Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Trokomorni filter Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Dugi
Akvarista



Registrovan: 13 Jun 2013
Poruke: 31
Lokacija: Novi Pazar

PorukaPoslao: Čet Apr 24, 2014 3:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav. Imam akvarijum od oko 80tak litara koji u sebi ima ugradjen trokomorni filter, ali ja ne umem da ga iskoristim jer neam iskustva. Eh, sam nedavno kupio neku potapajucu atman pumpu i sad bi voleo da vas pitam da li ja nju mogu da iskoristim i iskombinujem nesto sa ovim filterom.. Evo napravio sam par slika pa mi vi recite da li mogu nesto da uradim.. U slucaju da ne moze da se iskoristi predlozite mi sta da kupim i da osposobim ovaj filter jer vidim da se gupi stekaju po coskoviam gde ne udara ovaj pritisak iz potapajuce... Hvala vam unapred

filter
Image

pumpa
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Apr 24, 2014 3:14 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Djopa
Akvarista



Registrovan: 26 Dec 2013
Poruke: 113
Lokacija: Vracar, Beograd

PorukaPoslao: Čet Apr 24, 2014 8:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

IZa pocetak idi u prvu poljoprivrednu apoteku i kupi silikonsko crevo malo manjeg precnika nego taj izlaz na pumpi. Zatim kraj creva stavi u vrelu vodu i kad se ono opusti uglavi ga na izlaz na pumpi, zatim skini filter medije sa te potopne pumpe, ili to uradi odmah i medije stavi u srednju komoru. Nisam bas siguran gde ti je zazor, tj onaj razmak kuda ulazi voda, ali bih po prvoj slici rekao da je komora desno taloznik. Znaci pokupuj jos filter medija. Sundjer i vatu za pocetak obavezno, to nije ni skupo. Pozeljno je i valjcice ali to ces videti vremenom, i onda motornu glavu u levu komoru i neka ti crevo vodi nazad u akvarijum. Fiksiraj to, ubaci grejac u filter i uzivaj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
crvić
Akvarista



Registrovan: 14 Dec 2013
Poruke: 133
Lokacija: Inđija

PorukaPoslao: Čet Apr 24, 2014 11:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Rekao bih da je 1200l/h previše za 80l. Ja na 84l imam Atman F102, 500l/h, ali nije u trokomornom filteru, nego je potapajući filter. I malo prejako tuče, tj pojačava cirkulaciju po akvarijumu. Vidi možda da uzmeš slabiju pumpu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Apr 24, 2014 12:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pored tog detalja ( izlazna jacina mlaza vode ) , jace pumpe nisu korisne i zbog bioloske filtracije. Naime, ako je protok vode kroz filter material brz. bakterije nece imati kad da obrade bioloski otpad.Sa druge strane ako je cirkulacija vode losa, nedovoljna ili jaca , u tom slucaju ostaju uskracene za mikro i makro elemente pri hranjenju sto ce automatski da iskoriste alge za napredak. Zato je tesko uspostavljanje bioloske ravnoteze .
Na pocetku je pozeljno da se igrate sa ovim detaljima kako biste dosli do odredjenih rezultata. Vecina potopnih pumpi ima regulaciju protoka, a za cirkulaciju vode imate raznorazne proverene ideje ( firmirane ili uradi sam ).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Apr 24, 2014 1:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo zameni tu pumpu za neku od 200 do 400 litara/h (meni je 600 lit/h na čistih 200 litara vode) i te ćeš jedva da smanjiš koliko treba.
Komora desno, tu je zazor i tu uvlači vodu, ujedno i taložnik i u nju ide samo grejač.
U sredini ređaš filter materijal, npr. od dole sunđer, pa keramika/bio kugle, pa sunđer, pa opet sunđer koliko god imaš mesta i na vrhu perlon vatu koju baciš kad se isprlja i zameniš novom. Postaviš takođe jedan sunđer uspravno (da ide i iznad vode) na tu pregradu imeđu ove dve navedene komore koji znatno smanjuje prljanje filter materijala.
Komora levo, staviš pumpu na dno i smisliš kako ćeš da vratiš vodu u akvarijum, ima puno mogućnosti, creva, cevi, sprej barovi itd ....
Vodu moraš da dopuniš da najmanje 1 cm prelazi tu pregradu desno da bi pumpa mogla da vuče. Ovako sa slike mi pregrada izgleda previsoko napravljena.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Apr 24, 2014 1:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravih, kad sečeš sunđere i vatu, izmeri dobro komoru i seci 2 cm više po dužini i širini.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Djopa
Akvarista



Registrovan: 26 Dec 2013
Poruke: 113
Lokacija: Vracar, Beograd

PorukaPoslao: Čet Apr 24, 2014 6:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovako jaka pumpa moze i da isusi potpuno komoru i da pregori. Verovatno ce moci voda dovoljno brzo da prolazi kad je filter masa cista, tj sundjer on je najveci problem. Cim pocne da se prlja zapusavace protok. Racunaj da treba 1200l vode da prodje kroz filter medije. Da li ces moci da odrzavas toliko cistim medije, i da li kroz zazor koji imas moze da prodje toliko vode. Ovo ti pricam zato sto ja imam slicnu situaciju. Neophodna mi je jaka pumpa, 2000l na sat, dok ni jedan drugi akvarista na moju litrazu ne bi isao preko 1000. Svakih petnaestak dana pumpa bi ostala na suvom da ne cistim stalno. Tako da bolje ti prodaj lepo meni tu pumpu i kupi manju Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Djopa
Akvarista



Registrovan: 26 Dec 2013
Poruke: 113
Lokacija: Vracar, Beograd

PorukaPoslao: Čet Apr 24, 2014 7:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam viska Atman atf201, 15w, 650l/h, pa ako si zainteresovan za neku razmenu uz moju doplatu u vidu riba, piva ili kesa javi na pp.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dugi
Akvarista



Registrovan: 13 Jun 2013
Poruke: 31
Lokacija: Novi Pazar

PorukaPoslao: Pet Apr 25, 2014 12:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znaci da treba jos da dolijem vode u akvarijum da bi preplavio ovaj granicni zid? I recite mi gde mogu da porucim te keramicke prstenje i da li moze obicna vata da posluzi za to i obican sundjer? Hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Apr 25, 2014 2:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Keramiku bi trebalo da ima skoro svaka akvaristička radnja ili je poručiš sa nekog banera od sponzora.
Za koliko je spuštena ta pregrada u odnosu na vrh filtera?
Pozavršavao sam šta sam imao pa malo crtao Smile
Viči ako nešto nije jasno:

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Djopa
Akvarista



Registrovan: 26 Dec 2013
Poruke: 113
Lokacija: Vracar, Beograd

PorukaPoslao: Pet Apr 25, 2014 5:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemoj obicnu, kupi akvarijumsku. Obicna je pamucna, tebi treba sinteticka. Nije skupo u svakom slucaju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Djopa
Akvarista



Registrovan: 26 Dec 2013
Poruke: 113
Lokacija: Vracar, Beograd

PorukaPoslao: Pet Apr 25, 2014 5:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skolski sundjer moze neko vreme ali se brzo zapusi. Nije preporucljivo. Osim ako neces da ga menjas na 15 dana, al onda gubis bakterije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dugi
Akvarista



Registrovan: 13 Jun 2013
Poruke: 31
Lokacija: Novi Pazar

PorukaPoslao: Pet Apr 25, 2014 11:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E hvala ti neso puno. Ako budes dolazio u Novi Pazar vodim te na najbolje cevape Very Happy
Nego eo sad sam kontaktiro lika koji jedini prodaje tu opremu u Novom Pazaru... prodaje keramicke prstenje po 20 dinara po komadu.. koliko bi mi trebalo da kupim..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Apr 25, 2014 11:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam, izmeri komoru i recimo poslaži onako otprilike kod njega u radnji po toj dimenziji, recimo da ima dva reda je dosta u principu. Proceni sam na osnovu veličine prstenova, ima večih i manjih.
Gledaj da imaš što više akvarističkog sunđera (najbolje plavi), meni u jednom nema keramike, samo perlon vata gore, sunđeri i dole na dnu bio kugle. Mislim da su sunđer i bio kugle možda i bitniji od keramike.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vazdusna pumpa za sundjer filter Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Čet Nov 24, 2022 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka unutrasnji ili spoljni filter ? ljiki Filteri i pumpe 7 Sub Nov 19, 2022 11:26 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sundjer filter ili unutrasnji filter ... Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Ned Mar 20, 2022 9:48 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License