Znam za ovaj način provere kamena ali me zanima dali isto važi i za akvarijume sa Malawi ciklidima?
Jer oni vole tvrdu vodu a i siga koja se koristi u tim akvarijumima često, je krečnjačkog porekla.
Nabavih ovo kamenje proverio sa sircetom nema nikakve reakcije....sa ovakvim kamenom se jos nisam sustretao bas je specificno a i nevideh ga da ima ovako neko nesto u akvarijumu...da li zna neko koja je ovo vrsta kamena?
Flojd Akvarista
Registrovan: 30 Maj 2012
Poruke: 460
Lokacija: Novi Sad
Bio sam malo u lovu na kamenje, nasao sam nekoliko zanimljivih supljikavih komada ali na njima ima i zemlje i mahovine i ko zna cega jos posto je planinski kamen u pitanju interesuje me kako da ih pripremim? Koliko puta da prokuvam i koliko vremenski? Da li je potrebno da dodajem so dok se bude kuvao kamen i koju kolicinu?
Doksas Akvarista
Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo
Ti si vec ubacio kamen , mada ono, preporucuju jedno kuvanje uz dodavanje soli i jedno bez soli, po oko pola sata.
Interesuje me da li neko zna koji je ovo kamen?
Testirao sa sonom kiselinom i nema reakcije osim na pojedinim mestima gde je prljavstina.
Takodje probao i sa magnetom da vidim da li ima nekih metala, nista se ne desava...
Takodje me interesuje cime bih mogao malo da obradim ivice kamenja jer su ostale ostre od lomljenja na manje komade?
Sone_bg Akvarista
Registrovan: 09 Feb 2016
Poruke: 345
Lokacija: Beograd
Malo mi je nešto nejasno pa da priupitam, ako posle posipanja sone kiseline kamen peni, to samo znači da će biti dosta tvrdja voda ili znači da kamen i nije baš poželjan za akvarijum?
Serene Sky Akvarista
Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo
Da ni je bas pogodan za akvarijum, pogotovu ako ne znaš od čega je sastavljen. Posipanje kiseline služi da ustanoviš da li će se taj kamen restvarati vremenom u vodi i time povećati količinu rastvorene materije u vodi tj TDS.
Sone_bg Akvarista
Registrovan: 09 Feb 2016
Poruke: 345
Lokacija: Beograd
A ako peni onda ce se sigurno rastvarati? U svakom slučaju onda tražim neke koje ne pene, imam već neke, sutra ide isprobavanje, nadam se da neće biti pene
Sone_bg Akvarista
Registrovan: 09 Feb 2016
Poruke: 345
Lokacija: Beograd
Imam jedno pitanje vezano za pripremu kamena, posto si mi ti tamo odgovorio na forumu, pa da te priupitam, danas sam bas testirao kamenje sa sonom kiselinom i neko kamenje koje sam ubacio, nista se nije desavalo, to super, ta su dobra e sad bilo je kamenja koja su penila, al mi je to kamenje iz nekog obliznjeg potoka, ja sam ga ribao, al izgleda ne dovoljno i koliko sam skontao penila je ta prljavstina koja je ostala na kamena, koliko sam primetio i kada je skinem, kamen na tim delovima ne peni, sutra cu da kupim novu sonu kiselinu da ponovo probam, raspisa se ja, al glavno pitanje je dal taj kamen mozda valja ili? Ako npr primetim da ne peni ceo kamen, nego samo ti mali delovi gde je prljavstina, dal je on ok ili ne?
Serene Sky Akvarista
Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo
Kiselinu možeš slobodno da razblažiš sa vodom ako hoćeš da skineš kamenac i zemlju sa i iz njega. Nema potrebe da puniš kantu sa 20% kiselinom do vrha.
Ako pene sitne bele šare to nije strašno, ako nisu bele već druge boje onda ne valja za AQ. Onaj japanski seiryu stone (al pravi) ima šare od kalcita po sebe pa se opet svi grabe za njega kad se pojavi.
Kamen možeš u rernu kratko da staviš ako nisi siguran dal je 100% biološki čist. Samo nemoj vreo da ubacuješ u akvarijum
nikouro Urednik
Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.
Pre nego li se poigrate sa kiselinama treba da se priupitate : Da li mom zamisljenom biotupu tj organizmima treba tvrdja voda ?
Ako planirate akvarijum sadiskusima ... onda imate dovoljno znanja ( ili samo novca ) da takav biotop i sredite. Nece vam pasti na pamet da kamen testirate.
Ako vam je potreban biotop u kome moze takav kamen da doprinese boljem rastu, zasto se truditi oko kiselina i ispitivanja ?