Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Puzevi u akvarijumu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Mar 14, 2009 6:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U akvarijumima se obicno drze puz amazonac, puz jabucar i barski puz. Prva dva se redje slucajno unose vec se obicno kupuju a treci se smatraju stetocinama. Kao biljojedi puzevi mogu biti korisni i stetni za akvaristu. Po pravilu su stetni kad se previse namnoze usled cega dolazi do prave katastrofe jer pojedu svo bilje u akvarijumu. Do ovoga nikad ne dolazi u starim dugozivecim akvarijumima vec uglavnom u manjim i sveze formiranim. Unosenje barskog puza je slucajno. Do njega dolazi pri kupovini biljaka i njihovom sadjenju, bez prethodnog pregleda biljke i dezinfekcije. Mali puzevi su jedva vidljive sluzave mrvice po biljci i nije ih lako primetiti. Prvi propust je sto akvarista nije provukao par sekund svoju biljku kroz blagi rastvor hipermangana ili malo slaniju vodu.
Zastita od puzeva se sastoji u nabavci riba iz roda Botia. Ove ribe treba pravilno odabrati da bi imale ucinka koji se od njih ocekuje. Ako su puzevi sitni a uzmete ribu od 15 cm, nju jednostavno mrzi da se muci. S druge strane nabavkom manjih Botia dobijate mnogo bolji efekat. Sitne ribe se hrane sa manjim puzevima i time odrzavaju brojnost populacije puzeva.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Mar 14, 2009 6:37 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

n.ekv
Akvarista



Registrovan: 16 Mar 2009
Poruke: 24
Lokacija: Veliki Borak/Barajevo/Beograd

PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2009 5:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kontrola puzeva u akvarijumu je jednostavna. Kada se ribe previse hrane i puzeva ce biti dosta, jer kada imaju vise hrane - brze rastu i povecava im se populacija. Jos jedna stvar bitno utice na populaciju puzeva, a to je tvrdova vode. U tvrdim vodama puzevi brze napreduju, a u manjoj meri omeksavaju vodu gradeci svoje oklope (kucice).
Puz je jedno korisno stvorenje u akvarijumu.

Dodajem i fotku mojih omiljenih koji stalno prekopavaju dno.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2009 9:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Interesuje me jedna stvar za puza sa tvoje slike, jel taj puz jede biljke? Cuo sam za puza koji ima oblik kao taj da on ne dira biljke vec da je koristan s te strane jer uslovno receno malo prekopava dno pa je dobar zbog biljaka iz tog razloga.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
n.ekv
Akvarista



Registrovan: 16 Mar 2009
Poruke: 24
Lokacija: Veliki Borak/Barajevo/Beograd

PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2009 10:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovaj puz ne jede biljke. Imam ih i u biljnom akvarijumu i u akvarijumu sa diskusima na golom staklu i ni u jednom ne prave nikakve probleme. Prekopavaju podlogu trazeci hranu, te su dobri i kao cistaci. Inace je zdravo da se podloga "prekopava" i zbog oslobadjanja gasova, bakterija... Super puz!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Mar 16, 2009 11:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlicno, trebala mi je samo potvrda da je to taj na kog mislim pa da mogu da ga nabavim Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
nebojsa.85
Akvarista



Registrovan: 09 Apr 2009
Poruke: 563
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Čet Jun 25, 2009 5:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

imam ih ja na bacanje... stvarno nemam sta lose da kazem za njih, odlicni su cistaci, rovarenjem po podlozi pomazu bilju da dodje do hranjivih materija, nediraju bilje, sem lisce koje truli, a cak sam se jednom uverio rodjenim ocima kako mi ovaj puz skida zelenu tackastu sa stakla... od mene cista 10-ka za njih na skali od 1-10... jedina mana, ako se preteruje sa hranom-dosta se namnoze...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailMSN Messenger
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pet Avg 21, 2009 12:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

N e bih nista da dodam u vezi ovoga puza , osim da kome treba mogu da mu poklonim ... Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Avg 21, 2009 12:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam par komada ubacio u jedan manji akvarijum pa pratim kojim ce se tempom razmnozavati Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pet Avg 21, 2009 12:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To ces tek primetiti kada prodje da kazem par meseci pa kad u toku noci ukljucis svetlo gde ti si ubacio puzice i videces i h extra mnogo po staklu dnu pogotovo ako je ostalo malo hrane prosto ce se nagomilati na tom ostatku hrane.....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Pet Avg 21, 2009 1:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

No 1 ::
N e bih nista da dodam u vezi ovoga puza , osim da kome treba mogu da mu poklonim ... Very Happy


Odakle si?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pet Avg 21, 2009 9:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bgd
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Pet Avg 21, 2009 10:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na nekom forumu sam procitao da se ove puzevi zovu malezijski (melanoides tuberculata).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pet Avg 21, 2009 11:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tacno, pogledaj na googlu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Sub Avg 22, 2009 12:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok. Hvala. Trebala mi je potvrda da bih znao da vidim da li ih ima po Nisu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
DjoleKG
Akvarista



Registrovan: 03 Sep 2009
Poruke: 25

PorukaPoslao: Pet Sep 04, 2009 3:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam hteo da ih kupim, ali nigde nisam nashao, da li je neko iz KG pa da mi kaže gde da kupim???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Dve rasvete na jednom akvarijumu? Maridza Rasveta 1 Čet Jul 20, 2023 8:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Puzevi NS Cvrc Tražnja 0 Sub Apr 29, 2023 3:01 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potrebni barski i malezijski puzevi Veverac Tražnja 0 Ned Jan 22, 2023 12:37 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potrebni obicni bladder puzevi - Phys... UrosB Tražnja 0 Ned Jul 11, 2021 9:55 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License