Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Apsolutni početnik - pomoć i saveti (par glupih pitanja) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Sub Sep 14, 2013 10:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo posle nekog vremena mene opet, a radi se o tome da sam planirao nabavku većeg akvarijuma u kome će biti samo prirode bez veštačkih ukrasa i plastika.
Nameravao sam da kupim neki veći gotov (Juwel) akvarijum sa preko 100l zapremine ali zbog trenutnih ne mogućnosti finansijskih, rešio sam da uzmem nešto manji 50-70 l pravljen jer mislim da će me to jeftinije izaći.
Moram da ubrzam stvar jer su mi juče ne planirano stiglo više riba (9 kom) od kojih 2 dosta velike za moj akvarijum, sad je u malom akvarijumu opšti haos a strah me je da neće dugo izdržati a taman se situacija stabilizovala od godišnjeg odmora sve bez problema i uginuća sa 5 neonki 2 skalara i čistačima kad ono juče neki prijatelji poslali po kevi kamaru riba i sad je ludilo i gužva, pa sam rešio da uzmem što pre neki veći.
A sve me zanima kako i šta uraditi za zapreminu oko 60 l
Koju filter pumpu uzeti? gledao sam ove unutrašnje filtere koji imaju po tri komore sa različitim filter materjalo za zapreminu 80l sad ne znam dali je to uredu za ovo što planiram?
od podloge sam planirao kvarcni pesak iz razloga što mi je najdostupniji a bolji je od veštačkih gluposti koje sad imam, i dali bi tu mogle da se ubace neke biljke a bez posebne hranljive podloge?
Dali je za ovu litražu (60l) dovoljan grejač od 50w ili ići na onaj od 100w?
Planiram još ubacivanje vazdušne pumpe i unutra za dekoraciju neki panj.
I na kraju koliko bi osvetljenje bilo dovoljno mislim naravno na neonsko svetlo?

Svaki dodatni savet je dobrodošao
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Sep 14, 2013 10:35 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Sep 14, 2013 10:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pri izboru grejaca treba uzeti u obzir i kakvo je grejanje prostorije, jer ako je grejanje solidno moze da se ide na slabiji grejac u suprotnom 100W je preporucljiv.

Dok ne nabavis taj veci akvarijum potrudi se da u tom malom cesce menjas vodu, recimo svaka dva dana odstajalom vodom (10%) da bi izbegao nagle skokove amonijaka usled obilnijeg hranjenja odnosno povecanja ribljih izlucevina.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Ned Sep 15, 2013 7:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da to sam planirao da češće menjam vodu dok ne stigne veći akvarijum.
Koju debljinu stakla koristiti za akvarijum od 60-70 l?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dacaarsa
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2013
Poruke: 172
Lokacija: Vranje

PorukaPoslao: Ned Sep 15, 2013 8:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

najbolje 6-ica,nemoj tanje od toga
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Ned Sep 15, 2013 1:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ok, hvala na odgovoru, jer ovde ima nekih koji prave pa da vidim tačne dimenzije koje mi odgovaraju i da znam debljinu zbog cene.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Sub Sep 28, 2013 7:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Image

Danas konačno kupljen veći akvarijum od onog sa početka teme koji je i dalje tu.
Akvarijum je dimenzija 68x40x36 (DxŠxV) oko 96l sa sve unutrašnjim filterom.
E sad da nebi pravio greške kao sa prvim zanima me sve po redu uzeo sam uz njega skoro sve od opreme i nešto filter materjala.
Dali neko zna otprilike koliko bi mi trebalo podloge odnosno rečni šljunak sam planirao ali ovde ga nema kod mene pa moram da naručim a nemam predstavu koliko bi kg-a trebalo?
I dali da stavljam prvo zemlju jer planiram i neko bilje najmanje zahtevno za početak ili staviti ocmokot?
Interesuje me i sve ostalo oko uređenja ali ovo mi je najosnovnije dok sredim policu i osvetljenje za njega.
Kojim redom složiti filter materijal?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Ned Sep 29, 2013 7:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U međuvremenu sam isčitao za filter materijal i vidim da mnogi savetuju da se ne stavlja aktivni ugalj uopšte.
koji se kamen može koristiti za dekoraciju u akvarijumu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
boomiri
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2012
Poruke: 178
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Ned Sep 29, 2013 8:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

moras resiti prvo rasvetu pa onda na osnovu toga odlucivati o vrstama bilja koje mogu unutra. ukoliko ce biti slabije svetlo iznad akvarijuma budi veoma pazljiv sa kolicinom hranjive podloge koju planiras da dodas da ne bi ubrzo upoznao cari biljne akvaristike u vidu svih mogucih algi... pretpostavljam da ce akvarijum biti bez CO2 sistema za pocetak i sa slabijim osvetljenjem. Na tvom mestu bih razbacao samo malo osmokota po dnu pre inertne podloge. Ukoliko kasnije odlucis za jako svetlo i co2 moze se uvek dodati hranjiva podloga ili djubriti preko vodene kolone. Za inertnu podlogu bi cini mi se bilo dosta jedno 10 kg uobicajene granulacije. samo kad vec narucujes podlogu mozda ne bi bilo lose da odmah narucis i red moor panjic neki, nezamenljivi su kao hard u akvarijumima, a vecina vrsta biljaka koje bi ti u pocetku mogao ubacivati ce biti vezana za njega. od biljaka koje bi ti mogle lepo uspevati kao pocetniku preporucujem anubije(sve vrste) microsorume, mahovine, mozda i criptocorinu neku da probas.
Sve ovo vazi ukoliko ce svetlo biti slabije. Ukoliko ides sa jacim svetlom (1wpo litru ili blizu) onda se situacija menja
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Ned Sep 29, 2013 9:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zasad sam planirao osvetljenje od 46w što dođe oko 0,5 w po litru, prvo sam planirao da rešim policu i haubu sa svetlom pa onda da se bacim na samo uređenje unutar akvarijuma, kao podlogu sam planirao sljunak rečni, granulacije 3-4mm koliko sam čitao ovde po forumu to bi trebalo da je ok za biljke. Panj uzimam isto odmah uz podlogu.
Zasad nema CO2 jer tek krećem sa biljkama pa dok malo pohvatam konce i vidim osnovne stvari oko toga.
Dali osmokot kada se stavi moraju odmah da se posade biljke? da se ne pojave alge ili staviti zemlju u baš tankom sloju?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Sep 29, 2013 11:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uvek je pozeljno odmah posaditi biljke...ako planiras da startujes bez biljaka onda je mozda pametno i da ne palis rasvetu da bi izbegao pojavu algi...nije to pravilo, ne mora da znaci da ces dobiti alge ali cesto i vrlo lako se upravo to desava.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Ned Sep 29, 2013 2:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posadiću ih odma samo da vidim još koje su najmanje zahtevne i šta se može nabaviti u početku bih uzeo neke za zadnji plan
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Ned Sep 29, 2013 3:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pri formiranju ja se služim proverenom metodom "naguraj sve što imaš". Bukvalno posadim sve što imam, naročito nezahtevno i brzorastuće pa posle vadim, premeštam i dodajem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cvijo
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2012
Poruke: 338
Lokacija: Skopje

PorukaPoslao: Ned Sep 29, 2013 6:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

prvo ,nesto u vezi naslova ...(par glupih pitanja)
[b]Kada čovjek nešto ne zna ili mu nešto nije jasno, jedino glupo pitanje
je ono koje ne postavi.[b]
Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Ned Sep 29, 2013 6:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

cvijo ::
prvo ,nesto u vezi naslova ...(par glupih pitanja)
[b]Kada čovjek nešto ne zna ili mu nešto nije jasno, jedino glupo pitanje
je ono koje ne postavi.[b]
Bravo

E drago mi je da se slazes! Very Happy
http://www.akvarijum.org/forum.....12949.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Ned Sep 29, 2013 6:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To je bilo na početku teme i trenutna inspiracija za naslov u tom trenutku, sad pitam jer5 je u pripremi veći akvarijum i nebi da ponovim greške kao sa malim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 200 litara - početnik od nule :D sloboradov Akvarijumi 25 Uto Maj 02, 2023 1:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početnik u akvaristici Aleksandar193 Početak u akvaristici 22 Ned Apr 30, 2023 4:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nekoliko neobicnih pitanja o koi sara... gazuraz Ribe 2 Ned Apr 17, 2022 10:20 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mornar početnik, Voždovac G.Blagojevic Upoznavanje 0 Uto Mar 15, 2022 1:01 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License