Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Moj prvi akvarijum 100l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Pile_glodje_kost
Akvarista



Registrovan: 13 Sep 2014
Poruke: 18
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Pon Okt 27, 2014 9:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav drustvo, naime danas sam kupio svoj prvi akvarijum.
Pre kupovine sam detaljno listao ovaj forum i jos neke zanimljive adrese po netu jos od avgusta meseca, tako da sam na kraju uzeo akvarijum od 100l.

Akvarijum unutra ima pozadinu od stiropora (imitacija kamena) i iza nje je celom duzinom od 60 cm smesten trokomorni filter sa zazorom. Prva i zadnja komora imaju nekih desetak cm a centralna komora je baaaas velika sto mi se dopada jer mogu dosta filter mase da sabijem.

Planiram da ovih dana formiram podlogu i ostavim akvarijum da se ciklira ali pre toga imam par konkretnih pitanja.

Prva nedoumica.

Danas u radnji su me ljubazne prodavacice prilicno zbunile i u sustini malo poremetile od stvari koje sam zacrtao da cu kupiti na osnovu saveta koje sam video po raznim temama na ovom forumu.

Ovako je isao razgovor

prodavacica - prvo sto ti treba je pumpa koja ce da ubacuje vazduh u akvarijum i jedna pumpa koja ce da izbacuje cistu vodu iz filtera u akvarijum
moja malenkost - Ok znam to, hteo bih da uzmem potapajucu za filter zato sto sam cuo da su besumne
prodavacica - da moze tako a mozes i da stavis vazdusnu pumpu sa dva izlaza koja ce da ti radi posao umesto ove dve, i da ubacuje vazduh i da gura vodu iz filtera
m malenkost - OK pa sta je bolje, meni je svejedno, cena mi je nebitna zelim dobru filtraciju
prodavacica - pa mozda je bolje da uzmes vazdusnu ne gomilas kablove
moja malenkost - da li ona moze da obezbedi da kroz filter prodje 300l za 1h vremena?
prodavacica - Ma da i vise od toga ne brini za to.

U sustini rezultiralo je uzimanjem plave vazdusne pumpe marke Champion sa potenciometrom za regulaciju protoka vazduha na izlazu pumpe.
E sada ja kontam da je ovo zajeb? Kod kuce sam ukljucio pumpu i nekako mi deluje da slabo duva na izlazima, nekako ne verujem da ono moze da protera 300l kroz cevi za 1h vremena.
takodje onim potenciometrom se deluje na oba izlaza tako da logicki se da zakljuciti ako zelim da filter brze izbacuje vodu, rasprsivac ima da radi ko blesav??

na crevu koja izlaze iz pumpe su stavile nepovratne ventile pa neki mali reduktor, kontam da mozda time mogu da podesim da rasprsivac slabije radi i na high strani potenciometra.
Nebitno, pitanje je da li ova pumpa moze da mi koristi u ovom filteru za izbacivanje ciste vode ili da izmem neku potapajucu tipa Atman sa 500l/h?
Ako bih uzeo potapajucu, da ovu sa dva izlaza menjam za vazdusnu sa jendim izlazom ili da je zadrzim? Smem li da zatvorim jedan izlaz necime da ne duva u prazno? Very Happy


Druga nedoumica.

Krenu one da mi slazu filter masu.

Na dno filtera su celom duzinom stavile onaj crni sundjer.
Iznad toga su stavile jednu kesu bio kugla na sredinu filtera. Sto je meni delovalo glupo, 1 kesica duzine 15ak cm na sredini filtera od 40 cm pa sam uzeo jos jednu
i onda napravio da imam ceo sloj u komori od bio kugla.
Iznad toga su stavile onaj plavi sudjer.
E zatim su krenule da metju aktivni ugalj, sto sam o5 trazio 2 kese da bi imao celom duzinom komore sloj a ne samo na jednom delu komore.
I iznad toga je stavljena perlon vata.

E sada, meni je tu cudno malo stvari, zar bio kugle ne bi trebale biti na dnu a ne onaj crni sudjer?
zatim aktivni ugalj, jos sam ih pitao da li treba on da ide, na sta su me obe krenule ubedjivati da treba. Pitao sam zar on ne ide samo posle ubacivanja lekova u akvarijum rekle su DA ali i ovako je pozeljno jer on radi neke hemijske pprocese, cisti vodu od teskih metala itd... na sta sam ja rekao ako je bolje OK dajte dve kese! Very Happy

Pitanje, da li da koristim taj ugalj ili ne? Kontam da stavim sledeci raspored filter mase, na dnu bio kugle, preko crni sundjer, pa perlon vata 1 sloj, pa plavi sudjer, pa aktivni ugalj ako treba pa jos 1 sloj perlon vate na vrhu? sta mislite?

treca nedoumica i to ogromna.

Nalazim se u Pancevu, ovde je voda kao i svuda u Vojvodini prosto fantasticna. Prepuna kamenca i ko zna cega jos.
U kesu su mi ugurale dva preparata uz sledece savete.
Sera aquatan
kada napunim akvarijum da sipam pola bocice da bih ocistio vodu od hlora.
zatim da u vodu OBAVEZNO dodam po 1 kafenu kasicicu soli na 10l vode, ili ti nekih 9 kasicica soli da sabijem u akvarijum.

Sera bio nitrivec

Da sipam u filter 4 do 24h pre ubacivanja ribica, celu bocicu. ok to mi je jasno, da se formiraju korisne bakterije.


PItanje je sta da radim za vodu za akvarijum? Ja sam pre ovoga imao ideju da od drugara uzmem nekih 20ak litara iz njegovog akvarijuma, a ostatak da prokuvam i ocistim hlor na taj nacin
i da tu prokuvanu vodu ostavim da se hladi negde 1 dan da se odvoji kamenac pri hladjenju.
Medjutim one me ubedise da je dovoljno ove cesmuse da nalijem u akvarijum i da samo izlijem aquatan u nju i to je to.
Takodje imao sam ideju da ostavim da se akvarijum ciklira barem desetak dana da se one korisne bakterije formiraju medjutim one mi rekose AKO nema zivog sveta ne moze ni da se formiraju iz nicega.
Stvarno ne bih zeleo da pobijem ribice Sad

Slike od akvarijuma cu postaviti sutra, nemam vremena sada zaista.
napomena je da necu ici na biljni akvarijum posto mi je ovo prvi put da se igram sa ovime tako da kasnije sto se tice podloge bice samo pesak i kamencitji i mozda nesto malo vestackog bilja.
Unapred hvala na svim odgovorima i savetima, potrudicu se da u ovoj temi izbacim ceo napredak vezan za ovaj kavarijum i moj pocetak tako da i nekome drugom moze kasnije pomoci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Okt 27, 2014 9:41 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Okt 27, 2014 10:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvini sto necu biti opsiran kao ti, ali sve zajeb do zajeba... Smile
Ukratko, kupi vodenu pumpu za filter, mani se corava posla sa vazdusnom. So zaboravi u slatkovodnom akvarijumu. Sto se tice filter materijala, 'bio kugle' nisu nista bolje od bilo kog sundjera, aktivirani ugalj si mogao i da preskocis, al' nema veze. Spakuj taj filter, stavi podlogu, napuni svezom vodom iz cesme, ukljuci pumpu i ostavi tako par nedelja. U medjuvremenu mozes da ubacis po neku ribicu. Sredstva koja si kupio, koristi prema uputstvu, mada se neces nesto ovajditi od njih.
E da, nemoj 'leba ti plasticne biljke... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Okt 27, 2014 10:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hehe, toliko si citao da su ti na kraju ljupke prodavacice nagovorile da kupis pumpu za vazduh. kupi pumpu tu za vazduh zadrzi za vazduh Smile
i ti i one procitajte sve o cikliranju AQ. bez ribica.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dare021
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2013
Poruke: 185
Lokacija: Novi Sad, Srbija

PorukaPoslao: Pon Okt 27, 2014 10:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

u principu vazdušna pumpa koju si kupio nije loša(imam je i ja)..

možeš i nju da koristiš sa prelivnim cevima(princip kao već opisane češke pumpice..)
neznam samo koliko je moguće preliti 300l/h vode ali ako neželiš da kupuješ još jednu pumpu može da posluži

pošto si je već kupio,šta je tu je...
ne bi ti preporučio da zatvoriš jedan izlaz ventilom jer ćeš takvim prigušenjem znatno skratiti vek pumpe,već napravi bajpas (plastičnom račvom)da ti iz oba izlaza vazduh duva u jedno crevo a potenciometrom reguliši količinu izlaznog vazduha...

ako baš hoćeš ,pomenutu pumpu koristi samo za vazduh,kao što su ti već predložili a za prečišćavanje vode dokupi još jednu potopnu pumpu,napravi sprej bar i rešio si problem
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Okt 27, 2014 10:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo pravilo...ne slušaj prodavce u akvašopovima. Imaš dva razloga. Prvi, žele da ti uvale što više opreme. Drugi, nemaju pojma. Čitaj ti samo tekstove na forumu, i ne beri brigu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pile_glodje_kost
Akvarista



Registrovan: 13 Sep 2014
Poruke: 18
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Pon Okt 27, 2014 11:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma idem pumpu da zamenim sutra. Uzecu potapajucu i vazdusnu za jednim izlazom.

Fora je sto sam ih pustio malo da lupaju gluposti, da uzmem ovu pumpu sam pristao tek kada je rekla ako se predomislite nije problem da se zameni u narednih par dana.
Kod slaganja filtera sam video koliko je sati kad su ono slozile ko cepanice, i naravno da sumnjam u sve sto su mi rekle, narocito za stvari koje se ticu vode jer sam se za prvu vodu cimao i pre ovoga danas.

Da uzmem od kolege koji kuci ima aparate za preciscavanje vode, da uzmem nesto iz drugih akvarijuma, da prokuvavam itd.... najverovatnije cu ici cesma i nesto iz drugog akvarijuma.

Cikliranje akvarijuma sam procitao do detalja iz vise akvaristickih knjiga koje sam skinuo sa neta + ovaj forum ALI opet nikad nisam radio i postavljacu pitanja.

Ideja u startu je bila da idem biljni akvarijum, odusevljen sam nekim slikama sa ovog foruma ali trenutno nemam dovoljno da izguram kvalitetno osvetljenje za biljke. Kontam par meseci da guram ovako pa da kasnije malo krenem sa biljkama.

Onih 10 kasicica soli da ubacim na prvom punjenju?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
potpis88
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2014
Poruke: 166
Lokacija: Vlasotince

PorukaPoslao: Uto Okt 28, 2014 1:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

So u slatkovodnom akvarijumu? Potpuno bespotrebno. Tako da ne ubacuj. So se ubacuje jedino kad lecis ribice od nekih bolesti i to u karantinskom akvarijumu, ili kad se primeti neka povreda kod riba i td... Ovako je sve bespotrebno. Mnogi prodavci su mi delili davete o doziranju soli ali nikad ga nisam stavio... i iskreno nisam imao problema.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Okt 28, 2014 2:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kuku lele Smile
Menjaj pumpu za nekog atmana od 400-600 lit/h, može on odlično da ubacuje i vazduh sa pripadajućom opremom bez ikakvih problema, tako da ti vazdušna ne treba ni pod tačkom razno.
Ja koristim čistu česmovaću pri zameni bez ikakvih problema. Aquatan nije od neke pomoći. Bionitrivec, mnogo je bolji za start ali se sipa u akvarijum pa će filter da idradi svoje. Soli nemoj ako ne praviš morski.
Kakav je filter, spoljašnji ili unutrašnji sa zazorom?
Ako je spoljašnji dve prelivne da vuku vodu i jedna prelivna na pumpu da vraća vodu.
Biokugle imam i ja i ništa im ne fali da stoje na dnu filtera, iznad ide plavi sunđer, pa vata, pa taj crni gore na vrh (koji pereš pod jakim mlazom česme kad menjaš vodu). Slobodno natrpaj oprane džakove od krompira ako imaš mesta iznad bio kugli i plavog sunđera koliko god ima mesta. Ugalj ne koristim, pa ne mogu da dam pametan savet.
Vatu ne kupuj u zoo shopovima, imaš za 400 kinti u šargarepa zgradama balu koja će da te služi jako dugo i koju ćeš da bacaš kad se isprlja i zameniš novom.
Vodu možeš da uzmeš ali po meni bolje nemoj, bitnije ti je da uzmeš neki sunđer iz filtera dobrog akvarijuma pun bakterija nego vodu.
U principu imaš jednu normalnu radnju u gradu.
Ako ti se baš žuri da ubaciš ribe, postoji način ali ne bih savetovao, obično uvek uspeva ali kao i svaka prečica može i da zakaže.
Za početak ti je dovoljno da odeš do jedne radnje u staklu kod zelene pijace i kupiš nekoliko T5 865 neonki sa armaturom koje su prilično jeftine i obavezno zasadiš nešto biljki, mnogo je lepše i stabilnije sa njima, posebno u startu.
Piši na pp ako ti trebaju lokacije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pile_glodje_kost
Akvarista



Registrovan: 13 Sep 2014
Poruke: 18
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Čet Okt 30, 2014 9:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E ljudi izvinjavam se imao sam nekih privatnih problema pa nisam stigao zadnja dva dana nista oko akvarijuma.

Formirao sam podlogu pre 2 dana, napunio, ukljucio i zapoceo proces cikliranja.
Vidim danas da mi se voda malo muti, ok kapiram da je to normalno za pocetak cikliranja, pojacao sam dodavanje vazduha da se povrsina talasa da ne dodje do formiranja one skrame i zamenio sam jedan deo vode.

Evo slika koje sam obecao.

Znam da postolje nije baaaas adekvatno ali trenutno samo to imam, u narednih 2 meseca pravim novu policu za akvarijum tako da nemojte drvlje i kamenje.

Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dare021
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2013
Poruke: 185
Lokacija: Novi Sad, Srbija

PorukaPoslao: Čet Okt 30, 2014 9:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

po mom mišljenju podloga je jaaako mršava

podloga bi trebalo da ti je debela najmanje 3cm u prednjem planu au zadnjem bar 5 cm...
s obzirom da želiš biljni akvarijum ispod te frakcije koju želiš bilo bi dobro da staviš hranljivu podlogu(tera magma,čarobna zemlja.....)

da li je to stiropor između daske i akvarijuma??
ako nije ,trebao si i to da staviš..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pile_glodje_kost
Akvarista



Registrovan: 13 Sep 2014
Poruke: 18
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Čet Okt 30, 2014 9:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Osnova na kojoj stoji akvarijum je 50*40
Osnova akvarijuma je 60*43.5
Tako da sam stavio dasku od 62 * 48 cm
I preko nje 1 cm stiropora pa onda tek akvarijum.

Ima 1.5cm u prednjem i oko 4.5-5cm u zadnjem planu, u zavisnosti od mesta, a ubacio sam terra magmu. Ali necu saditi bilje neko vreme. Nemam dobro osvetljenje a iskrslo je sada i jos nesto sto trazi preusmeravanje tokova novca.
Supruga mi je bila trudna i fora je bila da kupim akvarijum pre porodjaja koji je trebao biti za 1.5 mesec. medjutim kupih akvarijum u ponedeljak, odradih ovaj deo price, i ona juce prevremeni. I danas postadoh tata Smile

Tako da dobro je sto sam uspeo da zamenim vodu sada sa vodom a ne sa nekim alkoholom Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Okt 30, 2014 11:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bravo tata Smile
Sad ga pusti da se vrti i ne diraj ništa, sipaj malo hrane da truli.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dare021
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2013
Poruke: 185
Lokacija: Novi Sad, Srbija

PorukaPoslao: Čet Okt 30, 2014 11:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pridružujem se čestitkama,
ostavi sada akvarijum da se iscikliraneće mu ništa faliti

a za biljke i ribe ima još dooosta vremena
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Okt 31, 2014 7:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cestitke tata!!!!
Taman dok nadjes vremena i voda ce se isciklirati bas kako treba za 2meseca Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pile_glodje_kost
Akvarista



Registrovan: 13 Sep 2014
Poruke: 18
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Sre Avg 05, 2015 11:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Poooooz drustvo, odavno se nismo culi Smile

Ostao sam debelo duzan sto se tice slika akvarijuma, bio sam tada bas u nezgodnom periodu ali hvala Bogu sve se sredilo.
Akvarijum jos uvek postoji, i ono sto me cini ponosnim je da je veci deo ribica ziv i da od nekih imam vec dve generacije potomaka Smile
Postavicu sada slike od pocetka sto imam, uz neke kratke opise da bi ste ispratili razvojni put Smile

Ovako je to izgledalo u novembru, 10 zebrica, 2 ancitrusa, 3 male zenke sijamskog borca.

sto se tice biljaka, kombinacija vestackog i prirodnog, i neizbezna vodenica...... nikako nisam mogao da izbegnem ovo vestacko i vodenicu jer tada sam morao da izlazim u susret zeljama gospodje...

Image

nakon par meseci sve ribice jos zive, biljke napreduju, unapredio sam osvetljenje, ubacio motornu pumpu za filter.... U akvarijum su upali Amazonci, odusevljen sam sa njima.

Image
Image
Image

Limunovi su kasnije porasli baaas baaas i listove nabili gore ispod neonki, u vodi dole je ostalo samo stablo i tek po neki list, sto mi se nije dopalo.
Pokusao sam malo skratiti i urediti ali limunovi to nisu bas najbolje podneli tj od 3 mi je ostao jedan Smile
Tako da pre 10 dana sam resio da uradim generalku u akvarijumu, izvadio vodu u kanistere, jedva nekako pohvatao ribice, dobro oprao akvarijum, malo preraradio podlogu, vratio deo vode, posadio novo bilje, ciklirao nekoliko sati, vratio ostatak vode i malo nove ubacio. Iskoristio aktivnosti da se resim plastike Smile Za sada je otislo sve sem vodenice ali resicu se i nje Smile tiha voda breg roni Smile
Evo slike kako mi treutno izgleda akvarijum, planiram jos malo nekog sitnijeg bilja ubaciti, tipa javanske mahovine.

Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License