Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 RO sistemi Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2013 1:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Vam Krcko sto ste se ukljucili u temu jer znam preko "mojih" Amerikanaca da znate dosta o tome a jos pogotovo o Diskusima. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2013 1:27 am Snimi Poruku Nazad na vrh

rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2013 1:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Baia ::
Bitana vam je i ucinak uredjaja. Koliki pocenat ciste vode daje. Recimo meni su za moj uredjaj rekli da daje 20% ciste vode. Kada sam ga ja malo testirao pa ponovo pitao bilo je da daje max 15% i to u nekim idealnim uslovim temp 25°C, mrezni pritisak 4,5bar-a. Navodno da ne zavisi od kvaliteta ulazne vode ali naravno zavisi i od toga. Ako imas tvrdu vodu manji je procenat iskoriscenja nego kod meke. I od tih 15% ja imam procenat iskoriscenja od 1-2% sto kad se preracuna znaci da za 10l preciscene vode potrosim jedan kubik vode


Pocenat dobivene demineralizovane vode najvise zavisi od ulaznog pritiska i od tvrdoce ulazne vode. Ja na vodovodnom pritisku od 3-4 bara i na tvrdoci od 25dH (sto su jako losi uslovi za rad RO) imam oko 15%. Tvojih 1% ukazuje na neki problem ili kvar, najverovatnije je u pitanju regulator protoka na izlazu iz RO za otpadnu vodu.

Jonoizmenjivacke smole ne omeksavaju vodu, vec kako i sama rec kaze zamenjuju jone. Umesto Ca i Mg na njihovo mesto dolazi Na -koji je mnogo vise rastvorljiv u vodi i ne talozi se , sto je super za ves masine i kotlove, za akvaristiku je bolje koristiti RO.
Jako meka voda, KH manje od 2, ima vrlo nestabilan pH, a nestabil pH moze biti koban za ribe u samo nekoliko sati. Sto se biljaka tiče postoji jako malo vrsta koje traze KH ispod 5.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2013 1:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E stvarno smo malo zalutali, sta cu kad me vuces za jezik a ja zaboravio gde smo.

Da se vratimo, evo sada imamo koga da pitamo pa evo ja cu da pitam prvi. Kada i kako odredjujemo neophodnost zamene predfiltera? Kako se manifestuje slabljenje same membran? Prodavac kaze da ih treba menjati na 6 meseci odnosno posle odredjenog broja litara proizvedene vode. Nemogu da nadjem koja je to kolicina ali naci cu!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ZoranC
Akvarista



Registrovan: 23 Dec 2011
Poruke: 286
Lokacija: ZEMUN

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2013 2:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postavljao sam fotografije aparata koji sam dobio, takodje i mase koja ide u nju, sada jedno pitanje za sve koji se razumeju,sta bi trebao da izmerim u vodi odnosno koje parametre da bi ona bila dobra za biljke a da nesteti ribicama?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
boomiri
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2012
Poruke: 178
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2013 7:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam i ja jedno pitanje u vezi korigovanja parametara RO vode. Na koji nacin podizete samo PH vode ( sa PH 5,5 na 6,5) a da pri tome GH i KH ostanu na niskom nivou?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
froger
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2012
Poruke: 119
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2013 9:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Najjednostavnije je da dodas malo cesmovace, na primer 5%. Onda izmeri ph. Ako nema promene dodaj jos 5%. Kolicina dodate cesmovace zavisi od kvaliteta te vode, sto je tvrdja potrebna je manja kolicina.

Posto hemijske reakcije u vodi nisu trenutne merenje treba ponoviti posle odredjenog peroda. Kada jednom utvrdis procenat onda imas ideju koliko to otprilike treba da bude. Voda iz cesme nije uvek ista, pa povremeno stvari treba proveravati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
froger
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2012
Poruke: 119
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2013 9:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vec godinama koristim samo jednu smolu, koju regenerisem 2-3% sonom kiselinom, dodam 10-50% cesmovace i takvu vodu koristim za ribe kojima treba meksa voda. Mislim da je smola jako kisela. Baznu smolu ne koristim, mada je imam negde, a i ne vidim zasto bih.

U ovakvoj vodi mrestim svasta, npr:

Image

Evo ovde jos nekih fotki (da se malo hvalim) Smile

http://www.flickr.com/photos/66315465@N06/
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
froger
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2012
Poruke: 119
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2013 10:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Flickr ne dozvoljava da bude ubacen u prozor drugog sajta pa da biste videli sadrzaj kliknite na:

"If you'd like to view this content, please click here."
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
boomiri
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2012
Poruke: 178
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2013 11:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala froger, pokusacu tako
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2013 12:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@ Baia, zamena zavisi od ulaznih parametara vodovoda, kao što Rain piše. Primer, Zrenjaninci bi trebalo to da rade sa predfilterima svaka2-3 meseca a, membranu koliko im izdrži. Užasni vodovod imaju. Predfilteri, sedimentni bi trebalo da obradi 6000l, isto važi i za neke karbonatne, znači za moj sistem 6000/3, odnosno u zavisnosti od membrane 6000/4. Bolji karbonatni predfilteri nove generacije obrađuju 10000l. Membrana koju koristim je Filmtec TW30-1812-100GPD, pa da ne pišem o istoj, koristio sam i GE Osmonics TFM 100, sličnih karakteristika. Obe mogu da obrade 10800l vode sa učinkom od 360l RO vode na dan. Da ne bi merili koliko vode ste obradili, ja kontrolišem KH. Kada počne da raste karbonatna tvrdoća i pređe 2, zamenite predfiltere, kada dostigne 4, menjajte membranu. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2013 4:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

krcko ::
Da ne bi merili koliko vode ste obradili, ja kontrolišem KH. Kada počne da raste karbonatna tvrdoća i pređe 2, zamenite predfiltere, kada dostigne 4, menjajte membranu. Pozdrav


E to je odgovor koji sam trazio, hvala Krcko! Moja membrana je GE Osmonics TFM-50, malo cu da proguglam o njoj. Kad bolje razmislim slabo sam se informisao o karakteristikama uredjaja koji imam. Jos jedno pitanjce da li su te membrane standardne velicine, tj mogu li u moj uredjaj da uguram TFM-100. Koliko sam video cena im je ista na nekim sajtovima, da li je to slucaj i kod nas ili postoji razlika u ceni?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2013 9:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ono što jr bitno, RO membrane(TW15-1812 i TW30-1812 ), standardnih su 12" za DOW( Filmtec ) kao i Desal( GE Osmonics ) za 25-100GPD, tako da bi tvoje kućište trebalo da odgovara. Kada sam ovde kontaktirao neke od zastupnika, cene su se razlikovale za različite protoke. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kosovic




Registrovan: 09 Feb 2018
Poruke: 2

PorukaPoslao: Pet Feb 09, 2018 2:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pozdrav drugari, nov sam ovde pa da ne otvaram novu temu da pitam jel ima neko iskustva sa Aquili reversna osmoza RO Classic NPS naime nabavio sam ga vec koriscenog a kada sam ga prikljucio odnos meke i otpadne vode je odprilike 1/20 i a ukupna kolicina meke vode za 24h je oko 5 litara sto je bas malo pa me interesuje jel tome razlog pritisak vodovodne mreze ili je i neki filter u pitanju posto imam uveravanja od predhodnog vlasnika da je membranu promenio pre 2 meseca inace ista kolicina ciste tj. meke vode je i kad iskljucim 3-ci ulozak za ostranjivanje nitrata,fosfata i silikata
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Feb 09, 2018 6:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na sajtu pise da je podeseno na 1:4 odnos, ali mislim da to moze da se menja.
Inace, imam to isto cudo, ali ga ne koristim. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kosovic




Registrovan: 09 Feb 2018
Poruke: 2

PorukaPoslao: Pet Feb 09, 2018 7:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
Na sajtu pise da je podeseno na 1:4 odnos, ali mislim da to moze da se menja.
Inace, imam to isto cudo, ali ga ne koristim. Smile

nemam pojma kod mene je definitivno odnos 1/20 ako ne i vise a i nisam provalio kako se podesava...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka ReefrooM Akvarijumi i Akvarijumski Si... igoRR Akvarijum Studio ReefrooM 1 Ned Okt 27, 2013 3:58 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka CO2 sistemi: kupovni ili DIY WoodyAllen Početak u akvaristici 6 Sub Jul 06, 2013 3:58 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License