Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 CO2 i talasanje povrsine Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
jubej
Akvarista



Registrovan: 09 Okt 2013
Poruke: 30
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Ned Jan 05, 2014 1:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Par puta sam procitao na forumu da se prilikom dodavanja Co2 izbegava talasanje povrsine. Medjutim na ovom klipu, koji sam malopre video na FB stranici, vidi se upravo suprotno. Moze li neko da objasni da li zaista talasanje povrsine ima neki efekat i kakav u odnosu na Co2?


Link
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Jan 05, 2014 1:21 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jan 05, 2014 1:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Količina CO2 koja če se rastvoriti u akvarijumu ne zavisi one pumped talasaja površine vode. Bitno je imati dobar difuzor koji će omogućiti da se co2 maksimalno rastopi u vodi. Pojedinci koriste dodatne pumpe koje rastvaraju co2 u vodi. Voleo bih da autori tog teksta napišu kojom su metodom zaključili da talasanje vode utiče na rastvaranje co2 u vodi.
Pozdrav !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
goranp
Akvarista



Registrovan: 12 Feb 2013
Poruke: 207
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jan 05, 2014 4:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iskreno i ja sam to prvi i jedini put pročitao ovde na forumu, meni lično nema previše smisla to da talasanje površine smanjuje rastvaranje CO2 u vodi, voleo bih da čujem objašnjenje za to pošto meni ni jedno racionalno ne pada na pamet
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Ned Jan 05, 2014 4:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni pada na pamet da je veća razmena svega u uzburkanoj nego u potpuno mirnoj vodi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jubej
Akvarista



Registrovan: 09 Okt 2013
Poruke: 30
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Ned Jan 05, 2014 7:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Filteri na kacenje bi bili "oznaceni" kao nepogodni za akvarijume gde se dodaje Co2, da ova tvrdnja ima nekih osnova. Valjalo bi, ako ima na forumu neki clan koji je hemicar, da kaze da li zaista ima neka veza izmedju talasanja i rastvorljivosti Co2.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dundee
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 231
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Ned Jan 05, 2014 8:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

talasanje pospjesuje razmjenu gasova izmedju vode i atmosfere, ovo sto se vidi na klipu je neka srednja agitacija povrsine vode.. ekstremno bi bilo kada bi voda sa visine padala u akvarijum (kao sto neki montiraju spray bar).

ja ovde nisam cuo da je gospodin rekao kako agitacija pospjesuje "otapanje" CO2 u vodi, sto svakako nije tacno. kod rastvaranja CO2 bitni su dodirna povrsina izmedju mjehurica i vode, visina vodenog stuba kojim putuje gas i neki parametri koje svi manje vise zanemarujemo jer su u vecini slucajeva konstante (tipa: temperatura vode, kiselost i sl).

teorija kako se CO2 gubi talasanjem je tacna, isto je tako je tacno da ko ne zeli da stedi na CO2 taj gubitak nadomjescuje povecanjem broja mjehura, dakle kolicine CO2.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
goranp
Akvarista



Registrovan: 12 Feb 2013
Poruke: 207
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jan 05, 2014 8:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

dundee i ovo što si napisao je u fazonu "možemo da ti verujemo ali ne moramo" Smile

Ako talasanje vode pospešuje razmenu gasova između vode i atmosfere, zašto bi bilo različito "između vode i CO2", ako taj CO2 još uvek nije rastvoren u vodi. Mene, kao i druge, više zanima zbog čega bi talasanje površine dovodilo do gubitka rastvorenog CO2 u vodi ... dakle je mogu da ti verujem na reč, ali voleo bih da čujem neko naučno objašnjenje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jubej
Akvarista



Registrovan: 09 Okt 2013
Poruke: 30
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Ned Jan 05, 2014 8:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Probacu da razlozim kako bi bilo lakse da razumem.
1. "...neka srednja agitacija povrsine vode.. ekstremno bi bilo kada bi voda sa visine padala u akvarijum..." Kako odredjujes sta je srednja, sta ekstremna, meni vecina izgleda manje vise isto, da li filter koji se kaci pravi ekstremno talasanje?
2. "...gospodin rekao kako agitacija pospjesuje "otapanje" CO2 u vodi...". Ovo ne razumem, o kom gospodinu pricas?
3. "...bitni su dodirna povrsina izmedju mjehurica i vode...". Ako se ovo odnosi na velicinu mehurica, onda se slazem da sitniji mehurici se bolje rastvaraju, zato se i montiraju rasprsivaci ali to je opste poznato.
4. "...visina vodenog stuba kojim putuje gas..." Na ovom klipu, od iste firme "TheGreenMachineLtd", stub je izuzetno mali, pri tom je Co2 montiran direktno ispod dovodne cevi, cini mi se da oni uopste ne obracaju paznju na uzajmni odnos talasanja i Co2.


Link


5. "teorija kako se CO2 gubi talasanjem je tacna..." Na gore navedeno ako te mrzi i ne moras da odgovoris, nije ni toliko bitno za ovu temu ali ovo me interesuje. Mozes li da izneses, napises tu teoriju da procitam koji je razlog gubljenja Co2? Ili bar neki link ka toj teoriji gde moze da se procita.
Pozdrav.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Ned Jan 05, 2014 8:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naučno objašnjenje potraži na naučnom forumu Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dundee
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 231
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Ned Jan 05, 2014 10:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jubej ::

1. "...neka srednja agitacija povrsine vode.. ekstremno bi bilo kada bi voda sa visine padala u akvarijum..." Kako odredjujes sta je srednja, sta ekstremna, meni vecina izgleda manje vise isto, da li filter koji se kaci pravi ekstremno talasanje?


Moja slobodna procjena, npr. kada je ovakvo talasanje u mom akvarijumu to mi je znak da ne trebam cistiti filter.

jubej ::

2. "...gospodin rekao kako agitacija pospjesuje "otapanje" CO2 u vodi...". Ovo ne razumem, o kom gospodinu pricas?


Pominjes video kao relevantan: "Par puta sam procitao na forumu da se prilikom dodavanja Co2 izbegava talasanje povrsine. Medjutim na ovom klipu, koji sam malopre video na FB stranici, vidi se upravo suprotno." Hocu ti reci da ja na tom klipu ni ne vidim ni ne cujem nista suprotno tvrdnji da se talasanjem gubi rastvoreni CO2 iz vode. Dakle, radi se o gospodinu naratoru sa klipa.

jubej ::

3. "...bitni su dodirna povrsina izmedju mjehurica i vode...". Ako se ovo odnosi na velicinu mehurica, onda se slazem da sitniji mehurici se bolje rastvaraju, zato se i montiraju rasprsivaci ali to je opste poznato.


Da, opšte je poznato kao što je opšte poznata i priča oko talasanja vode i ne vidim da si tu tvrdnju potkrjepio "napisanom teorijom" ili
jubej ::
bar neki link ka toj teoriji gde moze da se procita


jubej ::

4. "...visina vodenog stuba kojim putuje gas..." Na ovom klipu, od iste firme "TheGreenMachineLtd", stub je izuzetno mali, pri tom je Co2 montiran direktno ispod dovodne cevi, cini mi se da oni uopste ne obracaju paznju na uzajmni odnos talasanja i Co2.


Link


Ako je akvarijum plitak to nikako ne znaci da u njega ne treba dodavati CO2.

"oni uopste ne obracaju paznju na uzajmni odnos talasanja i Co2" ..ako si ti shvatio da je zabranjeno imati pomjeranja povrsine vode kada se u vodu dozira CO2 onda si pogresno shvatio. A ova tvoja konstatacija samo ide u prilog mojoj koja kaze da oni ne mare oko kolicine potrosenog CO2, nego ga doziraju empirijski prema potrebi konkretnog akvarijuma.

jubej ::

5. "teorija kako se CO2 gubi talasanjem je tacna..." Na gore navedeno ako te mrzi i ne moras da odgovoris, nije ni toliko bitno za ovu temu ali ovo me interesuje. Mozes li da izneses, napises tu teoriju da procitam koji je razlog gubljenja Co2? Ili bar neki link ka toj teoriji gde moze da se procita.
Pozdrav.


To "teorija" sam ja konkretno u svom odgovoru upotrebio pro forma, pri tome ne aludirajuci na neki aksiom, zakon fizike ili slicno, sto nikako ne znaci da ti ne trebas da istrazujes i citas strucne i naucne radove na tu temu. Dozvolit ces mi da budem licemjeran utoliko sto te necu uputiti na neku literaturu po tom pitanju imajuci u vidu da sam ovaj tvoj odgovor dozivio kao pokusaj diskreditiranja.

goranp ::
Ako talasanje vode pospešuje razmenu gasova između vode i atmosfere, zašto bi bilo različito "između vode i CO2", ako taj CO2 još uvek nije rastvoren u vodi.
Mene, kao i druge, više zanima zbog čega bi talasanje površine dovodilo do gubitka rastvorenog CO2 u vodi ... dakle je mogu da ti verujem na reč, ali voleo bih da čujem neko naučno objašnjenje


Upravo tako, talasanje pospjesuje RAZMJENU (znaci: USVAJANJE I PREDAVANJE) gasova iz vode i gasova iz atmosfere. Ako je atmosfera iznad povrsine vode bogata CO2 onda ce dio biti "otopljen" u vodi. Isto tako talasanjem vodu obogacujemo i kisikom.

A glede "naučnih objašnjenja" kolega Nesha vam je dobro odgovorio.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Ned Jan 05, 2014 11:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

[quote="jubej"]Par puta sam procitao na forumu da se prilikom dodavanja Co2 izbegava talasanje povrsine. Medjutim na ovom klipu, koji sam malopre video na FB stranici, vidi se upravo suprotno. Moze li neko da objasni da li zaista talasanje povrsine ima neki efekat i kakav u odnosu na Co2?

Evo da iznesem svoje mišljenje,prvo ovaj kao i svaki drugi forum treba da ima samo jednu svrhu a to je razmena misljenja i informacija gde sujetu treba ostaviti po strani.
Drugo nema sveznajućih učiš dok si živ,ja lično uvek na svojim greškama.
E sad sto se tice tvog pitanja ja ću izneti samo svoj subjektivni stav:Kaži mi sta vidis koda promućkaš kiselu vodu.coca colu itd?Da mehurici co2 pokusavaju da se oslobode i pobegnu u atmosferu.Svaki neuravnotežen sistem pokušava da se uravnoteži.Agitacija površine vode je jako dobra jer se preko nje odvija razmena gasova voda-vazduh,vazduh-voda.E sad u prirodi je situacija takva da c02 u vodi ima ima više nego u vazduhu,al zbog raznog raspadnog produkta.Ali je problem u tome sto kretanje gasova u fluidu je nekoliko hiljada puta manja nego u atmosferi.Zato vodene biljke toliko tesko dolaze do njega.Poenta je da gas koji dodajemo sto više ostaje u vodi i sto više ostaje u kontaktu sa biljem,pogotovu one koje se nalaze na dnu vodenog stuba.Zato je potrebno obezbediti dobru cirkulaciju vode u akvarijumu kao i protok.Gasovi kao što su 02 i co2 se rastvaraju neovisno jedan od drugog.U koliko imamo agitaciju povrsine vode ,da mi moramo dodati vise co2,ali je mnogo bitnije da njegova stopa ubrizgavanja u akvarijum bude konstantna a to će mo dobiti samo kvalitetnim igličastim ventilom.(metodom šećer i kvasac to nikada nećemo dobiti)znaci nema oscilacija.c02 takođe nema nikakve veze sa kh,to znaci da dodavaju ći ga kao kod mene u akvarijumu u tvrdoj cesmovaci i onoga koji koristi ro uređjaj jednina razlika biće u početnoj i krajnoj vrednosti ph.Drugim rečima ako želiš više gasa moraš ga i više ubrizgati.Više kiseonika u vodi ti daje mugnost da dodaš i više co2.c02 u alarmantnim količinama deluje tako da snižava ph krvi samim tim onemogućava hemoglobinu njegovu funkciju da vezuje kiseonik u krvi i dolazi do gušenja i smrti.Sav kiseonik koji se tokom dana proizvede u procesu fotosinteze,biljke i bakterije ga koriste noću za preradu organskog otpada.Alge c02 mogu koristiti iz bikarbonata dok biljke takav co2 ne koriste.E sad direkto usvajanje c02 od strane biljaka je nesto najteže u vom hobiju zbog rubisco transpotnog mehanizma.(rubisco-enzim koji direkto utiče na ugrađivanje c02 u biljku)To nisam ja izmislio to tvrde i Tom barr i Takashi Amano koji su godinama bili glavu oko ove problematike.Rezime oba gasa i 02 i co2 su jako vazna tako i agitacija povrsine vode i konstantna i dobra stopa ubizgavanja gasa kao i njegova isporuka idu ruku pod ruku.Jača fotosinteza =više kiseonika(dobar za bakterije koje ga trše više ako ima više organskog otpada tako i nasoj fauni).

Nadam se da je ovo pomoglo bar malo,

Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dundee
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 231
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Ned Jan 05, 2014 11:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlican post!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
goranp
Akvarista



Registrovan: 12 Feb 2013
Poruke: 207
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jan 05, 2014 11:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

bravo Icethunder, tako se piše objašnjenje Smile

A kada sam rekao "naučno objašnjenje" mislio sam bilo šta drugo osim "ja mislim da ...", što je Icethunder upravo i uradio

Osim toga, (ja mislim da...) ovo je "sport" u kojem je nauka jako važna, i primenjuje se svakodnevno, tako da ne znam zašto je komentar "voleo bih neko naučno objašnjenje" tako neobičan Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dundee
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 231
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Pon Jan 06, 2014 3:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

vidim da ti je bitno procitati par pojmova koje ne poznajes da bi nesto prihvatio. interesantan nacin razmisljana.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
goranp
Akvarista



Registrovan: 12 Feb 2013
Poruke: 207
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 06, 2014 3:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, ako hoćeš možemo i da se prepucavamo, ja tražim da čujem validno objašnjenje od nekoga ko se razume u ono šta priča i zna zašto je tako ... ti voliš da tvrdiš nešto iako ne znaš objašnjenje, ja to nikada ne bih radio. Ako iznesem neku tvrdnju moram da znam zašto je to tako da bih stajao iza svojih reči, a ne da od oka izbacujem neka moja zapažanja, verovanja ili nešto što sam čuo negde.

No dobro, što se mene tiče ja sam dobio odgovor koji sam tražio, zahvaljujući Icethunder.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka kako sloziti akvarijum od dna do povr... tigar Uradi Sam (DIY) 17 Ned Sep 17, 2017 6:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tunze 9012 -skimovanje povrsine dzonib Oprema u morskoj akvaristici 3 Sub Jan 28, 2017 12:29 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Talasanje Andjelija Oprema u morskoj akvaristici 4 Uto Sep 15, 2015 3:04 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke iznad povrsine vode petsrdjan Biljke 6 Sre Okt 03, 2012 10:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ribe povrsine joca93knj Ribe 6 Uto Jan 03, 2012 10:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License