Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 x puz :) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
riba1990
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2014
Poruke: 80
Lokacija: Surdulica

PorukaPoslao: Uto Mar 25, 2014 12:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ako moze pomoc oko indetifikacije puza. stovrili se sami u spoljnom filteru 2 komada jedan preziveo jedan pojele ribice odmah nakon ubacivanja. ako neko zna koji je ovo puz neka kaze da ostavljam u akvarijum ili da serviram poslasticu za ribice Smile
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Mar 25, 2014 12:47 am Snimi Poruku Nazad na vrh

n1kolaola
Akvarista



Registrovan: 03 Jul 2011
Poruke: 152
Lokacija: Petrovaradin

PorukaPoslao: Uto Mar 25, 2014 1:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

''Ramshorn puževi (Planorbis rebrum) je vrsta koja je među hobistima izbila na loš glas, sve ove negativne pojene ovaj puž je zaslužio možemo reći sa pravom.
Ramshorn puž je u tsanju da napravi neka od trajnih oštećenja na listovima biljaka posebno može da napravi štetu na biljkama prvog plana, hrani se hranom koja je namenjena za račiće i mnoge druge stvari koje mogu biti iritantne za hobistu.

Preterano hranjenje može da bude jedan od uzroka prekomernog naseljavanja ove vrste puževa. Jedna od najbitnijih odlika ovog puža a to je ujedno I glavni problem je što ovi puževi imaju jako veliku moć odnosno brzinu razmnožavanja. Ramshorn puževi se razmnožavaju iz jaja koja odrasli puž polaže na dekoraciju, lišće biljaka, staklo odnosno na gotovo sve površine koje su mu dostupne unutar akvarijuma. Samo fizičkim uklanjanjem matičnih legala ovih puževa nemoguće je uništit njihovu koloniju, na svako uništeno leglo možete biti ubeđeni da se nalazi još barem 5 legala koja nisu pronađena.

Na tržištu se u specijalizovanim radnjama mogu u prodaji naći hemiski preparati koji imaju ulogu uništavanja puževa mada upotrebom ovih preparata mogu se nehotično naneti štete za neke druge korisnije kolonije puževa ili se može naneti šteta drugim organizmima u akvarijumu.

Jedna od uspešnih metoda koja se koristi prilikom suzbijanja ovih puževa jeste da ih privučete na jedno mesto sa kojeg ih možete lako fizički ukloniti iz akvarijuma.
Na lako pristupačnom mestu postavite komad obarene šargarepe ili krastavca pre nego što ugasite svetlo, sutradan nakon paljenja svetla imaćet određenu količinu puževa koja će biti privučena.
Ukoliko je akvarijum veće zapremine možete postaviti na vise mesta ove komade obarene šargarepe ovaj process ponavljate onoliko puta dok se osetno ne smanji količina puževa u vašem akvarijumu.
Još jedna uspešna metoda u uništavanju kolonije puževa koji su nepoželjni u akvarijumu jeste i nabavka jednog od njihovih prirodnih neprijatelja a to su puževi Clea Helena.

Ramshorn puževi se mogu javiti u različitim koloritetima i to ponekad zna da zbuni hobiste po pitanju identifikacije ovih puževa.
''
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
riba1990
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2014
Poruke: 80
Lokacija: Surdulica

PorukaPoslao: Uto Mar 25, 2014 1:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

znaci da izbacim to iz akvarijuma?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
n1kolaola
Akvarista



Registrovan: 03 Jul 2011
Poruke: 152
Lokacija: Petrovaradin

PorukaPoslao: Uto Mar 25, 2014 1:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kada popilacija nije prevelika tj. ako je kontrolisana ovaj puz kao i svi ostali je veoma koristan, njegova jedina mana je sto se jako brzo razmnozava i tu dolazi do problema... ako kontrolises populaciju nemas brige
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
riba1990
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2014
Poruke: 80
Lokacija: Surdulica

PorukaPoslao: Uto Mar 25, 2014 1:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

n1kolaola ::
kada popilacija nije prevelika tj. ako je kontrolisana ovaj puz kao i svi ostali je veoma koristan, njegova jedina mana je sto se jako brzo razmnozava i tu dolazi do problema... ako kontrolises populaciju nemas brige


pa imam samo jednog trenutno, nzm kako se odrzava populacija citao sam da se pecaju sargarepom hvataju klopkama itd ali neznam kako suzbiti njihovo razmnozavanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Uto Mar 25, 2014 1:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

...jeste samo bi da dodam,ako planiras da drzis helene u nekom akvarijumu, zasebnom ili zajedno sa njima bices zahvalan sto se brzo razmnozavaju:) Posto Helene tamane sve SmileSmileSmile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
n1kolaola
Akvarista



Registrovan: 03 Jul 2011
Poruke: 152
Lokacija: Petrovaradin

PorukaPoslao: Uto Mar 25, 2014 1:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sednes ispred aq i hvatas jednog po jednog, proveren recept za suzbijanje populacije Very Happy nabavis Botie, ili kao sto sumi kaze helene, puzevi jedu alge i ostatke hrane koji se ne pojedu, korisni su samo se brzo razmnozavaju ako imaju dosta hrane, ja sam ih uvek kontrolisao i nikada problema nisam imao
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
riba1990
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2014
Poruke: 80
Lokacija: Surdulica

PorukaPoslao: Uto Mar 25, 2014 1:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ok hvala puno. ako se poveca populacija mada ne verujem posto imam samo jednog puza onda cu vaditi pecati sargarepom ako naletim na helenu kupicu i nju Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
riba1990
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2014
Poruke: 80
Lokacija: Surdulica

PorukaPoslao: Uto Mar 25, 2014 1:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

bitno mi je samo da ne jedu bilje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Apr 08, 2014 5:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikada nikakvih problema sa ramshorn puzevima nisam imao. Cak sam ih i namerno ubacivao u akvarijum.
Jeste lose ako se prenamnoze, ali to se izbegava tako sto se ne ubacuje previse hrane.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
milos.pavic
Akvarista



Registrovan: 20 Sep 2014
Poruke: 16
Lokacija: Beograd - Sremčica

PorukaPoslao: Ned Sep 21, 2014 12:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li je pametno da se ubaci Botia u akvarijum od 45l da potamani te puževe? Da li će pojesti biljke? Pored ovih imam i malezijske puževe, pa ne znam šta mi je pametno raditi..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vladimir95
Akvarista



Registrovan: 20 Jun 2012
Poruke: 334
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Ned Sep 21, 2014 1:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Botia je jako korisna riba tako da ce ujedno potamaniti i te puzice. Ja bih je ubacio a ti kako god zelis..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
milos.pavic
Akvarista



Registrovan: 20 Sep 2014
Poruke: 16
Lokacija: Beograd - Sremčica

PorukaPoslao: Ned Sep 21, 2014 1:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Problem mi je zbog maleziskih pužića, verovatno će pojesti i njih. Znam da nije tema za ribice ali da li Botia jede biljke?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Ned Sep 21, 2014 1:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije pametno za botiu.
Ubaci jednu helenu i ona će da izbalansira stanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
milos.pavic
Akvarista



Registrovan: 20 Sep 2014
Poruke: 16
Lokacija: Beograd - Sremčica

PorukaPoslao: Ned Sep 21, 2014 2:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Probaću da je nađem u obližnjoj prodavnici, pa da je kupim. Hvala na pomoći. Ako neko ima još neku ideju voljno ću je poslušati samo da se rešim ovih puževa koji ima u izobilju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License