Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 za moj pocetak Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
tom
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Okt 2014
Poruke: 3
Lokacija: Rudna Glava

PorukaPoslao: Pet Okt 24, 2014 9:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao sto sam u mom predstavljanju napisao dimenziju akvarijuma, jos nisam nabavio biljke ni ribe tek kupljen akvarijum, a ono sto me zanima u ovim vodama je.

1.pitanje; Dal smem obicnu zemlju iz sume doneti citao sam da drvo bukva dobra za akvarijum pa sam uzeo zemlju iz sume gde je samo bukva, stavio u rerni na temperaturi od 100c i peko 1 i po cak se videlo kako neki koreni i sta jos pocelo da zari i pretvorilo se u prah. Zatim sam lepo prosejao zemlju i stavio sa strane spremno za ubacivanje?
2.pitanje; Dobio sam neke mikro i makro elemente od te osobe sto mi prodala akvarijum u dve flase kaze da je rastvoreno jedna je boja slicna koka-koli a druga flasa providna boja, i kaze to da sipam kad nabavim bilje 1ml na dan i jedno i drugo po 1ml, dal smem preci 1ml na dan recimo ako kapnu 2 ili 3ml , po meri koju imam malu bocicu 1 kap je 1ml kod mene?
3.pitanje; creva sam nabavio za filter neki kineski sa sundjerom, i za co2 jer mi je receno da je pozeljno imati uz biljke dobio sam flase u kojima se stavlja co2 od tog sto je povezao sve ali kaze da kod njega jedan mehur a ponekad 2 do 3 mehura izlete u 6 sekundi , rekao mi je da nezna zasto jer nema ono za smanjivanje mehura na creva dal je dovoljno toliko mehura ili ne?
4.pitanje; dobio sam neonku 6500K - 6W kratka , kad se stavi na sredini akvarijuma svetli ceo akvarijum ona je oko 10cm mozda malo duza, u stvari one mini neonke, dal je dovoljna za akvarijum od 50litara? i dal bi mogao da stavim ogledala iznad kad napravim krov i ogledala da ugradim u krov , kako bi imao jace osvetljenje da ne kupujem dve neonke nego da pokusam sa ogledalima?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Okt 24, 2014 9:50 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Okt 24, 2014 10:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Što se tiče zemlje, za akvaristiku je pogodna zemlja sa više treseta, zemlja iz šume je uglavnom humusna, iskreno ne znam da li može jer nikada nisam probao. Mislim da ti na tih 30L treba veoma malo hranjive podloge i da je bolje da uzmeš neku opšte prihvaćenu (terra Magma, čarobna zemlja) ili neku "firmiranu" Mali je to akvarijum da bi istrpeo poremećaje usled neadekvatne podloge.
Mikro i makro elementi se dodaju po litraži i za to ima računica, naravno ako primetiš po biljkama da ti nije dovoljno jednih ili drugih ili da je previše, koriguješ.
Ovo treće baš i ne razumem šta je pitanje, filtracija je naj bitnija u akvarijumu i tu se potrudi da bude što bolja a za CO2 ima vremena.
S obzirom da imaš oko 40 L akavrijum, mislim da bi ti odgovaralo 2x15 W T8 neonke ili 2-3x8W T5 neonke, možda kombinacija neonke i štedljive sijalice. Sve u svemu računaj oko 0,5W/L
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tom
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Okt 2014
Poruke: 3
Lokacija: Rudna Glava

PorukaPoslao: Pet Okt 24, 2014 10:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nemanjask ::
Što se tiče zemlje, za akvaristiku je pogodna zemlja sa više treseta, zemlja iz šume je uglavnom humusna, iskreno ne znam da li može jer nikada nisam probao. Mislim da ti na tih 30L treba veoma malo hranjive podloge i da je bolje da uzmeš neku opšte prihvaćenu (terra Magma, čarobna zemlja) ili neku "firmiranu" Mali je to akvarijum da bi istrpeo poremećaje usled neadekvatne podloge.
Mikro i makro elementi se dodaju po litraži i za to ima računica, naravno ako primetiš po biljkama da ti nije dovoljno jednih ili drugih ili da je previše, koriguješ.
Ovo treće baš i ne razumem šta je pitanje, filtracija je naj bitnija u akvarijumu i tu se potrudi da bude što bolja a za CO2 ima vremena.
S obzirom da imaš oko 40 L akavrijum, mislim da bi ti odgovaralo 2x15 W T8 neonke ili 2-3x8W T5 neonke, možda kombinacija neonke i štedljive sijalice. Sve u svemu računaj oko 0,5W/L


Filter sam dobio od te osobe neki kineski kao valjak je sundjer isprobao sam ga ubacio vodu cisto iz provere gurnuo njega na dno i uz pomoc onog podesavanja na crevu sto ima slicno kao infuzija podesavao jacinu mehurica vidim da radi.

koliko sam ja izracunao litraza akvarijuma je na digitron ispalo 44,550 Litara, a jos cudnije imam plasticnu kofu od 5 litara na koju ima mera za vodu od 5litara i nesto mi cudno sipao sam 9 i po kofe vode u akvarijum do vrha to dodje oko 45,500 litara to mi je cudno ili je plasticna kofa mozda netacna?

znaci jace osvetljenje moram da nabavim ?

Grejac, citao sam da je potreban ukoliko je u sobi hladno? U mojoj prostoriji gde ga zelim drzati jeste dnevna gostinska prostorija temperatura je oko 30stepeni mozda po nekad vise setam u majcu po kuci, po mojoj nekoj proceni nezvanicni zakljucak je: Ukoliko je u sobi 30 ili recimo 32 do 35 stepeni u akvarijum ce biti oko 24 mozda malo preko, jel da?

1.pitanje; Koje mi biljke preporucujete?
2.pitanje; Svidja mi se crni pesak, u napred sam zamislio crni pesak uz zeleno bilje. Dal je dobar crni pesak?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Okt 24, 2014 10:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne računaš bruto litažu jer ne puniš akvarijum do vrha a imaš i podlogu koja isto oduzima litražu vode pa dolaziš do nekih 35-40L vode, ali to je manje bitno. Sunđer filter za tu litražu nije dovoljan, moraš da nađeš bar neki potopni motorni filter ili da napraviš spoljni koji je naj bolje rešenje za tvoj akvarijum. Što se tiče grejača, videćeš i sam, nije baš neophodan ako nemaš veće temperaturne razlike u sobi gde držiš akvarijum.
Za početak svakako preporučujem brzorastuće , ne zahtevne biljke dok se akavrijum potpuno ne ustabili.
Crni kvarc je stvar estetike, odnosno ukusa, dobar je kao i svi drugi, naravno gledaj da bude kvarcni pesak.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tom
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Okt 2014
Poruke: 3
Lokacija: Rudna Glava

PorukaPoslao: Pet Okt 24, 2014 10:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nemanjask ::
Ne računaš bruto litažu jer ne puniš akvarijum do vrha a imaš i podlogu koja isto oduzima litražu vode pa dolaziš do nekih 35-40L vode, ali to je manje bitno. Sunđer filter za tu litražu nije dovoljan, moraš da nađeš bar neki potopni motorni filter ili da napraviš spoljni koji je naj bolje rešenje za tvoj akvarijum. Što se tiče grejača, videćeš i sam, nije baš neophodan ako nemaš veće temperaturne razlike u sobi gde držiš akvarijum.
Za početak svakako preporučujem brzorastuće , ne zahtevne biljke dok se akavrijum potpuno ne ustabili.
Crni kvarc je stvar estetike, odnosno ukusa, dobar je kao i svi drugi, naravno gledaj da bude kvarcni pesak.


Nebi te brzo rastuce biljke, sta ako se desi da porastu treba da ih secem sisam kako se to vec naziva u akvaristici.
1.pitanje; Postoje li nezahtevne biljke a da nisu tako brzo rastuce ? Jer citajuci o akvaristici i zivom svetu to jest riba i beskicmenjaka, strah me da cu nabaviti ribe koje ce mi unistiti biljke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tom
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Okt 2014
Poruke: 3
Lokacija: Rudna Glava

PorukaPoslao: Pet Okt 24, 2014 10:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

zelim imati akvarijum sa biljkama koji ce ukrasiti gostinsku sobu, i zameniti televizor .

Naravno i neke ne mnogo zahtevne ribe, hocu reci ne one kojima treba perfekno odrzavanje nego nesto u smislu za pocetnike akvarijuma a da nisu gupike koje ce se kretati po akvarijumu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Okt 24, 2014 10:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nezahtevna sporo rastuća biljka je npr. nana ili Anubias. Što se tiče održavanja, ono će svakako postojati, postoje manje ili više osetljive ribe ali ne postoje one koje ne zahtevaju održavanje akvarijuma. Inače, sa tom litražom si prilično ograničen u izboru riba. Možda da pogledaš u lepljivim temema oko izbora riba za akvarijum pa kad se odlučiš napiši, reći ćemo ti koja je naj bolja opcija, naravno, samo na tebi je da se na kraju odlučiš.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tom
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Okt 2014
Poruke: 3
Lokacija: Rudna Glava

PorukaPoslao: Pet Okt 24, 2014 11:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

OK hvala javicu vam kad se odlucim za neku ribu, ali prvo biljke da resim .....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Pet Okt 24, 2014 6:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moja ti je preporuka da ipak ubaciš grejač i ne razmišljaš o temperaturi, jer sigurno će biti oscilacija posebno u ovim hladnim danima.
A na održavanje moraš računati koje god ribe da držiš.
Slažem se sa savetom koji si dobio da je dobro da ubaciš u startu brzorastuće biljke i to silidan broj kako bi imao manje problema sa algama odnosno da biljke koriste hranljivu podlogu dok se ne stabilizuje sve.
I naravno samo polako i strpljivo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tom
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Okt 2014
Poruke: 3
Lokacija: Rudna Glava

PorukaPoslao: Pet Okt 24, 2014 7:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

spaske1 ::
Moja ti je preporuka da ipak ubaciš grejač i ne razmišljaš o temperaturi, jer sigurno će biti oscilacija posebno u ovim hladnim danima.
A na održavanje moraš računati koje god ribe da držiš.
Slažem se sa savetom koji si dobio da je dobro da ubaciš u startu brzorastuće biljke i to silidan broj kako bi imao manje problema sa algama odnosno da biljke koriste hranljivu podlogu dok se ne stabilizuje sve.
I naravno samo polako i strpljivo.

za grejac nije mi problem nadje se to gledao sam po jednoj radnji sta sve mogu nabaviti to jest kupiti , da znam za odrzavanje da treba svakoj ribi samo sam mislio na recimo ima onih koje su agresivne koje vole da napadaju druge ribe i tako te ribe nebih drzao koje bi se napadale kad nisu iz istih voda, jel da? I recimo ako dodje do mresta pa da ne napadaju ikre pa da dodje do nekog pokolja.
OK par brzo rastucih biljaka nije problem da nabavim samo da ne predju 33 cm hehe...
za alge menjao bi vodu svaki dan ako ne ja neko od ukucana uposlio bi pokazao kako to nije tesko da se menja voda svaki dan po 5% recimo , tako sam citao da je dobro u startu menjati vodu kad se ubace biljke po malo tako jedno dve nedelje a posle svakih 5 do 7 dana
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Okt 24, 2014 8:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Što da ne pređu 33 cm. Meni je valsinerija pre šišanja prešla metar i po, sad je skraćena na oko metar, meni lepo izgleda kad pokrije malo površinu akvarijuma.
Jok, ne menjaš vodu dok se ciklira mesec dana, menjaš posle oko 20-30% na 7 do 10 dana.
Jedino si miran i komotan sa praznim akvarijumom Smile
Nema tu mnogo posla da se razumemo, dobar filter, redovna promena vode i zdravo.
Pošto je filter u najavi slab, moj savet je jedno 4 korija, par ancistrusa i barbusi titeje do 10-ak komada i ništa više.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tom
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Okt 2014
Poruke: 3
Lokacija: Rudna Glava

PorukaPoslao: Sub Okt 25, 2014 10:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesa69 ::
Što da ne pređu 33 cm. Meni je valsinerija pre šišanja prešla metar i po, sad je skraćena na oko metar, meni lepo izgleda kad pokrije malo površinu akvarijuma.
Jok, ne menjaš vodu dok se ciklira mesec dana, menjaš posle oko 20-30% na 7 do 10 dana.
Jedino si miran i komotan sa praznim akvarijumom Smile
Nema tu mnogo posla da se razumemo, dobar filter, redovna promena vode i zdravo.
Pošto je filter u najavi slab, moj savet je jedno 4 korija, par ancistrusa i barbusi titeje do 10-ak komada i ništa više.


Pa svasta pisu po netu, nije tesko mesec dana , drzacu se tog pravila Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tom
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Okt 2014
Poruke: 3
Lokacija: Rudna Glava

PorukaPoslao: Sub Okt 25, 2014 11:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mogu li dobiti nazive postova za pocetnike, ono kao upustvo u akvaristiku?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sub Okt 25, 2014 11:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

http://www.akvarijum.org/forum.....i-f35.html

Otvori link, i prvih osam tema su lepljive teme. To je ono izdvojeno sto ce mnogo da ti pomogne i da te uvede u celu pricu, kako bi sto pre shvatio neke osnovne stvari vezane za slatkovodnu akvaristiku.
Svaki pod-forum na ovom forumu ima po nekoliko lepljivih tema. Iscitaj ih.. Ako nesto ne bude jasno, slobodno pitaj ovde u svojoj temi.
Pozdrav! Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tom
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 24 Okt 2014
Poruke: 3
Lokacija: Rudna Glava

PorukaPoslao: Sub Okt 25, 2014 11:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jovica ::
http://www.akvarijum.org/forum/poeetak-u-akvaristici-f35.html

Otvori link, i prvih osam tema su lepljive teme. To je ono izdvojeno sto ce mnogo da ti pomogne i da te uvede u celu pricu, kako bi sto pre shvatio neke osnovne stvari vezane za slatkovodnu akvaristiku.
Svaki pod-forum na ovom forumu ima po nekoliko lepljivih tema. Iscitaj ih.. Ako nesto ne bude jasno, slobodno pitaj ovde u svojoj temi.
Pozdrav! Bravo

Zahvaljujem
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pocetak price Milica Obradovic Početak u akvaristici 16 Pon Jan 25, 2021 9:49 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi pocetak sa Afrikancima Gladijator Afrički ciklidi 9 Uto Sep 22, 2020 12:50 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak akv 128l pomoc AleksandaT90 Početak u akvaristici 4 Pet Jun 26, 2020 2:49 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak - 27l Nebojsa92 Akvarijumi 2 Pet Maj 08, 2020 6:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak 40L Trifke98 Početak u akvaristici 3 Ned Dec 01, 2019 1:43 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License