Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Spoljasnji filter - pomoc Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Thageriona
Akvarista



Registrovan: 09 Jul 2010
Poruke: 274
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Jul 17, 2010 2:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Juice_93fu ::
Moj predlog je da malo probusis ormar da ima mesta za cevi, a da filter stavis pored onih manjih akvarijuma Smile


Nije ni to losa ideja, samo bi me mama ubila ako probusim orman, iovako mrzi akvarijume....

Jedino resenje mi je taj skraceni filter, pored akvarijuma...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Jul 17, 2010 2:13 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

isako
Akvarista



Registrovan: 08 Jun 2010
Poruke: 294
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Sub Jul 17, 2010 5:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neko je nekad smislio da filter treba da bude 20% od zapremine aqua da se ne bi morao cesto cistiti i svi mi se sad toga pridrzavamo kao da je to ne znam sta, neko osnovno pravilo a sto niko pojma nema. Unutrasnji filteri nisu ni 5% od aqua pa ipak vrse dobro svoj posao.
Filter je filter i sluzi da precisti vodu, od toga koliko brzo voda prolazi kroz njega i kakva je filter masa zavisi koliko ce voda biti cista. To sa velicinom filtera nema nikakve veze. Velicina filtera je bitna samo za to koliko cesto treba da se cisti, manji se naravno mora cesce cistiti.
Zamislite samo koliko veliki filter bi morao da bude u vodovodu da bi bio 20% od povrsine vode koju preciscava, razmisljajte locicno i videcete koliko sam u pravu nemojte samo prenositi ono sto ste od nekoga nekad culi i shvatati to zdravo za gotovo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jul 17, 2010 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

isako ::
Neko je nekad smislio da filter treba da bude 20% od zapremine aqua da se ne bi morao cesto cistiti i svi mi se sad toga pridrzavamo kao da je to ne znam sta, neko osnovno pravilo a sto niko pojma nema.

Prvi put cujem od tebe da je 'neko nekad smislio da filter treba da bude 20% od zapremine aqua da se ne bi morao cesto cistiti'. To je besmislena generalizacija.
Dalje kazes da se svi toga pridrzavamo... Ja se ne pridrzavam i znam bar jos 500 ljudi iz Srbije koji se ne pridrzavaju toga.
isako ::
Unutrasnji filteri nisu ni 5% od aqua pa ipak vrse dobro svoj posao.

Unutrasnji filteri su cesto daleko manji i od 1% zapremine i u vecini slucajeva ne rade dobro posao filtracije.
isako ::
Filter je filter i sluzi da precisti vodu, od toga koliko brzo voda prolazi kroz njega i kakva je filter masa zavisi koliko ce voda biti cista. To sa velicinom filtera nema nikakve veze.

Kvalitet filtracije i te kako moze da zavisi od velicine filtera, kao i od njegove konstrukcije, vrste i kolicine filter materijala, protoka,... i jos 1000 faktora.
isako ::
Zamislite samo koliko veliki filter bi morao da bude u vodovodu da bi bio 20% od povrsine vode koju preciscava,

Vodovod nema nikakve veze sa akvarijumom, u slatkovodnom akvarijumu je primarna bioloska filtracija, u pogonu za preradu vode ne.
isako ::
razmisljajte locicno i videcete koliko sam u pravu nemojte samo prenositi ono sto ste od nekoga nekad culi i shvatati to zdravo za gotovo.

Razmisljam logicno i vidim koliko nisi u pravu, ali je problem sto neko nece videti.

PS Bez uvrede.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sub Jul 17, 2010 9:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

isako ::
Neko je nekad smislio da filter treba da bude 20% od zapremine aqua da se ne bi morao cesto cistiti i svi mi se sad toga pridrzavamo kao da je to ne znam sta, neko osnovno pravilo a sto niko pojma nema. Unutrasnji filteri nisu ni 5% od aqua pa ipak vrse dobro svoj posao.
Filter je filter i sluzi da precisti vodu, od toga koliko brzo voda prolazi kroz njega i kakva je filter masa zavisi koliko ce voda biti cista. To sa velicinom filtera nema nikakve veze. Velicina filtera je bitna samo za to koliko cesto treba da se cisti, manji se naravno mora cesce cistiti.
Zamislite samo koliko veliki filter bi morao da bude u vodovodu da bi bio 20% od povrsine vode koju preciscava, razmisljajte locicno i videcete koliko sam u pravu nemojte samo prenositi ono sto ste od nekoga nekad culi i shvatati to zdravo za gotovo.


Uopste se neslazem sa tobom, ali posto nemam trenutno vremena detaljnije cu odgovoricu kasnije .... inace vodovod koristi velike bazene za preciscavanje vode ( i to par bazena ) kao i neke primitivne filter materijale ( mehaniska filtracija ) dok se u pogonima za preradu vode koriste hemiske filtracije ( najcesce Hlor ) i par bioloskih, ali nas ne interesuju oni i njihova metoda filtriranja vode ( jer svi mi ovde znamo sta pijemo i kakva nam je voda a pogotovo ovi iz Zrenjanina ).
Naj verovatnije da ima primera gde odredjeni akvaristi imaju i tih 5% zapremine filtera u odnosu na litrazu akvarijuma kao i clanova koji 30 -tak riba drzi u akvarijumu od 20l i pritom stalno pitaju a zasto su mi ribice uginule. I jos nesto, velika je razlika izmedju potapajuceg filtera , diy filtera i kanister filtera ..... toliko za sada ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
isako
Akvarista



Registrovan: 08 Jun 2010
Poruke: 294
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Sub Jul 17, 2010 9:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve u svemu ono sto sam ja hteo da kazem je da nije toliko bitna sama zapremina filtera koliko je bitna filter masa u istom, brzina protoka vode i konstrukcija filtera, a tu se nadam se slazete sa mnom.
Mozda nisam nasao pravo poredjenje kad sam spomenuo vodovod ali svakako je voda sa vodovoda cistija od one iz reke.
U pet sopovima uglavnom savetuju pocetnike da kupe filter velicine 20% od zapremine aqua sa razlogom da ga ne bi cesto cistili to su te neke stvari na koje sam hteo da ukazem jer su takav isti prodali i devojci koja je pokrenula ovu temu. Takodje su meni hteli da prodaju filter koji je 20% od aqua i rekli da stavim vatu biokugle malo sljunka pa ponovo vatu da mi aktivni ugalj ne treba ali ja sam im trazio da mi naprave filter po dimenzijama koje meni odgovaraju sa tri komore koji je nekih 12% od zapremine aqua i stavio u njega pored predlozenog akvivni ugalj keramiku i mnogo vise sljunka nego sto su mi savetovali.
Ispostavilo se da filter takav kakav sam ja napravio funkcionise odlicno.

E sad ko ima mogucnosti ja bih ga zamolio da napravi test tako sto ce na jedan aqua staviti manji filter sa vise elemenata filter mase a na drugi veci filter sa manje elemenata filter mase pa da nam javi koji bolje preciscava vodu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Thageriona
Akvarista



Registrovan: 09 Jul 2010
Poruke: 274
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Jul 17, 2010 9:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisu meni prodali taj filter, ja sam ga dobila sa akvarijumom... filter je ok, ali nemam mesta za njega...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
isako
Akvarista



Registrovan: 08 Jun 2010
Poruke: 294
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Sub Jul 17, 2010 10:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Najmanje je bitno dal su ti prodali ili poklonili taj filter je dvokomorni tj. najjednostavniji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Thageriona
Akvarista



Registrovan: 09 Jul 2010
Poruke: 274
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Jul 17, 2010 10:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

dobro de, napravicemo novi Wink samo polako Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Jul 18, 2010 2:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

isako ::
Sve u svemu ono sto sam ja hteo da kazem je da nije toliko bitna sama zapremina filtera koliko je bitna filter masa u istom, brzina protoka vode i konstrukcija filtera, a tu se nadam se slazete sa mnom.
Mozda nisam nasao pravo poredjenje kad sam spomenuo vodovod ali svakako je voda sa vodovoda cistija od one iz reke.
U pet sopovima uglavnom savetuju pocetnike da kupe filter velicine 20% od zapremine aqua sa razlogom da ga ne bi cesto cistili to su te neke stvari na koje sam hteo da ukazem jer su takav isti prodali i devojci koja je pokrenula ovu temu. Takodje su meni hteli da prodaju filter koji je 20% od aqua i rekli da stavim vatu biokugle malo sljunka pa ponovo vatu da mi aktivni ugalj ne treba ali ja sam im trazio da mi naprave filter po dimenzijama koje meni odgovaraju sa tri komore koji je nekih 12% od zapremine aqua i stavio u njega pored predlozenog akvivni ugalj keramiku i mnogo vise sljunka nego sto su mi savetovali.
Ispostavilo se da filter takav kakav sam ja napravio funkcionise odlicno.

E sad ko ima mogucnosti ja bih ga zamolio da napravi test tako sto ce na jedan aqua staviti manji filter sa vise elemenata filter mase a na drugi veci filter sa manje elemenata filter mase pa da nam javi koji bolje preciscava vodu.


Da se prvo razumemo, ovo je dobronamerno i u pozitivnom smislu pisano Smile .
Zapremina ove vrste filtera ( DIY ) jeste bitna iz prostog razloga sto treba da obezbedi i filtraciju, protok i broj korisnih bakterija.
Da bi obezbedili prvu tacku ( ili komoru filtera ) koja treba da precisti prljavu vodu iz akvarijuma , ona mora da ima odredjenu zapreminu kako bi smestili filter materijal koji zadovoljava protok vode i njeno mehanicko ciscenje. U slucajevima kada se ta masa mehaniskog filtera zanemari i postavi minimum od predvidjene mase ( debljina filter materijala i vrste filter materijala, a najcesce je to vata, silikonska vata, pesak ili kvarc, djakovi itd ), dolazi do cesceg prljanja a samim tim i slabijeg protoka vode kroz filter materijal a nerado i do zapusenja filter materijala i poplave u stanu.
Druga tacka koja treba da se obezbedi jeste Bioloska filtracija vode i preporucljivo je (ako prostor i broj komora dozvoljava ) da bude ( opet ) u nekoj zadovoljavajucoj zapremini kako bi smestili dovoljno materijala koji ce obezbediti stvaranje tj unistavanje amonijaka tj nitrita i nitrata, a koji su itekako potrebni ne samo za zivot vec i za zdravlja akvarijuma ( faune i flore ). Taj deo filtera ako se zanemari i postavimo cisto nesto samo da imamo od tog filter materijala, onda nam se cesce javljaju i bolesti i ostali negativni uticaji na zivi svet unutar akvarijuma.
I na kraju ostaje deo u koji treba da obezbedimo protok ili komoru potopne pumpe. U zavisnosti od biotopa ( ili preciznije vrsta faune ) koje zive u akvarijumu, nama zavisi i protok vode iz akvarijuma u filter i obrnuto. Neke vrste vole kada je protok brzi a neke opet ne, takodje ako imamo i bilje posadjeno u akvarijumu i ono ce zahtevati odredjeni protok vode kako bi upijale korisne mikro i makro elemente za normalan rast i razmnozavanje. Ako im ubrzamo protok vode ( pre svega kod faune ) mogucnost za stres je mnogo veci a samim tim i kraci zivot. Takodje jedna od pojava neuskladjenog protoka vode, je i alga .
Koliko cemo i kakvu cemo filter masu koristiti zavisi od broja, vrste i potrebe stanovnika akvarijuma. Da li ce to biti samo red vate i red bio kuglica ili mozda 15 - 20 cm vate ( ili silikonske vate i djaka ) i 15 -20 cm bio materijala ( bio kuglice, keramicki valjci, razna plastika u diy varijanti ) i eventualno ( ko koristi ) i aktivni ugalj kao Hemiske filtracije, sve ce to zavisiti od gore pometutog cinioca.
E sad, sve ovo treba negde smestiti i uklopiti u filteru kako bi imao zadovoljavajuci efekat istog filtera.
Inace netreba ti eksperiment vec samo malo prouci vlasnike akvarijuma i njihove akvarijume sa filterima koji stalno imaju neki problem unutar istih akvarijuma.
Inace potreba za nekih 15 - 20 % filtera nije potekla od prodavaca vec od starijih akvarista koji su primetili razliku u filtraciji vode u odredjenim filterima i filter masi.
Evo, ukratko sam pokusao da objasnim osnovu zdravog i naprednog akvarijuma a poucen od starijih ( i novijih ) akvarista koji su bili nesebicni i podelili svoja zapazanja sa drugima.
O potapajucem filteru i kanister filteru necu pisati jer bi zahtevalo jos ovoliko a ako ne i vise pisanog teksta ( a sobzirom da je kasno, odoh da legnem .... Very Happy Very Happy Very Happy )
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Thageriona
Akvarista



Registrovan: 09 Jul 2010
Poruke: 274
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Jul 18, 2010 4:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na odgovorima Wink
ja cu jos par nedelja gledati da nadjem neko bolje resenje, ako ne, onda ce morati ovaj skraceni filter...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
isako
Akvarista



Registrovan: 08 Jun 2010
Poruke: 294
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Ned Jul 18, 2010 10:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Filter ima dovoljnu visinu da se stavi debeo sloj filter mase takodje ima sirinu da se naprave bar tri komore od kojih bi opet ona sa filter masom bila dovoljno velika, a pumpa ne mora da bude potopna vec vazdusna tako da ne vidim razlog zasto bi se filter zapusio ili brzo prljao s obzitom da u aqua nema mnogo riba i biljaka a opet ce da zadovolji potrebe mehanickog i bioloskog ciscenja, bas kao sto si i sam rekao treba gledati i koji su stanovnici aqua.
Ti stari akvaristi i drze te radnje ili sam ja jedini koji je na njih naleteo, uglavnom gde god sam usao rade vlasnici koji kazu da se akvaristikom bave preko 20 godina.
To ti dodje isto kao kad sretnes nekog ko vozi golfa keca i ubedjuje te da je bolji od golfa petice.
Jedan moj poznanik ima akvarijum od 100l pun biljaka i riba vec 15 godina a filter je napravio u tegli od 3l i sve mu funkcionise jos uvek.
Nego da se vise ne zamaramo oko toga svako ima pravo na svoje misljenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Thageriona
Akvarista



Registrovan: 09 Jul 2010
Poruke: 274
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Jul 18, 2010 4:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja inace necu imati biljaka u akvarijumu...
ako vam to nesto znaci...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zola
Urednik
Urednik



Registrovan: 30 Maj 2009
Poruke: 255
Lokacija: Užice

PorukaPoslao: Ned Jul 18, 2010 9:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako je ikako moguce, ja ti predlazem da akvarijum stavis na neko drugo mesto. Moj akvarijum se nalazi tako "ukljesten" i mislim da bi izmedju stranica akvarijuma i ormara, trebalo da bude minimalno 5cm, ili ces posle jedno pola godine gledati kako stranice ormara propadaju od vlage! Moje su pocrnele, a ormar je uradjen od punog drveta, tako ako je ovo gore iverica, tek ti ne savetujem da tu uglavljujes filter.
Sledece iskustvo je da ces imati mnoooogo muke oko odrzavanja filtera koji ima 7cm sirinu! Jedino da svaki put kad nesto petljas po filteru da akgazujes nekog petogodisnjaka da postavlja filter masu... A i filter 35x40x7 je bas mali za 105l (9,8l!?) mislim da ces morati taj filter da cistis svake nedelje, jer na ovu litrazu ne bi trebalo da bude manja pumpa od 300l/h.
Po dekoru bi rekao da ovde planiras da drzis cihlide, a znas da njima bas odgovara uvek cista voda, i pozeljan je malo jaci protok...
A i dobra filtracija je kljuc dobro uredjenog i zdravog akvarijumskog sistema!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Thageriona
Akvarista



Registrovan: 09 Jul 2010
Poruke: 274
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 12:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja u njemu vec drzim ciklide..
Imam unutrasnji filter i on za sada dobro preciscava...
i nije mi jasno kako ovaj spoljasnji (ako stavim dobru filter masu (koju ce mi neko od vas preporuciti xD)) filter nece moci da precisti vodu,ako to sada moze unutrasnji koji je bar pet puta manji i nema skoro nista od filter mase???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
VooDoo
Akvarista



Registrovan: 03 Jul 2010
Poruke: 39
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Pon Jul 19, 2010 2:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
... U prvu pregradu mozes i grejac da stavis, da ne smeta u akvarijumu.


Image


...jel ti tako drzis grejac, kako se to pokazalo, jel valja da probam...mada do zime ima vremena sad mi treba neka klima za akvarijum Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License