Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nas mali vodeni svet Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Avg 01, 2014 12:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam se javljao par dana sto ne znaci da se nista nije radilo Smile

Hardscape na oba akvarijuma je uradjen u nedelju/ponedeljak (kod ovog manjeg sam zaglavio do kasno u noc)

Veci akvarijum:
Postavljen kvarc/sljunak granulacije 1-2mm, par kamenja (prethodno pripremljenih, testiranih kiselinom, kuvanih, ispranih), RedMoore grana (takodje kuvana u slanoj vodi ali nije jos uvek sposobna da "sedi" na dnu pa je otezana kamenjem). Postavljena sva oprema, spoljni filter "naredjan" filtracionim materijalom... voda koja je stajala par dana polako ubacena u akvarijum i jos dodato obicne vode jer je nedostajalo. Stavljen Sera Aquatan i pustena vodena i vazdusna pumpa da rade. Posle dva dana, ujutru, stavljen Sera Nitrivec. Uvece pustene pilot ribice (iz starog akvarijuma - 3 skalara, 2 trihogastera, i jos jedna ne secam se koja - sve kapitalci). Nakon jos dva dana ubacene i nove ribice: odrasli muljari i svasta jos nesto + 2 puza jabucara, povelika. Ubacene i tri kladofore. Jos nista od biljaka nije zasadjeno, nece biti mnogo pobiljen i to cemo ovog vikenda. Voda je kristalno cista, sve ribice se normalno ponasaju Smile

Manji akvarijum:
Nakon sto je uradjen hardscape u ponedeljak uvece, napunjen je vodom (70%), ista procedura kao i kod veceg akvarijuma - stavljeni Aquatan a potom i Nitrivec. Zivi svet pripremljen, i uzeto nekoliko litara vode iz jednog akvarijum shop-a kako bi se ubrzalo uspostavljanje odgovarajuceg bakterioloskog stanja. Ribice potopljene sa kesom u akvarijum kako bi se eventualno izjednacila temperatura i smanjio stres, polako mesana voda i ribe oslobodjene iz kesa Smile tu su jos i 3 Kladofore i 2 puza jabucara. Od komunalaca dva mala muljara - albino koridorasi, 2 algara bikolora koji se ne podnose jer jedan od njih je strasan bully i maltretira pogotovo ovog drugog algara ali pomalo i ostale ribice, jedino muljare i puzeve ne dira (verovatno jer su iz iste funkcionalne grane - komunalci) Smile I ovde biljke dolaze u nedelju. Osvetljenje je stavljeno kao sto ste predlozili - stedljiva sijalica ekvivalenta 100W od 6500K.

Uskoro otvaram i temu u delu Akvarijumi pa cete videti i slike.

Ono sto imam novo od pitanja jeste oko osvetljenja - za sada sam im drzao non-stop upaljeno svetlo (kad se ugasi ribice kao da se uplase pa panicno plivaju). Znam da ne treba non-stop da bude upaljeno ovo jako svetlo, pogotovo i kad biljke dodju (manji akvarijum ce biti mnogo vise pobiljen od veceg). Mislio sam da im stavim neko blago osvetljenje (npr. tokom noci), imam led trake pa mogu da napravim sta hocu...

Koji je vas savet za rezim osvetljenja? Kada da se pali i gasi, koji tip svetla?

Hvala!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Avg 01, 2014 12:31 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

stefanrudi
Akvarista



Registrovan: 09 Mar 2014
Poruke: 156
Lokacija: Nis-Leskovac

PorukaPoslao: Pet Avg 01, 2014 12:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da si malo pozurio sa ubacivanjem riba, nisi pustio uopste da se isciklira akvarijum... jeste da si ubacio tu hemiju ali opet moje misljenje je da si prebrzo ubacio ribe... nadam se da neces imati vece gubitke...
Sto se tice osvetljenja foto period se razlikuje kod svakog od nas... u pocetku je to 3-4h dnevno i postepeno ga povecavas... nemoj nikako da drzis 24h upaljeno svetlno, treba ribe i da spavaju Smile
Imas za nocno osvetljenje led "moon light"
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Avg 01, 2014 2:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da samo dodam info oko podloge za manji akvarijum, s obzirom da ce biti vise ubiljen tu je stavljena i podloga HTP-10, samo 1 litar sto je oko 0,5cm debljine i odvojeno je oko 2 cm od ivica akvarijuma.

Stefane, hvala za info, tako sam i mislio, da nocu rade neke led trake, imam ih i u RED/BLUE/GREEN varijanti (plavo ce im biti verovatno najprigodnije), a da samo kad smo kod kuce, uglavnom uvece, recimo od 18 do 22h da radi sijalica.
Znam da su ribice verovatno rano dosle, zato i nisu stavljene neke egzoticne vec jeftinije rase da budu pilot i pomognu u uspostavljanju stabilnog sistema (jer bez njih sistem i nije odrziv, barem ne na duzi period, koliko ja razumem).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Avg 01, 2014 2:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I jos jedan info, upravo stigao, u velikom akvarijumu imamo vec i prve prinove! Very Happy Gupika na svet donela 6 malaca Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Avg 02, 2014 1:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao sto sam pisao ovde: http://www.akvarijum.org/forum.....tml#185704 danas sam postavio LED rasvetu na manjem akvarijumu koja ce mi sluziti kao nocno svetlo i dopuna stedljivoj sijalici (kako bih dobio siri spektar svetlosti).

Sutra sadim biljke i nadam se da dovrsavam sve... mada realno ovome nikada kraja zar ne? Smile

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Sub Avg 02, 2014 2:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A šta će ti noćno svetlo? Lep je ovo efekat, i šta ja zneam može da radi sat dva nakon gašenja svetla, ali ipak treba pustiti preko noći ribe da spavaju Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Avg 02, 2014 2:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ove moje kao da se boje mraka, pocnu unezvereno da plivaju i udaraju o staklo... pa sam zato hteo da im stavim nesto bas bas priguseno, efekat mesecine koji neki pominju. Podesio sam na najnizi moguci nivo plave. To je ona slika skroz dole levo, s tim da se vidi da mi ulazi i svetlo kroz roletne pa ce biti jos mracnije.

Posto nisam imao samo plavu traku stavio sam ovu RGB pa ce mi koristiti i kao dopuna "dnevnom" svetlu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Sub Avg 02, 2014 4:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo: to sto ribe pocnu unezvereno da plivaju je sasvim normalna stvar i nije razlog da im ne das mir. Kad razmislis i logicno je. Da li sunce u prirodi zadje za manje od pola sekunde ili je to proces koji traje??? To sto ti radis sigurno im vise smeta nego da imas normalan fotoperiod kao svi mi.

Drugo: po cemu si zakljucio da je potrebno dotatnog svetla (mislim na tu led rasvetu)??? Ne znam ni koje su karakteristike te trake, ali iskreno, mislim da je cista glupost, bacanje novca (to je moje misljenje) i nema nikakvog efekta na bilje. Jednostavno mislim da bi trebao imati normalan fotoperiod i pustiti ribe da se odmaraju. Da si imao podeljen dotoperiod pa i presao npr na 7h svetla bez deljenja zbog stresa ribica, razumeo bih. Ovako to jednostavno nije ok.

Ovo je hobi koji daje mnoge mogucnosti, dinamican je i zanimljiv, ali postoje stvari koje su takve kakve jesu i treba ih se pridrzavati (opet neko moje misljenje)...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Avg 02, 2014 4:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre svega, postujem svacije misljenje a pogotovo onih najiskusnijih i zaista hvala na svakom komentaru, bio on pohvala ili kritika, sugestija.
Razmisljao sam i citao o foto periodu i o tome koliko da traje i kada, a da to bude ok i za ribice i ukucane kako bi svi uzivali. Ovim osvetljenjem cu upravo postici postepen "zalazak sunca" i "sijanja meseca"... uz to dobijam i dodatno svetlo u smislu talasnih duzina koje ne pruza stedljiva sijalica. Cemu inace posebne boje neonka?

U koje doba dana vi drzite aktivno svetlo?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sub Avg 02, 2014 7:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve zavisi od tvog slobodnog vremena, kad najvise provodis uz akvarijum, tad i treba da palis. Recimo kod mene je od 13h-22h. U pocetku je bilo po 8h, sad je 9h foto period. Inace nek bude u komadu.
Sto se tice mesecine, licno me nije nikad privukivalo tako nesto da napravim, ali ako ti volis, zasto da ne.
Pozdrav! Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Sub Avg 02, 2014 9:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemoj me pogresno shvatiti. Nisam mislio nista lose, daleko od toga, ali sam zeleo da razgranicis da mesecina biljkama i ribama nista ne donosi (bar po mom misljenju). Ja da se ribe ne bi previse stresirale prilikom gasenja svetla, upalim sobno svetlo pa onda gasim ono u avakrijumu i zatim sobrno, nakon par minuta. Kod mene pomaze.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Avg 02, 2014 10:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vlado, nije pogresno shvaceno, zahvaljujem se na kritici i sugestiji. Wink
Jovice, hvala!
S obzirom da se kod mene vrlo retko pali svetlo u ovoj sobi ovo cu koristiti kao intro i outro fotoperioda. Fotoperiod ce biti od 16h do 24h ili neko vreme tokom dana, moram jos da razmislim...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Avg 02, 2014 11:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A šta fali led trakama, odnosno led čipovima, raste bilje i pod njima. Ko je do pre ne znam koliko godina čuo za neonku, kamoli tamo neke T5HO itd.... Samo je tu sad pitanje cene, a inače je isvako iole kvalitetno svetlo skupo.

Što se tiče mesečine, ko je ronio u bistroj vodi zna kako je, u mutnoj ni sunce pomaže. A šta vide ribe to je već u domenu nauke.
Po meni si pogrešio što si tako lepio, diode imaju prilično usmeren snop i mnogo bolji efekat kada su usmerene prema vodi.
Foto period stavi kako misliš, meni je od 10 do 22 h (tajmer), ako krenu alge pravi pauzu 2h u sredini ili ga smanjuj. Mesečinu kako hoćeš, meni se lično ne sviđa.

Jovica je u pravu, prema ličnom ukusu Smile

Što se tiče stresiranja riba, za to se ne sekiraj, nisu ti piškile ni kakile dva puta u akvarijumu, brzo će da se prilagode. Kod mene je paljenje svetla znak za klopu, sve se nalepe na staklo Smile

Imam pitanje: šta je to algar bikolor?

Jedan savet, gledaj da ništa ne čačkaš što ne moraš između zamena vode (npr. ugine ribica, odmah vadi, otpadne list - može i da sačeka neki dan), tako da ako nisi raspakovao biljke iz onih saksija, lepo ih stavi u kofu vode i sadi pri redovnoj zameni. Uglavnom to čačkanje non-stop po akvarijumu pravi probleme. Samo polako i ne žuri, dobro ti ide.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Avg 03, 2014 10:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Algar bikolor: Epalzeorhynchos frenatum
http://www.seriouslyfish.com/s.....s-frenatum
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Ned Avg 03, 2014 10:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Au, stavio si bikolora ili frenatusa i to u paru u 45 litara. Pa ti si čovek ljubitelj ultima fajta Smile
Imam neke agresivnije ribe, bikolore nisam imao ali mislim da ide solo jer je prvenstveno agresivan prema svojoj vrsti, pa onda prema ostalima kako stari i postaje čangrizav oko svoje teritorije Smile Suviše je to mali akvarijum za njega. Neka me neko ispravi ako grešim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Mali akvarijum NANO TANK Kacica Početak u akvaristici 11 Sre Mar 15, 2023 5:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mali ancistrusi Ascaron Razmena 2 Pet Sep 30, 2022 5:11 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mali discusi Onix21 Tražnja 0 Ned Feb 13, 2022 8:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mali Algari Yaesu Razmnožavanje 0 Sre Apr 07, 2021 8:44 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mali Akvarijum nikouro Početak u akvaristici 47 Pet Okt 23, 2020 11:51 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License