Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Truljenje listova Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Sub Avg 28, 2010 1:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao sto naslov kaze, ukratko: jako dugo imam oformljen akvarijum i biljke su lepo napredovale neko vreme dok nisam dodao jos neke a one stare izbacile nove pelcere, recimo Valisneria sto je izbacila male pelcere je zakucala i vise ne raste kao ni pelceri, dok ostale biljke izbace po list ili pelcer ali ubrzo stariji list propada, pojavi se rupa na nekom delu lista ili krene sa strane, nekih 5mm oko te rupe pojavi se sluzaviji i tamnije zelen deo lista koji se siri dok ne zahvati stabljiku lista, obori list na tlo, pozuti zatim se pretvori u paucinu i kada Ancistrus dodje na taj list on se otkine i ispliva na povrsinu gde ga ja izbacim. Pitao sam jednog akvaristu, dao mi je mikro i makro elemente, malo sam ubrzao rast ali propadanje biljaka nije stalo... to je sigurno zbog aeracije a i zato sto nemam CO2, a nemam ga sa razlogom sto taj isti covek koji mi je dao elemente redovno eksperimentise sa CO2 pa mu na svakih mesec pocrkaju sve ribe njegovom greskom jer je uneo previse CO2... ako neko moze da mi kaze radi potvrde da li je nedostatak CO2 i previse aeracije krivac za to i da li postoji neko pravilo u vezi CO2 da se nasteluje da bude i biljkama i ribama lepo a da ne moram da cackam akvarijum svaki dan?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Avg 28, 2010 1:58 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Avg 28, 2010 9:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uglavnom se sve vrti oko 20-30ppm kao neke opste preporucene vrednosti koja je dovoljna za biljke, a bezbedna za sve zive organizme. Neka gornja granica bi bila oko 50ppm. E sad, posto ces tesko izmeriti vrednost direktno, informisi se malo o drop checker-u, to je, trenutno, najrasireniji nacin za orijentaciono odredjivanje kolicine rastvorenog CO2 u vodi. Ako imas pristup pH metru, i KH testove, mozes i iz ove dve vrednosti, pomocu kalkulatora ili tabela, da dodjes do koncentracije CO2.
Ne znam koliko si uopste zagazio u tematiku oko dodavanja CO2, pa necu da idem mnogo siroko, u svakom slucaju, mozemo da nastavimo pricu.
Sto se tice propadanja bilja, moze da bude mnogo uzroka, za pocetak napisi sve detalje u vezi akvarijuma, pa da razmotrimo. Velicina, temperatura, filtracija, podloga, rasveta, stanovnici (bilje, ribe,...), sta to dodajes i koliko,...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Sub Avg 28, 2010 12:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

objasni mi malo ovo "drop checker - najrasireniji nacin za orijentaciono odredjivanje kolicine rastvorenog CO2 u vodi" mislis na to da je najprecizniji?
Imam test stapice, na njima se nalaze Ph i Kh testovi tako da mogu da izracunam. Iskreno nisam mnogo zalazio u CO2 tematike jer sam mislio da mi nece trebati CO2 ali izgleda da cu morati da nabavim neku bocu i za to...
Velicina je 50x30x30 iliti 45l (u dimenziju ne ulazi spoljasnji filter), temp 26-27, filtracija kao sto sam rekao spoljasnji filter u kome se nalazi sloj vestacke (plasticne trave) na dnu, vata Serine firme kao i Sera super peat radi stabiliziranja Ph vrednosti i tvrdoce vode (Gh). Podloga je kvarcni pesak, granulacija 1mm, sto se rasvete tice tu je grejac, termometar, rasprsivac, panj, kucica za ribe (mislim da je neka glina u pitanju, skupo je placena a i namenjena je za mrest riba)
Stanovnici: 19 Neon Tetri, 3 odrasla i oko 30 manjih Black Moly-a, Maticni par crvenog ksifoa koji ima oko 10 malih ksifoa, torokatum, 3 Ancistrusa, 4 Corydorasa pande, 5 Ramireza, nekoliko malih puzeva (ne amazonaca) i 4 RCS-a koji se nalaze u mrestilici zajedno sa mladj ksifo-a i moly-a.
Sto se biljaka tice imam Valisneriu, kladoforu, javansku mahovinu, anubias nanu, limun, hrast... a ostalim vrstama ne znam imena (videcete na slici koje su). Mikroelemente (ljubicasta tecnost) dodajem 1ml na 150l kao i makroelemente 5ml na 150l.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Sub Avg 28, 2010 12:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Avg 28, 2010 12:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Rasveta? Vrsta, snaga, broj, foto period? Od kada dodajes te mikro i makro elemente? Da li znas sta sadrze i u kojoj koncentraciji?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Sub Avg 28, 2010 12:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Wlajko, vidim da volis da bacas novac...ok, gde ga ima tu se i baca! Tako sam i ja radio svojevremeno pa su akvaristi mogli da mi uvale i izmet slona a da mi kazu da je dobar za mrest diskusa i ja bih ga kupio.
Avaj, napisao si da ti je rasveta grejac, pa bih te molio da to ispravis ili nam napises koje svetlo imas u tom aq. Hvala, pozz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Sub Avg 28, 2010 2:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvinjavam se za gresku, pisao sam cim sam se probudio... pa imam jednu neonku Philips Aquarelle 8w. Rekao mi drugar da je daleko bolja za akvarijum od obicnih belih sto mi je i po samom nazivu neonke logicno. ne znam sta sadrze elementi, mogu da se raspitam od coveka od koga sam to dobio, on mi je i dao neke biljke i usput dao te elemente koje on i jos akvarista iz BG-a sami prave, naravno njemu biljni aq odlicno napreduje sa tim istim elementima.
Elemente dodajem ima par meseci.
Sto se novca tice sale, ne volim da ga bacam jer ga i nemam, dosta toga sam dobio na poklon a ostalo sto je neophodno sam dokupio, biljke su mi potrebne jer mi dolazi veci akvarijum pa ne bih da bude prazan.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Avg 28, 2010 3:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

8W na taj akvarijum? Sto je malo, malo je, to je ispod svakog minimuma. Slobodno dodaj jos svetla, pa mozemo da trazimo druge razloge propadanja ako se nastavi. Inace, sto se tice dodavanja makro i mikro, kako mozes da sipas u akvarijum nesto sto ne znas sta je? Zar ti to ne zvuci rizicno? A i kako ga doziras ako ne znas ni sta sipas? Mozda je to sto dodajes idealno za tvoj akvarijum, a mozda je potpuni promasaj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Sub Avg 28, 2010 3:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ma biljke su pocele da propadaju davno pre nego sto sam i nasao elemente, od kada sam poceo elemente da dodajem malo brze rastu i bacaju pelcere ali propadanje listova i dalje traje, tako da elementi pokazuju samo napredak. ne znam tacno sta je ali drug koji mi je to dao zna i ja mu naravno verujem jer isto to on stavlja u njegov biljni akvarijum.
Kakvu neonku da stavim jos unutra i koliko vati?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Avg 28, 2010 3:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dzaba ja pricam, to sto nesto daje dobre rezultate kod njega, ne znaci i da ce kod tebe, dobronamerno ti kazem da ne trpas u akvarijum nesto samo zato sto ti neko kaze da je dobro. Nije to stvar poverenja, vec zdravog razuma. Da ti neko da neobelezenu flasu tecnosti i kaze da pijes jer je zdravo, da li bi to uradio bez pogovora ili bi se dobro raspitao sta je unutra i kako ce da utice na tvoj organizam?
Sto se tice neonki, Aquarelle su odlicne (moje misljenje), mozes da stavis jos koju ili da ih kombinujes sa nekim kvalitetnijim Daylight.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Sub Avg 28, 2010 3:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema potrebe da se izvinjavas za gresku! Ova greska je nesto sto je uticalo da ne dobijes odmah kvalitetan odgovor, a dobio si ga od Blue-a.
Wlajko, moras da u taj aq ako mene pitas ubacis jos makar 2 philips daylight neonke, a ja bih stavio mozda i jos 1 aquarelle.
Vidi ovako, ja sam samo 1 preparat koristio u zivotu - a to je sera aquatan za dehlorizaciju vode. Onda otkako sam nabavio crevo od 15m prestao sam da ga sipam jer prosto najjednostavnije je zaviti crevo na tus i rokaaaaj!!! Ko ce da dehlorizuje 350l vode koliko je jedna moja zamena...
Zeleo sam onda biljke. Znao sam za sve te makro-mikro elemente, za sve easy carbo-e i ostala **anja koji ti odvuku par hiljada dinara za mesec dana. A kao sto mogu da ti pomognu mogu i da odmognu ako se ne pridrzava uputstva ili ne znam ti ja sta vec! Sa CO2 mozes ubiti ribe, vrlo prosto, malom nepaznjom ili havarijom. U svojim aq nikada nisam nista dodavao a biljke secem i bacam tj. nosim prijateljima 1 u nedelju dana. Nikada nista nije trulilo niti propadalo. Desi se jedino da kada odem na put ne vidim ribe od sume.
Wlajko, resi pitanje svetla. A potom vidi sta ces sa tom podlogom koju imas. Meni je u svakom aq podloga zemlja za cvece (neki su protiv toga) a o izgledu biljaka ti govore fotografije aq sa piranama i zajednickog aq. Ti imas 8w svetla na 45l sto je manje od 0,2 w po litru, a za biljke je potrebno da kazemo oko 0,5 i za zahtevnije od 0,7 do 1 w po litru. Nadam se da sam ti kroz ovo sto sam napisao priblizio neke stvari.
Pozz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Sub Avg 28, 2010 4:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jeste sale, hvala puno. moracu da dokupim neke kvalitetnije neonke i onda cu pratiti biljke kako se ponasaju pa cemo videti...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Truljenje hrane u plutajućim biljkama sputnik8 Ishrana 7 Čet Dec 10, 2020 9:24 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka truljenje peraja kod sijamskog borca karajanev1995 Bolest 1 Sre Maj 17, 2017 9:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Propadanje starih listova... trna88 Biljke 8 Sub Jul 18, 2015 8:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka biljka krupnih jacih listova vlada33 Biljke 16 Sub Apr 18, 2015 3:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Truljenje mahovine ili nešto slično mangaboy Biljke 5 Pet Apr 25, 2014 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License