Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 filter za fontanu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
stefanpodgorica
Akvarista



Registrovan: 31 Maj 2014
Poruke: 75

PorukaPoslao: Uto Jun 10, 2014 2:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Veliki pozdrav . S obizrom da imam temu ,fontana vrtno jezerce, koja je aktivna gdje i dalje izbacam slike radova, pa da ne bih ,,gusio ,, tu temu pravim novu vezanu za filter. U ovoj tmeu cu da detaljno objavim slike i skice radova za jedan veliki filter koji ce da prociscava moju fontanu gdje ce biti koi sarani zajedno sa 2 sibirske jesetre(jedva sam ih nasao) za pocetak.
Filter ce biti u plasticnom kanistru od 100l shto mislim da je sasvim dovoljno. Sastojace se iz sledecih slojeva :
-pjesak sitne granulacije (koji prikuplja lisce i svu prljavstinu krupnijeg oblika)
-debeli sloj dzakova od krompira
-dzak od krompira napunjen sa isjeckanim prstenovima snjurastog crijeva
(ideju sam nasao na forumu)
-keramicki prstenovi ili sera ako je nadjem u prodaji
-sundjer
-kamenje krupne granulacije


Za dotok vode iz fontane u filter koristicu spoljasnju pumpu koja izvlaci ko 90L/1min shto znaci 5400L/1h . Za cijevi cu da koristim cijevi od vodoinstalacije za kucu . Plan je da se u dnu fontane racvaju na 2 dijela, te da vodu kupe iz 2 coska fontane . Voda dolazi u ventilator od pumpe koji je prebacuje u izduvno crijevo , koje ce da odvodi vodu u kanister, voda ce da prolazi kroz slojeve filtera i na kraj izlazi iz kanistera kroz jednu plasticnu cijev nazad u fontanu. Ovo je skica kako bi to trebalo da izgleda


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jun 10, 2014 2:58 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jun 10, 2014 6:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prema crtezu, potrebna je pumpa koja moze da izvlaci vodu sa odredjene dubine, sto je, videces vec, vrlo zahtevan zadatak za klasicne jeftine pumpe koje se koriste za ovu namenu.
Koju pumpu si planirao? (proizvodjac, model)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stefanpodgorica
Akvarista



Registrovan: 31 Maj 2014
Poruke: 75

PorukaPoslao: Uto Jun 10, 2014 6:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pumpa je vec tu, tj nocas stize. izvlaci vodu sa 60 metara dubine. ona je pola pumpa-pola elektro motor Very Happy
kada bunar crpi dubine 15 metara crpice i moju fontanu sa 1,25. Na izduvnom kanalu od jednog cola, je stavljena cesma, tako da ukoliko je protok vode veci nego shto treba da bude, ukoliko bi se kanister previse brzo punio, jednostavno se zatvori slavina i odredi tacna potrebna litraza.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jun 10, 2014 8:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

stefanpodgorica ::
pumpa je vec tu, tj nocas stize. izvlaci vodu sa 60 metara dubine.

Izvlaci vodu sa 60m? Upravo si napisao da si za vrtno jezerce kupio pumpu od bar 500e i snage reda nekoliko kW. Da nisi nesto pogresio?
Ideja sa namenskim pumpama za jezerca je da trose jako malo elektricne energije, a ostvaruju veliki protok, na ustrb izlaznog pritiska, odnosno visine pumpanja. O visini usisavanja se kod njih i ne govori. Imaj u vidu da treba da radi non-stop i da bude ekonomicna. Shodno tome dizajniraj i filter, odnosno, ukopaj ga pored, a pumpu postavi pri dnu jezera.


Poslednji izmenio Blue dana Uto Jun 10, 2014 8:17 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stefanpodgorica
Akvarista



Registrovan: 31 Maj 2014
Poruke: 75

PorukaPoslao: Uto Jun 10, 2014 9:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ne, nisam nsita pogrijesio . Sve sam rekao kao shto sam mislio i kao shto jeste. PUmpu sam kupio od prijatelja, koji je kupio istu sa namjerom za bunar koji mu vise u funkciji. Radila je nekih pola godine. Njenu snagu za ispumpavanje sam spomenuo , jer si u prvom komentaru napisao da je potrebna pumpa da izvlaci vodu se odredjene dubine, zato sam naveo njenu snagu i funkciju za manuelno namjestanje dotoka vode u filer. A shto se kW tice, znam da je jaka . Takodje mogu da je regulisem sa nekom napravicom , nmg da kazem naziv jer sam zaboravio, kojoj je funkcija da smanjuje obrtaje rotora. A za cijenu od 500e bas ne znam na osnovu cega je napisana u tvom komentaru. o.O pumpa je polovna, i fino sam nevao da je pola pumpa a moze i da sluzi kao elektro motor, kao nastavak za cirkular. a shto se struje tice , ti je najmanji problem Smile


Poslednji izmenio stefanpodgorica dana Uto Jun 10, 2014 9:40 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Jun 10, 2014 11:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iskreno po meni je bolje kontra rešenje za to bure. Ta cev koje ubacuje vodu ide na dno i voda se penje kroz filtracioni materijal da bi se sa vrha bureta vratila u jezerce. Ostavi se prazan prostor na dnu radi taloženja (dve cigle, nosač od cevi za vodu) i tek onda prva korpa ili šta već za filter materijal.
Ovako te čekaju paklene muke kod pranja filtera, A taj talog je dušu dao za zalivanje cveća.
Pri dnu bureta se napravi izlaz sa ventilom za pranje filtera i time se ispere talog.
Takođe moje najiskrenije mišljenje, zaboravi keramiku, po meni nije nizašta, bolje još sunđera ili bio kugle, mislim i da jeftinije mnogo izađe.


Poslednji izmenio nesa69 dana Uto Jun 10, 2014 11:10 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stefanpodgorica
Akvarista



Registrovan: 31 Maj 2014
Poruke: 75

PorukaPoslao: Uto Jun 10, 2014 11:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesa69 ::
Iskreno po meni je bolje kontra rešenje za to bure. Ta cev koje ubacuje vodu ide na dno i voda se penje kroz filtracioni materijal da bi se sa vrha bureta vratila u jezerce. Ostavi se prazan prostor na dnu radi taloženja
.


o tome nisam razmisljao, mogu da kazem da je dobar predlog ! Ali posto nemam iskustva sa ovim veliki filterima, zanima me hoce li moci ta voda normalno da se poenje do vrha, hoce li doci do neke sile mozda pa da popusta na ulaznom crijevu. a i na taj nacin sigurno bi se bolje isfiltrirala jer bi sporije isla , nego u slucaju do slobodno pada kroz filter. Da li si radio nesto slicno ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stefanpodgorica
Akvarista



Registrovan: 31 Maj 2014
Poruke: 75

PorukaPoslao: Uto Jun 10, 2014 11:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ovako nesto ?

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Jun 11, 2014 12:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ček da nacrtam Smile
Kod zetovog oca na selu, šestougaoni ili osmougani betonski bazen, dubina oko metar i po, sto godina zvrji prazan, ima i sve te izolacione ploice i premaze i ne vredi Smile Zato i nemam praktično iskustvo, počeli malo ove godine začinsko bilje pa ću da ti nacrtam kako je to odavno zamišljeno, nadam se da će da naselimo tu rupu već jednom Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stefanpodgorica
Akvarista



Registrovan: 31 Maj 2014
Poruke: 75

PorukaPoslao: Sre Jun 11, 2014 12:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesa69 ::
Ček da nacrtam Smile
Kod zetovog oca na selu, šestougaoni ili osmougani betonski bazen, dubina oko metar i po, sto godina zvrji prazan, ima i sve te izolacione ploice i premaze i ne vredi


shta mislis po ovim ? pusta vodu ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Jun 11, 2014 1:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dok iskopah gde mi je, skoro sam mu crtao pošto pokušava nešto sa začinskim biljem, mi štampari moramo što više na vazduh Smile
Osnovna ideja je akvaponija i ribe, ja sam za somiće, šarančiće, pastrmkice, smuđiće i ostale konuzamcione sorte, oni više za japanke i koi šarane. Ali kako su kilavi, teško. Valjda će ovo sa začinskim da mrdne stvari malo.
Skoro svi sistemi imaju ulaz gore i ide cev do dna, nisam baš siguran zašto je gore, mislim zbog pritiska.
Za razliku od samog bureta, mislili smo i neko postolje i korito gde bi se sadilo bilje, cveće, itd ... time bi se i zamaskiralo bure kao filter (kažu da da nije neophodan ali nije ga komplikovano izvesti i čistija je voda sigurno).
Evo slika pa opletite Smile

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Jun 11, 2014 1:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne, samo je izbetoniran bazen, nije nikad finiširan pločicama i izolacijom. Svi se stalno nešto nečeg plaše, a lep ambijent, borići, umereno sunce, travnjak.
Zaboravih, mi smo imali u planu potopnu pumpu nekog jačeg protoka. Plastenik ima takođe koji bi mogao da posluži za zimsku probu, ako ne može onda sezonski da radi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stefanpodgorica
Akvarista



Registrovan: 31 Maj 2014
Poruke: 75

PorukaPoslao: Sre Jun 11, 2014 12:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pohvale za crtez, nije amaterski kao ovaj moj u pant-u Very Happy ovako sve je super i svidja mi se , jedino ne bih experimentisao sa biljkma na vrhu jer tu dolazi ta glina pa se bojim da ne bi mozda vise zamutila vodu. I jedino mi je nelogican ovaj filter za drenazu i ispiranje. jer to je talog koji bi se vjerovatno naslozio. Pa ne znam kako bi on ,,glatko,, protekao kroz filter, osi ako ne mislis izvaditi sve te slijeve filtera pa onda smrkom vode ga isprati. Uglavnom to je to, to je taj sistem slican hshto cu ja da radim ,nasao sam slike neke zanimljive pa evo i jedne kako ce ja to napravim , dovod prljave vode ce biti iz dna direktno a ne od vrha ka dnu

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Jun 11, 2014 1:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za drenažu: nema pojma nisam probao u ovom sistemu ali smo imali takve ventile na tankovima za fermentaciju u fabrici. Jednostavno ga otvoriš i u kanalizaciju, zaliješ cveće itd... brzo se to ispere, podrazumeva se da ne gasiš pumpu i doliješ malo vode posle. nema potrebe za nikakvim vađenjem bilo čega, vrlo se lepo vidi kad se izbistri.
Ta glina je neutralna i koristi se inače ponegde kao filter materijal, može i da se poredi sa keramikom, u principu ti taj deo i ne treba, mada jako poboljšava filtraciju, može i samo običan inertni šljunak ali ovo je lakši materijal:

Image

Ja pokušavam da izguram taj bazen najviše zbog kornjače (da bar negde letuje), a ukazala se prilika pošto se ovaj nameračio na sadnju Smile Inače kod kornjačinog akvarijuma je malo kontra ali nisam drugačije uspeo da izvedem, iz trokomornog filtera ide u saksiju (i to malu) gde su keramika i bio kugle (to sam imao kod sebe) i zabodeno par puzavica. Razlika u odnosu na ranije je da mogu i na dve nedelje (ali ne radim to, jednom sam preskočio) da joj promenim vodu a da ostane bistra i čista. A velika je kornjača a ko je držao u akvarijumu zna koliko to čudo prlja vodu.


Poslednji izmenio nesa69 dana Sre Jun 11, 2014 1:52 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vazdusna pumpa za sundjer filter Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Čet Nov 24, 2022 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka unutrasnji ili spoljni filter ? ljiki Filteri i pumpe 7 Sub Nov 19, 2022 11:26 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sundjer filter ili unutrasnji filter ... Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Ned Mar 20, 2022 9:48 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License