Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Diskusi Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice mog iskustva u vezi Diskusarenja, krenucu prvo da pokazem kako sve to izgleda u jednom od trenutno dva akvarijuma koja imam i gde su Diskusi u glavnom planu.


Image

Image

Image

Sto se tice filtracije pored standardnog bio sundjera, perlon vate, keramickih prstenova.... u filteru se nalaze jos treset i denitratna smola. Filter je pregradni trokomorni sa zazorom. Temperaturu vode drzim na 29-30 C, aeracija je izbacena unutar akvarijuma i srednje je jacine. Rasveta je dosta jaca nego sto se to preporucuje za Diskuse ali ipak zelim da imam i kakav takav biljni svet u njemu. Znaci ove biljke i Diskusi nisu sada tu samo zbog fotografije (malo sale na komentar plavsic88 u vezi biljnih akvarijuma Smile ) Sto se tice odrzavanja, u principu menjam vodu na tri dana i to sigurno minimum 40% (mozda cak i vise), jednom je to klasicno prazni-puni a drugi put je sa sifoniranjem dna i pranjem filtera koliko je to potrebno tj. nekad je to samo ispiranje a nekad bas dobro pranje u vodi iz tog istog akvarijuma. Znaci, neko detaljnije ciscenje akvarijuma radim na 6 dana a na 6 dana samo zamena vode. Koristim cistu cesmovacu iako imam RO uredjaj ali mislim da za sad nije potreban jer jednom davno smo merili parametre vode i konstatovali da mi je voda sa cesme dosta dobrog tj. meksa je. Ne opterecujem se mnogo sa testerima jer meni oni listici licno ne odaju neku sigurnost a za ozbiljnije testere za sad ne zelim da izdvajam novac vec kad dodje vreme za ozbiljnije stvari a to je mrest.
Sto se tice ishrane, na nju mislim da dosta obracam paznju odnosno sam sam pravio i kupujem smrznutu hranu (Cyclop, crvene larve, diskus i jos neke), od suve hrane dajem tetra diskus, tetra pro color, tetra rubin, daphniu, susene larve komaraca i ponekad uzmem jos neke proizvode ali posto sa njima nisam impresioniran necu ih ni pominjati. Sve ribe cistim od parazita na nekih 6 meseci. Za to koristim sirup iz humane apoteke Soltrik koji natapam u smrznutu hranu i tako ih hranim samo sa tim 7 dana.
Moguce je da sam nesto izostavio ali za ovaj put dosta od mene, slobodno me pitajte sve sto vam padne napamet i bicu iskren jer od tajni nema covek nista. Wink

A da, inace sve Diskuse sam nabavljao na nekoj velicini od 5-6 cm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 9:26 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

borislav1984
Akvarista



Registrovan: 20 Dec 2012
Poruke: 66
Lokacija: Prnjavor (Banja Luka)

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 9:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

TeoDos:
Da li imas CO2 sistem u akvarijumu sa diskusima?
Posto i ja imam namjeru da drzim diskuse (trenutno imam 5 komada),pa da se ne zezam s CO2 i uzmem biljke koje nisu zahtjevne. Par ljudi mi je reklo da ne ide bas Diskusi i CO2.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 9:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trenutno ga ne koristim ali u principu jesam po nekad pravio DIY varijantu sa kvascem i secerom. Iskreno, smorilo me jer sam se plasio da slucajno ne zaboravim uvece da ga izvadim iz akvarijuma.
Diskusi ga isto "trpe" kao i sve druge ribe, jedina razlika je sto oni posto dosta jedu dosta i izbacuju iz sebe tako da neko bilje tipa tepih trave i sl. ne dolazi u obzir zbog sifoniranja dna. Moras takodje da vodis racuna koje bilje trpi te vise temperature.


Poslednji izmenio sale75bgd dana Ned Dec 01, 2013 10:21 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
manastiriste
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2013
Poruke: 627
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 9:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ocekujemo jos koji tekst i od ostalih forumasa koji imaju iskustvo sa diskusima, jer je ovo super nacin za ucenje. Samo napred i hvala svima
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
borislav1984
Akvarista



Registrovan: 20 Dec 2012
Poruke: 66
Lokacija: Prnjavor (Banja Luka)

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 9:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

OK,uzeo sam skoro CO2 sistem,al ne bih se onda zezao s tim.Njega cu ostaviti za neki drugi projekat Smile

Imam mikrosorume,cryptocornie,echinodoruse,anubiase,valsinerije,sagitariu i jos pokoju,ne znam tacne nazive. Od riba su mi pored njih corydorasi,L-ovi,sekirice i apistogramme.Gledao sam otprilike ribice koje mogu podnijeti vise temperature (28-29 stepeni)


Poslednji izmenio sale75bgd dana Ned Dec 01, 2013 10:22 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 9:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Daj da vidimo tvoj vodeni svet, sto si se stiso. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
borislav1984
Akvarista



Registrovan: 20 Dec 2012
Poruke: 66
Lokacija: Prnjavor (Banja Luka)

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 10:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Slika je losa,slikano tel.
Ja sam skoro pa pocetnik sto se tice drzanja diskusa pa su svi savjeti kolega sa foruma dobrodosli.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 10:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uf, pa ja sada shvatam da nema šanse da uzgajam diskuse. Ja leti po mesec dana nisam kod kuće, a oni zahtevaju baš mnogo pažnje. Morao bih onda matore da obučavam, što se graniči sa nemogućom misijom. Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 10:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hahaha ime moje Smile
ja se nisam lepo izrazio,mislio sam na akvarijume sa vrlo zahtevnim biljem,prelepim tepihom i slicno...
Very Happy
Sto se tice Horusove konstatacije da su diskusari sujetni,to ne pije vodu...vise je u pitanju sto neki ljudi misle da su bog i batina ako nabave takve ribe pa malo sebi naduvaju ego,ali nije to strano ni kod drugih riba i aspekata zivota,zar ne Wink
Borislave druze,lep ti je akvarijum Smile
Da ja zaboravih da dodam,proveravao sam moju vodu i vrlo sam zadovoljan onim sto mi pisalo,ali opet,i na tarabi pise svasta...
drzim se kao i TeoDos ne merim trenutno,nemam razloga za to... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 10:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E ljudi, postaviću jedno totalno laičko pitanje. Vidim da ljudi sa diskusima imaju coridorase, koji stalno nešto čeprkaju po dnu, i dižu mulj i prljavštinu. Da li je bolje ubaciti možda kuli-kuli? One su takođe čistači, ali mnogo pedantniji. Samo glasno razmišljam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 10:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobro pitanje,nisam siguran kako bi se kuli-kuli snasla na 30c i zlo ne culo na visoj temperaturi...
Cak i mnogi coridorasi nisu bas srecni na toj temperaturi,ali mogu recimo aeneusi,vidjao sam i pande (kod mene su bile slabo aktivne,ali kod mnogih su bile ok),mnogi preporucuju kao najbolje resenje sterbai...
ali,u principu,ako je dobra filtracija i protok kako treba da bude nema potrebe za tim ribama...
Ja recimo sam na pocetku imao mnooogo problema sa dnom i odrzavanjem,jer mi nije bila filtracija uskladjena...sad je to sve drugacije...A ako mogu da dodam,nisu coridorasi ili slicne ribe jedine koje mogu da odrzavaju dno...Moje dno cuvaju i Geosi,i veruj da su to po meni jedne od biljih "riba dna" Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
borislav1984
Akvarista



Registrovan: 20 Dec 2012
Poruke: 66
Lokacija: Prnjavor (Banja Luka)

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 10:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Plavsic88: Ja imam sterbaie,venezuela black i schwarzi corydorase i podnose mi dobro temperaturu u akvarijumu.Za koji dan ubacujem i San Juan coryje.

Imao sam i pande,al sto si napisao,bile su mi skroz usporene i neaktivne za razliku od ovih.

Plavsic88: Hvala Smile
HORUS: Kod mene je akvarijum pun corydorasa i upravu si da puno rovare po dnu i dizu pijesak,al licno meni su zanimljiviji od kuli-kulija zbog toga sto su mnogo aktivniji i zivahniji


Poslednji izmenio sale75bgd dana Ned Dec 01, 2013 10:24 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 10:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

plavsic88@ U jednom od postova si rekao da filtracija mora da bude dobra, ali protok ne previše jak. Dali si mislio, kada si govorio o filtraciji, da treba da bude kvalitetna? Da bi bila dobra fitracija protok mora da bude jak. Jedino, strujanje u akvarijumu se može smanjiti recimo sprejbarom. Možeš li da mi pojasniš?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 11:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da se nadovezem na Borislavov komentar oko vrsta korija,i ja sad imam aeneuse black i obicne,i sjajno im je Smile
A kulije sam imao kad sam nabavio diskuse i samo su "nestali" tj predpostavljam uginuli posto im nije godila temperatura...
Da filtracija mora biti jako kvalitetna,snazna bioloska filtracija koja moze da vodu drzi stabilnom.
"Da bi bila dobra fitracija protok mora da bude jak",uopste nije tako,da bi bila dobra filtracija za ono sto cuvas moras obezbediti mogucnosti da protok vode za odredjenu vrstu ribe moze lepo da cirkulise kroz akvarijum.Te ne znaci da on treba da bude jak,vise znaci da treba da izlazna cev bude postavljena na pravo mesto gde ce ujedno i praviti cirkulaciju a opet nece smetati diskusima,barem ne u znacajnoj meri.Moj akv je dosta specifican sto se tice toga,i imao sam bas problema na pocetku.Prvo filter sa zazorom,pa onda top filteri (koji su inace sjajni,i skoro savrseni,ali me smorilo pranje pumpa svake nedelje),sad koristim 2 spoljasnja koji malte ne pokrivaju celu zadnju stranu,prelivne cevi na krajevima,a izlazne cevi na polovini akvarijuma svaka u suprotnu stranu tera,pri povrsini,prema prednjem staklu...nemam ni trunke prljavstine iako imam gabaritnu ekipu u akvarijumu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 27, 2013 12:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidim da i dalje ne mogu sve clanove Diskusare da podignem iz sna da napisu svoja iskustva tj. kakvi su kod njih uslovi drzanja ali nema veze.

Evo da predstavim i drugi Diskus akvarijum.


Image

Nisam zeleo da pravim neku kopiju onog prethodnog sto se tice postavke jer smatram da sve treba da ima neku svoju pricu. Ovaj akvarijum cisti kanister filter (za sada je neki Resun ali sam zadovoljan kako odradjuje posao), filter masa je ista kao i kod onog tj. pored bio sundjera, perlon vate, keramickih prstenova, bio kugli, stavljen je i treset i denitratna smola. Odrzavanje je identicno kao i kod onog (na 3 dana menjanje samo vode a na sledecem 3. danu i sifoniranje i ispiranje filter mase). Rasveta je dosta "prostija" od onog, imam dve fluo cevi T8 30W Phillips aquarell. Ishrana ista, temperatura takodje.
Jedino sam primetio razliku u njihovom ponasanju a to je da ovde deluju mnogo mirnije jer imaju veci prostor za sakrivanje u levom delu akvarijuma imaju da kazem tunel napravljen od panjeva vinove loze i preko su biljke kako se to i vidi. Dosta vremena provode u tom uglu. Ne panicim tipa da su uplaseni ili sl. jer kad je hrana u pitanju uvek se svi poredjaju kod otvora.
Ovde sam odvajao Diskuse, ne po izgledu ili velicini vec sam vodio najvise racuna da razdvojim ribe koje su iz istog mresta i za sada uspevam da popamtim ko je skim u rodu iz razloga jer sledeci moj korak je izrada mresnih akvarijuma koje cu predstaviti kad i to dodje na red ali otom potom jer ne zurim nigde. Sve mora da ima svoj redosled.
Za sada mi je zelja da od malaca koje sam nabavio pokusam da nesto i uparim i izmrestim. Sigurno je to mnogo sporiji i tezi nacin nego da sam uzeo neki uparen par sto koliko sam blesav za sve sto zavolim nisu problem finansije (sigurno bi se nasao neki dinar), vec da sve to krene od samog pocetka. Smatram da je sve lepse a kasnije mozda i lakse kad na neki nacin upoznas ribu od samog pocetka i naviknes je na svoje uslove. Ovo je i dalje za mene cist hobi i uzivanje, nikako biznis i sl.

Nadam se da ce nekome pomoci sve ovo sto sam do sad napisao ali takodje bih voleo da mi neko ukaze i gde gresim a verujem da ima i toga jer niko od nas nije savrsen.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka diskusi na prodaju tigar Arhiva Malih Oglasa 0 Čet Dec 13, 2018 2:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Diskusi malci Maki123 Ribe 1 Pon Okt 22, 2018 9:02 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Diskusi na prodaju manastiriste Arhiva Malih Oglasa 2 Sub Jun 09, 2018 6:37 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Diskusi u 375l (mboban) mboban Akvarijumi 2 Čet Maj 24, 2018 1:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Diskusi na prodaju Nebojsa-Perla Arhiva Malih Oglasa 1 Čet Jan 04, 2018 5:54 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License