Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Prvi problemi sa algama Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
detix
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 25 Okt 2013
Poruke: 3
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Nov 16, 2013 4:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posle mesec i po dana od formiranja akvarijuma, pojavile su se alge i kod nas.
Situacija je sledeca: akvarijum od 54l, hang on filter sa protokom od 400l po satu, osvetljenje T5 13W. Od ribica, tu su za sada 3 koridorasa. Biljke: hottonia palustria, rotala rotundifolia, alternanthera reineckii, vallisneria i limun (sve ubacene pre otprilike 2-3 nedelje. Hranljiva podloga je treset (oko 0.5cm po celom dnu), i preko je crni sljunak (granulacija 2-3mm). Dodajemo i EasyCarbo.

Zbog slabog osvetljenja, pojavile se smedje alge po staklu i biljkama, tako da smo to sa stakla ocistili, a osvetljenje menjamo ovih dana, i planiramo da ubacimo 2 otocinklusa da nam pripomognu.
Na limunu su se pojavile prvo smedje tackice, zatim i rupice, sto pretpostavljamo da je zbog manjka kalijuma, pa smo poceli sa dodavanjem ProFito-a.
Ali, cini se da postoji jos nesto, sto nismo sigurni sta je. Izgleda kao belicasta koncasta alga/bakterija/sta god, al nismo videli na forumu da je neko okacio sliku sa slicnim problemom. Ovako to izgleda:


Image


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Nov 16, 2013 4:43 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sub Nov 16, 2013 5:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znaci novoformiranog akvarijuma. Dok se balans ne uspostavi, bice svaga i svacega. Moja preporuka, jos biljne mase da se zasadi u akvarijumu kako bi biljke koristile sto vise hranljive elemente iz podloge tj u ovom slucaju iz vode. Sa novim biljkama i hemijom koju dodajete ( a i ribama ), trebalo bi da se balans uspostavi veoma brzo.
Bela koncasta alga po biljkama ... hmmm, prvi put cujem za to.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
detix
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 25 Okt 2013
Poruke: 3
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Nov 16, 2013 5:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa nije bas bela koncasta svuda, nego tako nekako izgleda... vidi se na slikama, da na listovima ima kao nekih kvrzica belih...izgledaju kao vata :/

Shvatamo da je normalno da se pojavljuju, pogotovo na pocetku, nego samo da to ne preraste u nesto ozbiljnije... :/
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
paja patak
Akvarista



Registrovan: 03 Maj 2013
Poruke: 288
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Sub Nov 16, 2013 7:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

to sto je na listovima kao vata to je mozda ubudjavljena hrana, a ono kao koncasta ja mislim da je crna koncasta, jer na svetlu izgleda kao da se presijava u neku svetliju boju... nemoj jos hemiju da koristis, kao sto nikouro kaze, ubacite brzorastuce biljke da se trose hranljive materije iz podloge,posto u pocetku podloga naglo ispusta vece kolicine pa to pogoduje algama, a ako brzorastuce biljke to potrose onda alga nece rasti ili ce rasti u mnogo manjim kolicinama... srecno Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Japixxl
Akvarista



Registrovan: 27 Sep 2012
Poruke: 36
Lokacija: Kursumlija

PorukaPoslao: Ned Nov 17, 2013 1:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moj akvarijum je pusten pre mesec dana tacno u pogon i pojavile mi se braon alge po staklu haos. Par puta sam skinuo sundjerom ali po dnu na kraju stakla ne mogu da dohvatim da ne bi podlogu rasturio i to je ostajalo i bilo ruzno. Ubacio sam 2 ancistrusa, u roku od 1 dana nijedna trunka nije ostala na staklu. Cisto kao suza. Evo da kucnem u drvo ni znaka od alge.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bjelos
Urednik
Urednik



Registrovan: 17 Jan 2011
Poruke: 148
Lokacija: NYC

PorukaPoslao: Ned Nov 17, 2013 4:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To je sve normalno na pocetku dok se ne uspostavi ravnoteza. Moj savet bi bio sto cesce izmene vode (2-3 puta nedeljno po 30-50%), smanjiti fotoperiod, ubaciti jos brzorastuceg bilja (bilo koja higrophila) i sacekati da sve dodje na svoje. Magicno resenje ne postoji, izmene vode i strpljenje.
Takodje ne bi bilo lose pojacati osvetljenje, jer je toi razlog zasto su npr na limunu donji listovi otpali. Alternathera takodje nece rasti na tom svetlu. Takodje, ne bih dodavala ni easy carbo dok se ne resi pitanje svetla.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Ned Nov 17, 2013 7:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svi smo kroz to prosli. imao sam isti problem na pocetku. Brzorastuce bilje, pojacati jacinu svetla ako je braon alga tu, cesce izmene dela vode.
Kasnije ce sve doci na mesto, i kad jednom uhvatis rutinu koja odgovara uslovima za zivot u ak, zamena dela vode, sifoniranje, drzi se toga kao pijan plota, i ne uvodi nikakve izmene u odrzavanju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problemi sa Limunom sloboradov Početak u akvaristici 2 Pet Nov 10, 2023 3:07 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Prvi akvarijum? Maridza Početak u akvaristici 3 Čet Jun 01, 2023 12:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 140l Aquascape pokusaj prvi - Baia Baia Akvarijumi 17 Ned Feb 05, 2023 12:15 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa algama Milivoje Lampa Alge 16 Uto Jan 10, 2023 11:35 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License