Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pravilno korišćenje prihrane za bilje iz Rainforest-a Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
jasnadok
Akvarista



Registrovan: 08 Okt 2013
Poruke: 59
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2013 11:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Molim za pomoć oko pravilnog korišćenja prihrane (mikro i makroelementi) iz RF-a. Prvi put sam sad to uzela i ne želim da napravim neku grešku.

Naime, na uputstvu piše da se razmuti u 1 l vode i koristi po 1ml/10 l/dan. Doziranje mi je jasno, ali ne znam da li će da šteti rastvoru ako duže (mesecima) stoji tako razmućen, jer na mojih 50 l to će da traje više od 6 meseci. Koliki je rok trajanja razmućene prihrane?

Druga nedoumica mi je oko izmene vode, jer opet u uputstvu piše da tako doziram i da posle 20 dana izmenim 40% vode. Šta to znači, da 3 nedelje uopšte ne menjam vodu?? A šta sa redovnim nedeljnim izmenama vode i sifoniranjem? Ne razumem.

Molim za pomoć pre nego što napravim problem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2013 11:31 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Cvrc
Akvarista



Registrovan: 10 Jul 2011
Poruke: 1013
Lokacija: Sid

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2013 11:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A sto ljudi ne pitate Miroslava sve kad kupujete ? Covek je vrlo voljan sve da objasni ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
jasnadok
Akvarista



Registrovan: 08 Okt 2013
Poruke: 59
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2013 11:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma pitam ja ali kad god ga zovem ta veza preko mob.tel. stalno nešto prekida (baš kad pričam sa njim) pa ga pola ne razumem. A u SO je išla moja sestra pa nije ni znala šta da pita, ali je bila oduševljena Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Cvrc
Akvarista



Registrovan: 10 Jul 2011
Poruke: 1013
Lokacija: Sid

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2013 12:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Napises email Razz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
jasnadok
Akvarista



Registrovan: 08 Okt 2013
Poruke: 59
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2013 12:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetu. Mislila sam, možda neko koristi pa zna da mi odgovori, da ne cimam čoveka za svaku sitnicu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Atanas011
Akvarista



Registrovan: 11 Maj 2010
Poruke: 320
Lokacija: Beograd - Medak

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2013 12:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jasnadok ::

Naime, na uputstvu piše da se razmuti u 1 l vode i koristi po 1ml/10 l/dan. Doziranje mi je jasno, ali ne znam da li će da šteti rastvoru ako duže (mesecima) stoji tako razmućen, jer na mojih 50 l to će da traje više od 6 meseci. Koliki je rok trajanja razmućene prihrane?

Druga nedoumica mi je oko izmene vode, jer opet u uputstvu piše da tako doziram i da posle 20 dana izmenim 40% vode. Šta to znači, da 3 nedelje uopšte ne menjam vodu?? A šta sa redovnim nedeljnim izmenama vode i sifoniranjem? Ne razumem.

Ako te brine rok trajanja razmućenog rastvora, otiđi do apoteke i zamoli da ti sadržaj kesice podele na 2 jednaka dela, pa pola rastvori u pola L destilovane vode, a pola sačuvaj.
Nedeljno slobodno menjaj po 10L (20%) vode. Ako primetiš da biljkama fali nutrijenata, lako ćeš da povećaš dozu đubriva.
Rastvor pre upotrebe promućkaj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jasnadok
Akvarista



Registrovan: 08 Okt 2013
Poruke: 59
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2013 1:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bila ja po apotekama, ali niko neće da mi razmeri, kažu: ne smeju zbog propisa. Onda sam krenula po zlatarama, ljudi me gledaju, nosim neki beli prah u kesici i tražim da mi oni razmere... Laughing ipak nađoh dvojicu koji su mi učinili, ali kontam, možda sledeći put neću biti te sreće.... Rolling Eyes
OK, hvala Atanas011 na odgovoru, znači vodu da nastavim da menjam, trenutno sam u borbi sa algama pa ne bih htela da se stanje pogorša.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Daka
Akvarista



Registrovan: 22 Dec 2012
Poruke: 133
Lokacija: N.S.

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2013 2:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako vodis bitku sa algama razmisli da li treba da dodajes makro i mikro muckalice u ovom momentu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jasnadok
Akvarista



Registrovan: 08 Okt 2013
Poruke: 59
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2013 3:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Češće izmene vode, neko vreme bez fotoperioda i dodavanje Easycarbo su donekle sredili stvar. Nanu, koja je bila najviše zahvaćena, sam tretirala hidrogenom van aq, a posle ispiranja vodom sam je vratila u aq. Vrlo brzo je bilo vidljivo kako alge propadaju, ali za nekoliko dana su i listovi mahom propali pa sam ih isekla. Postali su totalno žuti i u rupama. Posle hidrogena su i algari prionuli na posao, jer pre toga uopšte nisu hteli na tu nanu. Vidim da je biljka živa, pušta nove izdanke iz rizoma. Koliko sam shvatila, moram ojačati bilje kako bih utamanila alge. Ali definitivno mi fali neka brzorastuća biljka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2013 4:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bila je skoro tema o rastvaranju mikro makro, ja preleteo pošto se nešto ne udubljujem u biljke.
Mislim da možeš sve slobodno da rastvoriš ali samo u destilovanoj vodi i da ne brineš oko trajanja. Možda grešim, naći će se neko već to ko ume Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2013 5:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imao sam i ja identičnu situaciju u pozvao RF da mi pomognu. Prvo su mi rekli da stavljam duplu dozu prihrane pošto menjam vodu jednom nedeljno. A posle da ipak počnem sa propisanom dozom, postepeno je povećavam i pratim situaciju. Ako su biljke žute ili se pojavljuju rupice na listovima povećaš dozu.
Meni su rekli da se sadržaj kesica ne mora rastvarati u destilovanoj vodi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2013 9:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvinjavam se sto se tek sad ukljucujem u temu. Nema tu velike nauke, sve informacije za prihranu naci cete po netu za PPS-pro sistem prihrane. Sustina je da se svaki dan dodaje 1/10 nekih ciljanih vrednosti mikro i makro elemenata u vodi. Preporuceno doziranje na kesici to omogucava. Ideja je da te male kolicine hraniva biljke u tom danu potrose i sprece alge da ucine to isto. Sama kolicina elemenata u vodi nije toliko vazna koliko je bitan ODNOS tih elemenata. Ako dodje do disbalansa ili nekog od elemenata NEMA u vodi eto i algi, zato preporucujem neku vrstu reseta izmenom 40% vode bar na 20 dana a mozete vodu menjati i cesce. E sad ne zaboravite da se hranivo biljkama unosi i kroz riblju hranu. Neka osnovna pravila bi bila:
-ako imate akvarijum sporog metabolizma (manje od 0.5W/L svetla, bez CO2, hranljivu podlogu, malo biljaka ili biljke koje sporo rastu: anubije, mikrosorumi, dosta ribica, najverovatnije vam prihrana nece ni trebati, mozda jedino kad se primeti nedostatak nekog od elemenata
-ako imate akvarijum brzog metabolizma, svetlo od 0.7-1W/L, dodajete CO2, akvarijum vam je totalna dzungla, trimujete biljke svakih 10 dana, od ribica tek neko jato neonki, onda je potrebno da utrostrucite dozu.
Sve ostalo se nalazi izmedju ova dva slucaja i morate sami da procenite doziranje. Ako krenu zelene alge, preterali ste, ako biljke pocnu da pokazuju nedostatke elemenata podbacili ste.
Sto se tice roka trajanja, makroelementi su neorganske soli koje su stabilne u rastvoru i nemaju rok trajanja. Mikroelementi su helati Fe, Mn, Zn i ostalih, ako stoje na tamnom mestu mogu trajati neograniceno. Ne morate gnjaviti apotekare da vam razmeravaju kesice, prospite ih na neki pljosnat sud i podelite otprilike nozem, nista nije kriticno ako pogresite 20% , nikakav problem. Voda za rastvaranje moze biti destilovana ali i ako nije dobiveni rastvor je toliko koncentrovan da ono sto ima u vodi sa slavine ne utice na hemiju rastvora.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2013 10:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

rainforest ::
Izvinjavam se sto se tek sad ukljucujem u temu. Nema tu velike nauke, sve informacije za prihranu naci cete po netu za PPS-pro sistem prihrane. Sustina je da se svaki dan dodaje 1/10 nekih ciljanih vrednosti mikro i makro elemenata u vodi. Preporuceno doziranje na kesici to omogucava. Ideja je da te male kolicine hraniva biljke u tom danu potrose i sprece alge da ucine to isto. Sama kolicina elemenata u vodi nije toliko vazna koliko je bitan ODNOS tih elemenata. Ako dodje do disbalansa ili nekog od elemenata NEMA u vodi eto i algi, zato preporucujem neku vrstu reseta izmenom 40% vode bar na 20 dana a mozete vodu menjati i cesce. E sad ne zaboravite da se hranivo biljkama unosi i kroz riblju hranu. Neka osnovna pravila bi bila:
-ako imate akvarijum sporog metabolizma (manje od 0.5W/L svetla, bez CO2, hranljivu podlogu, malo biljaka ili biljke koje sporo rastu: anubije, mikrosorumi, dosta ribica, najverovatnije vam prihrana nece ni trebati, mozda jedino kad se primeti nedostatak nekog od elemenata
-ako imate akvarijum brzog metabolizma, svetlo od 0.7-1W/L, dodajete CO2, akvarijum vam je totalna dzungla, trimujete biljke svakih 10 dana, od ribica tek neko jato neonki, onda je potrebno da utrostrucite dozu.
Sve ostalo se nalazi izmedju ova dva slucaja i morate sami da procenite doziranje. Ako krenu zelene alge, preterali ste, ako biljke pocnu da pokazuju nedostatke elemenata podbacili ste.
Sto se tice roka trajanja, makroelementi su neorganske soli koje su stabilne u rastvoru i nemaju rok trajanja. Mikroelementi su helati Fe, Mn, Zn i ostalih, ako stoje na tamnom mestu mogu trajati neograniceno. Ne morate gnjaviti apotekare da vam razmeravaju kesice, prospite ih na neki pljosnat sud i podelite otprilike nozem, nista nije kriticno ako pogresite 20% , nikakav problem. Voda za rastvaranje moze biti destilovana ali i ako nije dobiveni rastvor je toliko koncentrovan da ono sto ima u vodi sa slavine ne utice na hemiju rastvora.


Tekst koji objašnjava sve. cestitka cestitka
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jasnadok
Akvarista



Registrovan: 08 Okt 2013
Poruke: 59
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Nov 14, 2013 12:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Puno hvala na odgovoru Smile
Moram da pitam još nešto u vezi osvetljenja i prihrane. Koliko je to obavezno da se u isto vreme radi? Razmišljam o nabavci tajmera za rasvetu, ali u tom slučaju nisam kod kuće da ubacim prvo đubrivo i easycarbo... Kako to rešiti?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Čet Nov 14, 2013 12:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Opusteno...
Bilo bi dobro hranivo i easycarbo ubaciti na pocetku fotoperioda, ali nije problem ubaciti ga i kasnije ili kad god vama odgovara. Sve sto se ne potrosi danas, tokom noci ce ostati za ujutro.
Ukoliko imate tek zasadjene biljke sacekajte sa prihranom dok vegetacija ne krene da buja ili dok biljke ne pokazu neki nedostatak elemenata.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Jbl cristalprofi e1502 pravilno posta... golff Filteri i pumpe 14 Pon Avg 23, 2021 12:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rainforest Uros Kg Razno 2 Uto Jul 20, 2021 7:02 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Komplet bilje na prodaju Onix21 Ponuda 1 Pet Jun 04, 2021 4:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potrebne kozice, ribice, puzevi, panj... LittleForest Arhiva Malih Oglasa 5 Čet Mar 26, 2020 9:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nezahtevno bilje !! Trifke98 Arhiva Malih Oglasa 1 Uto Dec 03, 2019 3:25 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License