Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Spoljni filter za moj akvarijum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
fender
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2013
Poruke: 168
Lokacija: Beograd - Banovo brdo (18.mart.1981)

PorukaPoslao: Uto Okt 22, 2013 12:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pitanje za drugove,iskusne "filterase" Very Happy

Jest' da ima dosta ovakvih tema ali eto i ja da pitam za savet

Planiram da pravim spoljni filter (3 komore) a dimenzije akvarijuma su :


Duzina - 56cm
Sirina - 34,5cm
Visina - 30,5cm To je oko 58L zapremine (po kalkulatoru)


Pitanje : da li je bolje da filter bude iza akvarijuma ili sa strane i kolike bi trebalo da budu dimenzije filtera


Dobra bi dosla skica ili sema


Hvala puno Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Okt 22, 2013 12:56 am Snimi Poruku Nazad na vrh

boomiri
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2012
Poruke: 178
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Uto Okt 22, 2013 6:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ako bi pravio na bok bilo bi sa sirinim 12cm oko 12L zapremine, na ledjima bi dobio oko 20L. mislim da ti je na ledjima bolja varijanta zbog veceg prostora za filter materijal, a i dobijas oko 8L vise ukupne zapremine vode. Ako nemas nikakvih ogranicenja zbog ukupne sirine koja se povecava za 12 cm pravi na ledjima, moze ti biti samo bolje sa vecim filterom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Uto Okt 22, 2013 7:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svakako je bolje da filter stoji iza akvarijuma.
Po mom mišljenju nema potrebe da filter bude dugačak svih 56 cm. Dovoljno bi bilo i 40-ak cm dužine i širina, kao što boomiri reče, 12 cm. Taložnik i komora za pumpu mogu da budu dugački oko 10-12 cm (da komotno stane pumpa i cevi) i u sredini neka ostane 20-ak cm za f materijal. To je sasvim dovoljno za 58 litara.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Okt 22, 2013 6:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I vise nego li dovoljno Smile . Cistice filter jednom u dva meseca Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
fender
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2013
Poruke: 168
Lokacija: Beograd - Banovo brdo (18.mart.1981)

PorukaPoslao: Pon Okt 28, 2013 6:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo sam se igrao u SketchUp-u Very Happy


Jel ovo ok ?

Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
boomiri
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2012
Poruke: 178
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Pon Okt 28, 2013 7:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja bih nivo komore na tvom mestu spustio jos za par santimetara. Koliko vidim ovde je spusteno za 4 cm u odnosu na visinu akvarijuma. Ukoliko sipas vodu u akvarijum 2 cm ispod nivoa stakla, ostaje ti samo 2 cm do visine komore. ako se desi da ti tih 2 cm ispari, ostajes bez povrata vode u filter. Bio bi mnogo mirniji ukoliko ti umesto 4 cm razlika u visini bude 5,6 ili mozda i 7 cm. jako malo tu gubis prostora za filter masu, prakticno nista, a budes 100 puta mirniji.

Inace konstrukcija je ok, tako to treba da izgleda
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pon Okt 28, 2013 8:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slazem se sa bomirijem. Stavi 7 cm, ja sam stavio 7 cm o ne boli me glava. Narocito u letnjim mesecima kad voda isparava samo tako, a i pritasak vode na filter masu raste sa vecom kolicinom vode nad filter masom... Mali fizicar! Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
fender
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2013
Poruke: 168
Lokacija: Beograd - Banovo brdo (18.mart.1981)

PorukaPoslao: Pon Okt 28, 2013 11:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li obe pregrade skratiti ili samo desnu (slika 3) ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
voodookv
Akvarista



Registrovan: 30 Avg 2013
Poruke: 53
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Pon Okt 28, 2013 12:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I nju mozes da skratis, ali za manje. Vidis od prilike koliko ce ti biti one kuglice keramicke.... pa da voda mora da prodje kroz njih...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Majicaaa013




Registrovan: 28 Okt 2013
Poruke: 1

PorukaPoslao: Pon Okt 28, 2013 7:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo, zaista se ne razumem u spoljni filter, imam jednu kornjacu, posto je dosta velika, odlucila sam da joj kupim veci akvarijum, duzine 80cm, sirine 28 cm, a visine 45 cm, pa me interesuje kako bi trebao da izgleda spoljni filter, i koliko lit.vode treba da bude u njemu? Hvalaaa Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jasnadok
Akvarista



Registrovan: 08 Okt 2013
Poruke: 59
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 3:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jel postoji neko pravilo kad se radi spoljašnji filter: koliko procenata treba da bude filter u odnosu na aq? Npr. ako je aq 50 litara, filter mora biti 10 l, što znači 20% zapremine aq.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
jasnadok
Akvarista



Registrovan: 08 Okt 2013
Poruke: 59
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 3:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

(izluđuje me što nema opcije edit!!)

Još dva pitanja:
1. Koja je minimalna dužina filtera a da može sve lepo da se spakuje (grejač, pumpa, filter masa i prelivne cevi)?
2. I da li grejač ide u taložnik ili u pregradu gde je pumpa?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Vlad
Akvarista



Registrovan: 23 Okt 2013
Poruke: 67
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 4:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije ti dobra skica. Cisto kazem ako ti neko po njoj bude pravio akvarijum.
Na prvoj komori nemas ulaz vode iz akvarijuma. Ispravite me ako gresim ali trebalo bi da imas zadnju ledjnu stranicu akvarijuma spustenu kao i prvu komoru filtera.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 4:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U principu ,neko nepisano pravilo je da zapremina filtera bude 1/4 ukupne zapremine akvarijuma.
Ja sam kod mene pravio i ispostavilo se kao idealno, 35cm je duzine filter, sirine je 11cm. Imam tri komore, taloznik je 10x10cm, komora za filter materijal je 15x10, treca komora je 10x10cm. Grejac mi je u talozniku, kao i dve prelivne cevi, za nuzdu bi mogla i treca da se nabudzi, toliko ima mesta.
Grejac ide u taloznik, jer ako dodje do zastoja u protoku kroz prelivne cevi, u talozniku uvek ima vode, dok u zadnjoj pumpa izbaci vodu i grejac ostaje na suvom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
fender
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2013
Poruke: 168
Lokacija: Beograd - Banovo brdo (18.mart.1981)

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 8:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Filter upasovan i pusten u rad...Za sada korektno odradjuje posao

Hvala drugarima Nesi i Reventonu Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License