Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Korisna dejstva lišća u akvarijumu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Čet Avg 07, 2014 12:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Čitajući časopis "Akvaristi" (br.4) u jednom članku sam našao podatke o korisnim dejstvima ubacivanja listova pojedinih drveća u akvarijum.
Ceo članak možete pročitati ovde (http://issuu.com/azurkuduz/docs/akvaristi_br.4__2_), ja ću samo sumirati podatke, da ne bude kradem tekstove Very Happy

Određeno lišće ispušta produkte u vodu koji mogu poboljšati kvalitet vode (uticati na pH) ili imatu druge imunološke i vitaminske efekte na živi svet u akvarijumu. Naravno, nije retkost da se lišće hrasta koristi dekorativno u imitacijama određenih biotopa.

Priprema: Prokuvavanje ako ide direktno u vodu celo; ako se dodaje samo radi lekovitih dejstava može da se pripremi u vidu čaja (i da se posle sipa tečnost). Verovatno može prokuvan list i u filter da se stavi, ako vam se ne uklapa u izgled akvarijuma.

Efekti:

Šišarka crne/sive johe - tanin (antibakterijski, antifugicidno, podstiče mrest, izvor hrane za mlađ, hrana za kozice), ispušta određene hranljive materije za zdrav rast biljaka, snižava pH vrednost vode. Doziranje 5-10 šišarki na 100l.

Osušeni listovi hrasta - tanin, smanjuje pH, antibaketrijsko, lekovito za raspadanje peraja izazvanih kožnim bolestima. 8-10 listova na 100l.

Suvi list bukve - izvor hrane za mlađ i odrasle ribe, tanin, smanjuje pH, koristan za floru i faunu. 10-12 listova na 100l.

Osušeni list oraha - smanjuje pH, antimikrobno, hrana za kozice, puževe, somiće i dr. 2-3 lista na 100l.

List lešnika - tanin, hrana za biljke i ribe, zaštita sluzokože riba, antibakterijski. 8-10 listova na 100l.

List koprive - minerali, elementi u tragovima, vitamin A i C, Fe, Mg, antibakterijsko sredstvo, dodatak prehrani riba i kozica. Dozirati po potrebi (zavisno od količine stanovnika u ak).

List breze - smanjuje rizik dobijanja čireva, flavon glikozida, saponin, eterično ulje, smola, tanin, metilsalikilat, sprečavanje tuburkoloznih promena na ribama. 20 listova na 100l, svakih 7 dana.


Nisam još probao, ali ako neko jeste, može da nam javi svoje utiske Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Avg 07, 2014 12:08 am Snimi Poruku Nazad na vrh

branev
Akvarista



Registrovan: 11 Avg 2014
Poruke: 31

PorukaPoslao: Pon Avg 11, 2014 10:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

osuseni list oraha ne preporucujem , bas sam razgovarao sa jednom osobom i rekla mi je nikako list oraha jer ne podnose sve ribe ono sto list suseni list oraha nudi , prvo se treba dobro pogledati koja vrsta ribe sta podnosi pa onda list oraha a tako i za ovo drugo lisce isto .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bublz
Akvarista



Registrovan: 19 Avg 2014
Poruke: 137
Lokacija: Majdanpek

PorukaPoslao: Uto Avg 26, 2014 4:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

MiB ::
[img]
List lešnika - tanin, hrana za biljke i ribe, zaštita sluzokože riba, antibakterijski. 8-10 listova na 100l.

List koprive - minerali, elementi u tragovima, vitamin A i C, Fe, Mg, antibakterijsko sredstvo, dodatak prehrani riba i kozica. Dozirati po potrebi (zavisno od količine stanovnika u ak).

List breze - smanjuje rizik dobijanja čireva, flavon glikozida, saponin, eterično ulje, smola, tanin, metilsalikilat, sprečavanje tuburkoloznih promena na ribama. 20 listova na 100l, svakih 7 dana.

pratio sam upustva
Ubacio sam prekjuce bas da vidim kako je da nebih odmah kupovao kojekavke hemije ovo domace i prirodno mi se vise svidja, moj utisak i zapazanja su sledeca za ove tri vrste lista :

list lesnika stoji u vodi kao i list breze , ali zato listove kopriva haos, skuvao sam 6 malih kopriva koje sam skinuo sa vrha voda to jest caj je bio zelene boje sklonio sam koprive i ubacio caj od koprive merom casice za rakiju, nije proslo ni 2 minuta odjednom voda pocela da zeleni a ribice sa drugog kraja akvarijuma presle na onaj deo gde sam sipao caj od koprive sa casicom pomislio sam lele sta ja uradi sad i cekao rekoh uginuce sledi ono ma jok ribe ostale tu odjednom posle par minuta zivahne bile cudo ali istina zivahnije postale znaci da im nesto falilo pa kad sam to ubacio razveselile se, ubacio sam ostatak onih kopriva u akvarijum eto danas tih listica koprive vise nema Very Happy

[Molba] Napisite jos slicnih prirodnih vitamina poput ovih, zaista sam za prirodniju varjantu sto se tice ribica i bilja odnosno akvarijumskog zivota, hvala u napred [/Molba]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Sre Avg 27, 2014 12:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko ja znam ubacuje se samo suvo lisce koje sakupimo u jesen, ono koje se samo osusi i opadne. Naravno, lisce bi trebalo da bude cisto, bez izmeta ptica ili zivotinja po njemu.

Druga stvar, interesuje me koliko je bitno pratiti uputstva za doziranje? VIdjao sam u nekim akvarijumima mnogo vise lisca nego sto je napisano. Ja konkretno planiramda u oko 20l vode stavim 15ak listova breze. Da li bi to skodilo zivom svetu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Choda1987
Akvarista



Registrovan: 02 Jul 2014
Poruke: 192
Lokacija: beograd

PorukaPoslao: Sre Avg 27, 2014 12:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cek nemogu da ukapiram Smile jel se svaki list kuva od gore navedenog ili se tako suv stavlja direktno? i ako se iskuva jel stavljam taj iskuvani suvi list u aq ili sipam tu vodu sto sam skuvao to?Pa ako moze vec ko je to radio da malo detaljnije pojasni...hvala unapred Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Avg 27, 2014 2:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jesam hrast ranije, suv list iz neke šume, prokuvaš malo u vodi i u akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Sre Avg 27, 2014 2:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Npr hrst mora kada opadne na jesen samo, već suv.
Ali orah se na primer se bere zelen, pa se suši, tako mislim da je i za ostalo bilje.
Za jovu ide drugačiji postupak, mora da se zna kad se tačno bere.

Za kuvanje nisam siguran. Neki savetuju da treba samo da se dezinfikuje i malo popari vrelom vedom da ne bi voda upial sva korisna dejstva. Jer ako prokuvaš on će u vodu da pusti tanin. Ako ide samo ukrasa radi lišće, onda slobodno može i da se prokuva.

Naravno, izvor sa koga sam ovo čitao nije precizirao svuda način pripreme. Lično još nisam probao ništa od ovoga.

Mene npr. interesuje da li može lišće da se stavi u filter, ako ne želim da mi "kvari" koncepciju akvarijuma, a želim da voda pokupi sva korisna dejstva.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Sre Avg 27, 2014 2:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa sto ne bi moglo u filter. VOda ide u akvairjum pa ide, nema razlike.

Ja gde god sam citao svuda pise da treba sacekati da list sam opdane jer valjda tad nema hlorofila i ostalih stvaricica (da ne lupam sad ovde). Citao sam i da je dovoljno da se samo malo propere, ali se zato i uzima lisce iz nezagadjene sredine i to samo ono cisto.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Sre Avg 27, 2014 2:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa sto ne bi moglo u filter. VOda ide u akvairjum pa ide, nema razlike.

Ja gde god sam citao svuda pise da treba sacekati da list sam opdane jer valjda tad nema hlorofila i ostalih stvaricica (da ne lupam sad ovde). Citao sam i da je dovoljno da se samo malo propere, ali se zato i uzima lisce iz nezagadjene sredine i to samo ono cisto.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bublz
Akvarista



Registrovan: 19 Avg 2014
Poruke: 137
Lokacija: Majdanpek

PorukaPoslao: Sre Avg 27, 2014 7:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

vecina listova ako ste primetili opalo vec ima one bele tackice i crne tackice kao neka boljka , znaci najbolje skinuti list osusiti ga i onda spremiti naravno nece se osusiti bas da pozuti ali osusice se.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Choda1987
Akvarista



Registrovan: 02 Jul 2014
Poruke: 192
Lokacija: beograd

PorukaPoslao: Sre Avg 27, 2014 12:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja hocu bas zbog dekorative imam neku ideju al naravno hteo bi i da mi zadrzi korisno dejstvo zato me i interesuje dal da prokuvam pa da stavim ili da ga poparim tj razmisljao sam da je to otprilike isto kao i kad kuvas caj ako kuvas sa sve kesicom izgube se korisna dejstva ako ga poparis i ostavis onda je to to...ili ova 3 varijanta samo malo da ga isperem i stavim u aq?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Sre Avg 27, 2014 1:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@ bublz Tilistovi koji su opali nisu opali jer im je vreme vec verovatno zbog neke boljke ili ko zna cega. Ti listovi i oni koji sami u jesen opadaju nisu isto. Ako budes sam susio list mnogo stvari ce ostati u njemu kojih nema kada sam opadne.

Ja ti lepo kazem sta sam nasao i sta su mi ljudi rekli, zato i cekam jesen da nakupim list. Imam 10 breza u dvoristu, 3 leske, ali ipak cekam da list sam opadne. Kod brata mogu nakupiti orahovog lisca koliko zelim, ali ga ja licno necu ubacivati. Ko bude zeleo lako cu poslati kad bude bilo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Sre Avg 27, 2014 1:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@choda1987 Ljudi pisu da je dovoljno oprat list malo. Ja cu svo lisce koje budem zeleo da stavim u akvarijum drzati u nekoj posudi sa vodom. Taman ce da se lepo opere i natopi vodom da odmah potone. Razmisli i o toj varijanti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bublz
Akvarista



Registrovan: 19 Avg 2014
Poruke: 137
Lokacija: Majdanpek

PorukaPoslao: Sre Avg 27, 2014 1:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

TheDoVla ::
@ bublz Tilistovi koji su opali nisu opali jer im je vreme vec verovatno zbog neke boljke ili ko zna cega. Ti listovi i oni koji sami u jesen opadaju nisu isto. Ako budes sam susio list mnogo stvari ce ostati u njemu kojih nema kada sam opadne.

Ja ti lepo kazem sta sam nasao i sta su mi ljudi rekli, zato i cekam jesen da nakupim list. Imam 10 breza u dvoristu, 3 leske, ali ipak cekam da list sam opadne. Kod brata mogu nakupiti orahovog lisca koliko zelim, ali ga ja licno necu ubacivati. Ko bude zeleo lako cu poslati kad bude bilo.


aha e to nisam znao da je ogromna razlika u opalom liscu na jesen i u ovom koji je na grani. hvala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Choda1987
Akvarista



Registrovan: 02 Jul 2014
Poruke: 192
Lokacija: beograd

PorukaPoslao: Sre Avg 27, 2014 1:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

TheDoVla o tome sam bas i razmisljao nekako to je naj prirodnije a nece izgubiti korisne sastojke,tako da cu bas to i da uradim kao i ti
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Dve rasvete na jednom akvarijumu? Maridza Rasveta 1 Čet Jul 20, 2023 8:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Letnje vreme, 30 stepeni u akvarijumu... Nikollo Ribe 2 Čet Jun 24, 2021 9:30 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Cijanobakterija u novom akvarijumu StefanPN Alge 0 Čet Mar 25, 2021 7:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Druga vrsta puza u akvarijumu. IvanBo Ostali Stanovnici 12 Uto Nov 17, 2020 1:46 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License