Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 CO2 i talasanje povrsine Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
jubej
Akvarista



Registrovan: 09 Okt 2013
Poruke: 30
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pon Jan 06, 2014 9:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Icethunder - Nije mi jasno zasto meni upucujes prve redove, ova tema je tekla tako kako pises da treba da bude, dok se nisu pojavili natpisi, koji pretpostavke i svoja subjektivna misljenja namecu kao dokazane naucne teorije pri tom ne iznoseci nijednu cinjenicu u prilog? Ako me nazivas sujetnim, citiraj mesto koje sam ja napisao a koje je tebe navelo da izvuces takav zakljucak. Pokazi mi cinjenicu! U protivnom smatracu, u najboljem slucaju, ne zeleci da nastavljam dalju bespotrebnu raspravu, da si krenuo da branis svog zemljaka (pretpostavka usled tvog koriscenja reci) na osnovu emocija a ne cinjenica, koji se osetio "diskreditovan", sam priznajuci da je to samo njegov dozivljaj!?! Opet nigde cinjenica. Kada ljudi razmenjuju misljenja, oni unapred znaju da postoji mogucnost da grese, nista ne tvrde i ne pokusavaju da nametnu misljenje, i tako je i tekla tema. Sam pises da iznosis "subjektivni stav", znaci da i sam prihvatas da mozda gresis. Nema potrebe za analizom necijeg duhovnog stanja.

E sad sto se tice mog pitanja... Koliko mogu da zakljucim iz ovoga sto si napisao ti zapravo kazes da je talasanje, cirkulacija i protok moraju da budu dobri kako bi se gasovi bolje rastvarali u vodi, i da talasanje uslovljava vecu potrosnju Co2 ali omogucava bolje rastvaranje i Co2 i o2. Ako talasanje omogucava obogacivanje vode sa kiseonikom a "Više kiseonika u vodi ti daje mugnost da dodaš i više co2..." onda mi se cini da talasanje vode ne samo da ne treba izbegavati vec naprotiv, treba ga pospesiti (u granicama koji su dobri za biljke). Naravno, sve treba raditi u skladu da "Rezime oba gasa i 02 i co2 su jako vazna tako i agitacija povrsine vode i konstantna i dobra stopa ubizgavanja gasa kao i njegova isporuka idu ruku pod ruku." ne izvodeci jednosmerne i konacne zakljucke, jer ako doticna gospoda imaju problema da i sami dodju do nekog konacnog zakljucka, nema potrebe da se mi ovde nesto "trtimo". Ja sam ovako razumeo ovo sto si napisao.

@dundee - sve si sam lepo napisao, nemam nista da dodam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Jan 06, 2014 9:26 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Jan 06, 2014 11:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jednom mi je jedan stariji akvarista ovako objasnio. Sto je veca koncentracija Kiseonika u vodi, to je manja mogucnost da se veca kolicina Ugljen-dioksida rastvori u istoj vodi. Ovo je moje misljnje koje je rezultat razgovora sa nekim akvaristima.
Sa druge strane, ono sto je primetno kod DIY sistema jeste da vam ( nekad i meni, dok sam koristio ), veca kolicina mehurica ne rastopi u vodi pa samim tim ona zlatna formula mehur na 2,3,4,5,6 ... sekundi i ne vredi previse jer vecina CO2 ispari u vazduhu. Oni koji koriste bolju i profesionalniju opremu doziranja Co2 znaju zackoljice i opasnosti doziranja Ugljen - dioksida jer njihova oprema omogucava im mnogo vecu kolicinu rastopljivosti istog gasa u vodi.
Ima jos jedan detalj u celoj prici. Vecina biljnih akvarista koriste hranljivu podlogu u akvarijumu. Zemlja koja se koristi je puna organskih materija koje tokom raspadanja ispustaju tj razlazu u CO2. Ovaj nacin je mnogo opasniji jer je procenat rastvorljivosti maltene maksimalan ali u vecini slucajeva nedovoljan za pokolj riba, ili neku ozbiljniju masu biljaka podmiri potrbnom kolicinom gasa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jubej
Akvarista



Registrovan: 09 Okt 2013
Poruke: 30
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pon Jan 06, 2014 1:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima logike. Kada se voda zasiti kiseonikom, tesko da bi bila u stanju da primi/rastvori jos i Co2. Onda se moze zakljuciti da talasanje i obogacivanje vode kiseonikom i nije dobro pri dodavanju Co2. Cini mi se da bi jedino precizno merenje parametara vode svog akvarijuma moglo da se dodje do optimalnog resenja za sebe, i da ovde nema nekog pravila koje se moze primeniti na svaki akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Jan 06, 2014 1:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja radim ovako...danju ubacujem CO2, a noću ubacujem kiseonik. Iskusniji kažu da tako radi i deda Takashi. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jubej
Akvarista



Registrovan: 09 Okt 2013
Poruke: 30
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pon Jan 06, 2014 2:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tako radim i ja. Preko dana okrenem mlaz na dole da ne talasa, preko noci okrenem po povrsini da talasa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka kako sloziti akvarijum od dna do povr... tigar Uradi Sam (DIY) 17 Ned Sep 17, 2017 6:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tunze 9012 -skimovanje povrsine dzonib Oprema u morskoj akvaristici 3 Sub Jan 28, 2017 12:29 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Talasanje Andjelija Oprema u morskoj akvaristici 4 Uto Sep 15, 2015 3:04 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke iznad povrsine vode petsrdjan Biljke 6 Sre Okt 03, 2012 10:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ribe povrsine joca93knj Ribe 6 Uto Jan 03, 2012 10:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License