Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nas mali vodeni svet Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Jul 18, 2014 3:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima!

Citam vas vec neko vreme jer devojka i ja planiramo da oformimo nas prvi akvarijum i tako obogatimo prostor malog stana, a zelimo to da uradimo kako treba.
Procitao sam vec dosta tema i diskusija sto na forumu, sto na drugim sajtovima i u principu doneli smo odluku sta zelimo i koji nam je budzet za to.

Planiramo da kupimo nov akvarijum i pratecu opremu, zapremine oko 50L (zakljucili smo da je to najbolje za pocetak, optimalno i sto se tice naseg prostora i sto se tice kompleksnosti odrzavanja). Izbor je za sada lucni akvarijum sa haubom 49x27x38cm(visina). U njega cemo staviti stedljivu sijalicu jer ima sijalicno grlo. Ukoliko postoje mogucnosti unutar haube stavili bi i neonku (verujem da ima ali nisam jos video haubu).

Uzecemo unutrasnji filter. Na osnovu citanja karakteristika i razgledanja cena izbor je pa na neki od sledecih (imate li predlog sta odabrati od ovoga?):
Filter pumpa SOBO WP-320F 620,00din
Filter pumpa SOBO WP-1000F 760,00din
Filter pumpa AT-F302 790,00din

Uzeli bi i grejac od 100W (~500din), kao i obicnu vazdusnu pumpu (~400din) kako bi imali zadovoljavajucu aeraciju a i svidja nam se taj efekat mehurica u akvarijumu...

Svidjaju nam se Aquascape akvarijumi, ali zelimo da i zivotinjski svet bude zastupljen u njemu pa bi napravili neki prelaz izmedju klasicne i aquascape postavke, mada nam je i postavka sa 3D pozadinom dosta zanimljiva.

Stavili bi red podloge za biljke (molim dajte nam predlog koju i koliko cm?), red svetlijeg kvarcnog peska, uz neku vecu stenu i 3-4 vrste biljaka, nesto sto je manje zahtevno, u prvom planu bi neko nize rastinje, sto slicnije obicnoj travi, videli smo i neke male loptaste biljke, u srednji plan bi stavili po mogucstvu neku biljku crvenog lista srednjeg rasta i pozadi nesto sto je veceg rasta... ako imate predloge rado bi ih culi Smile

Znamo da sta god da stavljamo treba prvo dobro da se prokuva, da odstoji u vodi barem 24 sata i da se ta voda menja i predmet (kamen, drvo, pesak, kvarc) ispira.

S obzirom da smo malo nestrpljivi (da, znamo da to nije bas dobro u akvaristici) koristili bi neki od preparata za brz start (molim i tu za predlog koji i na koji nacin to da uradimo).

O zivotinjskom svetu jos nismo nista precizno razmisljali, prvo da se akvarijum dobro formira i bude bezbedan za ribice pa bi ih polako dodavali...

Molim za odgovore na pitanja, a trudicu se da obavestavam o napretku i sigurno cemo imati dodatna pitanja Smile unapred hvala na pomoci!

Pozdrav,
SiM
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jul 18, 2014 3:07 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Jul 19, 2014 10:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum od 50 litaati a je ok za pocetak, ni previse mali ni previse veliki. Taman za pocetak.
S obzirom da je ovo vas prvi susret sa akvaristikom savetovao bih da budete oprezni sa zemljom za cvece jer ona koliko zna da bude dobra zna da bude i mac sa dve ostrice. Ja bih ti posavetovao da stavis sloj od recimo 0.5 cm. To je sasvim dovoljno za prvi put.

Sto se tice biljaka mozete probati sa sagitarijom. Biljka je nizeg rasta i koristi se za prednji plan. Ona bi trebalo sasvim lepo da raste kod vas.

Image

Potom, ludvigija repens, ona se sadi u zadnji plan.

Image

Zatim higrofila plosperma i recimo diformis, takodje zadnji plan.

Image

Image

Mozes pogledati u bazi biljaka http://www.akvarijum.org/forum.....t1885.html kako izgledaju neke...
Kriptokorinama i anubijama kao i mikrozorumima ne treba puno svetla tako da ce i one fino rasti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Sub Jul 19, 2014 11:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slazem se sa Bojanom, samo bih dodao da koju pog hranljivu podlogu stavljate, trebali bi je odvojiti 2-3 cm od stakla, cisto zbog pojave algi na staklu. Druga stvar, sto se tice hygrophile polysperme i hygrofile difformis. Cini mi se da se one mece prikazati u punom svetlu bez dodavanja mikro i makro elemenata. Za polyspermu ne mogu da tvrdim, ali sto se difformis tice, gotovo sam siguran. Ja sam se je drzao u delu gde nije bilo trunke hranljive i bujala je, tek nakon sto sam pojavao mm. Valisneria je po meni lepa biljka, a nije zahtevna...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Jul 19, 2014 2:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima!

Dakle stavicu tanak sloj zemlje za cvece, 0,5cm. bice odvojena od stakla 2-3 cm sa svih strana. Dodao bih malo i Osmocote-a. Da li je to ok kombinacija? Ne bi zemlja i Osmocote-a prekrili celu povrsinu vec priblizno dva ostrvceta jer smo tako zamislili postavku. S obzirom da planiramo da ostrvca budu malo izdignuta da li da za njihovu osnovu stavimo neko obicno kamenje odredjene granulacije kako bi dobili zadovoljavajucu nivelaciju pa onda zemlju i osmokot?

Inace, sve bi bilo pokriveno sa dve nijanse kvarcnog peska, tamnija za "ostrva" a svetlija za "prolaz".

Ako nadjemo odgovarajuce elemente stavili bi neko kamenje na jedno ostrvo a na drugo neko korenje.
Sta mislite o vestackim elementima, pri tom ne mislim na PVC biljke i zamkove i slicno, vec na primer o dosta vernim imitacijama kamenja i panjeva, radi ih recimo nemacka firma Trixie, ovako nesto:
http://www.trixie.de/en/grp/Aq.....esin,14899

Hvala i za savete za biljke, nacrtacu ideju pa cemo diskutovati u tome sta u kom planu da bude i sta bi mi zeleli pa da nam kazete sta dolazi u obzir od biljaka Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sub Jul 19, 2014 3:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kombinacija zemlje za cvece ( ovde mislim na vec isprobane, Carobna zemlja i Terra magma ) , sa Osmokotom na samom startu je veoma opasna. Naime, ukoliko ne posadite dovoljno biljne mase koja ce pocetni bum makro i mikro elemenata da potrosi imacete problema sa svim mogucim algama.
Za pocetak samo zemlja moze da upotpuni potrebu biljaka .Normalno, i biljna masa na startu mora da bude odgovarajuca tj da nestavite tih pola santima zemlje a posadite 3 - 4 pelcera i od toga dve spororastuce.
Sto se tice podloge tj dve boje peska. Pazite jer u vecini slucajeva dolazi do mesanja podloge pa posle par meseci sve je jednolicno. Osmislite ili kopirajte necije ideje kod postavki dveju podloga.
Imitacije donekle jesu zanumljive. Tu je pitanje ukusa, a o tome ... zna se Smile . Zavisi od ideje uredjenja, originalnosti i da li postoji potreba za to.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sub Jul 19, 2014 4:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je milina, covek je sve lepo procitao, raspravio sta i kako bi, pa lepo otvorio temu i polako ce da postavi sve na svoje mesto. Cisto ,pedantno, to se ceni! Bravo
Kolege su objasnile vecinu stvari. Te dvobojne podloge mi nekako ne idu. Ako ubacis nekoliko koridorasa kasnije, sve ce oni to izrovariti, izravnati i bice sareno. A i zbog odrzavanja ti je lakse, jer ces morati sifoniranjem tamo-ovamo da brknes i da to poremetis.
Bojan ti je dao zanimljive predloge, prva moja postavka je isla sa slicnom kombinacijom bilja.
Moj predlog ti je jednobojna, crni kvarc obavezno, ribama vise odgovara jer kako sam citao smanjuje stres (a i dokazale moje kozice tu tezu jer imaju jacu boju u ak sa crnim nego u ak sa smedjim peskom). Pocetni bum algi nemoj da te brine. Sve to dodje na svoje mesto, samo je bitno da imas dosta startne biljne mase kako bi trosila taj visak hranljivih materija koji se javlja u pocetku od hranljive podloge.
Bojan ti je dao interesantnu kombinaciju bilja. Mahom su brzorastuce i koristice ti dosta u borbi protiv algi. A i lepo izgledaju, imao sam ih u svom akvarijumu.
Mozes i neke mahovine, recimo java moss (javanska mahovina) da vezes za neki kamen, mozda neki panjic da pripremis i da vezes mahovinu za njega. Igraj se, kombinuj, lepa je to litraza. Sve ispod 50l je mucenje! Very Happy
Pozdrav! Bravo


Poslednji izmenio jovica dana Sub Jul 19, 2014 4:25 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Sub Jul 19, 2014 4:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Au Jovice, pa sto me dirnu u nano!? Very Happy Slazem se sa Jovicom, odlican posao na samom startu. Vidi se da ste izucili osnove i mozemo lepo da razgovaramo i diskutujemo... Wink Slazem se sa nikourom. Nema potrebe za osmocotom na samom startu, pogotovo ako nema co2. Sto se tice dvobojne podloge i putica...hmmm...moje misljenje je da su putici lepi kada u aa postoji tepih, ovako ne pije vodu. Naravno, to je moj ukus. Pogledate slike na netu pa vidite... Wink Samo napred. Proradice za mesec dana i DIY CO2 i mikro i makro elementi... Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Jul 21, 2014 9:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na pohvalama, ali kako drugacije da kvalitetno diskutujemo ako ne ovako? Prvo prouciti materiju pa postaviti jednu temu koja ce se ticati svih finesa oko konkretnog akvarijuma Smile

Takodje, hvala jos jednom na novim savetima. Na osnovu toga i jos detaljnih analiza, dosao sam i do sledecih zakljucaka:
- Nece biti lucni akvarijum vec neki sa ravnim staklima iz razloga sto lucna stranica moze prikazivati iskrivljenu sliku, moze biti nesto teza za postavku i odrzavanje... Sklon sam ka tome da ne bude ni sestougaoni vec klasican pravougaoni.
- U par cvecara nisam nasao pomenutu zemlju, ne bih da rizikujem sa bilo kojom, bolje da stavim osmocote bez preterivanja i da kontrolisano dodajem sta je potrebno kako se biljna masa razvija. Jos nisam u potpunosti "savladao" mikro i makro elemente - to mi je sledeci ispit koji polazem teorijski Smile Nego, imam samo jednu nedoumicu - kako ce korenje bilja da se razvija ako imam samo osmocote i kvarc?
- Dvobojna podloga je teorijski savladana, video sam kako se postavljaju "granicnici" kako zbog vise boja, tako i zbog efekta brdovitosti pa da ne bi nastalo kliziste i da se sve to stalozi i sravni Smile
- Video sam ideju sa mahovinom i svidja mi se, video sam kako se postavlja na kamenje i grane i to zaista lepo izgleda, Java Moss ce se naci u akvarijumu...
- Sto se tice vestackih elemenata poput kamenja i panjeva, pomenuo sam taj Trixie, i ima tu svasta mada cene mogu biti i poput onih prirodnih elemenata. :-/

Inace, najverovatnije cu se baviti formiranjem dva akvarijuma - ovog mog od 50L i jos jednog od 80-100L za svastiku i pasenoga Smile ovih dana cemo kupiti opremu i krecemo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pon Jul 21, 2014 5:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bila je čarobna zemlja u zabranjeno reklamiranje , mada nisam skoro gledao. Pogledaj tamo i u ostalim većim radnjama.
Ne znam, u principu može bilo koja ali samo tanko.
Razvijaće se biljni koren i bez osmokota u samom šljunku, sve zavisi od zahtevnosti biljke. Osmokot može i da se lako dodaje naknadno. Tako da je najbolje zemlju tanko, pa podlogu. Osmokot na osnovu daljeg rasta vremenom.
Što se tiče veštačkog, uvek će da bude veštačko. Kamen je kamen, panj je panj.
Što se tiče filracije, po meni su to najgori mogući filteri. Ako je u planu lepljenje akvarijuma, unutrašnji sa zazorom je najbolje rešenje. Ako ne onda bar hang-on filter, onaj veći model. Inače pumpa za vazduh je nepotrebna i bučna (jednu veliku sam poklonio drugu početniku a dve mi se vuku po ormanu). Ako baš želiš da je imaš pokloniću ti jednu vrlo rado, to su one plave (champion) sa dve brzine i jednim izlazom.


Poslednji put izmenio jovica dana Pon Jul 21, 2014 6:06 pm, izmenio ukupno 2 puta

Razlog izmene jovica: Zabranjeno reklamiranje!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Uto Jul 22, 2014 9:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako je za svastiku, onda nemoj da stedis! Samo siroko! smeh
Samo polako i strpljivo, ubedjen sam da ces napraviti sve kako treba!
Pozdrav! Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Jul 22, 2014 11:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja definitivno za mojih 40-50l ne mogu da radim spoljni filtar, kupujemo gotove akvarijume i moj ce biti bez njega, moram unutrasnji.
Razmisljao sam eventualno da investiram u unutrasnji filtar koji ima tri komore nesto poput SOBO FG-1203. Ima li to smisla?
On bi odgovarao i za ovaj veci 80-100l ako i tamo izaberemo akvarijum bez spoljnjeg filtra...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Jul 22, 2014 1:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uf, da se izvinim po 100-ti put zbog reklamiranja, mada mi malo nije jasno ali kako Urednik kaže tako će i da bude. Ponizno puzim Smile
Meni se čini da je taj prejak za 40-50 litara (što rešiš sa sprej barom) dok za veći bi mogao da odgovara. Kod svih njih je problem malo filter materijala. Ja bih kod tog odmah izbacio crni sunđer dole i stavio tu perlon vatu (nije skupo da je zamenih svake nedelje) a keramiku nakon nekog vremena zamenio plavim sunđerom kao što je u sredini filtera.
Pošto pretpostavljam ko Vam radi akvarijume, mislim da imate tamo i veliki atmanov hang on filter, valjda mu je oznaka 0600. Ne znam zbog haube kako stoje stvari ali vredi dati malo više para za njega. Prednosti: ne zauzima mesto u akvarijumu, ne guraš ruke u akvarijum, ketridži se lako preprave i pune materijalom po želji, ne treba ti aeracija, više filter materijala, regulacija protoka.
Uglavnom ako se ne prenaseli akvarijum i prvi će da radi posao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 12:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Oprema kupljena!

Na kraju, uz balansiranje budzeta, izbor je pao na pravougaoni akvarijum od nekih 45l sa haubom i grlom za stedljivu sijalicu i veci od oko 65l bez haube ali sa spoljnim filtrom sa tri komore.

Za 45l:
U prodavnici su me ubedili da uzmem korner XY 2010 jer sam se ja raspitivao da li ce obican unutrasnji filter sa sundjerom tipa AT-F302 biti dovoljan za filtraciju ili da uzmem vec SOBO FG-1203 koji ima tri komore - rekli su mi da je prevelik za ovaj akvarijum i da ako mi treba bolja filtracija bolje da uzmem XY 2010 korner filter jer hang-on ne mogu da postavim zbog haube... uzeo sam vazdusnu pumpu Rambo EP-2500nepovratni filter i 2m creva, . Grejac AT-180 (100W).

Za veci 65l akvarijum uzeli smo:
Za spoljni filter redom od dole ka gore - crni sundjer, keramicke perlice, plavi sundjer, vatu, aktivni ugalj, opet vata. Uzeli smo i pumpu mislim da je Atman AT-302, prelivnu cev. Vazdusnu pumpu Rambo EP-2500, nepovratni filter, crveo i rasprsivac kameni od 20cm.

Dodatno uzeli smo i neko granje, kamenje, kvarc nam se nije svideo pa cemo to dodatno naci negde. Uzeli smo i dosta neke "hemije", po preporuci u prodavnici:
- Akutan - plava tecnost
- Nitrivek - bela tecnost
- Sera Flore 1 Carbo
- Sera Flore 4 plant
- Sera Flore plus tabletice

Sad cemo polako da pripremamo hardscape pa kad budemo zadovoljni nabavljamo bilje i nastavljamo dalje...
Ja cu imati dobar izazov kako da prikrijem onoliki korner filter - znam, najbolje je spoljasnji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 2:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad god procitam :" U prodavnici su me ubedili ", ja se najezim.
Za pocetak ... malo previse hemije bez koje se moze.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 23, 2014 2:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa ja racunam da se i oni razumeju, barem takav utisak su ostavili... a i nisu se trudili da mi uvale nesto za vece pare vec da mi ustede na opremi o kojoj sam razmisljao a nije mi realno potrebna.

Hemiju koju treba da koristim su samo ove prve dve bocice kada se formira akvarijum - plava odmah, a bela tog dana kada budem pustao prve ribice. Ostalo zavisi od biljnog sveta...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Mali akvarijum NANO TANK Kacica Početak u akvaristici 11 Sre Mar 15, 2023 5:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mali ancistrusi Ascaron Razmena 2 Pet Sep 30, 2022 5:11 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mali discusi Onix21 Tražnja 0 Ned Feb 13, 2022 8:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mali Algari Yaesu Razmnožavanje 0 Sre Apr 07, 2021 8:44 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mali Akvarijum nikouro Početak u akvaristici 47 Pet Okt 23, 2020 11:51 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License