Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 pocetak drzanja diskusa... Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
vikkv
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2012
Poruke: 51
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Uto Sep 04, 2012 3:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo ovako...u akvaristici sam bio podavno, ali sam drzao male aq sa po 50-80l i to sa gupikama, ksifo, bleckmoli i ostalu situ. Sada sam resio da pocnem sa drzanjem diskusa, citao sam o nima i njih odvojio kako primarnu i verovatno jedinu ribu u novom aq.
Do kraja ove nedelje mi stize aq od oko 380-400l i uz njega dve pumpe. DOk cekam da stigne imam dosta pitanja ali cu ovom prilikom postaviti samo par, pa kad njih resim, nastavicu sa pitanjima javascript:emoticon('Embarassed')

1. posto treba da kupim grejac, da li je Atman od 300w dovoljan, jer je poznato da diskusi vole malo toplije 26-31C?

2. koliki spoljni filter treba da napravim, odnosno kojih dimenzija i sa koliko pregrada?

3. sto se tice podloge, koja granulacija peska je najbolja za diskuse, da li 1-2mm,ili 3-6mm ili neka skroz treca?

4.koja jecina osvetljenja je najbolja za njih?

to su neka pocetna pitanja, a za ostala drugom prilikom,
hvala unapred javascript:emoticon('Smile')
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Sep 04, 2012 3:30 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 04, 2012 3:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za uzgajanje diskusa treba ispoštovati par pravila i uživati u lepoti ovih riba. Što se tiče tvojih pitanja, evo ti i neki odgovori
1. S obzirom da su u pitanju diskusi, ne bi trebalo da se igraš sa malim atmanom (za grejače se gleda isto 1W/L da bi bio siguran) Dakle, ili 2 kom po 300W ili jedan ozbiljan npr. Eheim Jager.
2. Što se tiče spoljnjeg filtera, s obzirom na litražu moj je savet da napraviš 2 komada sa obe bočne strane ili jedan veliki duž celih leđa, po meni je bolje dva sa obe strane i dve pumpe. filteri bi trebalo da budu sa bar 3 komore i kvalitetnim filtracionim materijalom kao i pumpom ili pumpama dovoljne jačine. Takođe bi ti predložio da razmisliš o unutrašnjem prelivnom filteru koji je po meni bolje rešenje od spoljnjeg i naravno ozbiljan kanister filter.
3. Diskusi žive u staništima sa sitnim peskom, dakle naj sitnija granulacija.
4. Diskusi žive u takozvanim Blackwatter staništima i odgovara im prigušeno svetlo.
Što se tiče opreme, predložio sam ti skuplje opcije iz jednog, prostog razloga, Diskusi su skup sport i ako ostaneš bez jata diskusa nije mala šteta i u tom slučaju svaka ušteda na opremi pada u vodu. Takođe bi bilo dobro da imaš obezbeđeno snabdevanje mekom vodom, neki će reći da mogu bez problema i u tvrdu vodu ali se ja ne bih složio, u tvrdu vodu mogu ali ne bez problema..
Ja se već duže vreme nakanjujem da se upustim u avanturu zvanu Diskusi ali me finansije sprečavaju.. Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Uto Sep 04, 2012 5:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jos 1 diskusar Smile

1.Na grejacu nemoj da stedis kupi pouzdan i precizan. Sto se tice temperature drzi ih na 29 C. Uvek pokusaj da ti lekovi budu zadnja opcija,umesto toga digni temperaturu na 35C na 1-2 dana to je najbolji lek.
2. Uradi 2 unutrasnja pregradna sa zazorom,imas ovde samo potrazi da procitas. Druga opcija kanister i predfilter na cevi.
3.Kvarcni pesak najsitnije granulacije
4.Stavlja se slabo osvetljenje nema pravila otprilike 0.3w/L mozes i jace ali im obezbedi hladovinu tj. mesta gde ce se kriti i osecati sigurno sto je bitno za njihovu psiholosku stabilnost.

-Kada kupujes diskuse,kupi one koje kada pridjes akvarijumu se ne plase,krupniji su od ostalih,imaju CISTE oci,i teraj prodavca da ih nahrani pred tobom da vidis da li jedu.
Sve sto te zanima pitaj....i sretno Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
vikkv
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2012
Poruke: 51
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Uto Sep 04, 2012 5:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kad mi stigne aq, poslacu slike, jer sto se tice filtera koliko sam video na njemu i jesu dve pregrade sa obe bocne strane, znaci da bih njih mogao da iskoristim za to?
ako imam ta dva spoljna filtera, da li mi je obavezan i taj Atman kanister Spoljašnji filter EF-4 jer je njegova cena oko 75eur!???
kazi mi, da li posle u oba ta bocna filtera da stavim po jedan Atmanov grejac od po 300w?
a ako se odlucim za Eheim Jager, koja mi jacina njega treba, tj. koliko mislis to ozbiljan?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vikkv
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2012
Poruke: 51
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Uto Sep 04, 2012 5:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hvala, tacno jos jedan diskusar, ali nazalost bez punog novcanika xaxaxaxax, tako da kad mi nesto preporucujete uzmite i to u obzir
hvala... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vikkv
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2012
Poruke: 51
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Uto Sep 04, 2012 5:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

evo nasao sam jedan, na oko pouzdan grejac" Tetra: Grejač za akvarijum Tec 300W" kazu greje od 300-450L, dok je Atman AT-300WE za oko 300L, sta Vi mislite o tome, da li je bolje on jedan TetraTec nego 2 atmana, a cena je proporcionalno ista?


Poslednji izmenio vikkv dana Uto Sep 04, 2012 6:37 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Poslednji izmenio nemanjask dana Uto Sep 04, 2012 6:15 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene nemanjask: Zabranjeno reklamiranje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Uto Sep 04, 2012 6:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako imas unutrasnje pregradne ne treba ti dodatna filtracija jer je to najbolja od svih.
Onda kupi 2x grejaca od 200w i stavis ih po 1 u filtere. Ne moras da bacas pare ako nemas kupi Atman kosta oko 800 din taj od 200w,polovicno je misljenje kod njih ja ih imam 3 komada i rade dobro svoj poso.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
surcinac
Koristan akvarista



Registrovan: 28 Dec 2011
Poruke: 442
Lokacija: Beograd (Surcin)

PorukaPoslao: Uto Sep 04, 2012 6:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

vikkv ::
evo nasao sam jedan, na oko pouzdan grejac" Tetra: Grejač za akvarijum Tec 300W" kazu greje od 300-450L, dok je Atman AT-300WE za oko 300L, sta Vi mislite o tome, da li je bolje on jedan TetraTec nego 2 atmana, a cena je proporcionalno ista?



Ja jedno 7 godina (ako ne i vise ) drzim atmanove aparate ,pumpe ,grejce itd i veruj mi odnos cena /kvalitet je u rangu sa brendiranim proizvodjacima ,ako ne i bolji ,i jos ces ustedeti jer su mnogo jeftiniji ,tako da moj savet je da uzmes atman i neces se pokajti.


Poslednji izmenio surcinac dana Uto Sep 04, 2012 6:52 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene surcinac: slova
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sre Sep 05, 2012 12:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam 13 komada diskusa drzao u 300l i 2x300w grejaca je bilo ok preko leta al zimi su vise radili. Filter ti treba da je 10%-20% vode od akvarijuma, znaci ako imas 300l vode tebi treba filter od 30l-60l filtera.
Diskusima jako svetlo ne prija jer se oni u prirodi skrivaju ispod drveta ili neke biljke, tako da ako imas jako svetlo treba da im obezbedis mesto gde je tamno i kad se uplase svi ce otici tamo dok ne prodje "opasnost".
Ako si vec pocetnik i novcanik nije debeo, uzmi mlade diskuse sto je jeftinije i veca garancija da ce se navici na tvoju vodu i tvoje uslove. Uzmes vise komada i na kraju ce par nastati sam a visak lepo prodas.
Kupovinom odraslih diskusa su uvek veliki rizik ja sam pobacao para i para na odrasle diskuse i uglavnom 90% ugine od transporta, drugacije vrste drzanja, donesen iz sterilne sredine itd. Na kraju sam uzeo 13 kom malih diskusa i za 3 god narasli vece od sake.
Treba jos da pazis kod diskusa da oni nisu kratkog zivota i ne vole da im se jako menja sredina tako da jednom postavka i samo odrzavanje akvarijuma, treba da se naviknu na tvoju ruku a ne svi da ceprkaju po akvarijumu jer diskusi znaju da prepoznaju svog gazdu.
Evo primera kako su mene prepoznavali:
Image

Sto je jos vazno kod odabira pumpe za filter treba da je sto manje vibracija prenosi na akvarijum, znaci crevo ne sme da dotakne staklo i da prenese vibraciju na akvarijum. Buku oko njih skroz izbegavati narocito u pocetku dok se ne naviknu na novu okolinu.

Hrana treba da je sto vise raznovrsna i nemoj ih prehranjivati jer znaju jako da se ugoje sto na kraju dovodi do srcanih bolesnih ribica i ugibanja.

Mislim da sam ukratko rekao pocetna iskustva sa mojim diskusima i na sta treba obratiti paznju kod postavke akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vikkv
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2012
Poruke: 51
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Sre Sep 05, 2012 1:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hvala, dobio sam dosta iscrpne odgovore za ovih par pitanja.
cekam da mi stigne aq ovih dana, u medjuvremenu trebam pripremiti ove pocetne stvarcice i naravno u pripremi je i komoda, tj stalak za aq. kad sve to prikupim javljam se sa dodatnim pitanjima.
mislio sam da mi je aq pregradjen sa obe bocne strane da bih napravio filtere, ali sam se prevario, tako da cu morati da napravim spoljne, da li jedan veci lii dav manja videcu u zavisnosti od mesta iza aq.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vikkv
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2012
Poruke: 51
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Ned Sep 16, 2012 7:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

evo mene napokon ...
aq bi trebalo da stigne sutra ili prekosutra, a juce i danas sam pravio policu za aq 113x76,5x45 oko 400L
bez nikoura ovo bi mozda izgledalo drugacije Razz pa evo pogledajte mozda neko dobije bolju ideju Very Happy

da ne bih svaku sliku posebno objasnjavao, ako bude nesto ne jasno Vi pitajte...

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

nosecu plocu sam produzio za 15cm da bih iza aq napravio mesto za spoljni filter, nadam se da sam vam pomogao ili bar dao neku ideju kao vi da napravite policu za aq.
sto se tice stiropora nasao sam neki od 3cm tvrdji, ali mislim da je on debeo, pa cu traziti 1cm ili 2cm debljinu. sta mislite?


Poslednji put izmenio vikkv dana Ned Sep 16, 2012 7:37 pm, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Ned Sep 16, 2012 8:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stavi 2.cm .
Nesto m i poznat rad, svaka cast extra. Patent by nikouro !
Neka je sa srecom !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vikkv
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2012
Poruke: 51
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Ned Sep 16, 2012 8:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

znaci, 2cm tvrdo presovani je dovoljan
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 17, 2012 2:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stiropor možeš i 1cm, ako je 15-gramski. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vikkv
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2012
Poruke: 51
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Ned Sep 30, 2012 12:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

juce sam izlepio aq i danas kupio stiropor 2cm 25gramski Smile sutra jos ostaje da kupim filter materijale i kvarcni pesak i polako da ga punim, jedino sto ovde nema da se kupi kvarcni pa kazu moram malo da sacekam! ali se nadamn da ce punjenje biti ovih dana Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak price Milica Obradovic Početak u akvaristici 16 Pon Jan 25, 2021 9:49 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi pocetak sa Afrikancima Gladijator Afrički ciklidi 9 Uto Sep 22, 2020 12:50 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak akv 128l pomoc AleksandaT90 Početak u akvaristici 4 Pet Jun 26, 2020 2:49 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak - 27l Nebojsa92 Akvarijumi 2 Pet Maj 08, 2020 6:31 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License