Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Formiranje morskog akvarijuma - potrebni savjeti Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Zlatan




Registrovan: 30 Mar 2014
Poruke: 2

PorukaPoslao: Ned Mar 30, 2014 4:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima.

Novi sam na forumu ali sam relativno iskusan u akvaristici, slatkovodnoj naravno. Vec nekih desetak godina imam akvarijum od 250 litara i u njemu sam drzao dosta razlicitih stanovnika… Oduvijek sam zelio da se oprobam u morskoj akvaristici, to smatram nekim “sledecim nivoom” ada je ovaj hobi u pitanju, ali sam se uvijek razbijao od te ideje zbog konstantnih komentara da je slain akvarijum neuporedivo skuplji I tezi za odrzavanje od slatkovodnog. Prije par mjeseci doslo je do jedne manje nezgode u stanu, moj postojeci akvarijum je pukao,iI morao sam da ga rasformiram… Ribice sam poklonio. Odlucio sam da moj naredni akvarijum bude slani ali prethodno zelim da se dobro informisem i sklopim projekat u svojoj glavi. (iskreno, najvaznija mi je finansijska konstrukcija da bih organizovao stednju ☺ )

Citao sam dosta ali ponovo mi trebaju savjeti vas iskusnijih I nadam se da vam moja pitanja, iako pocetnicka, nece izgledati previse banalna , dosadna, i nadam se da cete iznaci vremena da me posavjetujete…

Dakle, odlucio sam se za F0WLR (ribice sa zivim kamenjem) akvarijum od nekih 800 litara, najvjerovatnijih dimenzija 250 cm l, 50 cm w, 60 cm h. Sto se ribica tice skoro sam sto posto odlucio da ubacim lionfish, snowflake eel i jos par vrsta koje su sa njima kompaktibilne …

Od vas su mi potrebni savjeti tehnicke, finansijske i prakticne prirode.
Interesuje me sta mi od opreme treba (znam koja je oprema generalno potrebna tipa sump, skimmer, povratna pumpa, cevi i bulkovi (bulk head), cirkulacione pumpe, rasveta…, ali me interesuje konkretno, vezano za akvarijum koji imam namjeru da formiram), njena cijena, i gdje da je kupim.

Interesuje me koliko ce me otprilike kostati sami akvarijum, mislim na njegovo lijepljenje, postoje li neke tehnikalije na koje bih posebno trebao obratiti paznju, tj. koje bih trebao naglasiti osobi koja mi bude lijepila akvarijum, i za kraj interesuje me koliko je tesko odrzavati jedan ovakav akvarijum…

To je to za sad… Imao bih jos par pitanja ali ne bih da “ispucam” svo vase strpljenje i volju za savjetovanjem u prvom postu. ☺

Hvala svima unaprijed.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Mar 30, 2014 4:12 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Coa'
Akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 29 Mar 2014
Poruke: 98
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Ned Mar 30, 2014 4:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

igoR_ReefrooM ::
Morska akvaristika nije nista komplikovanija od slatkovodne za nekog akvaristu koji je vec par godina proveo u slatkoj vodi. Sve se to bazira skoro na istim pravilima a to su:

- Filtracija vode: Bioloska, hemijska i mehanicka
- Rasveta
- Jedina stavka koja se razlikujje a to je SLANA VODA

Deli se na vise pravaca a spomenucu samo dva najzastupljenija
- Reef akvaristika: vezana za drzanje korala i reef safe riba
- Fish only sistem: samo ribe, nesto slicno kao ciklidni akv.

FILTRACIJA
Zavisno od pravca razlikuje se i filtracija vode, ima vise vrsta bioloskih filtracija kao sto su Berlin system, Jaubert, DSB, wet-dry... Pisacu o onoj koju ja koristim jer sam nju izucio
Moj sistem funkcionise na takozvanom Berlin sistemu

Berlin sistem je filtracija bazirana na

- Zivom kamenu: zivi kamen je jako porozan kamen koralnog porekla koji je pun bakterija i zivih organizama. On zamenjuje sve ono sto imamo u nasim pregradnim ili kanister filterima potrebno za biolosku filtraciju.

- Cirkulacionim pumpama: wavemaker ili stream pumpe rade kao fenovi koji samo duvaju vodu. Cirkulacione pumpe su potrebne u akvarijumu jer bakterije na kamenu imaju potrebu za stalnim dotokom vode bogate kiseonikom, i korali isto tako zahtevaju jak protok vode

- Protein skimeru: ubacuje vodu i vazduh jakim pumpama u sebe praveci penu i sve odpadne stvari putem pene izbacuje iz vode

Znaci nema nikakvih bio kugli, sundjera i slicnih stvari samo kamen! Moze tanak sloj vate da pokupi samo one krupne stvari koji sluzi za mehanicku filtraciju.

To je odprilike to sto je bitno za berlin sistem

RASVETA
Rasveta se isto razlikuje od toga kakav je akvarijum u pitanju (dali je koralni ili fish only)
- Korali zahtevaju puno svetla tako da i rasveta treba da bude jaka, opet sve zavisi koje vrste korala se drze. da li traze mnogo jako svetlo ili nesto slabije (Laicki gledano ide se od 1w po Litri zapremine akvarijuma pa na vise)
- Za ribe nije potrebno toliko jako svetlo

SLANA VODA
Voda je najzahtevnija stvar u morskoj akvaristici. Parametri vode su najbitniji za zdrav akvarijum.
U slatkovodnoj akvaristici se mere amonijak, nitriti, nitrati, kh, ph,po4 i mozda jos po nesto
U morskoj sve to plus salinitet, kalcijum, magnezijum i dosta nekih mikro elemenata koji za nas hobiste i nisu toliko bitni ( kalcijum i magnezijum nisu toliko bitni za fish only akvarijume)

Ja merim:
- salinitet pri zameni vode,
- nitrate 1 mesecno
- fosfate 1 mesecno
- ph merim na 3 meseca

- kalcijum
- kh redovno
- magnezijum

Sinteticka so bi po pravilu trebala da se mesa sa RO vodom i odprilike ide oko 3,3kg do 4kg na 100L RO vode
Zamena vode ne sme da bude u velikim kolicinama kao sto je to slucaj u slatkovodnoj akvaristici 50% i slicno jer moze da dodje do disbalansa, nego najvise 10% nedeljno za opterecene sisteme. Ja licno menjam oko 10%-15% na 20dana i parametri su mi stabilni.

........................................
Potrebne stvari za pocetak su:

-Akvarijum

-Testovi za vodu sto kvalitetniji (salifert ako je moguce i neki bolji): nitrat-No3, fosfat-Po4, Kh, Ph komplet oko 30e

-Salinomer: cena od 10-40e

-Zivi kamen: odprilike 10% od zapremine aq. cena od 5-12e polovan, 12-18e sveze uvezen

-Cirkulacione pumpe: (stream) potrebna jacina cirkulacije je preko 30x zapremine aq. cena 30-100e polovne, 40-250e nove po komadu, cena zavisi od jacine pumpe i proizvodjaca

-Skimmer: obicno treba da bude bar duplo jaci od zapremine aq. cena od 50-500e polovan, 100-1500e nov, cena isto zavisi od jacine, ovi najskuplji guraju zapremine i po 2000-3000l

-Sinteticka so: 3,3-4,0kg ide na 100l vode, cena od 3-4.5eura/kg

Ako se pravi veci akvarijum onda treba i:

-Sump (donji akvarijum)
-Bulkovi (Bulk head): cena od 3-20eura/kom, treba nam 2-3kom
-Plasticne cevi i ventili: cena 3m cevi oko 5e ventili oko 5eura/kom
-Povratna pumpa: 4x jaca od zapremine cena od 10-100e

Onda pauza od najmanje tri meseca dok se akvarijum ciklira...

-Rasveta: najmanje (glupo gledano) 1w po litri, cena od 50 pa do...

-Testovi: kalcijum-Ca, magnezijum-Mg, cena oko 25e komplet

Ostalo po zelji i mogucnostima

.........................................
Za akvarijum od 100 litara potrebno je najminimalnije za pocetak:

-testovi: 30e

-salinomer: 20e

-zivi kamen 8-10kg: od 60-100e polovan

-cirkulaciona pumpa 3000l/h: 30-50e polovna

-skimer deklarisan od 200-400l: 50-100e polovan

-so 5kg: 15-20e

-rasveta 4x24w: 50e DIY

-370 eura u najgorem slucaju i to naravno zavisi od snalazljivosti i veza po inostranstvu a dosta toga moze i ovde da se nadje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zlatan




Registrovan: 30 Mar 2014
Poruke: 2

PorukaPoslao: Pon Mar 31, 2014 2:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znaci do 2500 e bez riba... Ako neko ima strapljenja zamolio bih ga da mi konkretno napise koja oprema je optimalna za akvarijum dimenzija koje sam opisao i njihovu cijenu. Mislim na tip/klasu... Vama koji ste vec ogrezli u ovome je to minut posla, meni koji bi morao ozbiljnim istrazivanjem da se pozabavim bas i nije... Smile

Hvala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
igoRR
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2011
Poruke: 215
Lokacija: Kalemegdan

PorukaPoslao: Pon Mar 31, 2014 4:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Oo Zlatane tebe svuda ima Smile

Kao sto sam ti vec rekao u tvojoj prici za fishonly Morski Akvarijum skimer igra glavnu ulogu ker neces imati korale da prave balans i bez 500e za toliki akvarijum nemoj da racunas
Moja preporuka bi bila ATI 250is najbolji odnos cene i performansi a ako ti je buzet veci onda bih isao na royalexlusiv (vertex ili bubble king) isto 250 ali ispod 1400e ne mozes da ga nadjes ili neka sredina ATB

Svetlo ce te izaci jeftino jer za ribe je dovoljna i jedna neonka
Kamen 80kg oko 1000e zivi ili 500e suvi (suvi kamen mora da se tretira prvo u slatkoj vodi jedno mesec dana kako bi se izbacili svi nutrijenti koje je nakupio prilikom susenja)
Stream pumpe komplet oko 200e za toliki akvarijum

I to ti je to

Za izradu akvarijuma ne mogu ovako napamet da ti kazem to bih trebao da sednem da sracunam u zavisnosti koji model akvarijuma zelis, vrstu stakla, vrstu prelivnog sistema, velicine sumpa i jos par nekih stvari
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Pon Mar 31, 2014 11:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve ti je Igor lepo rekao, i ja se apsolutno slazem da bi valjalo pre svega prvo uloziti u kvalitetnu izradu ovakvog akvarijumskog sistema (sump, preliv...itd). To je nesto sto kasnije mozes puniti opremom kako budes zeleo. Skimmer bi valjalo da bude ne samo jak, vec i kvalitetan jer pretpostavljam da ces se odluciti za zaista velike ribe kasnije na ovoj duzini akvarijuma. Svakako bi bilo najbolje da svratis u ReefrooM i vidis uzivo kako izgeda tamo FOWLR od tri metra, kao i kako je resena filtracija.
Po tom uzoru se meni trenutno pravi 400L, jer sam se odusevio kako taj akvarijum izgleda uzivo. To nije akvarijum, to je more! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potrebni barski i malezijski puzevi Veverac Tražnja 0 Ned Jan 22, 2023 12:37 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ubiljenost akvarijuma Rooster Biljke 11 Sre Jan 04, 2023 7:55 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License