Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 OptiWhite Laguna Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
acabgd
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2011
Poruke: 97

PorukaPoslao: Sre Nov 14, 2012 2:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Anboy ::
Predivno izgleda i jako je sve zanmljivo i zelim jednog dana morski akvarijum da imam al oko kablova i ostale tehnike pojma nemam. Zato sto vise stvari podeli sa nama pogotovo oko sumpa! Hvala Smile


Ma to samo deluje komplikovano a ustvari uopste nije. Pa evo, ja sam totalni laik. Nikada se nisam bavio akvaristikom i svoj prvi akvarijum sam oformio krajem januara ove godine, pa evo dokle stigoh sada... Nauci se usput, citas malo, pitas kolege akvariste, pogledas malo YouTube... Informacija ima na svakom koraku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Nov 14, 2012 2:10 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

acabgd
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2011
Poruke: 97

PorukaPoslao: Čet Nov 22, 2012 3:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jos malo novosti kod mene, imam i video koga ne mrzi da pogleda. Znam da se cesce gledaju slike, prelistas za cas, ali me mrzelo da slikam jednu po jednu i posle sredjujem kao sto obicno radim, Lakse mi bilo da sve snimim na kameri.

Koga interesuje moze da ukljuci i FullHD pa ce dobiti pravi uzitak...


Link


Od novosti tu je jedna Grama Loreto koja se i dalje krije, kao i sest plavo-zelenih Chromisa koji naravno vode da plivaju u jatu. Na snimku se vidi samo pet jer se sesti jos uvek krio uspod stene, ali se kasnije i on "oslobodio" i pridruzio drustvu.

I pored "starog" zivog kamena i kvalitetnog novog ciklus mi je u punom jeku, ne mislim na nitratni, vec na alge. Jako svetlo i "sveza" voda, idealno za rast algi koje su prekrile gotovo celo dno i dobar deo pozadine. Cekam i dalje da se to sredi, znam da moram da prodjem kroz to i da tu prave pomoci nema.

Ono sto me raduje je super izgled korala, kao i stabilni parametri. Jedino sto doziram su karbonati, ne pustam ih da padnu ispod 8, a polako bi ih digao ka 9 - 9.5 i tu zadrzao pa se sada time bavim.

Sto se tice zivog sveta, odnosno riba - to bi bilo to, tesko da ce da udje jos nesto, mozda neki goby ili tako nesto kada budem stavio pesak, ali u principu to je to. Naravno, za korale uvek ima mesta pa ce sigurno uleteti jos nesto kada za to dodje vreme.

Sa druge strane, konacno da napisem nesto i o toj "cuvenoj" filtraciji koju sam najavio i koja je konacno stigla. Za one koji ovu temu prate iz inostranstva ovo nece biti nista novo, ali kod nas jos uvek nisam cuo da je bilo ko ovo koristio.

Rec je o algi Chaetomorpha Sp. koja se masovno koristi u Velikoj Britaniji i Americi, gde je obavezni deo vecine sumpova. Zato sam se i iznenadio kada sam poceo da se kod nas raspitujem gde mogu da nabavim Chaeto, posto uglavnom niko nije ni cuo za to, a bio sam ubedjen da mora da postoji bar neki akvarista koji ga koristi.
Image


Chaeto ima mogucnost absorpcije nitrata i fosfata tako da sluzi za izbacivanje ovih nezeljenih elemenata iz akvarijuma. I neke druge alge imaju slicna svojstva, poput Caulerpa Sp. ali Chaeto ima znatnih prednosti u odnosu na njih. Pre svega prednost je sto Chaeto nece da se razmnozava u akvarijumu poput Caulerpe koja kada pusti svoje spore moze u potpunosti da "ugusi" akvarijum, odnosno smanji nivo raspolozivog kiseonika na minimum i tako pobije nase organizme.

Druga prednost Chaeto u odnosu na ostale alge je cinjenica da se ne pricvrscuje za zivi kamen ili podlogu, zbog cega je lako da se izbaci iz sumpa. Upravo je izbacivanje Chaeto-a i nacin na koji izbacujemo elemente iz akvarijuma - alga raste i u sebi veze nitrate i fosfate. Kada recimo polovinu narasle alge izbacimo iz sumpa, izbacili smo i nitrate i fosfate koje je ona vezala u sebe.

Koliko je Chaeto efikasan u iznosenju fosfata i nitrata najbolje govore cifre. Izbacivanje 10 grama alge odgovara iznosenju oko 24mg fosfata iz akvarijuma, sto bi odgovaralo smanjivanju koncentracije fosfata sa 0.2ppm na 0.1ppm u akvarijumu od 250 litara! Izbacivanje nitrata je jos efikasnije, posto ista kolicina alge odgovara smanjenju nitrata za 10ppm u akvarijumu od 250 litara.

Chaeto-u je pored hrane iz vode potrebno i svetlo da bi mogao da raste, tako da sump mora da bude osvetljen. Najbolje rezultate daje svetlo od oko 6.500K, a zbog stabilnosti celog akvarijuma ono se uglavnom pali u suprotno vreme od glavnog svetla u akvarijumu. Na taj nacin postize se manja oscilacija pH vrednosti u akvarijumu tokom celog dana, sto je jos jedan doprinos celokupnoj stabilnosti akvarijuma.

Jedini "problem" koji Chaeto moze da napravi je sto je "koncast" i ti konci mogu da udju u povratnu pumpu. Zato je potrebno ili da se zastiti povratna pumpa na neki nacin (carapa preko usisa ili tako nesto) ili da se Chaeto stavi u poseban odeljak u sumpu gde na miru moze da raste.

Chaeto takodje ima jos jednu ulogu, a to je sto u njemu svoje staniste nalaze amfipodi i ostale korisne zivuljke kojima se hrane stanovnici akvarijuma. Kada se iznosi Chaeto koji je narastao obicno se dobro "istrese" u sumpu kako bi amfipodi i ostali njegovi stanovnici ostali u sumpu i na kraju, nadamo se, zavrsili u samom akvarijumu gde ce biti kvalitetna hrana za njegove stanovnike.

Ja nazalost nemam poseban odeljak gde bih mogao da smestim Chaeto i on mi se nalazi u istom odeljku gde i povratna pumpa, mada imam tu nesto zivog kamena i jednu cirkulacionu pumpu koja ce, nadam se, spreciti da Chaeto zavrsi u povratnoj pumpi.

Mali problem bi mogla da predstavlja i cinjenica da mi je akvarijum jos relativno nov (mesec dana) pa je pitanje da li ce biti dovoljno hranljivih materija da Chaeto prezivi. Ipak, litraza bi sama po sebi trebalo da bude dovoljna da tu ima ponecega, bar da mi alga prezivi za pocetak, cak i ako ne bude rasla. Znam za strane akvariste koji imaju vece litraze od po 300-400 litara sa dosta riba i kojima Chaeto sa velicine teniske loptice za 2-3 nedelje poraste na velicinu kosarkaske lopte, posle cega vade napolje "visak" eksportujuci tako stetne materije i ponovo ostavljajuci algu velicine teniske loptice da raste i radi svoj posao.

O napretku ovog vida filtracije cu vas obavestavati. Merio sam medjutim fosfate i nitrate i veoma su niski i jedni i drugi, tako da mi je kao sto napisah gore najvece pitanje kako ce alga preziveti. Nadam se ipak da hoce iako su mi nitrati samo 2.5ppm, a fosfati oko 0.02.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Srky Boy
Akvarista



Registrovan: 28 Okt 2012
Poruke: 155
Lokacija: Velika Greda (Vršac)

PorukaPoslao: Čet Nov 22, 2012 3:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iz cega doziras karbonate? Oni povecavaju KH ako se ne varam? Izvinjavam se ako si vec napisao a ja prevideo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
acabgd
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2011
Poruke: 97

PorukaPoslao: Čet Nov 22, 2012 8:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za sada rucno posto ne doziram svakog dana i nemam neki problem sa tim da smuckam i sipam u sump...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Srky Boy
Akvarista



Registrovan: 28 Okt 2012
Poruke: 155
Lokacija: Velika Greda (Vršac)

PorukaPoslao: Čet Nov 22, 2012 8:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

acabgd ::
Za sada rucno

Jbg, nismo se razumeli, nisam mislio da li rucno dodajes karbonate ili je to regulisano automatski, vec STA dodajes da bio povecao karbonate? Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
acabgd
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2011
Poruke: 97

PorukaPoslao: Čet Nov 22, 2012 11:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Srky Boy ::
acabgd ::
Za sada rucno

Jbg, nismo se razumeli, nisam mislio da li rucno dodajes karbonate ili je to regulisano automatski, vec STA dodajes da bio povecao karbonate? Very Happy

Aha sorry, stvarno nisam razumeo. Imam "Kent" buffer. Kupio sam ga kad sam bio na putu negde, razmuti se kasicica u slatkoj vodi i sipa se u sump.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
acabgd
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2011
Poruke: 97

PorukaPoslao: Čet Nov 22, 2012 11:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo ovaj:
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
acabgd
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2011
Poruke: 97

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2012 3:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vreme je da postavim i neke slike kako sve izgleda posle tacno mesec i po dana od kako je formiran akvarijum i u njega ubacena voda i zivi kamen.

Jos uvek nisam stavio drugo svetlo (led), jedan razlog je sto i dalje nemam pravo resenje kako da svetla stavim na akvarijum - ovaj jedan led stoji na parcetu laminata - a drugi razlog je sto i dalje imam alge. Bilo je za ocekivati, naravno, to je faza kroz koju svaki novi akvarijum mora da prodje cak i ako se koristi isti zivi kamen. Dodato je i nesto novog, promenjeno je svetlo, mnogo nove vode, stekli su se svi uslovi da alge pocnu da bujaju.

Sada vec polako prolaze, tacno se vidi kako nemaju onu gustinu kao ranije i uglavnom ne rastu na novim mestima. Zbog toga do sada nisam ni ubacivao pesak, mada je razlog tome i sto cekam drugu cirkulacionu pumpu jer zelim odlican protok kada budem stavio pesak.

Sto kazu, predjimo sa reci na dela - evo fotografija...
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

I na kraju hvala svima koji prate ovu temu!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2012 3:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dakle, što dalje gledam sve više sam siguran da je to nešto što nema nikakve veze sa svime što sam do sada naučio iz slatkovodne akvaristike i svakako je veeeliki izazov za nas obične smrtnike Laughing Ko zna, možda se nekada i oprobam u celoj priči, za sada sam siguran da nemam prvenstveno vremena a zatim i novca za nešto ovako, sve u svemu, izuzetno lep vizuelni efekat!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
usdp
Akvarista



Registrovan: 11 Sep 2012
Poruke: 120
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2012 8:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je odlicno... Samo ti apdejtuj, mozda i meni dune ovako nesto... Svaka cast
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2012 11:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aco!!! Koliko para da dodjemo kolektivno da gledamo uzivo Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan98nbgd
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 12 Dec 2011
Poruke: 388
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2012 1:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je remek delo,predivno si odradio i izbor korala je zadivljujuc. Wink Very Happy sve cestitke od mene. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailYahoo Messenger
acabgd
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2011
Poruke: 97

PorukaPoslao: Čet Nov 29, 2012 2:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nemanjask ::
za sada sam siguran da nemam prvenstveno vremena a zatim i novca za nešto ovako

Veruj mi da uopste nije skupo koliko ljudi misle, pogotovo za ljude koji se vec bave akvaristikom i imaju prakticno sve pri ruci (akvarijum, pumpe, grejace, filtere, svetla, kofe, creva, sundjere, peskire...) Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
acabgd
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2011
Poruke: 97

PorukaPoslao: Čet Nov 29, 2012 2:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zhorz ::
Aco!!! Koliko para da dodjemo kolektivno da gledamo uzivo Smile

Ma kakve pare, vrata su uvek otvorena!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
acabgd
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2011
Poruke: 97

PorukaPoslao: Čet Nov 29, 2012 2:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojan98nbgd ::
Ovo je remek delo,predivno si odradio i izbor korala je zadivljujuc. Wink Very Happy sve cestitke od mene. Smile

Hvala puno!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Optiwhite u Srbiji - da li postoji? m.vlacina Ostala oprema 9 Ned Okt 28, 2018 4:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ReefrooM morski akvarijum Vracar (200... ReefrooM Servis Akvarijum Studio ReefrooM 3 Pet Okt 23, 2015 4:27 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License