Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Mrest Gupike - Pomoć Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
zeljkoa




Registrovan: 12 Jul 2014
Poruke: 2
Lokacija: Smederevska Palanka

PorukaPoslao: Pet Jul 25, 2014 5:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo mi se mresti jedna Gupika, do sada ima 10-ak malih, ali su samo 2 ribice prošle u donji deo mrestilice, ostale ribice su i dalje u gornjem delu mrestilice. Strah me da će ih riba koja se mresti pojesti, šta učiniti?

Koliko dugo treba da ostane u mrestilici odrasla riba, a koliko male ribice?

Koliko često hraniti male ribice?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jul 25, 2014 5:48 am Snimi Poruku Nazad na vrh

jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pet Jul 25, 2014 6:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U principu, odrasla riba ostaje u kotilici dok se ne okoti. Recimo neka je jedan dan, to je dovoljno da se okoti i iskulira malo posle toga.
Male ribice se pustaju u akvarijum kada utvrdis da su dovoljno velike da ih najveca riba u akvarijumu ne moze pojesti. To je od prilike sa mesec dana starosti.
Pozdrav! Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zeljkoa




Registrovan: 12 Jul 2014
Poruke: 2
Lokacija: Smederevska Palanka

PorukaPoslao: Pet Jul 25, 2014 6:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na brzom odgovoru.

Odraslu Gupiku sam upravo izvadio iz mrestilice jer je počela da napada mlađ, a i rekao bih da je završila sa mrestom.

Odoh na službeni put, vraćam se večeras, ... nadam se da će mlađ preživeti prvi dan ( ubacio sam im malo hrane ).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pet Jul 25, 2014 9:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Srecno... Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zeljkoa




Registrovan: 12 Jul 2014
Poruke: 2
Lokacija: Smederevska Palanka

PorukaPoslao: Pet Jul 25, 2014 9:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno. Ribice su za sada žive i zdrave. Ima ih dvadesetak.

Kako da procenim koliko puta dnevno i kojom količinom da ih hranim? Mnogo su malene, majku mu.

Od hrane imam listiće i neke proteinske granulice ( sitne kao pesak ). Šta je za njih pogodnije?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pet Jul 25, 2014 10:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neka ih danas. Izmrvi to sto imas, bas sitno i ne preteruj sa hranjenjem. Ne jedu one mnogo. Ja sam mesao spirulinu, proteinske granulice i listice. U principu jedu sve samo bas da bude sitno. I pazi da ne preterujes jer su dosta osetljive kad su bas male na kvalitet vode koji opada ako se nagomila organskog otpada usled prehranjivanja.
3 puta po bas malo za njih dvadesetak je dovoljno dok ne udjes u stos. Posle ces i sam znati koliko da ih hranis. Nek je sa srecom i samo polako! Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zeljkoa




Registrovan: 12 Jul 2014
Poruke: 2
Lokacija: Smederevska Palanka

PorukaPoslao: Čet Sep 04, 2014 1:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo ... nekih 40-ak dana posle mresta da prenesem šta se izdešavalo u međuvremnu.

Bilo je nekih 20-ak malih gupikica. U prvih 48 sati uginulo je 5 - 6 što smatram prirodnom selekcijom. Ostale su polako počinjale da rastu u mrestilici, ali sam svakog jutra imao po jednu ili dve manje. Nisu uginule, jednostavno su nestale.
Nedelju dana sam lupao glavu dok nisam shvatio šta se dešava - mrestilica sa donje strane ima male proreze kroz koje se puni vodom iz akvarijuma u kom pluta. Kroz te proreze skalari i neki mali somčići čistači isisavali su male gupikice kada se približe dnu.

Dok sam to shvatio, u mrestilici su ostale samo 4 gupike. Odmah sam aktivirao neki mikro akvarijum od 5 litara i u njega prebacio sve gupike iz mrestilice. Fino su porasle i ja juče reko da ih prebacim u veliki akvarijum, računam da su dovoljno velike i da ih niko neće dirati. Prebacio sam dve i, čini mi se da još nisu ni izašle iz meredova, a već su ih spopale i u slast pojele one aluždije skalari ( napominjem da su skalari još uvek relativno mali ).

Tako da sada imam u malom akvarijumu još 2 gupike preostale od prvog legla i dok dobro ne odrastu neću ih prebacivati u veliki akvarijum. Obzirom da je to prvi put da mi se neka ribica izmrestila, biću sasvim zadovoljan ako te dve prežive. Napravio sam neke greške, nešto sam i naučio pa će u buduće biti mnogo bolje.

P.S.
Jutros mi se izmrestila jedna ksifo ženka. Odmah sam mrestilicu prebacio u manji akvarijum kod one 2 gupike da ih one aluždije ne isisaju. Pitanje za Vas glasi: Da li male ksifiće smem da sastavim sa one 2 male gupikice od 40-ak dana? Tj, da li smem da eliminišem mrestilicu a da se ne bojim da će gupike pojesti ksifo-e?

Pozdrav za sve Vas ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Sep 04, 2014 2:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gupike stare 40ak dana tesko da mogu da pojedu male Ksifo-e... A nesto i sumnjam da bi Gupi malci jeli druge malce. Taj kanibalski instinkt dobijaju valjda tek kasnije, kad postaju polno zreli...

Ipak, zadrzi Ksifo malce barem nedelju dana u mrestilici, sigurnije je.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Čet Sep 04, 2014 3:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Milance al si ga napisao, da si elektricar bio bi gurni prst u uticnicu da proveris da li ima struje ili nemoj ma gurni ga pa sta bude! Ma bolje nemoj Smile

Zeljko drzi odvojene malce ksifoa. Te gupike od 40 dana nisu uopste male i moze da se desi da ih izgrickaju.

Savet za ubuduce, kad prebacujes ribice kod odraslih gledaj da to uradis uvece kad je ugaseno svetlo u akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Sep 04, 2014 3:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Razmisljao sam "preko tastature", sto bi rekli "naglas" Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zeljkoa




Registrovan: 12 Jul 2014
Poruke: 2
Lokacija: Smederevska Palanka

PorukaPoslao: Čet Sep 04, 2014 3:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala drugari. Primljeno k znanju.

Da, te gupike uopšte nisu tako male. Zbog toga sam i bio toliko iznenađen kada su ih alavi skalari iskoristili za užinu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Tražim Kvalitetne Gupike Weiss Tražnja 0 Sub Maj 27, 2023 8:15 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Gupike bolest Dragutin96 Bolest 0 Pon Apr 24, 2023 11:07 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Gupike i molly Djole011 Tražnja 0 Sub Apr 02, 2022 4:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Praćenje od početka uz pomoć tropica ... sallediznilend Početak u akvaristici 0 Pon Feb 14, 2022 8:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklanjam mužjaka plave gupike Nikollo Na poklon 1 Sub Jan 29, 2022 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License