Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Jako kisela i slabo kisela smola Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
pakonja
Akvarista



Registrovan: 31 Jan 2013
Poruke: 144
Lokacija: Vršac

PorukaPoslao: Uto Jul 23, 2013 11:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Resih da pokusam sa smolama da smanjim kH i gH pa sam pazario od kolege sa foruma Baia smole iz naslova... Danas sam nasao malo vremena da se pozabavim njima i isekao sam dno od plasticne flase, smolu sam ubacio u 2 zenske najlon carape (nadam se da cura nece primetiti Very Happy) i onda sam lepo okrenuo tu flasu sa isecenim dnom ka gore i ubacio prvo jako kiselu a posle slabo kiselu smolu. Onda sam odvrnuo cep sa te flase i stavio je kao levak na kanister i polako sipao vodu od gore tako da sama prolazi kroz obe smole prirodnim padom.
Ovako dobijena voda je imala kH = 0 , gH = 0 (cim sam sipao jednu kap testera odmah je promenila boju na zeljenu a jos jedna kap je samo pojacala intenzitet boje), i pH oko 5. Izvorna voda sa cesme je kH = 17, gH = 17 i pH = 9.

Interesuje me kakva su vasa iskustva i sta dalje radite sa ovako "prociscenom" vodom? Da li je potrebna aeracija iste, da li treba da odstoji...? Ja sam odmah sipao 5l direkt u akvarijum zato sto mi je bas zafalilo 5l vode i trebao sam da dolijem ali onda sam se setio Rainforestovih reci da ovo moze biti jako nezgodno pa reko prvo da proverim iskustveno sta vi radite i kako "rukujete" sa ovim smolama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jul 23, 2013 11:03 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Jul 24, 2013 8:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Smola ima raznih, neke uklanjaju Ca a ostavljaju Na umesto njega, sto je u tvom slucaju.
Kombinacija anjonske i katjonske smole daje za rezultat potpuno demineralizovanu vodu.
Medjutim, cena RO uredjaja je toliko pala da se to ne isplati. Linije za demineralizaciju vode sa smolama i sistemi za regeneraciju smola su skuplji od RO uredjaja istog kapaciteta, nadalje cak je i eksploatacija je skuplja.
Ja na primer na slavini imam vodu oko 30dH koju hocu da demineralizujem. Na toj tvrdoci jedan uredjaj (manji) sa smolom moze da proizvede 2000L demineralizovane vode i tada treba da se regenerise smola.
Za regeneraciju treba utrositi 10L 30%HCl i 3kg NaOH. To je oko 1000 din, znaci 0.5din/lit.
RO uredjaj ce za 2000L potrositi oko 10m3 vode sto je oko 500din znaci 0.25 din/lit.
E sad proizvodnja vode sa smolom je brza ali je sam uredjaj veci i trazi vise bakćanja sa njim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Jul 24, 2013 8:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

edit: gornja racunica vazi za 15dH, za 30dH razlika u ceni eksploatacije je cetiri puta losija u od RO
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Jul 24, 2013 9:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A ovako izgleda jedna prosta, manualna linija za demineralizaciju:


Image


gde su:
DGV - dovod gradske vode
SR - sud za regeneraciju
S - slavina kuglasta
CP - crevo poliamidno
VON - ventil za ograničenje nadpritiska
SU - sapnica usisna
M - manometar
KM - konduktometar (0 - 50 mS/cm)
VD - vodomer
K - kolona katjonskog jonoizmenjivača
MF - mehanički filtar
A - kolona anjonskog jonoizmenjivača
GD - glava distribuciona
OOV - odvod otpadne vode
IV - injektor vakumski
ODV - odvod demineralizovane vode
PR - priključak rastavni
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
pakonja
Akvarista



Registrovan: 31 Jan 2013
Poruke: 144
Lokacija: Vršac

PorukaPoslao: Sre Jul 24, 2013 7:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

rainforest ::

Za regeneraciju treba utrositi 10L 30%HCl i 3kg NaOH. To je oko 1000 din, znaci 0.5din/lit.
RO uredjaj ce za 2000L potrositi oko 10m3 vode sto je oko 500din znaci 0.25 din/lit.


Nije mi samo jasan ovaj deo za RO uredjaj... kako ce on potrositi 10m3 vode? Zar on ne trosi nista vode, tj. voda samo curi kroz njega i kroz membrane se zadrzavaju sve "prljavstine" iz vode i na kraju izlazi cista voda? Ili mozda i on ima neku vrstu "regeneracije"? Znam da se na njima menjaju filteri i da su dosta skupi samo ne znam posle kog vremena se to radi i to je jedna stvar sto me je odvukla od RO uredjaja.

Inace ovde vise pricam o DIY varijanti za smole a ne o kompletnom kupovnom resenju. Ja sam se za smole odlucio zato sto su mnogo povoljnija od RO uredjaja u samom startu... moja racunica je bila sto odmah dam 1k dinara (a posto mi treba sad i anjonska onda 2k dinara za potpunu demi vodu) i posle samo regenerisem smole... Sama regeneracija predpostavljam da predstavlja vecu zezanciju ali videcu koliko budem imao zivaca... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 24, 2013 7:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod RO uredjaja vecina ukupno upotrebljene vode ide u kanalizaciju, reda 70-80 %. Ona sluzi za ispiranje membrane koja bi se odmah zapusila da nije ovog dela postupka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pakonja
Akvarista



Registrovan: 31 Jan 2013
Poruke: 144
Lokacija: Vršac

PorukaPoslao: Sre Jul 24, 2013 8:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Eeee... vidis sto nisam znao... covek svaki dan nesto novo nauci... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
netcrush
Akvarista



Registrovan: 23 Jul 2011
Poruke: 193
Lokacija: Sombor/Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 24, 2013 11:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pakonja ::
Znam da se na njima menjaju filteri i da su dosta skupi samo ne znam posle kog vremena se to radi i to je jedna stvar sto me je odvukla od RO uredjaja.


I mene ovo zanima. Koliko otprilike traje membrana ili još bolje, kolika je prosečna računica za tu vrstu troška koja postoji kod RO?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Jul 25, 2013 2:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kao prvo to zavisi koliko ti je "teska" voda u cesmi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
netcrush
Akvarista



Registrovan: 23 Jul 2011
Poruke: 193
Lokacija: Sombor/Beograd

PorukaPoslao: Čet Jul 25, 2013 3:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

verujem da zavisi, ali mene ipak zanima i neka konkretnija računica, može i sa proizvoljnim parametrima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka jako dosadan ich damirski Bolest 2 Čet Maj 13, 2021 10:45 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koje biljke trpe jako strujanje vode? PAN Biljke 5 Pet Jun 22, 2018 10:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Denitratna smola-uticaj na biljke? dux1976 Hemija 0 Pet Nov 17, 2017 11:16 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nekativna ribica, slabo jede PeraPerica Bolest 2 Uto Okt 03, 2017 10:01 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dinitrirana smola Mark Arhiva Malih Oglasa 6 Uto Nov 15, 2016 2:31 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License