Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Easy life carbo, nitro, i fosfo Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
markovu
Akvarista



Registrovan: 21 Feb 2014
Poruke: 10
Lokacija: Beograd, Mirijevo

PorukaPoslao: Uto Apr 29, 2014 4:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,

Svestan sam da je o pomenutom bilo već dovoljno reči (iščitao sam dosta tema ali nisam došao do odgovora).
Za kratko vreme zavoleo sam ovaj hobi ali nisam u mogućnosti da mu se posvetim koliko bih trebao, tako da ću ovako pokušati za početak da premostim neke od nedoumica.
Što se tiče doziranja navedenih makroelemenata želeo bih da pitam sledeće.
Da li me neko ko je imao iskustva sa navedenim preparatima može posavetovati u vezi doziranja. Jasno mi je da samo doziranje zavisi od stanja zatečenog u akvarijumu, ali pošto se ne bih trenutno bavio testiranjem vode želeo bih da mi neko kaže koja je doza svakog od navedenih elemenata preporučljiva u početku ovog procesa, tj. doza koja ne može uticati štetno na živi svet u akvarijumu. ZAISTA BIH CENIO ODGOVOR TIPA "STAVI 2 PUTA NEDELJNO EASY NITRO I FOSFO PO 2ML I EASY CARBO SVAKI DAN PO 2ML".Naravno ovakav odgovor bi mi značio ukoliko je baziran na nečijem iskustvu. Svestan sam da je ovo znatno složenija stvar ali ja pokušavam da je banalizujem kako bih došao do odgovora. Cilj mi je da počnem sa đubrenjem sa nekom minimalnom dozom ovih preparata koju će biljke apsorbovati tj. neće ostajati viška (smatram da je bolje da manjka nego da ima viška)...
Akvarijum je 110l (80x40x40), četiri neonke (jedna T5, tri T8 - kombinacija Arcadia freshwater i tropical lampi ukupno oko 80W svetla). CO2 ne dodajem ali planiram da ga uzmem kada postanem malo iskusniji u ovom hobiju.
Filter spoljni sa protokom od 600l/h, izmena vode jednom nedeljno (25%-30% zapremine akvarijuma sa usisavanjem podloge)
Stanovnici:
kraljevske neonke - 20-ak komada
razbore - 15
corydorasi - 8x
ancitrus 2x
sijamski algari 3x
puževi amazonci i meteorolozi
kozice
U nastavku slike akvarijuma pošto ne mogu da definišem da li se radi o ubiljenom akvarijumu ili ne ili je nešto između Smile
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Apr 29, 2014 4:32 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Apr 29, 2014 6:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum ti je po meni srednje ubiljen, što ne znači da moraš da dodaješ još bilja. Eventualno mozes postojeće koje "šišaš", da dodaš u podlogu. Meni se ovo do sada sviđa.
Nisi napisao koliko je postavka stara tako da ne znam da li je bilje novo ili izgleda ovako zdravo posle duže vremena.
Nisi napisao da li imaš hranljivu podlogu. Od toga zavisi, da li ćeš i kako da koristiš preparate koje si naveo. Nije bitno da li imaš iskustva sa CO2, biljkama više prija dodavanje co2 nego navedeni preparati. EC se stavlja svaki dan (ako ga koristiš), piše u upustvu za upotrebu. Za tvoju litražu 2mi, dnevno. Đubrenje preko vodene kolone ne moraš sada (ako imaš hranjlivu). Ako nemaš, možeš da đubriš. Takođe piše na uputstvu. To može da bude nedeljno ili dnevno. Ja sam isprobavao obe metode i veruj mi ne znam koja je bolja bila u mom slučaju. Zavisi od mnogo faktora. Najiskusniji ne mogu da ti daju odgovor na to pitanje jer i sami stalno istražuju.
Ja sam lično video dosta lepih aq, bez tretiranja sa pomenutim proizvodima. Svetlo ti je sasvim uredu. Akvarijum izgleda lepo i zdravo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
markovu
Akvarista



Registrovan: 21 Feb 2014
Poruke: 10
Lokacija: Beograd, Mirijevo

PorukaPoslao: Sre Apr 30, 2014 9:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Popaj hvala na odgovoru i komentarima.
Što se tiče postavke ona je stara neka 2-3 meseca mada još uvek dosta čačkam i nikako da se smirim što se tiče rasporeda biljaka, stena itd...:)Nadam se da ću uskoro završiti i biti zadovoljan onim čime raspolažem. Hranljivu podlogu nemam (tj. imam samo određenu količinu osmokota u podlozi za koji iskreno i ne znam da li nešto znači pošto nemam nekog iskustva pa da mogu da uporedim).
Ono što trenutno stavljam od đubriva jeste:
Easy carbo svaki dan po 2ml kao što si i rekao
Sera florena oko 2-3ml dnevno (planiram da uzmem profito pošto ga svi hvale)
Makroelemente se još ne usuđujem da krenem da stavljam pošto ne znam koji bi način doziranja mogao da primenim. Mislio sam npr. Nitro da stavljam svaki drugi dan po 1-2ml i fosfo svaki drugi po 2-3ml? Mislim da bih na ovaj način krenuo sa nekim minimalnim dozama pa bih kasnije možda i video kako se odražava na biljke.
Hteo bih da napomenem da mi se pojavila uglavnom na valisneriji crna čupava alga koja je do sada u nekim granicama normale. Generalno valisnerija mi pravi problem u akvarijumu pošto kada je ne bih skraćivao i vadio iz podloge njene nove izdanke mislim da bi mi za dva- tri meseca ugušila akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 01, 2014 10:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo ponovo gledam slike tvog akvarijuma, i stvarno bilje izgleda sasvim zdravo.
Ako je postavka stara koliko kazes, tim bolje. Nemas algi, znaci da je ova kolicina bilja i njihovo napredovanje
sasvim ok. Ako ne primetis bitnije propadanje bilja, onda je rizicno da sam izazoves neki disbalans
dodavanjem nove hemije. Mozes da dodas jos neko bilje, koje se ne sadi u podlogu. Na primer neki
Microsorum, mozes da izkonbinujes vise vrsta. Ja bih ga licno stavio u desnu stranu aq. gde je ta nana.
Odluci sam na sta ces ga pricvrstiti (drvo ili kamen).Tako bi dobio jos biljne mase, i mislim da bi izgledalo
efektno. Estetika je na tebi pa odluci sam. Pricam ti iz licnog iskustva, kada je nesto dobro ne cackaj puno. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 01, 2014 10:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravio sam da ti kazem, da je ova kolicina bilja sasvim dovoljna da proizvede kiseonik za ribe koje posedujes. Ukoliko dodavanje koje sad radis nije estetske prirode, mozes da ga prebacis u filter, pa da bar olaksas bakterijama "posao".
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tealkjaffa
Akvarista



Registrovan: 12 Apr 2014
Poruke: 320
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Maj 30, 2014 12:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kupio sam neku prihranu za biljke (nije neka, ali nzm da li smem da kazem koja). bocica je 10ml sto ide na 50l jednom nedeljno. sastav je EDTA , MnCl2,MgCl2,borna kiselina,sulphuric acid. da li je dobar sastav, tj. da li mislite da ce pomoci biljkama? (primetio sam da mi malo bolje raste amazonka biljka)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 30, 2014 2:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

EasyCarbo dodajes svaki dan, pocinjes sa pola doze i ides prema uputstvu. Po ovome sto vidim tebi treba pocetna doza za manje ubiljen akvarijum, jer spororastuce biljke u vidu Anubija, mahovine i kladofore tesko da ce EC da iskoriste. Ipak, glavna fora ECa je sto ubija nekoliko ozloglasenih algi u vidu crne cetkaste ili rogate.

Nitro dodajes prema testu NO3, a Fosfo dodijas prema testu PO4 (ako ga nadjes u prodaji kod nas). Otprilike, NO3 treba da imas izmedju 10-20ppm u vodi, a PO4 oko 1,5-2ppm. Tu je i kalijum, on nema neku posebnu preporuku, oko 20tak ppm, ali treba ga imati paralelno sa N i P. Makro-djubriva dodajes zajedno, a za mikro je najbolje da sacekas 24h. Tada dodajes Profito.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tealkjaffa
Akvarista



Registrovan: 12 Apr 2014
Poruke: 320
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Maj 30, 2014 4:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

a da li znate da li je dobar sastav ovog preparata EDTA , MnCl2,MgCl2,borna kiselina,sulphuric acid
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Suncokret
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2011
Poruke: 179
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 30, 2014 4:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To je klasicno mikro-hranjivo, a da li je dobar zavisi od medjusobnog odnosa tih elemenata, kao i od koncentracije gvozdja. Za pocetak, drzi se ProFita, ne moras da razmisljas a lako se dozira.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
slavkobg
Akvarista



Registrovan: 23 Sep 2012
Poruke: 61
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 30, 2014 5:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Obrani pazanju na EasyCarbo meni je sprzijo svu mahovinu,a nisam preterao sa kolicinom,kao sto neko napisa pocni sa pola doze i prati situaciju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Outstanding Ńasual Dating - Real-life... sanjdjordj Ribe 0 Čet Mar 07, 2024 11:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Prime Ńasual Dating Real-life Girls goran012 Ribe 0 Sre Feb 21, 2024 3:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Easy life Profito i EasyCarbo nacin k... golff Hemija 4 Pon Sep 20, 2021 4:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Easy carbo bio Blue Hemija 1 Sub Dec 19, 2020 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Easy Life Algexit i Aktivni Ugalj? NARCOS Alge 5 Sub Sep 14, 2019 1:11 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License