Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Akvarijum nasih voda Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Juice_93fu
Akvarista



Registrovan: 30 Mar 2010
Poruke: 680
Lokacija: Uzice

PorukaPoslao: Sub Jul 31, 2010 11:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posto sam video da veliki broj ljudi pita da li se mogu gajiti biljke, ribice, puzevi itd u akvarijumu u kuci odlucio sam da napisem ovu temu.

Kao prvo nasi akvarijumi nisu toplovodni kao sto svi mi imamo nego hladnovodni.

Glavno pitanje koje ribe mozemo da gajimo u slatkovodnom akvarijumu? Odgovor je sve ribe uz uslov da posedujete odgovarajucu velicinu akvarijuma. Primeri riba koji su se gajili u akvarijumima (ne u ribnjacims)
Pastrmka, Lipljan, Klen, Bandar, suncica itd.

Image

Image

Image

Image

[img]http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:2MVYxKfv7n7IkM:http://i41.tinypic.com/r7ndis.jpg&t=1[/img]

Uslovi koji su potrebni za gajenje riba sa nasih prostora nisu posebni. Jedino pravilo po kojem se trebate voditi je da se ribama obezbede indenticni uslovi kao sto su u reci. Neke ribe zahtevaju vise kiseonika, odredjenu temperaturu. Takodje neke su i veoma plasljive i treba im vremena da se naviknu na uslove u akvarijumu. Nikako ne mesati ribice iz toplovodnih akvarijumima sa ribicama iz hladnovodnim akvarijuma.

Veoma moguce je da ce ribe zadesiti neka bolest, vremenom kako budu rasle brzo ce prerasti akvarijum koji vecina od nas ima (do 300 litara) tako da i na to treba obratiti paznju u startu.

Primer: Pastrmka, voli veoma cistu vodu pa joj to i treba obezbediti jakom filtracijom, cestim izmenama vode, jaka cirkulacija vode i prostora za rasplivavanje.


[b]Biljke nasih voda u akvarijumu


Utricularia
Vallisneria
Potamogeton
Mentha aquatica
Myriophyllum aquaticum
Lysimachia nummularia
Potamogeton crispus
Riccia
Nuphar lutea


Itd spisak je daleko duzi.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image



Isto kao i ribicama treba im obezbediti uslove koje imaju u prirodnom okruzenju i pokusati da se biotop postavi maksimalno slicno kao u reci ili jezeru iz nasih voda (nikada se u potpunosti nece uspeti da se imitira prirodni biotop).

Za gajenje nasih biljaka treba koristiti obicnu suncevu svetlost, ne dodatno svetlo. Temperaturu treba uskladtiti sa vremenom koje je u nasim vodama. Co2 moze a i ne mora. Podloga indeticna sa nalazista kao sa nalazista. Takodje nikako ne treba mesati biljke sa toplovodnim akvarijumima. Podnose velike varijacije temperature +/- u zimskom periodu. Pogodno je i djubriti biljke oprezno u manjim kolicinama.


Tekst ce jos biti doradjivan u buducnosti, vas Juice Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Jul 31, 2010 11:06 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Manic
Akvarista



Registrovan: 30 Jul 2010
Poruke: 83
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Avg 05, 2010 10:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posto sam se ja opredelio za "Akvarijum nasih voda", svi ovakvi tekstovi mi dobro dodju.

Ako moze malo o tome kako i gde da nahvatam sve te ribice - u smislu tehnike "neznog" hvatanja za akvarijum a ne za tiganj ('Wink')

Samo nastavi...!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Avg 05, 2010 11:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima jedna tehnika koja se primenjuje za hvatanje kedera, normalno neozledjenih i bez udice. Naime, uzme se plasticna boca od 5 - 6 lit. i presece pri vrhu. Odseceni vrh se okrene naopako i uglavi kako ne bi ispadao. Vezete kanapom ili strunom ( debljom ) bocu i ostavite duzinu kanapa koliko da imate dovoljno za mesto nakome bacate bocu u vodi i obavezno stavite neki kamen u boci kako bi potonuo na dno. U boci se stavi mamac ( hleb, crvici, gliste ili vec ) i baci u vodi, i posle 5 - 10 -15 - 20 min ( zavisi ) vadite bocu sa kederima ili ti ribicama.
Pokusacu to i da ilustrujem slikom ( koja i nije nekog kvaliteta ali ... ) :



Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Manic
Akvarista



Registrovan: 30 Jul 2010
Poruke: 83
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Avg 06, 2010 2:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaka cast na jednostavnoj i jeftinoj ideji. Podseca malo na misolovku - ali vodenu. Probacu je vec sad za vikend.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Manic
Akvarista



Registrovan: 30 Jul 2010
Poruke: 83
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Avg 12, 2010 12:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Probao sam ovu hvatalicu za ribe, ali izgleda da nismo imali dovoljno strpljenja. Sledeci put idem bez dece 'Smile'

A imam i pitanje u vezi ribica. Posto u klasicnom akvarijumu obicno ljudi ubace neke od riba cistaca koje se hrane algama sa stakla, da li ima neki savet za ovu vrstu akvarijuma sa biljnim i zivotinjskiom svetom iz nasih voda?

Slicno tome, kakve bih rakove mogao da ubacim/nahvatam kod nas?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Avg 12, 2010 1:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aca77 je u jednom postu napomenuo da taj isti posao obavljaju i puzevi a sobzirom da je tvoj akvarijum mali, prelistaj malo forum i google o domacim recnim puzevima sa slicnim ponasanjem kao Maleziski puz il i vec. Uvezi rakova ti nemogu pomoci ... nadam se da ce se javiti neko kompentetniji ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nigros
Akvarista



Registrovan: 28 Feb 2010
Poruke: 1214
Lokacija: Novi Sad/Indjija

PorukaPoslao: Čet Avg 12, 2010 2:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nasi rakovi su zasticena vrsta, usput jedu ribice i biljke. Postoje mali racici kao sto su Gammarus koji zivi na dnu ili Daphnia koja lebdi u vodi, ali oni su sitni pa ih ribe jedu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
isako
Akvarista



Registrovan: 08 Jun 2010
Poruke: 294
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Čet Avg 12, 2010 2:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Od domacih vrsta riba probaj sa krkusom i cikovom, to su ribe slicne cistacima jedu alge i hranu koja padne na dno a ne rastu velike.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Manic
Akvarista



Registrovan: 30 Jul 2010
Poruke: 83
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Avg 12, 2010 3:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izgleda da rakovi - slicno kao i kornjace, jedu ribice. 'Sad'
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ZEXM1994
Akvarista



Registrovan: 17 Jul 2010
Poruke: 547
Lokacija: Lajkovac

PorukaPoslao: Čet Avg 12, 2010 3:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svidja mi se ova tema ja sam danas uzeo aq od nekih 4l sa atman filterom unutrasnjim sa sve pumpicom da probam da gajim one male recne ribice javljam rezulate ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
stefkoss
Banovan
Banovan



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 735
Lokacija: crna gora,bar

PorukaPoslao: Čet Avg 12, 2010 3:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

moze li slika
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ZEXM1994
Akvarista



Registrovan: 17 Jul 2010
Poruke: 547
Lokacija: Lajkovac

PorukaPoslao: Čet Avg 12, 2010 3:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

stefkoss ::
moze li slika

Moce al malo kasnije posto nisam doneo pesak ,travu nisam jos ni ribice ubacio xD stice slike brzo mozda odem i vcrs ako stignem ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Nigros
Akvarista



Registrovan: 28 Feb 2010
Poruke: 1214
Lokacija: Novi Sad/Indjija

PorukaPoslao: Čet Avg 12, 2010 4:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

http://www.loaches.com/species.....s-fossilis
ovo je taj cikov o kome je isako govorio, lici na kuli-kuli samo sto raste veci...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
stukolovac
Akvarista



Registrovan: 20 Jul 2010
Poruke: 60
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Avg 12, 2010 4:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Momci cikov je od skoro zasticena vrsta prema tome zabranjeno je drzanje u akvarijumu ali to i nije toliko bitno koliko da nema da se nadje
nekad se prodavao kao mamac za soma ali vise ga nema u prodaji a njegovo hvatanje je zajebano prema tome zaboravite na cikova Mr. Green
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Manic
Akvarista



Registrovan: 30 Jul 2010
Poruke: 83
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Sep 06, 2010 4:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa, evo - u medjuvremenu sam se u potpunosti posvetio biljnom i zivotinjskom svetu iz nasih reka i jezera, i dobro mi ide Smile

Ne znam njihove latinske nazive, ali mi to ne predstavlja veci problem Wink

Kada ljudi zapaze akvarijum kod mene u dnevnoj sobi, po "difoltu" pomisle da su to neke egzoticne specijalne akvarijumske ribice. Kada cuju da su u pitanju domace biljke i ribice - koje smo deca i ja sami navatali...

Uglavnom, sve jako lepo izgleda i funkcionise. Uspostavio sam finu ravnotezu i povremeno ubacim po neku novu vodenu biljcicu ili ribicu koju donesem sa izleta u prirodi.

Pored kupovne, proteinske hrane za ribice, ubacujem i muve koje lete po stanu, koji oljusteni grozd, koje zrno kuvanog kukuruza i tako redom.

Ipak, posto sam ribice za akvarijum do sada hvatao sa obale, unutra imam svega 2-3 vrste ribica. Najcesce su to neke stebrnaste. Nastojim sada da povecam raznolikost vrsta, pa se pitam kako da ulovim ribice koje zive u dubljim delovima ili pri dnu? Razmisljao sam cak, da li eventualno profesionalni ribari koji mrezom vade ribu, pored vecih primeraka, sigurno da usput zagrabe i koju sitniju ribicu, koja je suvise mala za njihove potrebe, a meni bi taman odgovarala za akvarijum - kako bih mogao da dodjem do tih primeraka (koje oni verovatno vracaju u vodu)?

Slicno tome na obali nailazim samo na prazne ljusture od skoljki. I one izgleda zive negde pri dnu. Da li i njih ribari izvlace usput?
Cak sam pomislio, da li ima smisla otici do onih brodova koji izvlace pesak sa dna reke - mozda oni izvuku neku skoljkicu?

Bilo bi lepo, ako jos neko ima slican (ekscentricni?) hobi, na razmenimo iskustva...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bela mutna voda Maridza Početak u akvaristici 5 Uto Sep 12, 2023 12:06 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License