Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Led rasveta Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Apr 20, 2014 12:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sobzirom sta sam sve procitao u proteklih par sati ... pitacu jednostavno.
Da li vrede? Da li mogu za low budget postavku? Ma , pisite sta zelite, objasnjavajte a kasnije cu da definisem pitanje Smile

e-bay

Image

-9V-12V
-900mA
-10W High Power LED 900LM Bulb 10W
-Cool Warm White 20000K Lamp Light
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Apr 20, 2014 12:37 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Ned Apr 20, 2014 9:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako planiram jedan manji morski akvarijum, intenzivno se raspitujem i proučavam rasvetu koja je od skupljih stavki u morskoj, meni su preporučili royal blue uz bele pa sve povezano preko dimera, napajanje od kompjutera i to je to, mada mišljenja su podeljena što mi samo pravi veću konfuziju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Apr 20, 2014 11:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod nas je sve to nekako novo. Trziste je prazno odnosno ponuda nikakva pa se malo o svemu tome i zna, a i oni koji znaju su retki.
Neonska rasveta i MH su jos uvek zastupljene zbog dostupnosti samih delova . Iskreno, mnogo bi mi olaksalo kada bih ugradio MH rasvetu ali imam problem sa temperaturom pa svako naknadno podizanje temperature je rizicno. Neonsko osvetljenje je jos naj dostupnije ali ... Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Apr 20, 2014 1:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa ako aq. nije biljni onda mozes da eksperimentises. Npr, ako ti je za "afrikance" samo da ubodes neki spektar koji lepo osvetljava.
Ja hocu nesto drugo da kazem, ako povezujete "ledove", nema potrebe da koristite racunarske napajacke jedinice. U bolje opremljenim radnjama, mogu da se kupe ispravljaci koji su namenjeni za to, i napajaju nekoliko "linija".
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Ned Apr 20, 2014 1:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gledao sam na youtube kanalu The king of DIY kako pravi led rasvetu, piše da za reef treba 70 w po square foot (ako dobro računam to je oko 0,093 m2). Na tom snimku on koristi cree led.
Nisam pametan za tim diodama. Znam da moraš da koristiš neki hladnjak i termo pastu obavezno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Apr 20, 2014 1:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice vecine afrikanaca mislim da ladno moze osvetljenje da se iskombinuje iz trenutne ponude led traka. Naime, ima u ponudi led trake tipa 5050 sa Kelvinazom od 5000 do 10 000 . Takodje, u ovom slucaju W/L nije merodavna mera. Pored ovih 5050 mogu da prodju i 3528. Kod biljnih akvarijuma ... e tu je malo diskutabilno. Kod nas nije toliko zastupljena upotreba Led rasveta dok se u svetu polako akvaristi okrecu ka ovom tipu.
Kod morskih akvarijuma pogotovo u Americi, a polako i u Evropi, akvaristi sve vise primenjuju ovaj tip rasvete. Prvestveno ... ma zbog svega i svacega.
Napajanje ... moze da se iskombinuje od svega i svacega. Toliko ima uredjaja kiji koriste iste vrednosti struje da samo treba malo istraziti. Naravno, slazem se da vecina treba da se pridrzava ponude proizvodjaca ( pogotovo sto se radi o struji ).

Evo nesto zanimljivog :


Link


Edit :
I jos neceg zanimljivog :


Link


Poslednji izmenio nikouro dana Ned Apr 20, 2014 2:01 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Ned Apr 20, 2014 2:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Može i fabričko ili cree XT-E, samo je Nikouro pominjao low budget varijantu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Apr 21, 2014 12:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa vecina koji bi da se upuste u slane vode krece sa Low. Kasnije, posto se stekne neko iskustvo, krecu i ozbiljne price.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Pon Apr 21, 2014 1:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma da, komotno se krece sa T5 pa posle par godina se skupe pare za LED.
E sad, nije samo stvar u parama, nego je bitno da svako dobro nauci na svom primeru sta mu korali zahtevaju, kako bi znao kako da koncipira LED kasnije.
To se radi ovako recimo:

- Uzmete T5 rasvetu i poredjate korale po kamenu znajuci svetlosnu zahtevnost korala, i tako koncipirate koji vam idu na dno akvarijuma, koji na sredinu a koji na sam vrh po zahtevnosti od osvetljenja.

- Kako vam se korali mnoze, onda ih podelite pa probate da podignete neke koji su nize, na vrh kamena i pratite kako se ponasaju. Ako im prija i brze rastu/imaju jace boje, vec imate ideju o tom koralu pod vasim osvetljenjem.
Takodje ako je nekome isuvise jako osvetljenje, spustite ga dole.

- Ovako se igrate nekih godinu dana i naucite tacno sta kom koralu prija. Kada predjete recimo na LED ako se za to odlucite, onda ste sigurni sta zahteva koliko svetla konkretno, a da ne sprezite korale.

Naravno postoji PAR metar koji meri koliciju svetla i koji vam pomaze da odmah u startu znate kojim koralima sta prija, ali neki ljudi idalje koriste T5 rasvetu, i nece je ni menjati jer zaista sjajno odradjuje posao.

Ja sam recimo poceo sa T8 neonkama, jer sam iskoristio postojecu T8 konzolu koju sam imao, i tako krenuo sa osnovnim koralima. Tek nakon 6 meseci sam se prebacio na T5, kako bih video koji je uticaj jace rasvete na tim istim vrstama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Pon Apr 21, 2014 1:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dajte konkretno dimenzije koje planirate, pa vam mogu konkretno i reci koji korali bi mogli sa kojim osvetljenjem da idu tu. Imajuci u vidu da pricamo o Low Budget varijanti, samo sa zivim kamenom, cirkulacionom pumpom i grejacem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Pon Apr 21, 2014 8:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Petre ovog spreman za morski http://www.boyuaquarium.com/en.....icleID=343
da li da ostanem na ovoj rasveti, s tim što bih morao da kupim nove sijalice koje su oko 30-40 e , ili da uzimam neki Led koji bih sam sklapao i ispao možda jeftinije, za T5 nema mesta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Pon Apr 21, 2014 8:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo slike kako izgleda
Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
filter
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2012
Poruke: 190
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Apr 21, 2014 9:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Joj ja sam sa led rasvetom razbijao glavu 2 meseca. Iz mog iskustva, ovako gledam. Ovo je u fazi eksperimentisanja, sa kim god sam se savetovao nije 100 % siguran. Za led rasvetu koja bi bila pogodna za biljni akvarijum treba kinte. A kao sto rekoh, treba eksperimentisati. Pa da bi dosao do kvalitetne rasveta treba kupiti veci broj dioda, razlicititog spektra, pa probati u jednoj varijanti. Onda mozda ne uspe, pa i biljke malo propadnu. Pa probati u drugoj varijanti, pa citati, treziti... Nemam ja za sad zivaca za to Smile. Jedini razlog zbog kojeg bih presao na led je zbog manjeg grejanja. A grejanje mogu koliko toliko da iskontrolisem kulerima. Kad budem video ovde da je neko dosao do nekog uspesnog resenja, eto mene opet u ovoj prici. Za sad neonke pa neka prze Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
_Petar_
Akvarista



Registrovan: 31 Dec 2012
Poruke: 715
Lokacija: Beograd (Vozdovac)

PorukaPoslao: Pon Apr 21, 2014 9:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao sto vidis ovaj akvarijum i jeste predvidjen za more. Smile
Ne bih ja menjao ovu rasvetu, sem ako neces da menjas sijalice koje su stare pa da dobijes na jacini svakako.
Dimenzije su ti odlicne, i ja bih koristio vec ugradjenu rasvetu (ovu ili nove sijalice), filtraciju bih skroz izbacio jer ne bih ni sundjer ostavio.
Ubacio bih pumpu koja vrti vodu 20-30 litraza za sat, i naravno 5kg zivog kamena.
To ti je to za pocetak, i kad se cikliranje zavrsi (mesec-dva), kreces sa koralima i ribama. Smile

Ovde mozes da stavis dva klovna, kozicu, i jos mozda samo jednu jako malu ribu iz porodice Goby-a.
Zvuci malo, ali veruj mi da je itekako dovoljno da budes zainteresovan svaki dan. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
filter
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2012
Poruke: 190
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Apr 21, 2014 9:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nzivkovic znam coveka koji izradjuje led rasvetu za morske akvarijume. Pa ako hoces gotovu rasvetu pisi na pp. A koliko vidim tvoj akvarijum je manji, pa te nece nesto skupo izaci. Nadam se da ovo nece ispasti kao oglas, samo hocu da pomognem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka LED rasveta Japonikus Tražnja 0 Uto Apr 12, 2022 2:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta Stefanbgd Tražnja 0 Uto Jun 01, 2021 11:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY led rasveta za morski. xxxvelja Uradi Sam (DIY) 12 Uto Mar 16, 2021 2:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Diy Led rasveta Malina Rasveta 3 Sre Nov 18, 2020 3:11 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License