Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Da li mi je zlatna ribica bolesna? MOLIM POMOĆ! Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
MoLana
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 22 Apr 2014
Poruke: 6

PorukaPoslao: Uto Apr 22, 2014 11:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dragi svi,

Moram da objasnim situaciju koja je malo složenija. Čuvam drugaricin stan već dva meseca i u stanu akvarijum od oko 20 litara u kome su (bile) 2 ribice - jedna je zlatna a druga mala crna (mislim da je čistač u pitanju, stalno je njuškao nešto oko dna akvarijuma).
Ne znam koliko su ribice stare, a pošto mi drugarica nije stalno dostupna ne mogu da je pitam, moja procena je više od godinu dana.
Akvarijum je pre nego što sam ja došla u stan slabo održavan. Ona mi je rekla da ne menja vodu, već samo dosipa i da povremeno čisti filter i dosipa odstajalu vodu kada ispari stara. Hrani ih jednom dnevno. U neznanju i ja sam tako radila.
Nakon mesec dana voda se jako zamutila, a po zidovima akvarijuma se pojavio zeleni talog. Ribice sam prebacila u manju posudu sa odstajalom vodom, akvarijum sam očistila, kamenčiće iskuvala i isprala i sipala vodu. Uključila sam filter koji je čudno (slabo) radio i nakon što je voda odstajala dva dana u njega sam vratila ribice.
Posle otprilike tri nedelje voda se zamutila a na zidovima se ponovo pojavio zeleni talog.
Tada mi je uginula crna ribica (čistač). Zlatna je preživela.
Odmah sam je prebacila u odvojenu posudu. Tada sam primetila da ribica ima sluzavi konac koji je prati i da se repić malčice raspao. Izmet joj je bio normalan (rekla bih, iste boje kao i hrana) i bila je živahna.
Akvarijum sam ponovo očistila. Ovoga puta sam bolje očistila i filter, i zamenila sunđer. Kupila sam joj novu hranu (Goldfish PRO) i još jednu plastičnu biljku (sada ima ukupno dve). U akvarijum sam sipala odstajalu, čistu vodu i vratila ribicu u njega.
Po povratku u akvarijum primetila sam da ribica ponekad boravi na dnu, i da ponekad snažno otvara usta (da li je to radila ranije nisam sigurna, nisam baš toliko obraćala pažnju kao sada). Nakon 24 sata primetila sam nekoliko crnih tačkica na repu. Čini mi se da ima i jednu crnu tačku ispod oka (doduše ta je mogla biti tu i ranije, ne sećam se, ove na repu sigurno nisu). Kada ne sedi na dnu veoma je živahna i lepo jede.
Čitala sam o trovanju amonijakom, ali nije jasno kako je to moguće kada joj je voda sada čista. Čitala sam i u problemima sa probavom, pa sutra planiram da joj dam grašak. U pet shopu prodavačica mi je rekla da ne stavljam nikakve hemikalije niti lekove u novu vodu. Filter sada lepo radi, mada možda i prejako, primetila sam na početku da joj zadaje probleme sa plivanjem, pa sam ga pomerima malo na gore.
Svesna sam da zlatnoj ribici treba više prostora, ali trenutno ne mogu da je prebacujem u drugi akvarijum, pošto nije moja, niti imam sredstava za njega.
Imate li neki savet? Šta bi moglo da bude u pitanju?
Molim vas pomozite, baš bih volela da mi ribica preživi... Da naglasim da nemam pojma kako se testira voda, kako se diže temperatura? Ne znam kako da proverim da li su joj upaljene škrge... Postoji li mogućnost da se samo radi o normalnoj pigmentaciji, ili da je „pokupila” bolest dok je bila u prljavom akvarijumu i da bi sad mogla da se oporavi? HVALA!

Image

Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Apr 22, 2014 11:50 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Sre Apr 23, 2014 12:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovako posledica svega sto se desilo nadam se da si i ti svesna je losa higijena i odrzavanje akvarijuma . Neredovno menjanje vode, nagomilavanje izmeta , losa filtracija usledilo je tesko stanje u akvarijumu. Pitanje koliko je dobro i opran, bez lose namere da sugerisem. Akvarijum ne prati deterdzentom, vec sircetnom kiselinom , limunom, hipermanganom. Predlog> izvadi ribicu u neku kantu sa vodom, ubaci rasprisivac u ukljci pumpu. Za to vreme , povadi podlogu, dobro je iskuvaj oberi u sto vise voda , vrucu , na kraju hladnu. Operi dobro iznutra akvarijum, vrati podlogu, sipaj vodu , ukljuci filtraciju i polako vrati ribicu u akvarijum pa sta joj bog da. Japanke su hladnovodne podnose i niske temperature. Sta jos reci , osim sa sreom. Dobra i redovna zamena vode, sifoniranje podloge, i dobra filtracija su preduslovi za opstanak tvoje ribice, srecno , i nadam se da sam ti pomogao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MoLana
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 22 Apr 2014
Poruke: 6

PorukaPoslao: Sre Apr 23, 2014 12:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala mnogo. Svaki savet mi je od velike pomoći! Uradiću sve tako. Akvarijum sam prala vez ikakvih hemijskih sredstava, samo vodom. Kamenčiće sam više puta ispirala dok voda nije postata čista.
Imam još dva pitanja: Da li će za nju biti previše stresno ako je odmah sada izvadim napolje da sve to ponovo uradim, ili to nema nikakve veze? I da li je ovaj filter na slici dole (nadam se da se dobro vidi) dobar za ovaj akvarijum?
Svesna sam da su ribice živele u lošim uslovima... Ja lično nisam znala ništa o njima kada sam ih preuzela pa sam slepo slušala savete vlasnice, ipak su njene... Jasno mi je i da je akvarijum i premali i da je njima potrebno mnogo više nege od onoga što ljudi misle, ali trenutno su mi, zbog situacije, mogućnosti ograničene.
Evo slike filtera. I hvala još jednom Smile
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Sre Apr 23, 2014 12:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema na cemu. Koliko vidim , filter ce biti zadovoljavajuci , mozda ces ga cesce cistiti i vaditi napolje. Odlij malo vode iz akvarijuma kad menjas vodu i sundjer materijal iz filtera operi u toj izvadjenoj vodi i vrati nazad u filter sundjer. Dolij vodu.
P a zavisi sad koliko je ribica izmucena i da li ce izdrzati jos jednu ,,torturu,, vadjenja. Vredi pokusati. Bitno je da se stvore potpuno odgovarajuci uslovi u akvarijumu sto se tice vode. AKo i ribica ne prezivi kupices drugu ili cemo nekoga zamoliti za neki poklon od clanova sa foruma, ps.iako je to zabranjeno . Probaj, vredi pokusati. S obzirom da si ti slusala savete i radila po svojoj savesti a da si pocetnik, dosta dobro se snalazis u svemu tome, cak sta vise i vise od obicnih pocetnika, srecno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MoLana
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 22 Apr 2014
Poruke: 6

PorukaPoslao: Sre Apr 23, 2014 12:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Još jedna slika: Ovako izgleda kada se „nabije” na dno... Koliko sam uspela da je pratim (po ceo dan radim, sa njom sam samo par sati uveče) sedi tako po 10 - ak minuta ili manje, onda ponovo nastavi da pliva normalno...
Hvala svima na pomoći!
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Sre Apr 23, 2014 12:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dosta kilavo deluje na slici, nadam se da ce se oporaviti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MoLana
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 22 Apr 2014
Poruke: 6

PorukaPoslao: Sre Apr 23, 2014 12:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala mnogo! Uradiću sve tako, pa se nadam najboljem Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MoLana
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 22 Apr 2014
Poruke: 6

PorukaPoslao: Čet Apr 24, 2014 10:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ćao, samo da se javim - uradila sam sve kako mi je rečeno, ribica je i dalje živa:) Čini mi se i da je malo veselija, tj. manje bleji na dnu a više se kreće... Jedino što gricka kamenčiće (hranim je redovno, doduše ova dva dana je jela grašak Smile i što i dalje ima crne tačke po repnom peraju...
Ima li nade?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Čet Apr 24, 2014 11:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa bas lepo, odnosno super! Ako je zivnula ima nade, nemoj samo da je prehranjujes, ona jede bukvalno koliko joj se da.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MoLana
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 22 Apr 2014
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pet Apr 25, 2014 10:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala! Danas sam je vratila na normalnu hranu, dajem joj par listića ujutru. Skroz je živahna preko dana, danas je nabila neku kamenčinu u usta pa nije mogla da je ispljune, onda sam joj ja panično kuckala po staklu misleći da će da se udavi Smile na kraju je pljunula:)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pet Apr 25, 2014 10:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Super, bas mi je drago , neka je sa srecom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nkol
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Jan 2016
Poruke: 7

PorukaPoslao: Sub Jan 30, 2016 12:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imama akvarijum od 50l u njemu zive dva cistaca i pet japanki koje su kod nas oko 3, 4 godine. akvarijum nema grejac, nedavno smo kupili novi filter Atman HF-0600, fre toga smo imali poseban akvarijum sa prelivnim cevima aktivnim ugljem... ali su prelivne cevi bile ocajne i filter vise nije radio posao. Podloga je samo krupno kamenje koje ne prekriva celo dno, vec mozda polovinu a ostalo je staklo. Jendna ribica vec jako dugo boluje, oko 2 meseca i nikako ne uspevamo da joj pomognemo. Vecinu vremena provodi na dnu, nekad izvrnuta na ledjima a nekad ne. Normalno jede i moze da pliva, ali je znatno smrsala. Stavljaali smo metil plavo, zatim sera baktopur direct kupili easz life conditioner-tonic-prophylactic ali nista ne pomaze. Jako mi je zao da je gledam takvu, deluje kao da boluje od teskog oblika depresije
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa ponasanjem ribica Milivoje Lampa Bolest 11 Pet Jan 27, 2023 12:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Gde ima da se kupi ranchu ribica? Weiss Baza Riba 0 Pon Jan 02, 2023 12:17 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Praćenje od početka uz pomoć tropica ... sallediznilend Početak u akvaristici 0 Pon Feb 14, 2022 8:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Molim za pomoc identifikacije parazita Ikan1 Bolest 9 Sre Jan 12, 2022 1:59 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License