Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Ciscenje vazdusne pumpe Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Milos987
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2012
Poruke: 101
Lokacija: Grdelica

PorukaPoslao: Čet Jan 09, 2014 12:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima! U ovoj temi cemo videti kako rastaviti, ocistiti i zameniti pohabane delove na vazdusnoj pumpi.
Vecina akvarista zna kako se to radi ali ima onih koji se po prvi put srecu sa ovom problematikom.

Upozorenje: Pre izvodjenja bilo kakvih radova na elektricnim uredjajima, uverite se da su isti iskljuceni is elektricne uticnice!!!

Dakle, da pocnemo. U pitanju je trobrzinska vazdusna pumpa RAMBO EP-8500.

Image

Atman, Champion, Scorpion, HaiBao, Boyo, Rambo, Rocky, Tarzan... Very Happy Sve imaju isti princip rada.

Od alata i pribora potreban nam je manji zvezdasti (moze i obicni) srafciger, pamucna krpa i alkohol.


Skidamo poklopac sa donje strane pumpe. Odvrnemo holsraf u sredini koji drzi telo ventila sa gumicama.

Image

Vadimo telo ventila sa gumicama povlacenjem nagore.

Image

Skidamo nosace gumica sa magnetima i proveravamo da li su gumice ispravne.

Image

Ove su dobre, a primera radi, nasao sam staru pohabanu gumicu da vidite kako obicno stradaju. Inace, ima ih u pet-sopovima.

Image

Kada smo skinuli nosace gumica, ostalo je telo ventila sa belim membranicama koje ima po dva holsrafa sa obe strane.

Image

Razdvajamo telo ventila na dva dela. U svakom se nalazi po jedna bela membranica unutra i jedna spolja.

Image

Skidamo gumene drzace i membranice i sve delove temeljno cistimo pamucnom krpom i alkoholom.

Image

Na slici se moze videti da su bele gumene membranice u losem stanju, a rezervne nemamo niti se negde mogu nabaviti, koliko je meni poznato.

Image

Image

Zato moramo improvizovati tako sto cemo makazama poravnati zadnji deo gumene membrane sa prednjim. To izgleda otprilike ovako:

Image

Vracamo membranicu na mesto zaokrenutu za 180 stepeni i stavljamo nazad gumeni drzac.

Image

Posto smo sve ocistili i vratili membranice na mesto, mozemo pristupiti sklapanju tela ventila.

Image

Na kraju cemo oprati ili zameniti sundjerasti filter za vazduh koji se nalazi na poklopcu pumpe.

Image

Spomenucu i to da je clan chavke, pre dve godine, naceo ovu problematiku ali se njegov post nalazi u temi pod drugim nazivom (Bucna pumpa za vazduh).
U vezi sa tim, postavljam link ka njegovom postu da bih spojio njegov rad sa ovom temom.
Sto rece neko, korisnih informacija nikada na odmet. Smile

To bi bilo to. Srecno sa radom. Bravo

Pozdrav!


Poslednji izmenio Blue dana Čet Jan 09, 2014 12:50 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jan 09, 2014 12:02 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 09, 2014 12:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E jesi ga opravio, svaka cast! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos987
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2012
Poruke: 101
Lokacija: Grdelica

PorukaPoslao: Čet Jan 09, 2014 12:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ostali samo srafcici hi, hi! haha
Hvala Blue. Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Čet Jan 09, 2014 5:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Umesto tih membranica moze se koristiti folija sa koverte. Znate one koverte sto imaju foliju na mestu gde pisu podaci primaoca. Obicno nam stizu od banaka Very Happy kao lepa cestitka sa obavestenjem da trebamo platiti jos jednu ratu kredita a kamata je naravno veca xD

Video sam klip na yt gde se umesto te membrane stavlja ova folija (isece se naravno u obliku stare membrane). Ja pokusao ali sam izgubio zivce pri secenju i postavljanju jer je folija jako tanka i mala...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos987
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2012
Poruke: 101
Lokacija: Grdelica

PorukaPoslao: Čet Jan 09, 2014 12:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

cvelegoa ::
Umesto tih membranica moze se koristiti folija sa koverte.

Naravno, sve to spada u oblast "Uradi sam". Mada, po meni, nije bas logicno (ne i nemoguce) da obicna folija moze dihtovati kao sto to radi guma. Rolling Eyes

Nikad nisam pravio te membranice ali, kada bih bio primoran na to, prva tanka guma koja mi pada na pamet jeste guma od balona (aktuelni su oko Nove godine).
Problem sa balonom je previse tanka guma.
Taj problem mozemo resiti tako sto cemo silikonom ili tigrokolom zalepiti dva ili vise sloja gume i onda oblikovati po potrebi.

Kad vec napisah silikon, njega mozemo da razmazemo u tankom sliju na nekom masnom papiru od novina, sacekamo da se osusi, odlepimo i makazama oblikujemo po potrebi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Pet Jan 10, 2014 3:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jeste ali kolio sam ja primetio na svojoj pumpi, membranice su jako tanke. E sad, mozda zavisi od pumpe ali nesto ne verujem da treba stavljati toliko debelu membranu. Mozda gresim..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos987
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2012
Poruke: 101
Lokacija: Grdelica

PorukaPoslao: Sub Jan 11, 2014 2:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da nebismo nagadjali sta moze a sta ne, danas sam testirao gore pomenute materijale kao zamenu za gumene membranice.

Ovoga puta, zamorce je vazdusna pumpa Atec AR-2500.

Image

Evo i pripremljenih membranica.

Image

Rastavljanje...

Image

Image

Image

Pocepani balon (sve zasluge idu mojoj cerkici Very Happy )

Image

Image

Silikon. Pre neki dan sam razlepio jedan akvarijum pa mi je ostalo malo od fuga.

Image

Image

I na kraju, folija sa koverte (racun za kablovsku).

Image

Image

Pumpu sam isprobao sa svim membranama ponaosob u drugoj brzini na kamenom rasprsivacu u mom akvarijumu na dubini do 30cm.

Moja zapazanja su sledeca:

-Membrane od balona radile su fenomenalno, indenticno kao originalne membrane sa i bez opterecenja.

-Membrane od silikona se nisu pokazale dobro. Verovatno zbog debljine silikona, imale su mali hod. Pumpa je bez opterecenja imala slab protok a na kamenom rasprsivacu je pri dnu bilo do 50% manje mehurica.

-Membrane od folije su na prvi pogled obecavale, bez opterecenja protok je bio kao sa originalnim membranama. Ali, kada sam rasprsivac spustio u vodu, protok je padao sa povecavanjem dubine. Vec na pola dubine, rasprsivac je bio bez mehurica, verovatno zbog loseg dihtovanja na spoju folija/plastika tela ventila.

Moj zakljucak:

-Membrane od balona 100% mogu da zamene originalne. Nema potrebe da se lepkom spaja dva i vise sloja. Jedino je pitanje dugovecnosti, posto je balon veoma tanak.

-Membrane od silikona su dosta slabije resenje. Mozda bi radile bolje ako se naprave da budu jos tanje od mojih.

-Membrane od folije na pumpi su upotrebljive eventualno za buckanje artemije u nekoj manjoj tegli.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Sub Jan 11, 2014 5:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moguce, ja kazem nisam imao zivaca da secem tko tanko, ruka mi drhti i ne mogu da stavim tako sitno go*no na mesto kako treba, pa sam digo ruke....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ratko
Akvarista



Registrovan: 11 Feb 2011
Poruke: 39
Lokacija: Starčevo

PorukaPoslao: Pet Jan 02, 2015 12:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za buduće popravke ako vam je potreban materijal za nepovratne membrane koristite tanke gumene rukavice koje se koriste prilikom pranja sa hemikalijama kupatila . Znate one tanke žute rukavice koje su nosile tetkice po školama ili ambulantama . Ja sam našao jednu u kući odsekao rub u širini od dva cm i sada imam kada treba zamena membrana.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Arpad
Akvarista



Registrovan: 21 Jun 2016
Poruke: 62
Lokacija: Novi Sad / Kac

PorukaPoslao: Ned Okt 16, 2016 5:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Veoma korisna tema Smile
Uspeo sam da popravim 2 stare vazdusne pumpe i postojecu sto imam da obnovim, tako da sad imam 3 ispravne Very Happy
Svaka cast za temu Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Spavalica13
Akvarista



Registrovan: 14 Jul 2019
Poruke: 42
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Sre Okt 16, 2019 1:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li nekogaa ima aktovnog na ovoj temiii? Treba mi pomoc oko popravke pumpe (pojacavanja rada) ali bas nisam stručna bez necije pomoci to da uradim😢😢😢
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Izbor pumpe za veci akvarijum Yaesu Filteri i pumpe 5 Uto Apr 27, 2021 9:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Izbor pumpe - Savet Milan Bakic Filteri i pumpe 5 Uto Feb 09, 2021 1:17 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zamena kabla kod potopne pumpe nikouro Uradi Sam (DIY) 12 Pet Nov 20, 2020 7:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Wave maker tj. stream pumpe Jande Filteri i pumpe 2 Čet Nov 12, 2020 12:23 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kupujem potopne pumpe laky_kg Arhiva Malih Oglasa 0 Sub Jun 20, 2020 9:23 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License