|
|
|
Autor |
Poruka |
Laki
Urednik
Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)
|
Svi smo svedoci da se kroz forum cesto provlaci termin "BERLIN SISTEM".Citajuci pojednine komentare mislim da ga pojedni akvaristi tumace na pogresan,ili nepotpun nacin te izvlace reci iz konteksta i time daju pogresnu sliku o berlinskoj skoli moderne reef akvaristike.shodno tome pokusacu svojim recima da opisem svoje vidjenje ovog sistema vodeci se pojednim clancima casopisa morskih akvarista(sto stranih sto komsijskih) prevedenih na sto jednostavniji(sto prihvatljiviji, da ne kazem prost)jezik.
Pionir u ovoj oblasti je cuveni nemacki reefer Peter Vilkens koji je poceo da praktikuje ovaj pristup reef zatvorenom sistemu ranih sesdesetih godina.Osnovna filtracija njegovog sistema bila je bazirana na zivi kamen , aktivni ugalj( bez ikakve dodatne mehanicke filtracije) i skimer.vilkens je vodio uredan dnevnik svojih istrazivanja cime je mogao da dokumentuje sve svoje uspehe i padove.Sva svoja iskustva je objavio u svojoj prvoj knjizi koja je izdata 1970.prvi ej primetio bitnost kalcifikacije koja je osnovni proces rasta korala.Odrzavanje kalcijuma i alkaliniteta sprovodio je kroz "KALKWASSER" sistem(dodavanjem krecnjacke vode).
Berlinska metoda je skoncentrisana u cetiri bitna faktora:
1.zivi kamen
2.skimer
3.metal halogena lampa(hqi)
4.kalkwasser
Bilososku filtraciju vrsi zivi kamen kroz iste bioloske procese koji se desavaju i u prirodi(na koralnim grebenima).zivo kamenje sadrzi nitrifikatore(bakterije) koje putem oksidacije razlazu amonijak u nitrite-nitrate.nitrate anaerobne bakterije denitrifikuju molekularni azot koji se oslobadja u vazduh.
pravilo da treba staviti 10% kamena na ukupnu zapreminu akvarijuma je samo mit,jer nije svako kamenje iste tezine te time rizikujemo po nekad da prenatrpamo akvarijum stenama cime cemo blokirati cirkulaciju i time datri mogucnost detritusu da se gomila u mrtvim tackama a ujedno ne postici efekat dovoljne filtracije zivog kamena,te shodno tome treba se birati sto prorozniji i sto kvalitetniji zivi kamen cija uloga zavisi i od skejpovanja samog sistema.
Berlin sistem predvidja protok od najmanje 10 puta zapremine vode po satu.kako zivi tako se moze i koristiti mrtvi(suvi kamen)koralnog porekla cije ozivljavanje je po berlinskoj skoli predvijdeno na ne manje od dva meseca pre unosa bilo kakvih zivih organizama.
Berlin sistem ne preporucuje upotrebu svetla prvih trideset dana radi izbegavanja rasta nepozeljnih algi.
tih dana akvarijum dozivljava drasticne bioloske promene.nakon zavrsenog cikliranja pozeljno je ubaciti ribe biljojede uz druge cistace cime bi se oslobodili algi.Unosenje korala i drugih organizama mora se vrsiti pazljivo i umereno u tako jos uvek nestabilnom sistemu.
Berlinska skola predvidja do dve godine sazrevanja nakon cega mozemo sa sigurnoscu tvrditi da nam je aklvarijum bioloski stabilan.
Skimer je drugi bitan komponent Berlinskog sistema.njegova uloga je da eliminise organske materije pre no sto odpocnu azotni ciklkus-on takodje podpomaze rad mirkroorganizama koji naseljavaju zivo kamenje.veoma bitna stavka pri izboru skimera je velicina baloncica vazduha i vreme njihovog dodira sa vodom koja protice kroz sami skimer.manji mehuri imaju vecu dodirnu povrsinu te vise razlozenih organskih materija apsorbuju(lepe za sebe) i tim procesom odstarnjuju iz vode.
sadasnji skimersi se prave sa jacim intenzitetom vazduha unutar skimera dok su im dimenzije pravljene da budu kompaktni sa samim prostorom u kom se nalaze i deluju,dok su stari tipovi skimera imali dugacke vratove da bi imali duze vreme dodira.bitno je napomenuti da dobar skimer treba da apsorbuje vodu sa povrsine jer organske materije uglavmom se krecu ka povrsini.kao sto je vec napomenuto preporuceno je izbgavati bilo kakav vid mehanicke filtracije iz dva razloga-prvi je taj sto cemo imati obavezu da ih jdnom nedeljno cistimo-menjamo,a drugi je taj sto suspendovane hranljive materije podpomazu razvoj bakterija koje filtriraju vodu.vecita je dilema da li skimer treba biti na suvljem il mokrijem skimu ali to cu prepustiti vama da sami odlucite(svako se treba voditi individualnim iskustvom).
Osvetljenje je sledeci bitan faktor berlin metode,ujedno i najbitniji za fotozintezu zooksantela(organizmima koji zive u simbiozi sa koralima).korali dobavljaju ugljen dioksid i amonijak putem zooksantela koje ga preradjuju u putem fotosinteze u kiseonik i karbohidrate te ih po tom zavrsenom procesu ponovo u toj hemisjkoj formi koriste korali.
korali su se razvili u organizme koji od svih izvora energije najpovoljnije eksploatisu svetlost.
prva upotreba metal halogenih sijalica se pojavila kod berlinskih akvarista.prve koje su koristili imale su temperaturu 5400 kelvina.testirajuci mnoge ove su bile prve koje su uspele da zadovolje tvrde korale.imale su problem koji je bio gubitak spektra vise od 1000k u mesec dana te su morali cesto da ih menjaju.poznato nam je da voda isto tako odredjene boje talsne duzine svetlosti filtrira (narandzasta,zuta,crvena) te se shodno tome sijalice koje emituju ove boje trebaju izbegavati il da ih sto manje ima u spektru.iz tog razloga i promena na sijalici preporucljivije je koristiti meru par(fotosinteticka aktivna radijacija) od mere lumen(jacina svetlosti) da bi se proverila efikasnost sijalice.
pozeljno je kombinovati sa ovim svetlom i neonsko osvetljenje niskih temperatura koji nedostaje.realan prikaz dnevnog svetla je najblize docaran ovom kombinacijom(EFEKAT SENKI I SVETLOSTI).
red je da objasnimo funkciju kalkwasser-a,jedan od najrasprostranjenijh nacina doziranja kalcijuma i alkalliniteta u normi(Ca 400-420 ml/l).nacin na koji to radimo je doziranje kalcijum hidroksida kroz osmoza vodu.razmera rastvora predvidjena je 3 g/l.
treba biti oprezan jer je ph u toj varijanti veci od 12.majstori berlinskew skole savetuju da rastvor odstoji 12 sati te da se nakon toga prozirni deo prelije u drugu posudu ,a talog sa dna iskoristi za narednu upotrebu.prvi deo (prozirni) se direktno dodaje u akvarijum na mestu najjaceg strujanja vode u nocnim satima jer je tada ph u opadanju.Doziranje se vrsi kap po kap jer bi u potivnom doslo do visoke oscilacije ph sto bi bilo pogubno po sistem.sistemi naseljeni iskljucivo sps koralima imaju preveliku potrosnju kalcijuma te se iz tog razloga javila potreba za nastajanjem kalkwasser reaktora uz koji se umesto prozirne tecnosti koristi gusnjca tecnost bele boje (talog koji ostaje na dnu posude mixa kalcijum hidroksida i RO vode).uz upotrebu reaktora ph je jos osetljiviji te se preporucuje koriscenje elektronskog ph metra radi sto preciznijih merenja.druga bitna odlika kalkwasser-a je moc razbijanja fosfata i teskih metala u vodi prilikom doziranja.
berlin sistem predvidja i doziranje joda ,stroncijuma i upotrebu aktivnog uglja.
navedene elemente trosi metabolizam korala(skimer je takodje nacin na koji ih gubimo)
preporucene zamene vode po berlin metodi su 5% na mesecnom nivou. u pocetkunemacki strucnjaci su tvrdili da se voda uopste ne treba menjati.
aktivni ugalj treba koristiti kratkorocno(tri dana mesecno) u velikim kolicinama.jedna od najvecih njegovih uloga je otklanjanje zute boje vode koja osim vizuelnog efekta blokira prolaz svetlosti kroz samu vodu.
o efikasnosti berlinske metode govori samo vreme koje ga odrzava decenijama kao jedan od najuspesnijih metoda reef akvaristike.najprakticnija je i najjednostavnija sto je izdvaja u polgedu an sve druge pristupe ovom hobiju.
pored Petera vilkensa poznati zagovarac ove metode je i Ditrih Struber koji je prvi uspeo da odrzi Akropora koral u zivotu mnogo duze no sto je to tih davnih sesdesetih godina polazilo za rukom drugima.
napominjem da ovaj tekst sam sacinio vodeci se tekstovima iskusnih akvarista iz casopisa o morskoj akvaristici koje sam pronasao na internetu te sam ih samo uprostio i pokusao da ih sazmem na nacin koji bi bio prihvatljiv jednom hobisti pocetniku,te je moja zasluga u ovom tekstu minimalna.nadam se da ce mnogima pomoci ,a ako i ne pomogne onda bar pojasniti pojam genijalne BERLIN METODE u svetu reef akvaristike.
laki
novembar 2014. |
Poslednji put izmenio Laki dana Uto Dec 30, 2014 2:26 am, izmenio ukupno 2 puta
|
|
|
|
AquaShop
Sponzor
|
|
|
|
|
|
|