Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nas mali vodeni svet - 45l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 03, 2014 2:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uz veliku pomoc ljudi sa ovog foruma koji je prepun korisnih informacija koje smo "upili" pre nego sto smo ista poceli da radimo, devojka i ja napravili smo nas prvi ozbiljni akvarijum (kao klinci smo imali ribice, davno je to bilo Smile ). Kako je to sve teklo moze se procitati u temi http://www.akvarijum.org/forum.....18760.html u odeljku za pocetnike u akvaristici.

Sada je red da "prebacim" pricu o akvarijumu ovde, pa da pratimo kako napreduje Smile

Ima oko 45l zapremine, vode je manje jer ima 3 veca kamena i korner filter koji zauzimaju dosta prostora.

Image
Jos slika u narednom periodu...


Podloga:
1litar HTP-10, po pravilima 1-2 cm udaljen od ivica, debljine oko pola centimetra
Preko hranljive podloge stavljene su dve boje kvarcnog peska preko, vec se prilicno izmesao Smile


Hardscape:
3 kamena u desnoj polovini, sa prostorom izmedju njih za biljke i prolazak ribica, lepo zaklanjaju filtar.
RedMoore grana u levoj polovini (jos ne znam sta cu da radim sa onom Java Moss na vrhu pa za sada samo stoji tamo gore, smislicu neku krosnju), oblutci presvuceni Riccia-om u podnozju zajedno sa jednom Nanom koja se uhvatila na lava kamen. Izmedju oblutaka se pojavljuje po koji preostali list Ehinodorusa koji nikako lepo da se primi a stalno ga i puzevi Amazonci smaraju, jedu i izvlace. Od biljaka je tu jos: Uskolisni limun u uglu levo, krije grejac (atman 100W, morao je malo ukopan da bude), zatim u desnom uglu, iza kamenja, Vallisneria Spiralis, lepo se primila i pocinje da prekriva korner filter (XY 2010 sa dva sprata, sa vazdusnom pumpom). Izmedju kamenja je Ludwigia Repens Rubin i jedan rizom Lotusa. Skroz desno, napred, je Kripta, razvio se koren lepo, ali slabo listovi napreduju. Tu su i dve vece i dve manje Kladofore, koje se setaju kako ih ko pomeri.


Osvetljenje:
Stedljiva sijalica od 15W (mozda i nesto manje, nisam siguran), 6400K. Radi uglavnom od 8 do 12 i od 18 do 24. U planu je da korigujem haubu i budu dve stedljive koje ce biti programirane da imaju fotoperiod od 8 do 22 sa pauzom od 2 sata pri sredini tog perioda (znaci 8-14; pauza do 16; 16-22).
LED traka (dva puta obavijena unutrasnjost akvarijuma, ne znam koliko je to W), radi tokom celog dana, od 8 do 24.


Zivi svet (osim biljaka):
10 kraljevskih neonki, ima nekoliko primeraka koji su dosta manji
6 obicnih neonki
6 Microrasbora Galaxy
3 Pink Zebrice (ne zovu je dzaba GloFish, kad ukljucim samo mesecinu sljasti od fluorescentnosti)
2 Ksifo (M i Z)
2 Guppy (M i Z koja je u mrestilici koja je u drugom planu, iza jaslica)
8 Guppy malaca (u jaslicama u prvom planu, sa par grancica i plutajucih biljcica)
Ancistrus obicni na nekih 5-7cm, dva mala koja sam dobio na poklon sam prosledio prijatelju jer nije imao ni jednog
Ancistrus Gold, malac od 3-4cm
Otocinklus - bas je vredan
Frenatus ajkulica (ovo nam je jedna od omiljenijih ribica u akvarijumu, zauzeo je sebi jazbinu iza kamenja, kod filtra, i tu odmara veliku vecinu vremena, a kad pliva svuda se provlaci, polako, kao neki predator a onda pojuri neku ribicu)
Torokatum, beli, manji ~5cm
2 puza Amazonca
2 puza Nerite (tackasta i zebrasta)
4 obicne crvene kozice, Red Cherry valjda
1 obicni rak koji je vec znacajno porastao i uskoro ce ga zameniti neki CPO rak
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Sep 03, 2014 2:01 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Vladimir95
Akvarista



Registrovan: 20 Jun 2012
Poruke: 334
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Sep 03, 2014 2:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svidja mi se skroz raspored biljaka i kamenja kao i svega ostalog kako si popakovao.. Taj rak je znao kod mene da ubija sve redom po akvarijumu, biljke je seckao i pravio mi samo s*anja tako da ti preporucujem da ga izbacujes, to je to od mene, uzivaj Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bratislav
Akvarista



Registrovan: 13 Dec 2013
Poruke: 223
Lokacija: Beograd - Zvezdara

PorukaPoslao: Sre Sep 03, 2014 4:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako planiras da stavis CPO i da ti pozivi, napravi malo mesta za skrivanje za njega, gustu krosnju ili od kamena ili jos bolje drveta neku pecinicu. Rakcici stradaju nakon presvlacenja ljusture, tada ih ribice lako smazu.

I nemoj uzimati vise od jednog na ovu litrazu, generalno se makljaju, ja nisam mogao da odrzim 4 komada u 200l. Optimum za moj AQ je 3 komada, sa dosta mesta za skrivanje.

AQ dosta dobro napreduje, nesto mi govori da ce ovde biti jos dosta bilja Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DevilFish
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2013
Poruke: 294
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Sre Sep 03, 2014 6:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svidja mi se sta si postignuo, ja bih jos samo dodala u levom cosku jos neku biljku sa sirokim listovima i srednjim rastom i kada to lepo zaraste prekrice cevi i ono sto ne treba da se vidi Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Sep 03, 2014 6:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlicno za pocetak. Svidja mi se postavka. Obecava jer ima buducnost Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
milica80
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 9
Lokacija: Beograd, Palilula

PorukaPoslao: Sre Sep 03, 2014 8:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Veoma zanimljiva postavka, samo napred
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 05, 2014 10:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala ljudi na pohvalama Smile

Nego, juce smo imali fantasticnu frku! Very Happy I Guppy i Ksifo odlucile da se okote, od Ksifo nismo to jos ocekivali... kad smo dosli kuci mrestilica u kojoj je bila Guppy je bila puna malaca, preko 15 komada. Odlucismo da ih odmah prebacimo u jaslice, gde je vec bilo onih 8 Guppy malaca, iste zenke, starih neke 4 nedelje... pustimo Guppy u akvarijum, prebacimo malce, spakujemo mrestilicu - kad ono vidimo jos jednog malca u akvarijumu... pomislimo kako Guppy nije zavrsila, uhvatimo je i vratimo u mrestilicu. Pojurimo onog malca pomocu sifona, kad ono ima jos jedan, pa jos jedan... odakle vise?! Smile Primetimo mi da su ovi novi malci nekako drugaciji... narandzastiji Very Happy uhvatismo odmah zenku Ksifo i nju stavimo u mrestilicu. Prvo je izbacila neku kao prozirnu kuglicu, a potom je izbacila jos dva malca pri cemu je jedan "nestao"...

Prebacili smo i tog jednog u jaslice. Primetili smo jos jednog malca u akvarijumu ali nismo imali vise snage da jurimo sa sifonom po akvarijumu.

Tako da sada imamo prilican broj malaca Very Happy ovi stariji malci su ih malo "njuskali" ali generalno nisu ih napadali da ih grickaju pa se nadam da ce sve biti ok ili ce ovi stariji malci morati da idu u veliki akvarijum...

Eto to je to za sada Smile

p.s. jutros primetih da jedna kozica mulja nesto belo medju nogama a cudno je presavijena... da li polaze jaja?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vacko000
Akvarista



Registrovan: 25 Jul 2014
Poruke: 347
Lokacija: Novi Sad, Telep

PorukaPoslao: Pet Sep 05, 2014 2:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum super izgleda, biljke kad krenu da rastu bice seca svakih par dana Smile

Sad jos da odhranite te malce i super......
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Sep 05, 2014 3:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako se zagledaš u kozicu (ako je crvena trebalo bi da su žuta jaja) i vidiš da to ne mulja ona nego to samo mulja onda imaš male kozice Smile
Iskreno, gledaj da nabaviš malo gušće drezgu, gupi travu, riciu da pluta po površini (neko ko ima živorotke će da ti kaže šta je najbolje) i ne moraš više puno da se brineš oko kotilice i malih kozica.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Sep 06, 2014 11:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nazalost, ode veci crni Ancistrus... nije mi jasno zasto, bio je najaktivnija ribica (pored Otocinklusa).
Kad smo dosli u stan, nismo poslepodne bili tu, videli smo ga da lezi na ledjima iza panja. Kad sam se priblizio da pogledam, video sam da ga rak gricka. Inace su se on i rak najvise zamerali jedno drugom, pogotovo kad komadic spiruline padne dole. Rak je znao da ga stipa. Izgleda da mu je sada dosao glave ili barem iskoristio priliku da ga strpka uginulog.

Rak je dosta narastao, nije ga bilo dva dana, zavukao se iza kamenja (mozda je menjao ljusturu?) pa se vratio jos veci...

Pre ovoga jedino uginuce koje smo imali je jedan torokatum.

Ono sto me vise brine od uginuca jeste pojava braon mrlja, malo po sivom kamenu, malo po jaslicama gde su malci. Cini mi se da je primecujem i na prednjem staklu ispod povrsine podloge.

Neki saveti?

Menjam vodu jednom nedeljno (vikendom) oko 1/3 vode. Ne koristim gotovo nikakvu hemiju (imao sam neke Serine preparate ali se to skoro potrosilo pa i zaboravim da stavim, nesto sa CO2 je bilo i nesto za prihranu). Ispod podloge je 1l HTP-10.

U poslednje vreme sam malo pojacao period osvetljenja stedljivom sijalicom jer mi je slabo osvetljenje.

Neki savet?

Kako je najlakse (a da nije preskupo) da izmerim parametre vode? Ph mogu preko onih listica, sta da radim sa ostalim parametrima?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Sep 06, 2014 11:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Taj rak je meni izgledao kao čudovište kad sam ga vide na oko 10-ak cm veličine. Ne mora da znači da je on kriv, možda je samo krenuo da čisti. U principu ništa nije sigurno, desilo se, ideš dalje.
Braon mrlje su posledica filtracije, imaš jako veliki broj riba a slabu cirkulaciju vode i filtraciju, znak da higijena nije na nivou.
Nema potrebe da meriš parametre.
Znam da si skučen sa prostorom, ali definitivno moraš da rešiš filtraciju ili su ti moguća dalja uginuća. Ne znam šta da uradiš, da li najslabiji atman kanister, da skineš taj stakleni poklopac i skratiš ga pa neku vrstu top filtera, da staviš neki veći potopni unutrašnji pa preko sprej bara ne napraviš cunami u akvarijumu... Uglavnom moraš nešto sa motornom glavom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Sep 07, 2014 12:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U svakom slucaju rak je (na nenasilan Smile nacin) izbacen iz akvarijuma. Nije mnogo velik ali je akvarijum mali.

Da li da ubacim nesto aktivnog uglja u filter?
Razmisljao sam sta da radim sa filtracijom, prakticno su mi vezane ruke zbog haube. Jedino mogu unutrasnji sundjer filter da stavim ali on skoro da i nema filtracionog materijala. Mogu li na XY 2010 da povezem vodenu pumpu umesto vazdusne, nasao bih nacin da to izvedem? Na taj nacin cu barem povecati protok. Vazdusna bi ostala da ubacuje kiseonik...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Ned Sep 07, 2014 2:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uglavnom svako od nas ima isečena dva čoška na poklopcima, da prođu cevi i creva. Sad svejedno da li je spoljni trokomorni ili kanister.
Nije to ništa komplikovano, samo zavisi šta bi stavio od filtera i prema tome isečeš postojeća stakla. Jedan zadnji čošak za usis, drugi za vraćanje vode.
Sve ostalo o čemu razmišljaš je jako daleko od dobre filtracije.
Hajde uslikaj kako izgleda kad skineš taj gornji poklopac (crni sa drškom) da se vidi akvarijum od gore ako te ne mrzi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan013
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2014
Poruke: 191
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Sep 07, 2014 9:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mogu da ubudzim spoljni filter, ali bas da ubudzim...
Mogu da slikam, ne mrzi me, ali nema nista neobicno u poklopcu. Potrebno je da secem poklopac haube i kondenzaciono staklo. Oni su vec malo zaseceni u uglu za crevo za vazduh i struju.
Imam jako malo mesta pored akvarijuma, bio bi to 10x27.5x38cm filter... + dve prelivne cevi + pumpa + dodatni filtracioni materijal... i onda taj spoljni filter namestiti da izgleda iole uskladjeno sa akvarijumom (crnom folijom).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vacko000
Akvarista



Registrovan: 25 Jul 2014
Poruke: 347
Lokacija: Novi Sad, Telep

PorukaPoslao: Ned Sep 07, 2014 9:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da bi ti taj spoljni filter bio pravi resenje za mnoge stvari.
Prijace svom zivom svetu i bilju izvadis ovaj u uglu i ako imas mogucnosti stavis taj spoljni. Pumpa ti ne treba neka posebno jaka, imas od 200l/h sasvim ok pumpe za male pare, ja sam imao kineske i traju mi vec 7-8 godina bez problema......
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Mali akvarijum NANO TANK Kacica Početak u akvaristici 11 Sre Mar 15, 2023 5:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mali ancistrusi Ascaron Razmena 2 Pet Sep 30, 2022 5:11 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mali discusi Onix21 Tražnja 0 Ned Feb 13, 2022 8:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mali Algari Yaesu Razmnožavanje 0 Sre Apr 07, 2021 8:44 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mali Akvarijum nikouro Početak u akvaristici 47 Pet Okt 23, 2020 11:51 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License