Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Rupe po listovima biljaka Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Iga
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2014
Poruke: 63
Lokacija: BGD-Ada

PorukaPoslao: Pon Nov 17, 2014 8:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Primetio sam juče da su neki listovi u akvarijumu počeli da propadaju i to tako što im nestaje sredina. neke rupice imaju žut obod a neke ne. Dešava se samo na nekim biljkama. akvarijum ima oko 45 litara vode, visina vodenog stuba je oko 35cm, svetlo su dve Arcadia clasic, jedna Natural daylite a jedna Tropical Sunlite, po 18w. Do skora je bila jedna Freshwater a jedna Juwel color ali sam imao kuršlus pa sam ih zamenio ovim. Imam hranjivu podlogu i iz spoljašnjeg filera nekoliko lozica, jedan bambus i još par nekih sobnih biljaka. Kapiram da nešto fali ali ne znam šta. Molim vas za savet, slike ću postaviti čim uspem da ih izvadim iz telefona.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Nov 17, 2014 8:34 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pon Nov 17, 2014 8:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Probaj sa ovom slikom da utvrdis sta fali biljci. Ako je limun i imas molike, to je kljuc! Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Iga
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2014
Poruke: 63
Lokacija: BGD-Ada

PorukaPoslao: Pon Nov 17, 2014 9:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
riziko
Akvarista



Registrovan: 27 Nov 2012
Poruke: 34
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Pon Nov 17, 2014 9:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda gresim, mozda ne, ali i ja sam imao takve listove na biljkama i kod mene je bio problem ancitrus kojeg sam uhvatio nekoliko puta na delu, iako sam ribice izmedju ostalog hranio i biljnom hranom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Nov 17, 2014 9:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nije Anci sigurno, on je mozda jeo ali vec propale delove lista
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Iga
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2014
Poruke: 63
Lokacija: BGD-Ada

PorukaPoslao: Pon Nov 17, 2014 10:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Po ovoj graici koju je Jovica okačio, rekao bih da je kalijum, ima mnogo listova hrasta koji imaju tačkaste rupe po sebi. Šta mislite? Kako se to dodaje?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pon Nov 17, 2014 10:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

S obzirom da ni ti nisi dao dovoljno informacija, pretpostavicu da je hrnljiva podloga zemlja za cvece ili tako nesto, da co2 i makro i mikro elemene ne dodajes. Ako sam u pravu ispravi me. Sta ti rade lozice i osatlo bilje u filteru????
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Iga
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2014
Poruke: 63
Lokacija: BGD-Ada

PorukaPoslao: Uto Nov 18, 2014 2:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jeste zemlja za cveće, co2 dodajem kad se setim, mikro i makro elemente ne a bilje u filteru je fitofilter.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Nov 18, 2014 2:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

fitofilter se koristi kada nemas biljke u AQ(npr ciklidni) pa ih stavis "iza" AQ da trose nutrijenete........i obicno su one samo korenom u vodu dok su listovi van vode......
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Nov 18, 2014 2:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

npr ovako
http://content.foto.mail.ru/ma...../s-523.JPG
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
igla
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 13 Mar 2014
Poruke: 108
Lokacija: Beograd - Vozdovac

PorukaPoslao: Uto Nov 18, 2014 2:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Probaj da izvadis na neko vreme sobne biljke iz filtera i da dodajes mikro i makro elemente. Verovatno ce se srediti posle nekoliko dana jer ocigledno biljkama fale makro elementi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Iga
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2014
Poruke: 63
Lokacija: BGD-Ada

PorukaPoslao: Uto Nov 18, 2014 3:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, izgleda da su sobne biljke pojele sve Smile našao sam bio negde da, čovek je u top filteru biljnog akvarijuma držao malu džunglu pa reko da probam...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Nov 26, 2014 10:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni ovo ne lici na nedostatak kalijuma. Lici na nekog biljojeda , mozda neka vrsta puza?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Ikebana
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2022
Poruke: 35

PorukaPoslao: Pet Maj 13, 2022 7:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ljudi jel moze pomoc???
Pojavljuju mi se rupe na listovima biljaka. Nisu klasicne kao da ih je neko probusio iglom nego kao da neka riba pojela sredinu ,a ostali obodi biljke kao komcici.
U pitanju su pre svega biljke:
-Nomaphila stricta compact ( na novijim listovima kao da neato jede list iznutra ka spolja)

-Hygrophila polysperma Sunset ( rupe iskljucivo na gornjim mladim vecim listovima ostanu zile kao kostur lista, ne javlaju se na tek formiranim malim izdancima)

- S repens ima isti problem ( stari listovi)

-Alternatera mini rubin isto (stari matori listovi)

Da napomenem. Imam htanljivu podlogu osmocote zemlju za cvece. Dodajem easy life pro fito po uputstvu i easy life calium patasijum jednom nedeljno.

E sada akvarijum je 50l i jako, jako, jako je ubipjen. Neko bi reko i da je malo previse biljaka.

Osvetljenje je 3x gu 10 led sijalice 5w (450lumena po sijalici, 6500k) Bile su 4 komada. Dok su bile 4 biljke su lepo rasle, bez rupa, ali su se savijale ka podlozi, sto je znak da je svetlo mnogo jako. Medjutim dok je svetlo bilo toliko jako nije bilo rupa, zamenio sam nekih 15l vode pre 2 dana, mozda je zbog toga??? Foto period mi je 11-15 (pa pauza 15-17) pa opet svetlo od 17-23h (4-2-5)

Od ribica imam 10 kolor tetri, 2 anciatrusa, sakura kozice, 2 sijamca, i ima barskih puzeva koji su usli tu ne namerno, ali ih nema previse, mozda 10ak komada. Nisam primetio ni ancistruse ni puzeve da jedu te listove.

Da li mozda sbog prevelike bio mase treba da pojacam doziranje tecnog djubriva??? Da li da stavljam 1.5 od preporucene doze djubriva.

Da li se ovo desava zbog manjka djubriva?
Da li zbog viska djubriva?
Da li zbog jakog/slabog svetla? 4 sijalice 1600lm / 3 sijalice 1200lm. Posto su sijalice No name rekao bih 1400-1000 lumena na ovu litrazu.

I da, nema ni trunka biklo koje alge u akvarijumu!!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mladen68
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2020
Poruke: 30
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Maj 15, 2022 12:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pozdrav,biljku ti jede ancitrus sigurno,jer takav problem imam i ja ,malo ih smirim sa barenim krastavcem u koluticima al nemogu se uvek setiti tako da strada i neki list.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pozdrav drugari, ima li neko za poklo... nasdvoje Na poklon 2 Ned Okt 01, 2023 9:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sadnja biljaka Milivoje Lampa Biljke 6 Sub Jul 30, 2022 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pelceri biljaka Zira Tražnja 0 Čet Avg 12, 2021 5:39 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Crne tačke/ fleke na listovima SanjaP Biljke 14 Pon Apr 12, 2021 7:42 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mix biljaka—crveno dominantno :) manastiriste Ponuda 2 Pet Mar 19, 2021 1:27 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License