Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Generalno o Juzno-Americkom biotopu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2012 12:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pocetnik sam u akvaristici, ali sam se za jako kratko vreme "navukao", pa dosta vremena provodim trazeci informacije, citajuci i uceci o svim aspektima ovog hobija, ili cak, pre bih rekao - vestine.

Vrlo brzo sam se zaljubio u juzno-americki biotop i shvatio da me najvise privlaci i zanima.

Iz tog razloga sam zeleo da pokrenem ovu generalnu temu o juzno-americkom biotopu, gde bi mogli da razmenimo informacije, iskustva i sve ostalo sto je vezano za akvarijume sa ovim biotopom.
Tu najpre mislim na predstavnike flore u faune, uslove u kojima zive i u kojima se najbolje osecaju i razvijaju, parametre tih uslova i sredine... i tome slicno.

Kapiram da bi ovakve teme mogle mnogo da pomognu pocetnicima koji tek treba da se odluce kakav akvarijum zele da drze, sa kojim stanovnicima i kako da ga urede.

Juznoamerickih biotopa ima razlicitih, u zavisnosti na koju reku ili sliv se odnosi. U principu se mogu podeliti na cetiri osnovna biotopa:

  • Clearwater Stream biotop (Rio Xingu i Rio Tocantins)
  • Amazon Whitewater biotop (Amazon i Orinoko)
  • Blackwater Creek biotop (Rio Napo, Rio Sucasari, Peru)
  • Blackwater Stream biotop (Rio Negro)


Svaki ima svoje specificnosti, ali bih prvo da napravimo neku uopstenu sliku o juzno-americkim biotopima, pa bismo se kasnije pozabavili tim specificnostima.
Osim ove podele, svaka reka maltene ima svoj specifican biotop, ali ne bih da idemo preduboko u te podele, posto nema bas previse smisla.

Najcesci predstavnici faune:

  • Discusi
  • Patuljasti ciklidi (Dwarf cichlids)
  • Skalari (Angelfish)
  • Drugi juzno-americki ciklidi (Oskari, Akare, Red Terror...)
  • Tetre (sve vrste)
  • Pirane, Pacu, Silver dolar (Tetrina "velika" braca Wink)
  • Hatchetfish - Sekirice
  • Corydoras - Kori, muljasi (sve vrste)
  • Plecosomusi, Otocinclusi, Panaque, Ancistrusi - Loricariidae (Suckermouth Armored Catfish)
  • I jos gomila raznih (manje poznatih) "somova" (catfish)


Nastavice se Smile

Nadam se da neko ovu temu nece shvatiti kao pametovanje pocetnika koji je procitao nesto na intenetu, vec kao temu za diskusiju i razmenu informacija. Svaka osnovana primedba i sugestija je na mestu. Hvala


Poslednji izmenio Bojan dana Pon Dec 03, 2012 10:23 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Poslednji put izmenio chikavili dana Čet Nov 01, 2012 2:45 pm, izmenio ukupno 3 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2012 12:14 am Snimi Poruku Nazad na vrh

chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2012 12:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Najcesci predstavnici flore:

  • Lemma minor
  • Riccia fluitans
  • Echinodorus (Amazonicus, Bleheri, Bolivianus, Cordifolius, Tenellus, Pardiflorus)
  • Vallisneria (americana, gigantea, spiralis)
  • Heteranthera zosterifolia (stargrass)
  • Cabomba caroliniana
  • Ceratophyllum submersum


Za dekoraciju ovakvih akvarijuma se obicno koristi tamniji fini pesak ili sljunak i drvo kao glavni nosilac postavke, kao i biljke sa sabljastim listovima (Echinodorus Amazonicus i Vallisneria). Potrebno je obezbediti i deo koji je otvoren i slobodan za plivanje riba.


Poslednji put izmenio chikavili dana Čet Nov 01, 2012 12:34 am, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
carpforever
Akvarista



Registrovan: 25 Maj 2012
Poruke: 422
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2012 7:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

odlicno cestitka
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2012 11:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Specificnosti vezane za vodu u ovim biotop akvarijumima

Blackwater biotop:
Kao sto samo ime nagovestava, akvarijumi sa ovim biotopom su slabije osvetljeni, drvo je glavna dekoracija, strujanje vode treba da bude slabo, a za filtraciju se preporucuje treset koji zakiseljava vodu i daje joj boju cilibara. Zivotinjski svet: diskusi, skalari, tetre, patuljasti ciklidi, sekirice, koriji, plecosomusi i drugi somovi (catfish)

pH: 4.5-6.5
dH: 0-4
Temperatura: 26-30oC

Whitewater biotop:
Whitewater reke su mutne i imaju jako slabu vidljivost i gotovo da nemaju biljnog sveta, pa se za akvarijume koristi biotop zavucenih, mirnih laguna i jezeraca koji su u slivu tih reka. Akvarijum se dekorise drvetom i bogatim biljnim svetom u pozadini i sa strane, sa vecim otvorenim delom za plivanje riba. Ovaj biotop treba da obiluje plutajucim biljkama (pistia, riccia, lemma minor). Za podlogu se preporucuje glina ili tamniji pesak. Osvetljenje treba da bude jako zbog plutajucih biljaka koje zaklanjaju svetlost. Kamenje i obluci po dnu. Strujanje vode treba da bude slabo. Za filtraciju se takodje preporucuje treset koji zakiseljava i omeksava vodu. Zivotinjski svet izuzetno bogat i obuhvata sve gore (u prvom postu) navedeno.

pH 6.8-7.1
dH 3-8
Temperatura: 26-29oC

Clearwater biotop:
Opet po nazivu mozemo shvatiti da ovaj biotop odlikuje cista i bistra voda. Znaci, potrebna je izuzetno dobra filtracija i veliki protok vode (strujanje vode u akvarijumu). Osvetljenje treba da bude jako i biljni svet izuzetno bogat. Aeracija akvarijuma takodje treba da bude dobra. Za podlogu je pozeljan fini sljunak, a za dekoraciju osim biljaka, komadi drveta. Zivotinjski svet cine tetre, ciklidi i razne vrste somova (catfish). Voda nesto malo tvrdja i hladnija nego u prethodnim biotopima.

pH 6.9-7.3
dH 5-12
Temperatura: 24-28oC
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2012 11:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Primeri blackwater biotop akvarijuma:

Image

Image


Poslednji izmenio chikavili dana Čet Nov 01, 2012 11:53 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2012 11:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Primeri whitewater (amazon) biotop akvarijuma:

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2012 12:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Primeri clearwater biotop akvarijuma:

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2012 2:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

.....bravo svidja mi dosta korisnih informacija
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
askonos




Registrovan: 30 Nov 2012
Poruke: 2
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2012 1:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tema je odlicna zato sto akvarijum treba da bude bas to, jedan deo odredjenog prirodnog stanista, pre nego mesavina raznih sarenih ribica iz razlicitih biocenoza.
E sad, kupio sam 5 cistaca - 3 za tlo, 2 za staklo. Cini mi se da su ancistrus-i (u svoj zbrci posto sam pocetnik nisam zapamtio kako mi se zovu ribice)
Plan mi je da nabavim neke tetre neon posto su komsije sa ancitrusima u amazonskom slivu, da se informisem o prakticnom bilju iz tog regiona i ostalim karakteristikama Amazona.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2012 2:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

askonos ::
kupio sam 5 cistaca - 3 za tlo, 2 za staklo. Cini mi se da su ancistrus-i

Ako su raziliciti za tlo i za staklo, onda nisu sve ancistrusi. Cistaci tla su obicno corydorasi (a i oni su stanovnici istog biotopa)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
askonos




Registrovan: 30 Nov 2012
Poruke: 2
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2012 2:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, da. Poredjenjem svojih ribica i primera sa interneta slicnost je 100% sa Corydoras aeneus
Hvala ustanovio sam ko su i sta su. Istog su reda kao i gorepomenuti Ancistrus, reda Siluriformes.
Imam ih nekoliko sati, svih 5 Siluriformes-a.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikola 45
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2012
Poruke: 100
Lokacija: Beograd, Novi Beograd, Centar

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2012 4:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Podrzavam temu, dopada mi se jer se prilozene slike i cela tema oslanja na prirodno staniste stanovnika akvarijuma..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DevilFish
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2013
Poruke: 294
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Pon Feb 18, 2013 2:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala za super temu, nadam se da ćete otvoriti temu i o azijskom biotopu Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zozy26




Registrovan: 14 Okt 2013
Poruke: 0

PorukaPoslao: Sre Okt 16, 2013 2:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bravo za temu... Licno za mene na samom pocetku ovo je prava stvar....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Sre Okt 16, 2013 10:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

chikavili ako si ti pocetnik kao sto kazes i ako ovako izgledaju tvoji pocetnicki akvarijumi voleo bi da vidim kako ce samo da izgedaju kad budes iskusni akvarista ?svaka cast ovo je stvarno prelepo koliko uopste ti imas akvarijuma ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Juzno-Americki biotop Rainmaker Američki ciklidi 43 Sre Okt 05, 2016 3:43 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Juzno americki Patuljasti ciklidi Shuki_79 Arhiva Malih Oglasa 0 Pet Mar 25, 2016 11:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Juzno americki biotop FikusBg Biljke 5 Pon Dec 24, 2012 1:29 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Generalno čišćenje akvarijuma Lexilexi Akvarijumi 13 Uto Jun 28, 2011 5:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Juzno Americki Som Leegrosh Arhiva Malih Oglasa 11 Čet Feb 17, 2011 10:54 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License