.... Sta su te tacke po zadnjem staklu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
carpforever
Akvarista



Registrovan: 25 Maj 2012
Poruke: 422
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Pet Jul 13, 2012 8:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Crying or Very sad jadne ribice Sad


Poslednji izmenio carpforever dana Pet Jul 13, 2012 8:56 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Haracin
Akvarista



Registrovan: 13 Okt 2011
Poruke: 127
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jul 14, 2012 9:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bjelos, slažem se sa tobom. Samo sazrevanje akvarijuma dugo traje i tu se najčešće greška može pojaviti. Zato treba biti izuzetno strpljiv/a.

Mada, iako na prvim slikama deluje da je sve prazno i golo uopšte nije. Živo kamenje krije puno različitih vrsta životinja, od crva i puževa preko morskih zvezdi i sunđera do buba, korala i tako dalje.

Inače, te tačke su alge, koraline. Za neko vreme se crna pozadina neće ni videti. U morskoj akvaristici su mnoge alge jako korisne(naravno, postoje i neke štetočine kao u biljnoj). Zeleniš na drugoj fotografiji je isto alga, Halimeda. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bjelos
Urednik
Urednik



Registrovan: 17 Jan 2011
Poruke: 148
Lokacija: NYC

PorukaPoslao: Sub Jul 14, 2012 10:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posle godina i godina bavljenja slatkvodnom akvarisitkom, Sale75bgd i ja se pripremamo za slani projekat slican tvom, za pocetak. Moja zelja je bar 300l mora, ali to ce sacekati dok ne slozimo sve kockice (ne bih lako podnela jos neku selidbu te litraze) Tvoja tema nam je neka vrsta pokazatelja kako sve treba da ide i kojim tokom, a ova litraza mi se cini sasvim solidna za pocetak. Znam da vise nisu tu, ali vidim da si klovnice ubacio nakon mesec dana. Da li je to neki optimum, moze ranije ili je ipak bolje sacekati jos malo?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Ned Jul 15, 2012 1:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jos jedno pitanje, te koraline jel ostaju u akvarijumu ili se i protiv njih bori na neki nacin, koji? Koja je uopste poenta crne ili bilo kakve pozadine ako je prekriju "alge" ? Da li su one sastavni deo svakog pocetka u morskoj ili ne? I na kraju da li nestanu posle izvesnog vremena?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Strahinja
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 14 Jul 2012
Poruke: 45
Lokacija: Leskovac

PorukaPoslao: Ned Jul 15, 2012 1:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

One Percula Clownfish su veoma zanimljive ali nisam znao da se cuvaju u akvarijumima :/ ipak svaka cast Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailAIM AdresaYahoo MessengerMSN Messenger
Haracin
Akvarista



Registrovan: 13 Okt 2011
Poruke: 127
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jul 15, 2012 8:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Bjelos, kao i u slatkovodnoj i ovde važi pravilo da je bolje početi sa većom litražom(300 litara odlično zvuči Very Happy). Jedini problem u morskoj je taj što je velika razlika u ceni opreme za akvarijum od npr. 200 i 300 litara. Ta razlika u slatkovodnoj je mala.
Ribe mogu da se ubace čim amonijak i nitriti postanu nemerljivi, a nitrati se spuste. Što se nitrata tiče, Klovnovi mogu živeti u vodi u kojoj su i malo povišeni, ali je uvek bolje da se ribama to ne priređuje.

U zavisnosti od opreme, vrste i količine živog kamenja period stabilizacije osnovnih parametara vode je mesec-dva.

@Sale, protiv Koralina se ne bori jer su one dobre za morski(samo se skidaju sa prednjeg stakla). Ako ima koralina u akvarijumu znači da je stanje OK. One nisu sastavni deo ranog početka, pošto se pojave tek posle nekoliko meseci, odnosno kada akvarijum malo više sazri i ne nestaju. Lako je primetiti da je i živo kamenje prekriveno njima. Wink
Svrha pozadine je samo u početku. Meni bi bilo ružno da gledam zid i kablove dok Koraline ne prekriju celo zadnje staklo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Ned Jul 15, 2012 9:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, znaci neophodni su nam testeri za nitrate, nitrite i amonijak. Reci mi da li su potrebni jos neki testeri? Da li si pokusavao da ubrzas sam proces cikliranja, tipa voda iz nekog akvarijuma koji je vec formiran i slicno? Zahvaljujem na odgovorima, jako su nam bitni jer imamo u planu jedan morski akvarijum. Jos samo da Bjelosa ubedim da nam ne treba 300l vec da je dovoljno nekih 120-30 litara. E sad, ovde je toliki izbor riba i korala da se covek prosto izgubi kad udje u radnju te kapiram zelju za 300l!! U sustini ista prica kao i u Srbiji, koliko $ toliko i muzike...i OGROMNA razlika u cenama morska i slatkovodna akvaristika.


Poslednji izmenio sale75bgd dana Ned Jul 15, 2012 9:02 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
acabgd
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2011
Poruke: 97

PorukaPoslao: Pon Jul 16, 2012 1:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sale75bgd ::
Ok, znaci neophodni su nam testeri za nitrate, nitrite i amonijak. Reci mi da li su potrebni jos neki testeri? Da li si pokusavao da ubrzas sam proces cikliranja, tipa voda iz nekog akvarijuma koji je vec formiran i slicno? Zahvaljujem na odgovorima, jako su nam bitni jer imamo u planu jedan morski akvarijum. Jos samo da Bjelosa ubedim da nam ne treba 300l vec da je dovoljno nekih 120-30 litara. E sad, ovde je toliki izbor riba i korala da se covek prosto izgubi kad udje u radnju te kapiram zelju za 300l!! U sustini ista prica kao i u Srbiji, koliko $ toliko i muzike...i OGROMNA razlika u cenama morska i slatkovodna akvaristika.


Posto si vec u USA pretpostavljam da i finansijska situacija moze da ti dozvoli da ides na vecu litrazu. Recimo neki akvarijum od 75 galona bi ti lepo "legao".

Ovi testovi sto si navela je za pocetak, kasnije ti trebaju testovi za magnezijum, kalcijum i karbonatnu tvrdocu vode, eventualno jos poneki ako si bas pedantna, ali ovi su osnovni.

Postoje razni nacini za ubrzavanje cikliranja, neki bolji, neki losiji, ali mislim da ako imas zelju da nesto ubrzas onda morska akvaristika nije za tebe. Prvo sto sam procitao i ono sto su zaista svi u pravu je da ovaj hobi zahteva strpljenje. To sad posle 6 meseci mogu i ja tebi da dam kao prvi savet.

Mogla bi da prodjes nesto jeftinije da uzmes samo deo zivog kamena, a ostalo mrtav kamen (dry rock) koji je 5-6 puta jeftiniji. On ce vremenom takodje "oziveti", a ti ces ustedeti par stotina ili hiljadu i nesto dolara.

U svakom slucaju ako planiras da stedis ne ulazi u morsku jer se uvek ispostavi da je jeftinija oprema promasaj i da ces na kraju kupiti nesto skuplje, pa nemoj dvaput da placas.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Haracin
Akvarista



Registrovan: 13 Okt 2011
Poruke: 127
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jul 16, 2012 8:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aco, mešaš rodove. Smile

Za početak(prvih par meseci) su ti dovoljni oni koje sam nabrojao i još testovi za ph i kh. Kao što Aca reče oni za kalcijum i magnezijum dolaze tek kasnije(ja ih još uvek ni ne koristim jer nemam veliku količinu korala pa redovna zamena vode nadoknadi sve što treba.

Testovi za amonijak i nitrite se koriste u fazi cikliranja, ja ih više ni ne merim, jedino nitrate na 10-ak dana, tako da nemojte da se opterećujete. Nabavite one jeftine jer vam bolji neće trebati.

Ja nisam ubrzavao cikliranje ni na koji način, mada sam imao mogućnosti da uzmem vodu iz drugog akvarijuma.

Aco, koliko znam ti si uzeo vodu iz korišćenog akvarijuma, hoćeš da kažeš da si se prevario zbog toga ili ciljaš uopšte na nestrpljenje?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
acabgd
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2011
Poruke: 97

PorukaPoslao: Uto Jul 17, 2012 2:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Haracin ::
Aco, mešaš rodove. Smile

Pa kad pisem u sitne sate, sta da se radi... Embarassed


Haracin ::
Aco, koliko znam ti si uzeo vodu iz korišćenog akvarijuma, hoćeš da kažeš da si se prevario zbog toga ili ciljaš uopšte na nestrpljenje?

Nisam se prevario ali sam vodu uzeo najvise zbog visokih nitrata koje sam imao, pa sam zamenio odjednom celu vodu. Bilo mi je lakse da uzmem vec "gotovu" vodu nego da muljam svoju novu "klot" vodu.
Posle sam i citao da u samoj vodi ima veoma malo ili gotovo nimalo korisnih bakterija - sve je kamenu ili pesku, tako da sama voda nema gotovo nikakvog uticaja na cikliranje.

A po meni, iako nisam nikakav ekspert, ali bar ovo moje dosadasnje iskustvo i sta vidim da drugi cesto rade, ispada da je strpljenje takoreci jedan od najvaznijih faktora. Svi koji su "trcali" da sto pre nesto urade sa morskim akvarijumom nisu dobro prosli.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Haracin
Akvarista



Registrovan: 13 Okt 2011
Poruke: 127
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jul 17, 2012 11:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, isto je tako u slatkovodnoj. Zato nisam ni uzimao gotovu vodu.

Strpljenje je najbitnije, šteta je što se mnogi zalete, ali se uči na greškama.

Nisam ja neki stručnjak za morsku, ali su godine bavljenja slatkovodnom učinile da znam koja je najveća greška pri startovanju bilo kog akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License