Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 ZELENA ALGA Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
chicaan
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2010
Poruke: 400
Lokacija: Zemun, BGD

PorukaPoslao: Sre Jun 23, 2010 3:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Kao što se i vidi zelena alga koja je bukvalno buknula preko noći! Imala sam je na biljci tj. videla se pomalo na listovima kao sitne dlačice ali držala se pod kontrolom, nije toliko bila zelena i nije rasla sve do jutros. Prošle nedelje sam počela sa dodavanjem CO2 u DIY varijanti, sa Profito-om i makroelementima takođe u DIY. Od jedinjenja u rastvoru imam KNO3, KCl i KH2PO4. Aq srednje zabiljen, 40L, osvetljenje 2x8w, ne znam lumene ali sledi slika, pa ako neko zna neka kaže, foto period 12h, valjda sam sve rekla... Što se tiče ostalih biljaka, nema je nigde, tj. ostalo je ok.
Image
Jedino što je urađeno drugačije nego prethodnih dana je to da nisam uveče izvadila CO2 iz aq(obično je izvađen iz predostrožnosti da ne dođe do trovanja). Treba mi savet(konstatacija) u čemu grešim, već sam je odstranila sa lista ali šta dalje...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Jun 23, 2010 3:40 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

EMKA
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 21 Jun 2010
Poruke: 247
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Sre Jun 23, 2010 4:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

moja preporuka je otiki taj list a ostalo ce ti reci strucnjaci koji znaju vise od mene Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chicaan
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2010
Poruke: 400
Lokacija: Zemun, BGD

PorukaPoslao: Sre Jun 23, 2010 4:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma ja sam već secnula list, a i biljka nije u najboljem stanju što se i vidi(ujedno i razlog što sam počela da dodajem CO2 i mikro i makro elemente) pa sam mislila da sačekam da se razraste, da krenu novi i zdravi listovi pa sve da počupam i ponovo da zasadim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
el_stupido
Akvarista



Registrovan: 05 Maj 2010
Poruke: 238
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Jun 23, 2010 4:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

moras da napravis takve uslove u akvarijumu da biljke potrose sve makro i mikro elemente i da ne ostane nista za alge, co2 ce ti pomoci u tome, ne moras ga vaditi nocu, kod mene radi stalno i DIY i boce pod uslovom da je doziranje spram akvarijuma umereno (obavezno nabavi drop checker-merenje kolicine co2) smanji u pocetku dodavanje hemije na pola doze, lako ces posle povecati i foto period smanji u pocetku i podeli ga na dva dela. Mnogo je 12h za pocetak, nek ide na 7-8 pa povecavaj, a sa tajmerom ga podeli na 4 sata da ti sija svetlo pa 2 da ne radi pa 4 opet da sija, sa ovim prekidom foto sinteza kod biljaka ne prestaje a kod algi staje tako da time sprecavas razvijanje algi ali taj period od 2 sata ne sme biti duzi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN MessengerICQ broj
chicaan
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2010
Poruke: 400
Lokacija: Zemun, BGD

PorukaPoslao: Sre Jun 23, 2010 5:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Palo mi je na pamet da smajim foto period, ali nisam iz razloga što mi je 12 sati svetlo bilo upaljeno skoro od samog starta, pa rekoh da ne remetim biljkama na šta su već navikle. A što se tiče đubrenja, to je već smanjeno(Profita treba 4ml da sipam, a sipam 3ml, makro elemenata treba 5ml, a ja sipam 4ml). U stvari, mene najviše zbunjuje to što zelena raste zbog jačine osvetljenja, a kod mene je manje od 0.5w/l. Ne znam, i filter dobro radi, pa valjda raspoređuje đubrivo po celom aq. Dobro, sutra ionako menjam vodu(po rasporedu) a smanjujem foto period od danas po tvojoj preporuci...HVALA
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jun 23, 2010 5:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko cega dodajes? Kako rastvaras CO2? Sta ima u akvarijumu? Koji filter? Zamena vode?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chicaan
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2010
Poruke: 400
Lokacija: Zemun, BGD

PorukaPoslao: Sre Jun 23, 2010 5:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Profito i makro elemente dodajem po sistemu jedan dan mikro drugi dam makro 6 dana u nedelji, sedmi dan promena vode češće 1/3, a nekad i 1/2 vode(1/2 menjam bez nekog posebnog razloga, više iz predostrožnosti). CO2 rastvaram sa kamenom raspršivačem valjkastog oblika i izlaze baš sitni mehurići i postavljen je kod izlaza od filtera. Unutrašnji filter Atman 250l/h. Rasvor koji sam napravila uz pomoć kalkulatora trebalo bi da mi povisi NO3 na 2.68ppm, PO4 na 0.26ppm a K na 2.32ppm, a i to sam smanjila količinu prilikom dodavanja(ako je trebalo 35 gr KNO3, ja sam stavila 32gr)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Jun 23, 2010 7:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

htedoh da ti nesto napisem pa poce utakmica i Image ..... vidim da su drugi tu i da su raspolozeni za pisanje Image al u svakom slucaju .... smanji kolicinu dodavanja makroelemenata, fotoperiod podesi na 4-2-4, co2 ostavi i preko noci ( nije rastopljiv 100 % u vodi svaki mehuric koji izadje preko rasprsivaca ) ... e da, sad ce jos malo utakmica pa ...Image Image ... u svakom slucaju i nije tako strasno ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jun 23, 2010 8:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svetlost, CO2 i prihrana (makro i mikro) moraju da budu u ravnotezi da bi sve funkcionisalo kako treba. Uvek je ogranicavajuci faktor onaj minimalni. Dakle, ako ima malo svetla, smanjena je potreba za ostala 2 faktora. Pokusaj da ostvaris neku ravnotezu u datim uslovima. Pobaljsaj rastvaranje CO2 i regulisi prihranu u skladu sa raspolozivom rasvetom i kolicinom i vrstama biljaka.
Ne bi bilo lose da u dogledno vreme razmotris opciju spoljasnjeg filtera.
Jos nesto, nisam bas razumeo u vezi makroelemenata, koliko je cega u rastvorima i koju kolicinu dodajes u akvarijum?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chicaan
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2010
Poruke: 400
Lokacija: Zemun, BGD

PorukaPoslao: Čet Jun 24, 2010 1:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo Blue slika na koji način sam ja došla do količine koju treba da ubacim u rastvor i koju količinu da stavljam u aq, a ja opet stavljam manje nego što sam odredila(sipam 4ml) baš iz razloga što je početak i ne znam koja količina odgovara mom aq. A biljke su sve nezahtevne osim HC-a (riccia mi pluta pa mislim da joj nije CO2 neophodan koliko sam čitala na forumu)
Image
U planu imam i još jednu neonku da dodam iste jačine, što bi podiglo osvetljenje na neku srednju jačinu,ali još sam u fazi eksperimentisanja, videćemo kako će se situacija razvijati. Za sada, smanjujem foto period i smanjujem elemente na pola, valjda će alga da stane sa rastom
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jun 24, 2010 8:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

OK, javljaj rezultate. I dalje mislim da treba da poradis malo na rastvaranju CO2. Alge i zahvacene listove izbaci iz akv. Bice sve OK, samo strpljivo. Kad vidis da biljke napreduju odlicno, onda znas da si potrefila pravu kombinaciju i drzis se toga.
Inace, HC nece bas moci sa tim svetlom, narocito jos ako je dodatno zaklonjeno Ricciom.
PS Ne moras da slikas monitor, pritisni Print Screen na tastaturi, a onda Paste u nekom programu za fotografije. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tasa13
Akvarista



Registrovan: 03 Apr 2010
Poruke: 254
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Čet Jun 24, 2010 8:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

evo da ne otvram novu temu....meni se te iste alge stvaraju na zidu akvarijuma........imam akv od 35l......stedljiva sijalica 20w.......ne dodajem co2.....i da li bi trebalo......ponavljam 35l.......fotoperiod 12h........posto jako ali jako malo znam o kvarisrici....6 meseci imam akv....ne bi znala vise reci.....pa ako neko moze da mi pomogne..........
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jun 24, 2010 6:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na staklu? Pa oguli ih i usisaj pri promeni vode. Uzmes neciju isteklu kreditnu karticu i skines ih sa stakla, a istovremeno drzis crevo kojim usisavas vodu iz akvarijuma, pa alge odu u kanalizaciju umesto da se 'rasplivaju'... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Jun 24, 2010 11:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tasa, fotoperiod na 4-2-4 ili 5-2-5
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chicaan
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2010
Poruke: 400
Lokacija: Zemun, BGD

PorukaPoslao: Pet Jun 25, 2010 12:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve počupano i iseckano, pa alge više nema trenutno. Što se tiče HC-a ionako dižem ruke zbog koridorasa(oni iskopaju, ja sadim...i tako u nedogled). Videću da kupim drop checker, da bar znam na čemu sam sa CO2.
Blue ::
PS Ne moras da slikas monitor, pritisni Print Screen na tastaturi, a onda Paste u nekom programu za fotografije.

Hehehehehe, pa nisam ja baš toliko pametna pa da znam, kod mene se radi po principu "preko preče, naokolo bliže) Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka 4 zelena barbusa i dva kribenzisa xxxvelja Na poklon 1 Uto Maj 23, 2023 5:04 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka beli kisobran - alga?? pingvinpilence Alge 0 Sub Mar 26, 2022 8:29 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Alga ili bolest Vecha Alge 7 Sre Sep 30, 2020 8:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Alga ili? uki01 Alge 14 Uto Avg 11, 2020 4:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka zelena koncasta alga gotika Razno 4 Pet Jul 31, 2020 10:16 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License