Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Mikrogeophagus ramirezi Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Čet Okt 29, 2009 2:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mikrogeophagus ramirezi
Ramirez

Image

Minimalna veličina akvarijuma: 60l
Održavanje: Teško
Temperament: Miroljubive
Temperatura: 23-30 C
pH vrednost: 5.0 - 7.0
Tvrdoća: 0.0 - 12.0 dGH
Max.veličina: 8-10 cm
Ishrana: Svaštojedi
Poreklo: Južna Amerika
Familija: Cichlidae (Ciklidi-Grgečići)
Mrest: Ikrašica


Osobine:

Spadaju u patuljaste ciklide pa su stoga miroljubive ribe. Mogu se čuvati sa drugim miroljubivim ribicama, ali se mužjaci ramireza međusobno ne podnose. Kao i svaki patuljasti ciklid, vole dobro ubiljen akvarijum. Spadaju u jedne od najosetljivijih akvarijumskih ribica, pa je stoga njihova nega teška. Osetljivi su na razne bakterije i bolesti, pa je zato neophodno održavati vrhunsku negu vode u akvarijumu. Najbolje se osećaju u mekoj vodi i tada odbijaju prelepe boje i češće se mreste. Postoje i "domaći" ciklidi koji su naviknuti na tvrđu vodu i čija je nega jednostavnija, ali nikada neće imati izražene boje kao kada se čuvaju u omekšanoj vodi. Zanimljivog su ponašanja i spadaju u tzv. karakterne ribe.

[youtube:2138a0d113]http://www.youtube.com/v/NAsEUYUAKWk[/youtube:2138a0d113]

[youtube:2138a0d113]http://www.youtube.com/v/-49-uzerdLE[/youtube:2138a0d113]

[youtube:2138a0d113]http://www.youtube.com/v/6wzvX4DjoW0[/youtube:2138a0d113]

Ramirezi u prirodnom staništu
[youtube:2138a0d113]http://www.youtube.com/v/LpGyXBNpERw[/youtube:2138a0d113]


Mrest:

Polovi se mogu najbolje razlikovati tek kod odraslih primeraka. Mužjaci imaju veću leđnu peraju i dublje čelo dok ženka ima manju leđnu peraju, nešto je manja i ima ružičast trbuh. Za mrest se ramirezi najbolje pripremaju raznovrsnom ishranom, uključujući i živu hranu. Kada ženkin stomak postane izrazito ružičast ona je spremna za mrest i mužjak će početi sa "udvaranjem". Par će početi da čisti prostor gde žele da ženka položi ikru. Par će po polaganju ikre kružiti oko nje čime će joj obezbediti ventilaciju. Dobri su roditelji, tako da će pažljivo čuvati svoju ikru. Ako nisu odvojeni u zaseban akvarijum i pod stalnim su pristiskom može se desiti da pojedu ikru. Takođe, nekada mužjak može da ubije ženku kako bi zaštitio ikru. U tom slučaju treba na vreme reagovati i odvojiti ženku. Inkubacija ikre traje 48 sati, a mlađ propliva za 4-6 dana. Matični par je za 1-2 nedelje već spreman za sledeći mrest.

[youtube:2138a0d113]http://www.youtube.com/v/XKQG056PLwk[/youtube:2138a0d113]

[youtube:2138a0d113]http://www.youtube.com/v/dXRUmPJ-obI[/youtube:2138a0d113]

[youtube:2138a0d113]http://www.youtube.com/v/VZdiQ0uhtxA[/youtube:2138a0d113]


Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Okt 29, 2009 2:16 am Snimi Poruku Nazad na vrh

No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Čet Okt 29, 2009 8:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko komada ikre odrasla zenka polozi ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Čet Okt 29, 2009 2:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Negde procitah da zenka moze da izbaci do 500 jajasca, ne znam koliko je tacan podatak.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Sub Okt 31, 2009 7:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo mog malog ramireza. Ako se ne varam u pitanju je muzjak.

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Kum 1229
Akvarista



Registrovan: 16 Okt 2009
Poruke: 72
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Uto Nov 03, 2009 3:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedino bi dodao da ne mogu da porastu veci od 5cm,i da im voda od 0 gh nikako ne moze odgovarati tako da je optimalno od 4-12 gh (tvrdoca)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kum 1229
Akvarista



Registrovan: 16 Okt 2009
Poruke: 72
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Uto Nov 03, 2009 3:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

evo mojih ramova...

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kum 1229
Akvarista



Registrovan: 16 Okt 2009
Poruke: 72
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Uto Nov 03, 2009 3:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

na prvoj je muzjak ana drugoj zenka,inace posedujem ukupno 4 ramireza od toga je samo jedan muzjak i taj odnos 3 prema 1 je idealan za njih,kod mene se mreste svakih 10 dana ali zbog vode koja mi je 11 gh nije dovoljno meka da bi se izlegli malci treba im max 7-8gh...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sale
Akvarista



Registrovan: 19 Maj 2010
Poruke: 165
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Sep 14, 2010 5:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A jel jedu biljke?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nigros
Akvarista



Registrovan: 28 Feb 2010
Poruke: 1214
Lokacija: Novi Sad/Indjija

PorukaPoslao: Uto Sep 14, 2010 6:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ramirezi ne diraju bilje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Nov 14, 2010 12:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i ja da se pohvalim svojim ljubimcima, paru Ramireza .


Zenka ...


Image


Muzjak ...


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada
Akvarista



Registrovan: 01 Maj 2010
Poruke: 164
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Nov 14, 2010 7:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako im se krece cena ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Nov 14, 2010 11:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zavisi ko prodaje , cena varira od 100 do 250 din a za maticni par i vise .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Weseli
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2010
Poruke: 244
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Nov 14, 2010 11:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

oko 200din
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kratos
Akvarista



Registrovan: 05 Okt 2010
Poruke: 243
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pon Nov 15, 2010 1:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li mogu da se cuvaju sa ribicama koje imaju veca peraja (npr. Borac, ...) i manjim ribicama (npr. neonke, ...) ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Pon Nov 15, 2010 12:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod mene vec oko pola godine (od kada sam ih kupio) stanuju sa 18 neonki i muzjakom borca, to su jako miroljubive ribe i ne diraju nikog sem sto se medjusobno 2 muzjaka ponekad pobiju/pojure ali nista ozbiljno jer svako ima svoj deo akvarijuma. Omiljene su mi ribe i zato cu uskoro poceti samo zbog njih da im kupujem destilovanu vodu koju cu mesati sa ovom iz cesme kako bi im bilo prijatnije. Najzanimljivije mi je to sto svih 5 ramija kojih imam, kada sadim neko novo bilje ili secem pelcere, oni prilaze ruci, plivaju mi izmedju prstiju pa moram bukvalno da ih teram da mogu da zasadim biljku ali oni opet dodju i blenu. <3 Mogao bih da snimim to jednom pa da podelim sa vama... Smile
Inace, kod mene su ove ribe da kazem "zute" kao ove kod nikoura, a kada sam bio kod Saleta, primetio sam da su njegovi ramiji nekako crveni, tj tamno narandzasti, ne znam da li je to bilo zbog rasvete ili im boje tako variraju...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Ramirezi za kozice ili biljke Salvatoree Razmena 0 Ned Apr 11, 2021 6:23 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka RAMOVI ;) Microgeophagus ramirezi cvijo Američki ciklidi 4 Čet Maj 30, 2019 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kakadu apistograme i ramirezi? Slepi_Putnik Američki ciklidi 14 Sub Apr 13, 2019 7:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka microgeophagus ramirezi djole-80 Arhiva Malih Oglasa 1 Sub Jun 10, 2017 9:29 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ramirezi Dare021 Arhiva Malih Oglasa 0 Sub Feb 11, 2017 7:03 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License