Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Omeksavanje vode Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Jun 11, 2009 10:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postoje razlicite metode za omeksavanje vode:

1. Vrenjem,

2. Razredjivanjem kisnicom,

Ovo je najjeftinija metoda. Krovovi, oluci i odvodne cevi moraju biti sto vise cistiji. Skupljamo je samo tokom dugotrajnih padavina i treba pricekati nekoliko minuta dok kisa ne ispere prasinu i ostale necistoce. Najbolje je da se kisnica procedi kroz neku sinteticku vatu. Kisnica moze biti i zagadjena.

3. Razredjivanje sa vestacki omeksanom vodom.

To moze biti: destilovana voda, omeksana voda uz pomoc ionskih izmenjivaca i proizvedena uz pomoc uradjaja za obrnutu osmozu.
Sakupljena ili tretirana voda se moze cista koristiti dok destilovana voda i voda dobijena obrnutom osmozom nikad se ne bi smela koristiti cista jer u njoj nema kiseonika.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jun 11, 2009 10:32 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Jun 09, 2010 3:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Retko ali ima takvih podataka, gde se pored ovih tri tacaka koje je Bojan naveo, koristi i kucni preparati tj hemija. Medju tim preparatima i hemijom spominju se Alkoholno sirce ( vinsko) i 10 % -20%-tnom sonom kiselinom, kao i cistim Vitaminom C (cista askorbinska kiselina nikako bolnicki vitamin C u ampulama, kao i ostale tablete koje sadrze vitaminom C ).

Napomena

Svaka upotreba iz kucne hemije tj preparata pa i od ovog sto je Bojan naveo, podrazumeva striktno ispitivanje svih parametara vode kako ne bi smo izvrsili pomor riba i bilja u akvarijumu prilikom zamene vode.

E sad mene interesuje, da li je neko koristio sta od ovog ( prvog posta i ovog ), koji je odnos ( citaj " nazovi" ) preparata u odnosu na kolicinu destilivane vode i akvarijumske vode, kao i moguci rezultati dobivenih smesa tj pripremljene vode.

Sto se tice pripreme vode pomocu Alkoholnog sirceta, tu sam naisao na podatak da ako je pH cesmovace 8 i zelimo da spustimo na pH 7.2, koristimo 10 ml sirceta na 10 l vode. E sad, tu ima dosta nepoznanica a jedna je, da li voda treba da ostoji pa sipati ili pak obrnuto tj sipati sirce pre nego li hlor izvetri. U svakom slucaju, tako dobiveni pH vode se proverava pomocu tastera pre negi li izvrsimo zamenu.

Pored ove kucne hemije postoje i gotovi proizvodi koji pomazu pri obaranju pH vrednosti vode na kojima isto stoji upozorenje o primeni istog , kao i upustvo za primenu. Ne bih da ulazim u sastav ovih proizvoda ali po tekstovima drugih akvarista, ovi proizvodi sadrze koncentrate istih ili slicnih hemikalija .....

Kao i sto se vidi, ovde su i odgovori i pitanja ( Cool ), ali bih zeleo ( nadam se ) da ce se jos clanova ukljuciti u diskusiju ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sre Jun 09, 2010 4:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja licno u pocetku sam uzeo 4*6m velik najlon pa sam razapeo u dvoristu. Dva kraja vezao vislje a druga dva kraja nize i ispod stavio plasticnu kadicu i tako sam uspevao da dodjem do ciste kisnice.

Kisnica sadrzi 5-20 ms
Destilovana voda je 100 ms
ms -micro siemens

Kod kisnice se gleda boja pa cak i nekad miris vode jer ako je zagadjena i vidi se i oseti se.

Sad koristim stubove i kasnije sa mineral sultom namestam na kolko mi je potrebno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Losi parametri vode..Molim savet DraganNikolic Početak u akvaristici 4 Ned Okt 06, 2019 10:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY preciscavanje vode Doksas Uradi Sam (DIY) 55 Pon Apr 15, 2019 9:21 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koje biljke trpe jako strujanje vode? PAN Biljke 5 Pet Jun 22, 2018 10:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License