Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Bebica od 40l - korak po korak Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Tajchili
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2014
Poruke: 135
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Feb 13, 2014 11:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iako sam već na nekim mestima predstavila svoj aq, hajde neka ovde bude zvanično, tj od prvih koraka, koji i nisu bili tako davno, pa na dalje.

Zahvaljujem se svima koji su mi u međuvremenu pomogli svojim savetima, predlozima, kritikama, biljem, ali i neizostavnim šalama. Smile

Na ovaj način želim da pratim svoj razvoj i napredak u čarobnom svetu akvaristike, ali možda i da pomognem nekome na indirektan način svojim dobrim i lošim koracima, što iz neznanja, (možda) nemara, košeg savetovanja, materijalnih prepreka i sl.

Naravno, i dalje su sve pohvale i kritike više nego dobro došle. Jeste moja bebica, ali ste svi vi babice na neki način. Smile

Pa da počnemo....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Feb 13, 2014 11:01 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Tajchili
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2014
Poruke: 135
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Feb 13, 2014 11:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo su bili prvi koraci. Kupila sam akvarijum od 40l, malo jače, odredila mu mesto, dobro oprala i postavila šljunak (1-3 i preko 3-5), nasula vodu i čekala....
Posle desetak dana sam zasadila biljke. Ovde prisutne:
-bacopa australis
-limnophilia sessiliflora
-ludwigia repens
-rotala rotundifolia
-heteranthera zosterifolia
-najas guadalupensis
-eleocharis vivipara
-cardaminie lyrata
-glosso
-hm
-vodeni limun (ne znam latinski)

Image


Image

Tu je morao da dođe i ukras. Iako su ga neki već kritikovali, ne zamerite. Akvarijum je prvenstveno uzet za moju Saru koja je htela kuglu sa dvorcem (kao i svaka mala princeza), ali sam pokušala da joj objasnim da je kugla za ribicu surovo mesto. Pristala je na "veliki" aq i nekako na neku vrstu kućice za ribice koji se vidi na slikama, ali je dvorac i dan-danas drži. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tajchili
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2014
Poruke: 135
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Feb 13, 2014 11:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovako je stajao aq još desetak dana, kada je igrom slučaja Sarinom drugaru procureo aq, pa su rešili da ceo njegov sadržaj poklone nama.
Tako su stigli i prvi stanovnici,
-skalar-1x,
-obične neonke-8x,
-crna moli-1x
-kuli-kuli-1x
ali i nešto opreme:
-pumpa-Aleas air pump AP-9804 sa dva izlaza
-korner filter
-dugački raspršivač vazdiha,
-plava led lampa
-stakleni poluklikeri za ukras.
Sve ja to lepo namontiram, ubacim ribice u njega i evo sličice

Image

Odmah su mi uginule dve neonke i posle nekog vremena i molika, za kojom se moja Sara dobro isplakala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tajchili
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2014
Poruke: 135
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Feb 13, 2014 11:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Onda je Sari bio rođendan, pa je dobila na poklon 2 gupike u paru i 6 zebrica, koje su odmah pridodate već pomenutom društvu. Naravno, i ovde je nekim ribicama promena teško pala, pa su tri zebrice odmah otišle.
Ali sam se i ja malo više angažovala, pa sam odmah kupila grejač (Sobo HL-100), termometar, usisivač dna i još malo raznovrsnije hrane.
S obzirom da nisam imala postavljeno svetlo, nešto bilja je propalo ili je nilo na dobrom putu, pa sam i to izmenila. Dodala sam štedljivu od 20W i još malo bilja (dobijeno od člana maredelija), pa je aq malo živnuo. Smile
Ne treba ni da napomenem da je bilje živnulo, da su se neke biljke povratile i krenule da bujaju (kao limun), ali neke (od preživelih) i dalje stagniraju. Sad

Image

Naravno da to nije kraj. Smile Društvu su se pridružila pre neki dan dva Otocinclusa.

Nisam bila sigurna kako će se razvijati situacija, s obzirom da ih je Skalar uzeo za zub i pratio u stopu. Malo je i gurkao jednog, tek da pokaže ko je Poglavica u aq, ali se posle jednog dana sve smirilo. Skali ih i dalje drži na oku, prati šta rade, ali ih više ne dira.
Image

A evo još jedne svežije sličice od danas, gde sam postavila i crnu pozadinu. Ovo već deluje mnooogo bolje (bar po meni), mada i dalje imam utisak da mi treba još bilja. Možda i grešim....!? Procenite sami...

Image

Sledeće na redu je pojačavanje filtracije i neki kori, pa... Videćemo za dalje.

Svi predlozi i sugestije su dobro došli... Smile

p.s. Izvinjavam se uredništvu što sam pisala poruku za porukom, ali mi je bilo sumanuto da sve tekstove i slike stavim u jedan post.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pet Feb 14, 2014 12:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li si citala teme za pocetnike?

Svetlo ti je skoro nikakvo, filtracija losa. Za neke od ovih biljaka, ako se ne varamza vecinu, ti je potrebno bolje svetlo. Sto se filtracije tice, losa je, bar po meni. Neki hang-on je mnogo bolja varijanta. Veruj mi, znam sta znaci losa filtracija i moj ti je savet dasto pre to resavas. Wink Skalara je najbolje da poklonis nekom. Brzo ce poraste, a tad nastaje problem. Wink

Ubaci neko kamenje ili panj, granu. Koliko vidim, nemas ni hranljivu podogu, ali se to da srediti. Nije ni granulacija najsrecnijaali dobro.

U svakom slucaju, sve greske se lako daju ispraviti, tako da, baci se na citanje i polako. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tajchili
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2014
Poruke: 135
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Feb 14, 2014 12:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad bih bar mogla da kažem da nisam čitala, pa da mi (možda) bude oprošteno . Čitala sam sve i svašta, od početničkih tema, pa na dalje. Toliko da mi je u glavi i dalje uzburkano. Smile
Filtracija se sutra menja, to je već unapred rešeno. Sijalicu nije problem pojačati, samo na koju jačinu...? Ovu sam uzela jer sam takav savet i dobila. Smile
Skalara nisam ni imala nameru da kupujem, ali kako sam ga dobila u paketu, tako je za sada tu. Znam da mora napolje, pre ili kasnije, ali..... Za sada ostaje tu.
Palj je u planu uskoro, ili već nešto slično tome. Čak sam mislila i postavku iz to da odradim malo drugačije. Tada bih mogla i sa podlogom da se poigram. Kakav je savet po tom pitanju i koja granulacija je za preporuku....? Moram da nepomenem da ništa od svega ovoga nisam uzimala vezanih očiju, već sve uz savete i preporuke, pa.... Nemojte zameriti. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Looniz
Akvarista



Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 944
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Feb 14, 2014 12:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

TheDoVla ::
Svetlo ti je skoro nikakvo, filtracija losa. Sto se filtracije tice, losa je, bar po meni. Neki hang-on je mnogo bolja varijanta.


Ja se ne bih slozio. Svetlo jeste na minimumu 0,5W/l, ali to nije nikakvo. Moze da se pojaca, i trebalo bi, ali za pocetak sasvim dovoljno. Korner filter nije za potcenjivanje pogotovo u malim akvarijumima. Ja sam imao sundjer filter u 40 lit i sve je bilo u naj boljem redu. Naravno, neki prelivni spoljasnji bi bio bolje resenje, ali opet, za poctak sasvim ok. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pet Feb 14, 2014 12:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre sveg ada odgovorim Looniz-u. Very Happy Mozda sam malo preostro odreagovao sto se svetla tice, nisam zeleo da me pogresno shvatite. Smile Savetuje philips torando. Naravno, zavisi sta zelis od akvarijuma, pa ces se tim i voditi (koliko vati sijalice/sijalicu). Naravno, uzimas 865. Sto se filtera tice ok je sve to, ali ako vec ima preiliku da ubaci nesto bolje, zasto da ne.

Tajchili, s obzirom na tvoj odgovor na moj post uveren samda si citala.Samo odradi sta planiras i bice to ok. Wink Vidim da poznajes materiju, tako da ne brini.Wink Sto se granulacije tice, ja preferiram 1-2mm. I slobodno, ako zelis bilje, podlogu pozadi i 6-7cm debelu, napred 2-3. Wink Samo polako. Bice to super. Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tajchili
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2014
Poruke: 135
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Feb 14, 2014 12:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To se zovu razmimoilaženja uz različita iskustva, koje nekog početnika kao što sam ja, mogu baciti u rebus. Za nekoga je super, za nekoga solidno, a za nekoga (skoro) katasrtofa. Naravno, ni ja se slepo ne povodim ni za jednim. Sve saslušam, izvagam i odluku donesem sama, ali ne bežim i volim da čujem različita gledišta, posebno kada se u nekom polju ne snalazim najbolje. Zato samo napred, ali bih Vas molila i da u nekim pojedinostima budete malo konkretniji. npr. Ja bih pojačao/la sijalicu na xxW ili dodao/la bih to i to bilje (ili izbacio/la) ili nešto slično tome.....
Svaka zdrava diskusija je dobra diskusija.... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tajchili
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2014
Poruke: 135
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Feb 14, 2014 12:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kakva promena, od kritike do pohvale. Smile

TheDoVla
Pisali smo istovremeno, pa vidim da ima konkretnih predloga, tako da je moj komentar u predhodnom postu suvišan.
Ni jedna kritika nije loša, ako je dobronamerna, tako da je sve u redu. Sve prihvatam. Smile
Sijalica jeste philips, iako ne tornado, i naravno 865-6500. A filter se dodaje sutra. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pet Feb 14, 2014 12:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E nek si rekla! Very Happy Pazi, niko ti ne moze od nas nista konkretno reci zbog mnogo stvari. Na primer, ja ne znam da li zelis biljni akvarijum ili ne. Koliko bi ti zelela da bde ubljen. Koje bi ribice drzala. Koje vrste biljaka. Mnogo je tu stvari.

Mogu ti reci da stavis 2 philips tornado od 12w, kao sto ja imam, pa onda da uzmes mikro i makro elemente od rf-a, hranlkjivu mozes i sama da pravis (to je moj sledeci poduhvat). Mogu ti reci i koje ribeda ubacis, koliko riba, koje bilje, gde, sta, kako. Mogu ti reci sve, kao i bilo ko od nas...ali ciji ce to akvarijum onda biti? Wink

Znaciistrazuj, razmisljaj planiraj. Gde zapne tu smo. Wink Jedan savet, bilje ne kupuj u radnjama. Mnogo kolega prodaje bilje i izacice te neuporedivo jeftinije. Wink

Znaci kazi sta planiras, zelis, pa da diskutujemo Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pet Feb 14, 2014 12:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Opetsmo istovremeno pisali. Very Happy Da obrazlozim pohvalu. Very Happy Nije isto kad neko kaze da je citao, nacini greske i ne planira,ili ne zna kako da ih resi, cak ne zna ni da ih je napravio i kad neko pravi greske, ili je jednostavno takva okolnost pa do "greski" dodje, ali seproblem resava.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pet Feb 14, 2014 12:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Smrdljivi telenor internet! Tek sad sam video da si na ocetku postovala vise od 3 puta za redom. Meni je poslednji post koji je otovren bio onaj gde su ti uginule neonkice i molika. 20w je ok, i za neko zahtevnije bilje ako ubacis koji kamen, panj i jos podloge. Wink Bilja ti tu mozes jos ihaaaaj da posadis. Very Happy Sad me podseti na mene pre 3 meseca. Very Happy Bio sam u tripu da nemam gde vise bilja da posadim, a sad pincetom zavlacim salzmanii izmedju panja i kamena. Very Happy Zbunam li zbunam. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tajchili
Akvarista



Registrovan: 16 Jan 2014
Poruke: 135
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Feb 14, 2014 1:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma nisam ni mislila da mi vi odradite aq, pa već imate svoje.... Smile Zato sam i napisala u prvom postu da ste sviVi ovde na nekin način babice. Smile
Kao što već rekoh, ničije mišljenje ne prihvatam kao jedno i jedino da bih ga se čvrsto držala, ma čije da je. već sam i neke prodavnice akvaristike u kraju eliminisala kao "ne ulazi" iz razloga, koliko porcija ribe želite, da li može kao prilog neki paketić granula i sl... Možda zvuči šaljivo, ali nije daleko od istine.
Aq planiram biljni, sa naglaskom! Smile Dobila sam u onom paketu neku plastićnu biljku i dala Sari za igranje. Plastika je ipak plastika (izvinjavam se svima koji je preferiraju kod sebe). Prvu turu bilja sam kupila od nekog lika koji se time bavi (ima biljne aq bez riba i bez dodatka co2), a drugu turu sam dobila na poklon (za oporavak) od gore pomenutog člana.
Od ribica mi se sviđaju neki barbusi, razbore i još po nešto (ne znam im još uvek svima imena)m ali znam da se ne uklapa sve sa ovim što ja imam, o broju i da ne govorimo, tako da ću malo da popričekam sa tim....
A bilje.... E to tek ništa nisam zapamtila. Loše mi je išao latinski u vrtiću. Smile I ove biljke koje sam kupovala imam na listu papira, pa sam samo prepisala ovde (kao nešto znam). Trenutno o biljkama mogu da sudim samo po izgledu.... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pet Feb 14, 2014 1:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Polako, pohvataces sveto vremenom. Wink Odlicno za pocetak. Wink Moj savet ako zelis biljni akvarijum je da se odlucis za jedno jato, i to ako zelis, manjih tibaJa konkretno imam microrazbore galaxy i prelepe su! Za ribe dna ti savetujem corydoras pygmaeus. Takodje je mala riba. Uzmi ih slobodno 7-8. Wink Otose ostavi, super su! Uzmes jos i sijamskog algara i zavrsila si posao sa ribama. Wink To ti je neki moj savet, a naravno, ti istrazuj, pa sta ti se svidi. Wink

Sto se bilja tice evo nekih predloga:

hedyotis salazmanii (prelepa biljka)
rotale
HM
bacope
hygrophila 'compact'
nymophila corymbosa 'compact'
Ludwigia repens
althernathera sp. mini

pogledas neke za tepih:
cuba
glossostigma elatinoides
mozes i staurogyne sp. repens, kao prelaz izmedju prednjeg i srednjeg plana
marsilea hirsuta

pa onda hydrocotile vercilata (ili kako se vec pise Very Happy) i dissecta (ona je prelepa).

Naravno, valisnerie, nane, echinodorusi, cripte, microsorumi,...

Ma ima vrsta bilja koliko ti dusa iste. Very Happy Sedi lepo i prelistavaj rf-ov sajt. Imas tamo tumacenjestikrea,pogledas to i onda gledasbiljkeredom. Gledas sta tisesvidja, kakvisu uslovi potrebni, itd.

Pogledaj malo teme o co2, o mikro i makro elementima (savetujem od rf-a, naravno, osim ako imas kinte za easy life Wink ).

I svaka cast za pozadinu, pravi izbor. Wink Fotoperiod max 8h i polako guraj. )
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Zapocinjem opet ciklus, treba mi pomo... Nebojsa92 Početak u akvaristici 2 Čet Maj 07, 2020 8:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka sledeci korak je .... ? carpforever Akvarijumi 87 Pon Jan 28, 2013 10:05 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License