Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Regulisanje protoka ATMAN Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
esad92
Akvarista



Registrovan: 03 Dec 2012
Poruke: 99
Lokacija: Beograd, Banjica

PorukaPoslao: Ned Avg 18, 2013 1:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima. Uzeo sam pre neki dan unutrasnji fliter Atman At-f102, za svoj akvarijum od 70 litara. (Na sajtu pise da je taj model za aq od 40 do 80l) Medjutim, meni pumpa mnogo talasa vodu, citaj pravi cunami, i zeleo bih da smanjim protok. Sada se pitanje namece samo - KAKO? Da li ima neki nastavak pomocu koga se protok smanjuje ili se nesto na samoj pumpi podesava? Stvarno ne znam.

P. S. Svestan sam da je moje pitanje verovatno banalno, ali pocetnik sam i nemam kome da se obratim nego vama, pa imajte razumevanja. Hvala Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Avg 18, 2013 1:16 am Snimi Poruku Nazad na vrh

bolan970
Akvarista



Registrovan: 20 Dec 2012
Poruke: 691
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Ned Avg 18, 2013 1:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja koristim tu pumpu samo na drugačiji način.
Uz pumpu bi trebalo da si dobio i dodatke.
Imaš jedan koji izgleda kao lula na koji možeš da dodaš deo koji izgleda kao pačiji kljun. Kad podigneš pumpu malo do vrha vode, dobićeš širi mlaz koji talasa površinu vode.
Kad dodaš i dodatak sa malim crevom za vazduh dobiješ i aeraciju, pa ti ne treba pumpa za vazduh sa raspršivačem.
Ja sam tako namestio u na početku, dok nisam shvatio da mi ta pumpa nije dovoljna, ne zbog protoka nego zbog filtracije.
Prešao sam na spoljni stakleni filter, a pumpu sam iskoristio da mi iz staklenog filtera vraća čistu vodu u akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
esad92
Akvarista



Registrovan: 03 Dec 2012
Poruke: 99
Lokacija: Beograd, Banjica

PorukaPoslao: Ned Avg 18, 2013 1:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja isto planiram u najkracem roku da predjem na spoljni stakleni, samo da prvo uzmem veci aq, do tad guram ovako.

Nego mi i dalje nije jasno kako da smanjim protok. Imam taj nastavak koji ste opisali, ali ako njega stavim na pumpu onda ne mogu crevo za vazduh. Ili mislite da prvo stavim taj mali nastavak sa crevom za vazduh pa onda na njega ovaj veliki kao kljun? I kad to uradim da li sam postigao slabiji protok?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bolan970
Akvarista



Registrovan: 20 Dec 2012
Poruke: 691
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Ned Avg 18, 2013 2:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imaš još jedan dodatak koji ima rupu baš za "klin" koji se nalazi na jednom kraju creva.
Nešto kao ovo,

http://www.akvarijum.org/forum.....010818.jpg

samo sam ga ja drugačije okrenuo.

A da ti odgovorim na pitanje.
Protok nećeš smanjiti, samo ćeš ga drugačije rasporediti. I ja sam imao taj problem. U mom akvarijumu od 85 litara je bio brz protok vode što je smetalo ribicama.
Jedno od rešenja je da namestiš filter pumpu tako da ti mlaz koji izbacuje ide paralelno sa kraćom stranom akvarijuma, ili da se jednostavnije izrazim, Postaviš pumpu zadnju stranu tako da maz udara u prednju. Tako nećeš imati turbulenciju kroz celi akvarijum.
A možeš da iskombinuješ pumpu sa PVC cevima na kojima ćeš da izbušiš manje rupice i tako protok "rasporediš" na veću površinu.
Pretraži malo forum, naći ćeš dosta rešenja za tvoj problem.
btw i ovo što ti ja sad "pametujem" naučio sam na ovom forumu Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
esad92
Akvarista



Registrovan: 03 Dec 2012
Poruke: 99
Lokacija: Beograd, Banjica

PorukaPoslao: Ned Avg 18, 2013 2:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, hvala puno. Nisam znao da je to citava nauka, mislio sam da postoji neko jednostavno resenje a da sam samo ja duduk Smile Ok, razmislicu jos malo i iscitati forum pa cu videti...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Pet Avg 23, 2013 7:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Spray bar je Boziji izum Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
esad92
Akvarista



Registrovan: 03 Dec 2012
Poruke: 99
Lokacija: Beograd, Banjica

PorukaPoslao: Sub Avg 24, 2013 12:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta je to konkretno, cemu sluzi, (estetika ili jos nesto), ako moze neki primer?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Avg 24, 2013 5:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uradi sam deo foruma, služi baš za to da ne pravi cunami Smile
Evo na primer jedna tema:
http://www.akvarijum.org/forum.....15121.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
esad92
Akvarista



Registrovan: 03 Dec 2012
Poruke: 99
Lokacija: Beograd, Banjica

PorukaPoslao: Sub Avg 24, 2013 5:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala, dosta toga mi je jasnije sada. Jos samo jedno pitanje, da li je bolje da sprej bar stoji ispod ili iznad povrsine vode, i zasto?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Avg 24, 2013 8:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U principu može da stoji kako god želiš. Zavisi kako stojiš sa mestom iznad vode, ako ga ima onda može tu da stoji i "prska" po vodi, a na taj način ga i sakrivaš, tj. ne vidi se uopšte, plus obogaćuje vodu kiseonikom.
Meni stoji malo ispod površine, malo iznad i usmeren ukoso na gore da talasa, zbog kiseonika i da ne pravi veliko strujanje.
Stvarno ne znam koje je bolje rešenje, neko stavi i jedan deo na dole prema dnu da vrti vodu (napraviš sa kolenom) i sakriješ nekom biljkom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
esad92
Akvarista



Registrovan: 03 Dec 2012
Poruke: 99
Lokacija: Beograd, Banjica

PorukaPoslao: Ned Avg 25, 2013 12:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala. Imam uslova da stavim i ispod i iznad, voleo bih da cujem jos misljenja... Ako je moguce da postignem dobru aeraciju bez posebne pumpe za vazduh...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Atman Ef-4 Filip:) Tražnja 0 Ned Mar 06, 2022 4:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Atman AT-101 zeza Nikollo Filteri i pumpe 0 Pon Dec 20, 2021 11:01 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Slavina za Atman ef4 kanister filter Zivadin Tražnja 3 Čet Sep 30, 2021 1:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Osovina za atman at 103 io Tražnja 0 Ned Maj 30, 2021 1:48 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Atman EF1 StefanPN Filteri i pumpe 1 Čet Mar 04, 2021 11:44 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License