Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Peraja Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
jana
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2009
Poruke: 303
Lokacija: Aleksinac Srbija

PorukaPoslao: Sre Okt 21, 2009 11:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li ribama zaceljuju peraja? Kad se iskrzaju ili pocepaju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Okt 21, 2009 11:48 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Okt 22, 2009 12:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peraja se regenerisu, dakle da Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Zola
Urednik
Urednik



Registrovan: 30 Maj 2009
Poruke: 255
Lokacija: Užice

PorukaPoslao: Sub Okt 24, 2009 4:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

... ukoliko nije ostecen "koren peraja" tj. zacetak zbice, a samim tim i epitel iz koga se ona obnavljaju. Sto znaci da se peraja regenerisu u zavisnosti od stepena ostecenja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
jana
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2009
Poruke: 303
Lokacija: Aleksinac Srbija

PorukaPoslao: Sub Okt 24, 2009 8:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mali acitrus ima pocepano gornje peraje, onako na dva dela ali nisam primetila da mu to pravi neki problem samo sam htela da znam da li ce da "zaraste"
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zola
Urednik
Urednik



Registrovan: 30 Maj 2009
Poruke: 255
Lokacija: Užice

PorukaPoslao: Ned Okt 25, 2009 4:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa ako je u pitanju samo povrsinska povreda zarasce. Jednostavno ako mu baza peraja nije ostecena, nema sta da brines. Svako peraje kod riba se sastoji od vise zbica koje predstavljaju poptoru membranolikom epitelu, koji povezuje zbice, ta membrana izmedju samih zbica moze da se obnovi, kao i vecina epitela u svakom organizmu, problem je kada se ostete zbice, koje su sacinjene od hrskavicavog tkiva, a ono se ne obnavlja tako lako, zapravo, ako se otkine cela zbica ne moge ponovo da izraste... (pokusao sam sto vise da uprostim ovo objasnjenje, u pitanju je histologija i embriologija hordata, i to nije bas lako za razumevanje, kao ni za objasnjavanje ovako ukratko...) Elem, u svakom slucaju nadam se da nije ozbiljna povreda i da ce se tvoj ljubimac brzo oporaviti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nebojsa.85
Akvarista



Registrovan: 09 Apr 2009
Poruke: 563
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Ned Okt 25, 2009 5:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jana jedno pitanje al bez ljutnje... a sta ti radis sa tim ribicama, ovde citam ancistrusu peraja ostecena, u drugom postu kako su kozice crkle, u trecem kako obe ajkulice nemaju po 1 oko, u cetvrtom o neonkama, u petom o pijavici itd... sta radis ti, podelila im pistolje pa se igraju kauboja i indijanaca:)

ja za ovoliko godina bavljenja akvaristikom, znaci od potpunog pocetnika pa do sad nisam ima tolkih problema sa ribicama kolko ti, ocito da nesto neradis kako treba,e sad sta, to je vec pitanje...kad bi sve rekla od velicine aq,rasvete,filtera itd pa do odrzavanja, mozda bi i znao gde gresis pa imas tolke probleme..

i ponavljam bez ljutnje dobronamerno te pitam...jer ovo nisu bas normalne pojave, bar ne u ovolikom broju...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailMSN Messenger
jana
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2009
Poruke: 303
Lokacija: Aleksinac Srbija

PorukaPoslao: Ned Okt 25, 2009 2:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Smile Ne ljutim se naravno.
Imas sliku mog akvarijuma tamo gde su 'slike vasih akvarijuma' Smile. Tamo ti pise i koliko ima litara i sta sve ima u njemu.
Akvarijum imamo 8 meseci. Pravio nam ga je covek koji se vec dugo bavi akvaristikom, od njega smo uzeli i filter (neznam tacno koji je) i osvetljenje (neonka 20w). Jednom nedeljno menjamo 1/3 vode. Od hemije koristimo samo aquatan (sera). Ribice kupujemo uglavnom u Nisu. Otkad imamo akvarijum, uginulo nam je dosta ribica, 3 zebrice, 2 black molly, 4 coridorasa, 2 neonke, 4 acitrusa. (nisu sve odjednom!). Kad smo oformili akvarijum, ubrzo smo ubacili kozice i za nekoliko dana uginule su skoro sve. Dve prezivele sam ubacila u koficu jer mi je bilo zao da ih bacim. One su se tu oporavile i zbog njih je nastao jedan manji akvarijum, (15, 20l) koji sad sluzi za kocenje gupika i razmnozavanje puzeva. Pijavica se nalazi u tom malom akvarijumu, jer smo tu donosili biljke sa potoka i iz jezera. Acitrus koji ima pocepano peraje je kupljen pre neki dan, tako da nisam sigurna, mozda smo ga takvog i kupili. Isto mislim da se acitrusi mozda povredjuju na panju. A tackla na neonki, e pa to stvarno neznam.
Eto, jel ti sad jasnije nesto??? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nebojsa.85
Akvarista



Registrovan: 09 Apr 2009
Poruke: 563
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Ned Okt 25, 2009 2:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ovako na aq od 120l, malo ti je jedna neonka od 20w, al ajde imas svo bilje koje ne zahteva svetlost jaku, moze i nana i kripta i mahovina i pistija da prezive, pistija trazi jace svetlo, al ona to i dobija posto je plutajuca, a pogestemon ce propasti, kolko vidim sa slika, vec se izduzuje, pokusava da dodje do svetla... al aj... dal dodajes co2? ako dodajes onda je tu problem, a ako ne dodajes kakva ti je podloga, sam sljunak ili?

ako nije ni to kakav je to filter, unutrasnj, spoljasnji stakleni, kanister, opisi mi?

a ako nije ni do filtracije onda hranis previse ribe, ja npr hranim 1-2 dnevno, al malo, bukvalno kad im bacim da hranu pojedu dok nepadne na dno, cak i pande moraju sa dna da se dignu da bi ugrabile nesto, pa kasnije se spuste pa preturaju ako je kojim slucajem koji listic ili granula pala dole... za moje kozice ja nemam pojma kako prezivlajavaju, kako dolaze do hrane(znam da jedu alge, mikroorganizme, al potrebno je im dati i nekad drugu hranu) e ako ti hranis preterano, ribe nestignu da pojednu hranu, ona se pocne raspadati, i eto amonijaka koji je smrtan po zivi svet...

sad mi i ovo pade napame, koji god da filter imas kako ga ti cistis???

nesto je tu jako cudno, posto kazes da 8mes vec imas aq do tad je vec 100 puta morala da se uspostavi bioloska ravnoteza u aq, nesto neradis dobro, al sta idalje ne znam...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailMSN Messenger
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Ned Okt 25, 2009 3:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ne samo to ,opet da kazem drugarski savet u svetu pocetka bavljenja akvaristikom ,jer ipak malo je 8.meseci da bi covek sagledao sve cari Akvaristike...
Razmisli malo ,trazi savete ,prelistavaj ,citaj, prati ponasanje riba ,bilja i ostalog ...Razmisli malo oko cele postavke tvoga akvarijuma .U principu meni se dopada i veoma je lep ali je u njemu sve ,,nabudzeno,, od bilja do ribica...
Neko bilje zahteva manje svetlosti neko vise svetlosti a ti imas bilje koje trazi bas jako osvetlenje...
Postavka riba ...14 neonki, 2 lude zebrice, 1 borac i zen(k)a mu, 2 ajkule sa po jednim okom, 1 botia, coridorusi, pandice, cistaci za staklo, pa cini mi se da ne ide ovo sve zajedno ako je jos uvek ova postavka kod tebe ,razmisli ,razredi ,prati ponasanje riba , i ostavri krajnji cilj - reprodukuj ribe,sretno. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jana
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2009
Poruke: 303
Lokacija: Aleksinac Srbija

PorukaPoslao: Ned Okt 25, 2009 6:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne dodajemo co2. Na dnu su samo sitni kamencici (i to smo dobili od lika koji nam je pravio akvarijum). Filter je spoljasnji, evo slike:

Image

Unutra ima sudjer i neki koncici. Prali smo ga vodom iz cesme. A sad procitah da to ne treba da se radi. Da li je moguce da nam to pravi problem sve vreme?

Prepodne za biljke ukljucujemo drugu sijalicu, obicnu, to sam zaboravila da napisem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nebojsa.85
Akvarista



Registrovan: 09 Apr 2009
Poruke: 563
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Ned Okt 25, 2009 8:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da to je bio problem, nikad necisti tako filter, filter se cisti tako sto kad menjas vodu u aq, u tu vodu koju si izvadila aq, potopis filter materijale i operes u toj vodi, znaci u akvarijumskoj vodi, jer ovako sa cistom cesmovacom koja je puna hlora ti unistis korisne bakterije koje sluze sa razgradjivanje azota... i tako kad pobijes sve korisne bakterije ti ustvari polako trujes svoje ribe sve dok se opet bakterije nestvore i dok se neuspostavi bioloska ravnoteza.... a ti koncici sto imas u filteru su pretpostavljam perol vata, probaj da u filter ubacis bio kugle ili keramicke prstenove ako moze da stane da se ugura nekako...naces ih u svakom pet sopu...

ja npr neperem sav filter materijal, uzmem samo gornji sundjer zamenim i ponekad ispod njega operem perol vatu, keramicke prstenove nediram, jer tu mi je najveca kolonija korisnih bakterija...

od sad cisti tako i neces imati toliko problema sa bolestima i ribice ce biti zdravije i razigranije...

a sto se tice osvetljenja, ta obicna sijalica moze malo pomoci al ne toliko kolko ti mislis,jer nema dovoljno isijavanja...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailMSN Messenger
markos
Akvarista



Registrovan: 23 Sep 2009
Poruke: 54
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Okt 25, 2009 9:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja imam mnogo akvarijuma i uvek perem filter vodom sa cesme. nemam nikakvih problema zbog toga. drzim iskljucivo ciklide koji su osetljivi na velike bioloske oscilacije, tako da ako njima ne smeta pranje u cesmovaci, onda to nije problem. ja bih pre rekao da je problem u tom kanister filteru koji ne moze potpuno da zadovolji biolosku filtraciju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
jana
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2009
Poruke: 303
Lokacija: Aleksinac Srbija

PorukaPoslao: Ned Okt 25, 2009 9:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A sta ti, Nebojsa, predlazes kao osvetljenje?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
markos
Akvarista



Registrovan: 23 Sep 2009
Poruke: 54
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Okt 25, 2009 9:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

za tvoj akv, jedna sylvania gro-lux (za biljke) i jedna sylvania plava. daju sasvim dovoljno svetlosti i osim toga pojacavaju boje ribica.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pon Okt 26, 2009 12:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Citat:
ja npr neperem sav filter materijal, uzmem samo gornji sundjer zamenim i ponekad ispod njega operem perol vatu, keramicke prstenove nediram, jer tu mi je najveca kolonija korisnih bakterija...


U principu potpuno se slazem da je ovo najefikasniji nacin pranja ,jer se u keramickim kuglicama nalazi najveca koncentracija k.bakterija , mada ......

Citat:
ja imam mnogo akvarijuma i uvek perem filter vodom sa cesme. nemam nikakvih problema zbog toga. drzim iskljucivo ciklide koji su osetljivi na velike bioloske oscilacije, tako da ako njima ne smeta pranje u cesmovaci, onda to nije problem. ja bih pre rekao da je problem u tom kanister filteru koji ne moze potpuno da zadovolji biolosku filtraciju.


...mada se i sa ovom konstatacijom u potpunosti slazem i meni kad ,,dodje,, i ja na ovakav nacin ponekad operem filter s obzirom da gajim ciklide i nista im ne fali ,niti odraslim ribama niti malcima koji su tek proplivali.. ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Plavi borac, bledjenje peraja i glave Jendzica Bolest 1 Čet Avg 12, 2021 3:15 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Propadanje peraja pa uginuce gupika uki01 Bolest 4 Sre Sep 04, 2019 10:21 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Slijepljena peraja kod borca Elena2901 Ribe 2 Pet Avg 24, 2018 5:42 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Guppy ostecena peraja, fin rot ili ne... Jorimir Bolest 9 Sub Jul 14, 2018 6:02 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Colisa, izraslina na korenu peraja Woodoo Bolest 2 Pet Avg 11, 2017 1:59 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License