Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Japanka - gura se iza grejaca,skupila ledjno peraje,pasivna Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Filip Dugandzic
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 09 Sep 2012
Poruke: 3

PorukaPoslao: Ned Sep 09, 2012 10:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima,

ja sam nov u akvaristici, imam akvarijum 60 L u kom se nalaze:
4 Japanke (bar ja verujem da su i ove sitnije japanke)
3 muljasa i 1 algar
nema biljaka
podloga je jako sitan pesak
Filter je sundjer i pumpa za vazduh

Ribice su kod mene 15 dana, pri tome juce smo 2gi put zamenili 10L vode i ocistili filtar.

Filtar cistimo u staroj vodi (natopim i ocedim sundjer puno puta...) van akvarijuma naravno
a onda ubacim novu vodu koja predhodno odstoji nekih 24 sata u cistoj kofi, takodje koristim preparat za pripremu vode pre nego sto je ostavim da odstoji.

Prvi put posle ciscenja filtra (isto vece 2 ribice su isplivavale, nisu mogle da zarone, tj mucile su se, pretpostavoi sam da su se prejele, sutra ih nisam hranio i bilo je sve ok)

Sada je jesna od 4 u problemu zavlaci se iza grejaca dok su ostale ok...

problem imaju samo japanke ostale deluju OK cak im prija ova zamena vode...

Ova jedna koja je u problemu ima sledeci problem:
Zavlaci se iza grejaca, povremeno malo propliva ali veci deo vremena provodi mirna zaglavljena na tom mestu... tako se nije ranije ponasala...
ledjno peraje joj je uglavnom spusteno ili bar niije kao drugim ribicama

Image

Ako neko ima neku ideju kako da joj pomognem ....

Unapred zahvalan,

Filip

P.S. Ribice su male (vece su oko3-4 cm do pocetka repa a manje oko 2 -3)


Poslednji izmenio Filip Dugandzic dana Ned Sep 09, 2012 10:23 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Sep 09, 2012 10:21 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Pon Sep 10, 2012 8:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kolika je temperatura vode? Japanke su hladnovodne ribe pa im odgovara temperatura do 22C.
Vidim da imas samo sundjer filter, a 4 Japanke u malo vode tako da ti je verovatno voda zagadjena amonijakom.
Japanke mnogo prljaju i nisu predvidjene za male akvarijume vec za vrtna jezera. Kad se gaje u akvarijumima potrebna je jaka filtracija, sto jedan sundjer filter svakako nije.

Savetujem ti kao i mnogim pocetnicima sa slicnim problemom kao sto je tvoj da batalis Japanke i da predjes na neku drugu vrstu ribe.
Ne znam da li si upoznat sa sledecim cinjenicama pa procitaj ove teme:
http://www.akvarijum.org/forum.....t5845.html
Ukoliko nisi ispostovao sva pravila pocni iz pocetka sa formiranjem nakon sto se informises po forumu malo detaljnije.

A da bi privremeno resio problem promeni malo vecu kolicinu vode (1/3 ili 1/2) pa ces na taj nacin smanjiti nivo amonijaka i to radi na svakih 7 dana. Dok menjas vodu usisavaj dno da bi pokupio ostatke hrane i izmeta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Filip Dugandzic
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 09 Sep 2012
Poruke: 3

PorukaPoslao: Pon Sep 10, 2012 9:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo hvala na brzom odgovoru,

ribica je malo promrdala, pliva po akvarijumu ali nije sva svoja

Temperatura vode je sigurno veca od 22 stepena posto se grejac ne pali a hladjenje vode nemam, grejac je inace namesten na 23, ali je iskljucen, tako dda verujem da je voda toplija od 23 stepena.


Napravicu improvizovano hladjenje sa ventilatorom, pretpostavljam da treba da duva u vodu ili tako nesto... jednostavnije bi bilo

imam samo sundjer filtar i planiram danas da dodam i unutrasnji filtar posto sam i ja shvatio da je isti mali, citajuci po forumima.

Japanke ne mogu da batalim posto je akvarijum nabavljen na insistiranje moje cerke od 7 god (u stvari ribice su njene i ona stvarno za razliku od druge dece oce da se angazuje oko ciscenja i svega) i ribice imaju i svoja imena... bolesna se zove leptirko... u svakom slucaju male su tako da se nadam da im trenutno nije tesno...
Ako bog da srece i cerka ostane ovako zainteresovana uzecu veci akvarijum, a ovaj ce ostati kao pomocni...


Nije mi problem da menjam jos vode ali se plasim posto se ribicama nije svidela ni prva ni druga promena vode. Prvi put su posle promene vode sve ribice imale su problem (mislim na japanke) da su isplivavale, drugi put im nisam dao da jedu kad sam menjao vodu i sad je u stvari samo jedna propatila... naravno ne mora da ima veze sa promenom vode ali... dali je moguce da pri promeni vode ja podignem otrove iz podloge???

Ja sipam sera aquatan water conditioner i cekam bar 12 sati menjam jednu kofu (10l nedeljno) sacu morati 2.

u pitanju j fini pesak (sa kojim je akvarijum i kupljen kao polovan) opet objasnili su mi da je sve spremno samo da dodam vodu, preparate, sacekam i dodam ribice...

Muljasi i algar su totalno druga prica, oni su zivnuli posle prve promene vode, ali oni su 90% vremena na jednom mestu... i sve ovo na njih kao da ne utice...

Dali ce usisavanje podloge na njih da utice negativno, koliko sam ja razumeo oni se hrane sa otpadom od ostalih ribica?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CoFi
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 30 Mar 2012
Poruke: 324
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Pon Sep 10, 2012 10:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam neku kao brosuru Tetra Hladnovodni akvrajumi moja sestra dobila kada je kupovala hranu. Pise tu sta sve treba i slinco, kao i vrste zlatnih riba. Ako nekoga zanima pa da, otvorim novu temu i da ispisem sta tu sve ima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Filip Dugandzic
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 09 Sep 2012
Poruke: 3

PorukaPoslao: Pon Sep 10, 2012 11:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@CoFi
Hvala,
Naslov je io dovoljan da nadjem pdf
http://www2.tetra.de/tet_inter.....062901.pdf

Nasao sam jos par knjizica na sera sajtu... ali sve je to samo teorija... ribice danas definitivno dobijaju novi filtar, i sutra im menjam jos 10l vode...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Pon Sep 10, 2012 12:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako su cerkine ljubimice onda ce morati malo da se strpe dok ne predju u veci akvarijum. Smile Do tada redovno odrzavajte akvarijum i trebalo bi sve da bude u redu.

Sto se zamene vode tice gledaj da temperatura sveze vode bude priblizna temperaturi vode u akvarijumu. Temperaturna razlika moze da bude uzrok stresa kod riba, a stres dovodi do opadanja ribljeg imuniteta.
Takodje voda bi trebala da odstoji bar 24h pre zamene i pozeljno je u kantu sa vodom ubaciti rasprsivac vazduha da bi voda malo cirkulisala i brze se oslobodila hlora.
Kada se izvlaci prljava voda najbolje je izvlaciti je sa dna posto se tu skupljaju otrovi koji stete ribama.

Moj predlog je da se na crevo kojim se vadi voda postavi npr. kutijica od hrane za ribe (skine se poklopac i na dnu se izbusi rupa kroz koju se provuce crevo.
Rupa bi trebala da bude malo manjeg precnika nego crevo da bi spoj sto bolje dihtovao).
Na taj nacin se istovremeno izvlaci voda i prljavstina sa dna. Ovo je naravno u slucaju ako se nema usisivac za dno. Smile

Ribama dna, odnosno cistacima nece smetati usisavanje podloge, ribe dna se hrane specijalnom hranom za tu vrstu riba, odnosno hranom koja ce odmah padati na dno.
Da ne bude zabune, cistaci nece jesti izmet od riba vec ce jesti hranu koja preostane na dnu, samim tim ciscenje "djubreta" od riba im nece naskoditi. Smile

I jos jedan savet sto se tice filtera... Predlazem da se uzme neki hang on filter posto ce ucinak biti mnogo bolji nego sa unutrasnjim motornim filterom.
Preporucujem Atman HF-0300, on jeste mozda malo jaci za akvarijum od 60l al je to bolje posto su u pitanju Japanke koje vise prljaju vodu od drugih riba,
samim tim ce mogucnost za neko oboljenje ili uginuce biti daleko manja i cerkica nece morati da se traumira gledajuci kako joj ljubimci odumiru.


Poslednji izmenio Fiber dana Pon Sep 10, 2012 12:13 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene Fiber: Pojedoh slova :)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Japanka Ranchu Mikid Bolest 0 Uto Jan 10, 2023 9:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bolest ili ne? Leđno peraje kod Mollya CvijetinAq Na poklon 1 Čet Nov 25, 2021 2:13 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Barbus Tetrazona - repno peraje Amy Bolest 1 Ned Maj 16, 2021 4:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Japanka jede rep od drugih japanki (m... Boki2000 Početak u akvaristici 3 Uto Nov 17, 2020 11:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Japanka dobija crne fleke sofijaxs Bolest 0 Pet Maj 29, 2020 5:44 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License