Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Crni kvarc Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2012 7:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danas sam cuo da crni kvarcni sljunak nije preporucljiv za akvarijum. Na pitanje zasto, dobio sam sledece odgovore:
1) Crni kvarcni sljunak je farban (vestacki je) i samim tim nije pogodan za vodu.
2) Otpaci (govanca, truli delovi biljaka, hrana itd...) su mnogo uocljiviji na crnom sljunku nego na obicnom.
3) Podize tvrdocu vode.

Ima li istine u ovome? Pitam jer planiram da u novi akvarijum stavim gore pomenuti sljunak...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2012 7:41 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

trba
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 26 Jun 2011
Poruke: 28
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2012 9:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imao sam takozvani crni kvarc i nije bio dobar. Istina je da podize tvrdocu vode. Na cesmi tvrdoca vode je bila 7kh a u akvarijumu je bila 11kh, iako sam dodavao meku vodu u velikoj kolicini. Kad sam zamenio crni kvarc voda u akvarijumu je postala 3kh. Napravio sam eksperiment sa crnim kvarcom i stavio ga u teglu sa sonom kiselinom, tako reci je eksplodirao, sistao je kao lud i pravio mehurove kao kad voda kljuca i nije prestao sve dok se farba nije skinula sa njega. Mozda sam ja naleteo na pogresan dzak kvarca, ali ti pre kupovine napravi mali eksperiment pa ces videti da li je dobar ili ne. A sto se tice necistoca u akvarijumu vide se i na jednoj i na drugoj podlozi. Razmisli dobro pa tek onda u kupovinu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2012 9:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U podforumu Akvarijumi sam video nekoliko akvarijuma koji kao podlogo umaju crni kvarc. Tada mi se svideo i razmisljao sam o njegovom ubacivanju u nov akvarijum jer crna podloga odaje nekako drugaciju atmosferu. Pored toga sto si rekao, u prilog crnom sljunku ne ide ni to sto je mnogo skuplji od obicnog... Confused
Da li postoji neka drugi (crni) sljunak ili pesak koji moze da se iskoristi kao podloga u akvarijumu i koji je bezbedniji za zivi svet...?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2012 10:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako je zaista kvarc, nebi smeo da dize tvrdocu vode ni da reaguje sa kiselinom. Moguce da si naleto na mleveni crni mermer ili vec nesto drugo.

Ja u nano akvarijumu od 8 litara (5 litara vode) imam kilo ipo crnog kvarca za akvarijume, i ne dize mi tvrdocu vode. Mesam cesmovacu i destilovanu (2:1) - KH mi je izmedju 3 i 6, a GH ispod 6.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2012 10:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Covek je rekao da je belo - siva prirodna boja kvarcnog sljunka, a da je svaki drugi obojen...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2012 10:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I meni izgleda (kad ga pogledam izbliza) kao da je obojen, to nisam ni dovodio u pitanje. Nego kazem da mi ne dize tvrdocu vode.
Takodje mogu da kazem da se otpaci i govanca mnogo bolje vide na belom kvarcu koji imam u vecem akvarijumu, nego na crnom Very Happy
Jedino sto taj beli kvarc nece dugo biti beo. Evo ga, vec je potamnio posle 3 ipo meseca Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2012 10:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Inace, postoji i crni kvarc u prirodi. Pravi crni kvarc ces prepoznati tako sto ima u sebi komadice koji se presijavaju kao staklo.


Poslednji izmenio chikavili dana Ned Dec 16, 2012 10:20 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
anubiasbarteri
Banovan
Banovan


Opomene: 1
Registrovan: 24 Okt 2012
Poruke: 54
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2012 11:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postoji crni kvarc koji je prirodno tako obojen i dosta je skuplji od onog ofarbanog. Viđao sam ranije u NBG da ima da se kupi ali mi je bio mnogo skup.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 9:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imas kod 1 banera da kupis Crni kvarc,istina je da je ofarban ali to je boja koja se ne topi i nije stetna,ne bi trebalo da menja ph barem sam ja tako video.
E sad jedno je Ph drugo Kh a trece Gh. Farba nema uticaja,zasto bi onda kvarc imao? Prema Trbi milioni ljudi koji imaju beli/krem kvarc imaju problem?!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 11:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ali zar belo - siva nije njegova prirodna boja?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 12:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo tako. Sta mislis da je ispod te crne boje?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 12:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

reventon ::
Ali zar belo - siva nije njegova prirodna boja?

chikavili ::
Inace, postoji i crni kvarc u prirodi. Pravi crni kvarc ces prepoznati tako sto ima u sebi komadice koji se presijavaju kao staklo.

Prirodni crni kvarc je jako skup (rece anubiasbarteri), pa je ovo sto se prodaje u akvaristickim radnjama uglavnom farbani.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tiger barb
Akvarista



Registrovan: 18 Mar 2012
Poruke: 443
Lokacija: Novi Sad 1982 god.

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 12:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nije svaki crni "pesak" ofarban, postoje i oni vulkanskog porekla koji su prirodno crni. Ako budete isli do grckih ostrva Kos, Rodos, Santorini itd...ponesite dzakove pa tovarite sa plaze, tamo ga niko nije farbao...tj jeste majka priroda
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 3:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

krlle83 ::
Upravo tako. Sta mislis da je ispod te crne boje?


Ma to sam rekao zbog jedne od tvojih gornjih poruka "prema Trbi svi koji imaju beli imaju problem" ...
Sto bi imali kad mu je to prirodna boja? Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Pon Dec 17, 2012 5:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ajde ja sam neiskustan pa da vas pitam a kakva je razlika izmedu crnog , belog-sivog kvarca sem u boji ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Art pro crni kamen WoodyAllen Ponuda 0 Pet Avg 26, 2022 7:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Black Moly Crni i Zuti, stari par meseci sstanko78 Na poklon 2 Pet Jun 04, 2021 11:51 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ljubitelji puzeva - crni Malezijci + ... Suncokret Na poklon 1 Sub Jul 25, 2020 2:45 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Crni pesak (kvarc) srki.acs Arhiva Malih Oglasa 0 Sub Jul 06, 2019 8:19 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Podloga Crni Kvarc scorpion Početak u akvaristici 4 Uto Jan 29, 2019 12:11 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License