Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Izbor pumpe za vrtno jezerce Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Aleksandar167
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Dec 2014
Poruke: 3
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Uto Dec 02, 2014 12:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima.Planiram da na prolece izgradim jedno jezerce koje ce imati izmedju 15000-20000l i imam veliku dilemu oko pumpi.Tu bih ubacio poprilicnu kolicinu ribe tako da ce mi trebati solidna filtracija.Stavio bih dva filtera.Jedan bi bio ukopan i spojen sa jezercetom preko drenazne cevi dok bi drugi bio nesto poput top filtera gde bi se voda penjala na nekih metar ipo visine i slobodnim padom prolazila kroz razne filter medije i vracala se u jezerce.Kada sam se raspitivao o pumpama pricali su mi kako potopne pumpe koje se koriste u akvaristici tipa atman,resun itd,nisu najpogodnije jer ne mogu da izdrze da rade konstantno bez prestanaka i predlagali mi razne makite itd...E sad pumpe za akvaristiku npr za protok od 10000l/h trose 150-250W dok ove koje su mi predlagali i do 700W za isti protok.Uzgred prvobitno sam planirao dve pumpe atman mp-12000(10500l/h) u nadi da ce bar jednom u sat vremena sva voda proci kroz filter.Jel imate neki predlog?Hvala unapred i izvinjavam se zbog malo duzeg teksta Embarassed
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Dec 02, 2014 12:56 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Uto Dec 02, 2014 8:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neznam za druge, ali ja moju pumpu nikad ne gasim, a ni ostali tako da taj razlog otpada, ali bi protok cini mi se trebao biti veci, bar duplo od zapremine ili troduplo...a zavisi i od riba sta ces da ubacujes...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Dec 02, 2014 1:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko sam se upoznao sa materijom pre neku godinu, ide otprilike pumpa za pola kapaciteta jezera, tj. da obrne zapreminu za 2 sata.
Veoma je bitna tu visina na koju može pumpa da baci, možda su i zato to rekli za akvarističke, pregoreče brzo.
Taj atman i jeste pumpa za jezerca, ne za akvaristiku, mislim da je razlika u snazi i propeleru (nisam nikad imao u rukama) da može da protera krupniju nečistoću, ako se ne varam 5-6 mm.
Ne razumem to oko vati, ova atman što si naveo je 110W. Trebalo bi da odgovara svaka atman ili sobo fontanska pumpa.
Što se tiče broja riba, ne znam, lično bi to rešavao što večom filtracijom.
Potraži malo na pond, jezerca forumima, verovatno ima pametnijih ljudi sa iskustvom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Uto Dec 02, 2014 1:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Atman su fontanske pumpe, a ti posto hoces ribnjak idi na pumpu sa pred filterom namenjenom za ribnjak. One su dosta skupe. Atman ti nece dugo izdrzati. Ipak je to igracka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Dec 02, 2014 2:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikolac, da li znaš o kojoj pumpi govoriš?
On kaže jezerce i navodi litražu, otprilike jedna koja se uklapa je 4m x 4m x 1m. Normalno da se pred filter u jezercetu podrazumeva.
Pomenuo je ovu pumpu:
Image
Viđao sam i to što ti kažeš ali to ribnjaci, prostranstva... A video sam i ovako nešto za kućna jezerca sličnih dimenzija pa guraju ih igračke Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Uto Dec 02, 2014 4:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Isto u vidu treba imati i duzinu creva ili cevi, jer sto je duze to je otpor veci i vece opterecenje ima pumpa....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Dec 02, 2014 4:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Filtracija ovakvog jezera nije baš tako jednostavna, mora da ima više faza, preliv, predfilteri, taložnici, mehanička i biološka filtracija, zapremina filtera mora da bude velika i mnogo filter mase. Ako ispoštujemo sve oko pred filtracije, ne bi trebalo da bude problema sa pumpom o kojoj pričaš. naravno sve zavisi od broja i veličine riba koje planiraš da uzgajaš. Druga pumpa koja bi gurala vodu u TZV. top filter isto mora da ima pred filtraciju a to kapanje vode u jezero zamenjuje aeraciju i odlična je stvar. Druga stvar na koju treba da obratiš pažnju u zavisnosti da li ćeš ostavljati ribe preko zime napolju je tzv. zimovnik ili deo jezera sa većom dubinom (min. 1,5 m dubine).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aleksandar167
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Dec 2014
Poruke: 3
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Uto Dec 02, 2014 5:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Ovako nesto sam prvobitno planirao.Naravno filteri ce biti puni raznih medija i bice lepo zamaskirani.U ovaj wet-dry(top,trickle) sam planirao prvo sito pa vatu,pa onda lava stenu i zeolit kroz koje bi se slivala voda dok u ovaj ukopan,bar dve pregrade ce biti za bio filtraciju(keramika,bio kuglice,crevo za strujne instalacije..).Odabir pumpe mi je najveci problem jer mi nije svejedno da li trosi 150W ili 750W.Npr dve pumpe od 750W mesecno pogore preko 1000kW/h.Posto sam planirao dubinu od oko 1.5m cak sam mislio da napravim postolja za pumpu koja bi podigla pumpu za oko 0.5-1m i tako joj omogucio veci protok.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Dec 02, 2014 5:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Resun i ostali kineski proizvođači prave namenske pumpe za pond-ove, jedini je problem da li ima kod nas, ako nema, ima na e-bay sigurno. po meni ne treba ti ta pumpa od 700 W. Te pumpe kineskih proizvođača rade u akvarijumima godinama bez gašenja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aleksandar167
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Dec 2014
Poruke: 3
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Dec 03, 2014 12:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li neko zna sta predstavlja ovo cudo i da li ima kod nas da se nadje?

http://www.youtube.com/watch?v=Jb03Sf0XcNM
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Dec 03, 2014 12:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Predstavlja industriju Smile Bile su u pogonu gde sam radio nekad.
Aksijalna pumpa, ne mogu da se setim ko ih je radio.
U principu: propeler i motorče koje vrti propeler, onaj fensi deo je, zaboravih izraz, za podešavanje obrtaja motora.
Slika koja sve objašnjava:
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dozer
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2012
Poruke: 29
Lokacija: BRCKO

PorukaPoslao: Sre Jul 27, 2016 5:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

500w potapajuca muljna pumpa....10.000 do 12.000l/h,vodu od nje mozes poslati i na filtere a isto tako mozes napraviti vodoskok ili sl. Sasvim je dovoljna za tu kolicinu vode,cak sta vise,vise nego dovoljna....kod mene na ribnjaku jedna takva je radila 3 god. Bez gasenja i jos uvek je u funkciji Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Vrtno jezerce Drevni Zmaj Uradi Sam (DIY) 1 Čet Jun 23, 2022 1:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Izbor pumpe za veci akvarijum Yaesu Filteri i pumpe 5 Uto Apr 27, 2021 9:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Izbor pumpe - Savet Milan Bakic Filteri i pumpe 5 Uto Feb 09, 2021 1:17 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zamena kabla kod potopne pumpe nikouro Uradi Sam (DIY) 12 Pet Nov 20, 2020 7:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Wave maker tj. stream pumpe Jande Filteri i pumpe 2 Čet Nov 12, 2020 12:23 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License