Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Koja je ova alga? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Jul 27, 2010 3:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja bih pokusao da u filteru ubacim malo slamu od jecma ( jecmenu slamu ) kao filter materijal.
Jecmena slama pri svom raspadanju u vodi ispusta hidrogen peroksid i huminsku kiselinu koje su otrovne za alge a pritom nema stetnog delovanja na ostale stanovnike akvarijuma ( flora i fauna ), a usto moze da ima i pozitivne efekte na zdravlje riba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jul 27, 2010 3:21 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

isako
Akvarista



Registrovan: 08 Jun 2010
Poruke: 294
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Uto Jul 27, 2010 3:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam moje sredio sa sijamskim algarom, sigurno ih ima jos ali se bar ne vide.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Jul 27, 2010 3:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da i Sijamac je jedan od korisnih algara u bitki protiv ove alge . Imas sada par predloga : Bakar, kucna hemija, Sijamac, Jecmena slama .... biraj
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bdojca
Akvarista



Registrovan: 16 Jul 2010
Poruke: 49
Lokacija: N. Beograd

PorukaPoslao: Uto Jul 27, 2010 4:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam problem sa crnim resio, tacnije sveo na minimum na tri nacina koji se najcesce preporucuju. Mehanicki cupkao sa biljaka, kamenja, cesce menjanje vode i dodavanje CO2 i to pola doze. Svidja mi se i ideja sa jecmenom slamom, pozdravljam sve sto je prirodno. nikouro, da li znas gde ima da se nabavi? Na selo, ili da pitam u zdravoj hrani?Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Jul 27, 2010 5:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mislim da je jedini izvor na selu, iskreno nisam cuo dosad da je neko kupio u nekoj bilo kakvoj radnji ??? a ako jeste, mogao bi i da se javi ...
inace sama se slama isecka na nekih 3 - 5 cm i nekih pola sata se prokuva. posto se ohladi spakuje se u carapi i stavi u filter masi ( bioloski deo filtera )
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sale
Akvarista



Registrovan: 19 Maj 2010
Poruke: 165
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Jul 27, 2010 7:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam jecmenu slamu, ubacio sam malo u filter ali nista. Mozda da ubacim jos... Ne znam koliko je dovoljno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
isako
Akvarista



Registrovan: 08 Jun 2010
Poruke: 294
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Uto Jul 27, 2010 7:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da nece odma da deluje treba da prodje neko vreme 1-5 dana, predpostavljam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jul 27, 2010 8:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Jecmena slama pri svom raspadanju u vodi ispusta hidrogen peroksid i huminsku kiselinu koje su otrovne za alge a pritom nema stetnog delovanja na ostale stanovnike akvarijuma ( flora i fauna ), a usto moze da ima i pozitivne efekte na zdravlje riba.

Nikouro, koji je izvor ovih podataka?

Sale, polako sa ubacivanjem slame u filter, da ne bude skuplja dara nego mera... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Jul 27, 2010 8:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

poslao sam ti na pp .....
inace nisam ja to izmislio, vec postoji o tome jedna stidia ili eksperiment na kome su radili odredjeni ljudi ... postavicu tabelu ....

Image
izvor :
Tabela preuzeta iz dokumenta: BARLEY STRAW - ALGAE CONTROL LITERATURE ANALYSIS
Stan Geiger (Aquatic Scientific Resources, Portland, OR [s-dgeiger@Comcast.net), Eric Henry (Reed Mariculture, Watsonville, CA), Pat Hayes (Oregon State University Department of Crop and Soils Science), and Kale Haggard (Corvallis, Oregon)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jul 27, 2010 9:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To je iz jednog malo starijeg rada, u medjuvremenu su se stvari nesto promenile. Ako imas viska vremena i strpljenja, potrazi po netu, ima dosta novijih studija i istrazivanja, cisto da vidis da nije to bas tako jednostavno da mozes da kazes 'jecmena slama ubija alge ovako i onako', da ne pominjem da i nije bas tacno. Cela stvar je znatno kompleksnija nego sto se mislilo pre 10-20-30 godina i tek su poceli da se ozbiljnije bave tom temom.
Nepobitno je da su pojedini autori imali sjajne rezultate pod odredjenim okolnostima ali su ti rezultati ograniceni na usporavanje razvoja i razmnozavanja celija odredjenih vrsta zelenih algi pod odredjenim uslovima.
Definitivno nije dovoljno tutnuti saku slame u filter i ocekivati algicidno delovanje jer se to nece desiti. A ako se pretera sa kolicinom slame, mogu nastati gori problemi od onih pocetnih zbog raspadanja velike kolicine organske materije.
I tako dalje, i tako dalje, koga zanima, moze ozbiljnije da se uputi, materijala ima, samo ga treba citati i razumeti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Jul 27, 2010 11:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

stoji vecina toga sto si napisao, ali .... kada se i kupi odredjeni proizvod na njemu stoji kratko upustvo za upotrebu kao i potrebni parametri kako bi odredjeni proizvod imao ucinka. kod nekih se lekova savetuje da se filter ne ukljucuje a kod nekih da se ukljucuje, ili ima situacija da u jednom akvarijumu nesto prodje ( odradi se ) a u nekom to veoma slabo pa cak i negativno utice. izdati upustvo za upotrebu nekog eksperimenta gde je odredjeni pojedinac uspeo da odradi , skoro je nemoguce. ono sto ce kod mene uspeti nemora da znaci da ce i kod nekog drugog.
u svakom slucaju u delu Izvor na slici stoji i koje je godine ko napisao i objavio neka istrazivanja. pod kojim su uvjetima radili i koja je procedura odradjena delimicno je i objasnjeno , ali takodje i logika razmisljanja da se pojedina alga javlja u pojedine akvarijume pod pojedinim uslovima .... e onda se dodje do resenja ( da li dobrog ili ne , to neznamo dok se neisproba ), da bi mogao odredjeni tretman da se primeni i u drugom akvarijumu.
iskreno nisam imao problema sa algama dosad , sem pojavljivanja malo braon alge na pocetku i koju sam resio pomocu dva pruta vrbe, mada ni to nemogu da dokazem jer nisam pratio parametre vode pre i posle ubacivanja tih dveju grancica, sem da je osvetljenje ostalo isto kao i protok .... nista nisam menjao al su se alge povukle. sada pokusavam namerno da izazovem alge u akvarijumu ( al ne toliko da ih izvozim ) i pojavila mi se svilena alga koju cu ( ako me kolega ne ispali ) pokusati da je se resim pomocu slame. ako neuspem uvek ostaje solucija jaceg protoka, cesce ciscenje filtera , kao i cesta zamena dela vode a sve to praceno mehanickim odstranjivanjem.
mogli bi temu rastegnuti i na razmnozavanja i na odrzavanje i hemiju vode , ali mislim da svuda stoji jedno pravilo u akvaristici : ono sto ce kod mene da uspe neznaci da ce i kod drugog ....
jos sam mlad u ovom sportu da bih se suprostavljao ljudima koji imaju iskustva i neku svoju rutinu u ovom hobiju , ali je nekad nemoguce i izaci iz nekog stereotipa koji je postavljen ( ima jedan mali deo koji mi se svideo kod jednog clana na drugom forumu gde je opisao prijatelja koji vodu menja u akvarijumu direktno iz cesme i to bez prethodne pripreme, covek je zapanjen izgledom samog akvarijuma --- da li je ovo moguce ili ne, nisam probao i necu probati jos neko vreme ) .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Jul 27, 2010 11:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo cu da dodam jos ovo : ako nekog interesuje detaljnije poslacu vam detaljnije iskustva ljudi koji su probali slamu ... ne bih da reklamiram forum i koristim tudje iskustvo kao moje ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sre Jul 28, 2010 12:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bogami jako puno stvari se promenulo u novijim vremenima. Kad sam poceo akvaristiku voda se nije menjala samo dodavala pa za 15 god mi kazu da to nije dobro. Pre toga u filter smo ubacivali bakarne zice jer na to se lepe odredjeni bakteriumi koji poboljsavaju vodu nakon 15-20 god mi kazu da to uopste nije tako. Kad se nakupilo jako puno alge plave i braon ondak se ispod svetla stavljalo indigo i to je kao pomagalo al sad od toga nista nema smeh sad to se sve svodi na kemiju koju nikad nisam voleo u osnovnoj al eto sad mi je potrebno smeh
Sve u svemu bilo sta covek pocinje da radi ili da ubacuje nesto novo to testira na manjem akv ili slicno sta bi ja uradio kad bi mi svih 1600l vode nesto sredilo pu pu neda bog nono . Tako da svim stvarima treba dosta da se i procita ucenje i da se dosta posveti oko prakse jer nista ne dolazi od danas do sutra a tako i alge i bolesti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Jul 28, 2010 12:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

to je to ... praksa i iskustvo je nesto sto ce uvek imati najvisi znacaj u ovoj prici. nazalost i pored dosta procitanih tekstova dosta toga jos nisam iskusio i dosta toga me ceka , a iskustvo ....pa bice ga za par godina
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
miroslavyus
Akvarista



Registrovan: 28 Jan 2010
Poruke: 89
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Avg 28, 2010 1:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dali ima neka hemija koja bi sredila ove alge (crne koncaste) posto su mi se fino pojavile na listovima biljki ???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Koja vrsta je najlepsa? Mirela Početak u akvaristici 4 Uto Jan 31, 2023 12:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka beli kisobran - alga?? pingvinpilence Alge 0 Sub Mar 26, 2022 8:29 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koja je ovo riba? pubicna__kost Razno 4 Sub Mar 19, 2022 6:16 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koja je hrana? Uros Kg Ishrana 2 Ned Maj 16, 2021 6:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koja je ovo riba Milorad Ribe 2 Sub Mar 27, 2021 10:06 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License