Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nitratna smola Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
marjanb021
Akvarista



Registrovan: 10 Feb 2012
Poruke: 129
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Jul 18, 2012 2:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo toga sam pronasao na forumu o nitratnoj smoli pa ako neko zna ili je imao nekog iskustva sa tim neka napise koju rec o tome.
Pozdrav.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Jul 18, 2012 2:13 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Sre Jul 18, 2012 4:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

N.smola je u obliku peska, cvrsto stanje, rastresito. Stavlja se u najlon carapu ili sta vec imate veze i stavlja u akvarijum sa pregradom gde je cista voda. Skupljajuci vremenom necistoce, posle nekoliko meseci ju je potrebno regenerisati. To se radi na sledeci nacin. Izvadite n.smolu u kantu napunjenu vodom u zavisnosti koliko imate n.smole ide od 1/2 kg. do 1.kg soli preko nje. Posle 24.casa se voda toliko zaprlja i izgleda kao mulj. Proces je potrebno ponoviti jos jednom. Akvarijumi u kojima se nalazi n.smola su besprekorno cisti i uredni, a voda kristalno cista. U svakom slucaju ako se odlucis za n.smolu neces pogresiti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
marjanb021
Akvarista



Registrovan: 10 Feb 2012
Poruke: 129
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Jul 18, 2012 9:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru. Smile Koliko se stavlja kolicinski te smole u odnosu na litrazu akvarijuma i da li je generalna preporuka da se ona koristi u filterima? Svuda sam citao da daje odlicne rezultate i da se preporucuje njena upotreba ali nekako sam stekao utisak da je malo akvarista na forumu koji je koriste. Sta je uzrok tome, visoka cena, tesko ju je nabaviti ili je nesto trece u pitanju? Ili mozda u vecini slucajeva nema potrebe za njenom upotrebom?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
aqua.forest
Akvarista



Registrovan: 27 Apr 2012
Poruke: 62

PorukaPoslao: Čet Jul 19, 2012 2:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Provereno daje odlicne rezultate, veliki apsorbent materija , zakiseljava vodu i spusta kH.
Sve ono sto je potrebno dobrom razvoju biljaka i odrzavanju stabilnog sistema akvarijuma.

Naravno da je cena ta koja odbija masovnu upotrebu takvih smola , 6 eura/litrar i podozrivost naseg DIY naroda.

Potreba za upotrebom necega sto je provereno je malo diskutabilna stvar, svako bi ovde voleo da ima i bocu CO2 , pa elektromagnetni ventil , pa pH kontroler ,pa chiler , pa RO uredjaj , pa sve vrste riba koje su oku drage, zar ne ?

Nadam se da sam pomogao ikako.

Pozdrav
AF
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Čet Jul 19, 2012 8:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gde ima za 6 eura da se kupi ,voleo bi da znam ! Posalji mi pp gde ima za te pare da se kupi !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
carpforever
Akvarista



Registrovan: 25 Maj 2012
Poruke: 422
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Čet Jul 19, 2012 9:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moze li se smola kupiti u aq radnjama ili vec gde traziti?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Čet Jul 19, 2012 10:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam cuo samo reci hvale za nitratnu smolu,naravno u Nis-u se ne moze naci,ali sam cuo da jedna firma u Bg koja se bavi filterima za vodu u domacinstvu je ima i prodaje a cena 1200L,nzm tacno gde je ta firma ako su mene slagali slagao sam i ja vas...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
ViK
Akvarista



Registrovan: 05 Mar 2012
Poruke: 172
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Jul 19, 2012 12:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imate da kupite tu smolu i firmi koja se reklamira na ovom sajtu, ali je cena jaca oko 1200 din/litri (mrzi me sad da gledam). Inace, ide litra smole na 1000 litara, mada moze i vise (sporije sa zasiti). Ja sam sebi uzeo litru (prodaje se na litru) i ubacio celu iako imam 400l aq.
Sto se tice cene od oko 6 e/l i ja sam cuo za nju, tj znam ko je kupovao po toj ceni. Ja sam moju nabavio za 1000 din.
Ciklidasi dosta koriste ovu smolu, dok je kao ljudi sa biljnim aq izbegavaju ybog toga sto zele ipak malo nitrata u vodi....
Ja je koristim u mom ubiljenom aq....
Uz velik filter sa kvalitetnim filter materijalima za bio filtraciju vam smola fakticki i ne treba. Ali dobro dodje u slucajevima kada bio filtracija bas nije sjajna.
Inace, dosta dobro skida onu zuckastu boju, koju voda dobija od panjeva.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
marjanb021
Akvarista



Registrovan: 10 Feb 2012
Poruke: 129
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Jul 19, 2012 4:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa u sushtini, onda to i nije skupo. Ako koshta 1200din/L ili manje, a 1L nitratne smole je dovoljan za 1000L vode, a uz to je i dugotrajna i moze se regenerisati. Nadju se dvojica, trojica akvarista kojima treba i podele. 1kg obichnih keramichkih ringli koshta oko 500din i to oni manje kvalitetni kineski.

S obzirom da se regenerishe solju, moze li to nekako loshe da utiche na zivi svet u akvarijumu (da ispusti so ili shta vec)?
Pretpostavljam da ne moze znachajno poshto se to tako radi i preporuchuje. Smile

A sto se tiche primene, mozda je i najbolje prvo utvrditi merenjem parametara da li postoji neki problem (npr. povecan nivo nitrata) pa onda dodavati po potrebi shta treba i kako treba. Ne mislim samo na smolu vec i na aktivni ugalj i drugo. Naviknu ribe na idealno chistu vodu pa budu osetljivije i podleznije bolestima. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Čet Jul 19, 2012 8:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neko je bio slikao kad je regenerisao neces verovati sta je sve ispustila voda je bila crna...ne utice lose posle...samo nemoj da je ostavis na suvom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Soulsack
Akvarista



Registrovan: 05 Maj 2012
Poruke: 197
Lokacija: Heilbronn

PorukaPoslao: Pet Jul 20, 2012 5:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da ne otvaram drugu temu, moram da tretiram neonke sa Sera Costapur kapima,
znam da iz filtera treba vaditi aktivni ugaj ako ga ima a dali ce imati hemijsku reakciju sa n.smolom, dali moramo i nju da vadimo iz filtera?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
sveta021
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 244
Lokacija: Antwerpen-Belgija

PorukaPoslao: Sub Feb 23, 2013 4:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da stvarno i mene zanima,sta i kako sa smolom dok je lecenje u toku.....
Treba li da se vadi,kao sto to biva sa ugljem ili to nije slucaj kod denitratne smole?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
zokizmaj
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2013
Poruke: 17
Lokacija: zrenjanin

PorukaPoslao: Sub Nov 30, 2013 1:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

a dali ta smola skodi ribicama ? kad se vec ubaci u pregradu gde je cista voda ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Gargi
Akvarista



Registrovan: 01 Dec 2015
Poruke: 29
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Feb 05, 2016 1:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tema je stara, ali zanima me da li smola lima neke nezeljene efekte na biljni svet?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Feb 05, 2016 8:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Direktne ne, ali posredne bi mogla i te kako da ima, obzirom da su NO3 joni uglavnom najpogodniji izvor azota u akvarijumskim uslovima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Denitratna smola-uticaj na biljke? dux1976 Hemija 0 Pet Nov 17, 2017 11:16 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dinitrirana smola Mark Arhiva Malih Oglasa 6 Uto Nov 15, 2016 2:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Denitratna smola Sone_bg Filteri i pumpe 9 Sre Nov 02, 2016 5:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nitratna smola Filip:) Arhiva Malih Oglasa 1 Pon Sep 01, 2014 4:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Rasveta za aq i smola - ponuda Atanas011 Arhiva Malih Oglasa 0 Pon Sep 09, 2013 10:21 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License