Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Dodavanje podloge i osmokota u formiran akvarijum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Pet Jul 25, 2014 3:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum od 100l je iscikliran, ima nekoliko ribica i jednu biljku. Plan mi je da kupim bilje i posadim, ali nemam hranljivu podlogu. Želim sa biljem da unesem i nešto hranljive podloge, kako bi pospešio njihov rast i zdrav razvoj. Stoga imam bojazan da mi ne stradaju postojeće ribice (nove neću još neko vreme dodavati).

1. Dodao bih samo podlogu na mesta gde ću da sadim biljke (špricem ili zamrznutim kockama/štapićima), u malim količinama, dakle ne bih kompletnu podlogu menjao. Uzeo bih Rainforest podlogu za koju piše da kada se postavlja ne treba da se ubacuju i ribice, plus ogromne izmene vode. Da li to važi i za ovako male količine? Napomena: u filteru imam aktivni ugalj koji bi trebalo da iščisti ako se oslobodi tako mala količina nepoželjne i nezdrave hemije.

2. Da li osmokot zasebno da ubacim ili da ga uzmešam sa podlogom i tako zajedno zaledim i ubacim oko biljaka?

Cilj mi je da ne vadim ribice i nepotrebno ih stresiram (jer i nemam uslove za to), niti želim da ponovo formiram akvarijum. Od tečne prihrane za biljke sam uzeo EasyCarbo i EasyLife ProFito. Možda mi čak i ne treba podloga kada će imati tečnu prihranu... želeo bih da čujem vaša mišljenja i iskustva?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jul 25, 2014 3:47 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Cvrc
Akvarista



Registrovan: 10 Jul 2011
Poruke: 1013
Lokacija: Sid

PorukaPoslao: Pet Jul 25, 2014 4:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ubacis male kolicne osmokota u carapu zensku, mozes zalediti a i ne moras, pa ubacis u podlogu gde ces saditi. Bar sam ja tako to radio.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
crvić
Akvarista



Registrovan: 14 Dec 2013
Poruke: 133
Lokacija: Inđija

PorukaPoslao: Pet Jul 25, 2014 10:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja to isto treba da uradim sutra, već sam kupio osmokot i treset, izmešao, polio malo vodom u silikonske kalupe od proje Very Happy i zamrzao. Sutra ću to da izvadim i da ubacujem u akvarijum ispod kvarcnog peska. Mislio sam da ubacim samo osmokot, ali mi je Rainforest rekao sledeće:

Da ponovim, veoma je vazno da osmokot bude u tresetu tj ispod njega. Treset veze hranljive materije, narocito fosfor i drzi ih u podlozi. Takodje ne zelimo da nam u vodu ode amonijacni azot (NH4) kojeg ima u osmokotu a kojeg nema u prihrani kroz vodenu kolonu (makroelementi). Ovaj se amonijacni azot doduse polako oslobadja i u cikliranom akvarijumu bude brzo preveden u nitrat. Osmokot van organske hranljive podloge, znaci cak i u situacijama bez hranljive podloge, uguran pod inertnu podlogu brzo prelazi u vodenu kolonu, brze od 6 meseci, po nekim mojim merenjima manje od 2 meseca. U hranljivoj podlozi traje cak i duze od 6 meseci. U situacijama bez treseta fosfor iz osmokota koji ode u vodenu kolonu moze izazvati alge a u necikliranom mladom akvarijumu amonijacni azot moze izazvati pomor ribe. Treset je taj koji obezbedjuje osmokotu da bude dugotrajan, efikasan i neškodljiv.

Ja idem na varijantu sa tresetom, em bezbednije em duže traje, ne moram da vadim pa da stavljam osmokot. Neću stavljati direktno ispod biljaka, nego u blizini biljaka. Kad obavim to sutra javljam ti rezultate Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Pet Jul 25, 2014 11:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Okej, držimo fige da neće biti problema Smile
I javljaj razvoj situacije Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pet Jul 25, 2014 11:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam u pripremljen akvarijum direktno na dno-staklo stavio osmocot i preko njega nasuo kvarc-podlogu, bez problema funkcionise. E sad kasnije, posle nekog vremena kazu 6.meseci , radi lakseg ubacivanja osmocota u podlogu moze da se zamrzne , mada i ne mora. Strpljen , spasen.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
crvić
Akvarista



Registrovan: 14 Dec 2013
Poruke: 133
Lokacija: Inđija

PorukaPoslao: Sub Jul 26, 2014 1:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ubacio sam zemlju, nije bilo problema sa odmrzavanjem, jer se dobro zamrzla, i na brzinu sam je ugurao u podlogu, e sad se nadam da neće biti uginuća zbog ubacivanja, pa ću češće menjati vodu Smile Javljam za 2-3 dana kako stoji situacija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 12, 2014 12:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako su utisci kada si ubacio osmokot u već formiran akvarium,jer si uspeo da sve uradiš kako si planirao i kakav si efekat dobio,jer i ja treba u formiran akvarium oko 2-3 meseca su u njemu ribice bez hranljive podloge da ubacim osmokot pa imam tu muku...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
crvić
Akvarista



Registrovan: 14 Dec 2013
Poruke: 133
Lokacija: Inđija

PorukaPoslao: Sre Nov 12, 2014 12:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne mogu ti reći kako biljke reaguju samo na osmokot, ali mogu ti reći kako reaguju na kombinaciju osmokota i hranjive podloge. Sve biljke dosta brže rastu, i lepše su, definitivno sam pogrešio što nisam stavio hranjivu na početku formiranja akvarijuma. Možeš da zalediš osmokot, ili da staviš u neke najlon čarape blizu biljaka, da uguraš duboko u inertnu podlogu. Ako samo zalediš pa uguraš, možda postoji mogućnost da ti s vremena na vreme ispliva po koja kuglica osmokota, mada ni to nije problem, ja je samo pincetom vratim u podlogu i mirna bačka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 12, 2014 12:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam napravio problem tj hteo sam da vidim rezultate bez hranljive podloge ali sam se malo ...Pa sad posle 3 meseca imam problem kod biljaka,dodajem kroz vodu hemiju alki to nije to.Znači ovako,ja bi mogao da poručim hranljivu i osmokot i ubacim svugde po akvariumu(pesku)ispod,pored biljke i posle da čekam i nadam se dobrim rezultatima.Da li si probao to ubacivati tj pomesati hranljivu i osmokot pa stavljati pomoću šprica ili...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 12, 2014 12:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jer dodaješ nešto roz vodu ili samo to,šta imaš od biljaka u akvariumu,ima li neka slika????Ja imam akvarium od 370 litara..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
crvić
Akvarista



Registrovan: 14 Dec 2013
Poruke: 133
Lokacija: Inđija

PorukaPoslao: Sre Nov 12, 2014 12:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Od biljaka imam 10ak vrsta, sliku trenutnog izgleda nemam, zbog loše kamere. Teško da bi se hranjiva mogla dodavati kroz špric, pošto ima dosta krupnih čestica, ja sam sipao u silikonski kalup za proju Very Happy i zaledio dobro. Onda sam pre promene vode na brzinu te komade hranjive podloge ubacivao i gurao u podlogu. Preporučujem ti da odmah nakon ubacivanja hranjive promeniš deo vode, jer će biti dosta prljava. Rezultat je blaga pojava algi koje su nestale posle mesec ipo dana, i napredak flore. Vidi, probaj, kod mene je dobro ispalo Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 12, 2014 12:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo još jednom ti si hranljivu i osmokot zajedno pomešao i stavljao blizu korena...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkoakvarel
Akvarista



Registrovan: 15 Avg 2014
Poruke: 275
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 12, 2014 12:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno na pomoći,nisam jedini koji je napravio propust...hm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
crvić
Akvarista



Registrovan: 14 Dec 2013
Poruke: 133
Lokacija: Inđija

PorukaPoslao: Sre Nov 12, 2014 1:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, sipao malo vode u hranjivu, i dodao osmokota na dno kalupa za proju, zaledio i roknuo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Sre Nov 12, 2014 6:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Utisci odlični. Bilje buja, ali dodajem i mikroelemente preko vodene kolonije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License